Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Tripan sau termopan normal?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
SeNNNZaTIoN

SeNNNZaTIoN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 14.12.2014
Salutare, a venit momentul pentru alegerea geamurilor.
    Păreri pro și contra între cele doua ?


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Este foarte simplu
Geamurile termopan sunt mai putin eficiente din punct de vedere termic si fonic
Geamurile tripan sunt mai scumpe si mai grele

Ai bani = pui tripan
N-ai bani = pui termopan

#3
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
In primul rand, putina lume isi mai face casa cu bipan in ziua de azi.
Tripanul probabil sa amortizeaza in vreo 6-7 ani cu preturile de acum. Deci merita oarecum daca vrei sa investesti in viitorul mai indepartat sau sa nu ai probleme in caz de vanzare (multi stramba din nas la bipan si acum, darmite in viitor)
Ideea e ca daca pui tripan, conteaza si tipul. Daca foile sunt foarte aproape una de alta, diferenta fata de bipan nu mai e asa mare. Daca bipanul are grosime absamblu de 24-32mm, la un tripan de bun simt ar fi sa pui un 48-52mm, ca daca pui ceva de doar 40mm, scade eficienta. Asta daca ai de gand sa pastrezi casa, ca la vanzare, gusteru de obicei intreaba daca e tripan si atat, 90% din oameni nu proceseaza mai mult, poti sa pui foile de geam si lipite.

#4
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017
Tripan daca e casa, bipan daca e apartament.

Eu la casa mi-am pus tripan si crede-ma ca in timp se simte diferenta, mai ales ca preturile la utilitati au luat-o razna. Incearca sa faci un sacrificiu si sa pui tripan daca e vorba de casa pentru ca nu e la fel ca la bloc sa te incalzeasca vecinu din stanga, dreapta si sus, jos, deci costurile de incalzire oricum sunt maricele.

#5
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

 SeNNNZaTIoN, on 23 iunie 2023 - 09:38, said:

Salutare, a venit momentul pentru alegerea geamurilor.
    Păreri pro și contra între cele doua ?
tripanul își merită banii doar peste 40 mm grosime dar( un mare dar) trebuie avut în vedere că fereasta aia se îngreunează deci îți trebuie si o feronerie care sa fie completa ,bine configurată și de calitate,apoi profilul care susține sticla,trebuie unul care are peste 74 lățime( preferabil și cu 3 garnituri),cu armatura de minim 1,5( pe alb) sau 2( color),montate bine in perete cu cel puțin 3 șuruburi pe laterala( chiar și 4 dacă este mai înalt de 120), configurația pachetului trebuie sa conțină doua sticle cu acoperire( 4s și low-e) + bagheta termica,in condițiile astea clar tripan

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007
termopan normal in 2023?

#7
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009
Dar la un balcon, la apartament, tripan sau standard?

#8
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009
Foarte multi montattori de timplarie PVC pe aici
Se compara un "bipan" de proasta calitate cu tripan premium
Diferenta ca si costuri totale la incalzire se recupereaza in 30 de ani ,deci este foarte rentabilPosted Image

#9
SeNNNZaTIoN

SeNNNZaTIoN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 14.12.2014
Asta e configurația, este ok?

Attached Files


Edited by SeNNNZaTIoN, 23 June 2023 - 12:01.


#10
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
nu prea, profil 70 mm e cam de 5 camere ceva
sticla e doar 36 mm 4+12+4+12+4 colegii zic ca trebuie minim 40

Iata un studiu facut cu un software profesional pe care il pune la dispozitie producatorul de sticla:
sticla termopan dubla cu Low-E  si Argon de 24 mm: U=1.1 W/m2K (transfer termic)
sticla termopan tripla cu Low-E si Argon de 28 mm: U=1.0 W/m2K
sticla termopan tripla cu Low-E si Argon de 48 mm: U=0.5 W/m2K.

pt 36 undeva la 0.7

Edited by botelucian, 23 June 2023 - 12:21.


#11
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
De 36mm e bun doar daca o sa vinzi candva casa, sa bifeze ca are tripan, ca multi renunta din start daca nu are, ca nu au chef sa schimbe toate ferestrele la o casa abia cumparata.

Daca vei tine casa definitiv, macar 40mm. Mai sus am zis 48mm, dar hai sa zicem 40mm, la limita decentei. Altfel mai degraba pui un bipan la 28mm si nu mai irosesti o sticla in plus degeaba.

