Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Incasare cec emis de Citizen bank

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 06.01.2005
Salut, sper ca sunt pe aria care trebuie.

Nu stiu cum si in ce imprejurare a auzit fii miu ca ar putea cere de la Zoom niste banuti, inteleg ca a fost un proces / intelegere prin care zoom a acceptat sa plateasca niste bani pentru ca a colectat ceva date, desi nu avea dreptul, in timpul usor sesiuni zoom classroom - nu sunt chiar sigur dar cred ca e vorba de ceea ce se discuta aici:
https://www.reddit.c..._lawsuit_email/

Ideea e ca aseara mi-a venit acasa cu o scrisoare care contine un cec de 32 de dolari, de la Zoom, emis pe numele lui prin Citizens Bank.
Cecul are valabilitate 120 zile care s-ar scurge prin septembrie. Intrebarea e: cum si de unde poate incasa cec ul stiind ca are 16 ani si nu are cont bancar in valuta?

Nu ma cramponez de suma, dar sunt banii lui, munciti oarecum Posted Image (a sapat pe net, a citit, s-a documentat si pe deasupra a mai facut si o solicitare inteligibila in engleza) si ma gandesc ca toata aceasta munca trebuie sa aiba si finalitate.  

PS. ca sa fiu sigur ca se intelege, actiunea se petrece in Romania, Iasi mai exact.

#2
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,214
  • Înscris: 08.12.2006
Sunt curios , oare ce o fi fost in termenii simconditiile alea pe care fi-tu le- a agreat<iniante sa i se trimita banii. Oare o fi fost ceva si ca are peste 18 ani? Intreb doar. Ma cam indoiesc ca o companie ca zoom sa nu imtrebe de varsta si sa il fii pus sa semneze niste termeni.

Cat priveste incasarea cecului, cred ca orice banca din Romania il poate deconta, imtrebarea e cu ce costuri, s a r putea , dupa comisioane, sa mai ramai cu jumatate. Mergi la,orice banca si intreaba, sau la banca la care tu ai card si cont.

Edited by cuculea, 23 June 2023 - 09:10.


#3
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 06.01.2005
Habar nu am, eu aseara am aflat de toata treaba cand mi-a aratat plicul. Dar daca a primit cec ul probabil ca indeplinea cerintele cerute de zoom, iarasi zic ca nu le stiu, nu am discutat detaliile astea cu el.

Edited by gelublabla, 23 June 2023 - 09:12.


#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,578
  • Înscris: 19.04.2009
Incearca la BT, cred ca sunt singurii care inca mai accepta cecuri americane

#5
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Cec-urile astea in usd sunt greu tare de incasat. In principiu te duci la o banca, le arati cecul, deschizi un cont curent in valuta respectiva, faci o cerere, apoi astepti 2-3 saptamani. Nu toate bancile au serviciul asta, dar problema e ca mai nimeni nu stie care e procedura si daca nu au chef de tine te cam trimit la plimbare. Apoi sa intrebi si despre comision, care poate fi ceva de genul 15-20$.

#6
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,761
  • Înscris: 13.10.2003
Intreb si eu: nu ar fi mai simplu sa legi de un card al tau un cont de paypal cu adresa de mail a fiului tau cu care s-a logat la Zoom?
Asta daca aia ar fi de acord sa anuleze CEC-ul si sa plateasca prin paypal.

Lui fiica-mea de anul trecut (acum are 17 ani) i-am dat un card facut pe numele meu evident pe care sa-l poata folosi ptr. diverse mici cumparaturi fiind mult mai convenabil decat sa umble cu cash la ea.
Ei, domnisoara si-a legat de card un cont de paypal unde poate incasa banii primiti pe diverse mici proiecte pe care le face in online ca freelancer.

Edited by radumiki, 23 June 2023 - 11:05.


#7
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Lor le e mult mai usor prin cec decat prin paypal, plus ca plata prin cec era cam standard prin america. Unii intre timp au inceput sa faca si plata direct in cont prin swift, dar asta e un pic mai rar.

#8
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,214
  • Înscris: 08.12.2006
Putin probabil ca americanii sa faca plati prin paypal, mai ales o companie destul de mare ca Zoom, sa faca plati oficiale prin paypal….in America inca acest cult al cec-urilor e destul,de bine impamantenit.

#9
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,584
  • Înscris: 02.09.2006

 cuculea, on 23 iunie 2023 - 09:08, said:

Sunt curios , oare ce o fi fost in termenii simconditiile alea pe care fi-tu le- a agreat<iniante sa i se trimita banii. Oare o fi fost ceva si ca are peste 18 ani? Intreb doar. Ma cam indoiesc ca o companie ca zoom sa nu imtrebe de varsta si sa il fii pus sa semneze niste termeni.

Cat priveste incasarea cecului, cred ca orice banca din Romania il poate deconta, imtrebarea e cu ce costuri, s a r putea , dupa comisioane, sa mai ramai cu jumatate. Mergi la,orice banca si intreaba, sau la banca la care tu ai card si cont.
Nepoata mea are acum 9 ani, iar primul cec l-a primit, pe numele ei, de la bunicii din Australia, la botez! si a mai primit destule de atunci!

#10
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,179
  • Înscris: 05.05.2003
Imi suna a teapa (mai putin cunoscuta la noi dar mai e timp pentru ''popularizare'')... in urma sau in timpul unui proces se cer periodic date si semnaturi ori se trimit materiale/informatii despre status fiecarui client in parte.
Nu cred ca iti trimite cineva un CEC, asa, din senin, fara ca el sa urmareasca ceva (adica un pas 2 din care sa traga bani mai multi)
In state este deja stiut scam-ul ZOOM si probabil ca la noi va fi ceva