Eu am estimat ca se amortizeaza in 6-7 ani, altcineva zicea sus ca in 30 de ani. Depinde mult de ce izolatie ai la pereti, ce suprafata au ferestrele raportat la volumul casei etc, dar nu cred ca are cum in 30 de ani, poate in vreo 15 ani in cel mai rau caz posibil. Daca ai peretii izolati foarte bine si suprafata ferestrelor maricica, prin ferestre iti fuge o parte foarte mare din caldura casei, geamurile devin esentiale si in maximum 6-7 ani ai recuperat banii lejer.

Si mai e o problema, sa zicem ca acum se amortizeaza in 15 ani. Ce faci daca se dubleaza sau tripleaza pretul energiei peste cativa ani? Mai poti da timpul inapoi?

#12
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
Geamul tripan are un coeficient de transmitere a luminii mai redus ca geamul dublu, deci ar trebui sa pui un geam cu suprafata mai mare si mai scump.
Da, tripanul are un raport solar pozitiv iarna daca e orientat spre Sud si insorit.
Vara are in acelasi timp un aport crescut de efect de sera, deci consum sporit de energie pt. racirea casei, daca e nevoie bineinteles.
Daca ai un geam mare de genul 6 mp nu cred ca poti pune tripan cu costuri relativ decente.
In acelasi timp daca investesti suplimentar intr-o pompa de caldura cu eficienta crescuta chiar nu cred ca se amortizeaza vreodata investitia suplimentara intr-un geam tripan.

#13
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008
Sa ii dea sanatate lu Conu71 cu ocazia asta, noroc ca mi-am pus termopane Salamander 92mm cu sticla de 52 ajutat de el.

RECOMAND TRIPAN! Nu incape indoiala. Ferestrele nu sunt ceva ce schimbi peste cativa ani, sa te tina macar un 10-15 ani presupun ca vrei?

#14
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Na, le suciti fiecare dupa cum va convine. Uite ca asa te invart si eu. Daca pui geamurile spre sud si pui o streasina, terasa, pavaza ceva, iar soarele bate in geamuri doar primavara, iarna si toamna, incalzind camera enorm, iar vara nu bate deloc si cele 3 geamuri si grosimea ansamblului mentin racoarea? Na, joac-o p-asta!

PS: Si sa-i dea d-zeu sanatate si cui a facut regula aia de nu ai voie sa citezi mesajul anterior, iar pana scrii, se mai intercaleaza 1-2 mesaje intre, de nu intelege lumea cine cu cine si ce vorbeste...

Edited by VarfulOmu2505, 23 June 2023 - 14:12.


#15
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

 VarfulOmu2505, on 23 iunie 2023 - 14:12, said:

Na, le suciti fiecare dupa cum va convine. Uite ca asa te invart si eu. Daca pui geamurile spre sud si pui o streasina, terasa, pavaza ceva, iar soarele bate in geamuri doar primavara, iarna si toamna, incalzind camera enorm, iar vara nu bate deloc si cele 3 geamuri si grosimea ansamblului mentin racoarea? Na, joac-o p-asta!

PS: Si sa-i dea d-zeu sanatate si cui a facut regula aia de nu ai voie sa citezi mesajul anterior, iar pana scrii, se mai intercaleaza 1-2 mesaje intre, de nu intelege lumea cine cu cine si ce vorbeste...

Care racoare o mentin ca eu nu ma prind?
Media temperaturii in orice locatie din Romania este mai mica de 20 de grade in orice luna de vara, deci nu tine povestea ta.
Joac-o tu acum!
Vrei sa spui ca mentin mai bine caldura produsa de calculatorul tau si altele in casa si tu trebuie sa o dai afara.

#16
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Ai intrat vreodata vara intr-o casa foarte bine izolata si cu expunerea la soare bine gandita? Te invelesti cu plapuma.

#17
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.09.2013

 ManelistDeSuccesMaxim, on 23 iunie 2023 - 11:01, said:

Poti face o izolare net superioara tripanului cu doua termopane, distantate la 10-15 cm.
distanta dintre sticle 10-15 cm?dorele.....

#18
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023

 raducut123, on 23 iunie 2023 - 17:34, said:


distanta dintre sticle 10-15 cm?dorele.....

Cred ca se referea la a pune doua bipane cu rame separate intr-un singur gol de fereastra.  N-am mai vazut la nimeni. Teoretic, ar merge daca e fereastra fara deschidere sau daca deschizi un geam spre interior si celalalt din fata lui spre exterior.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate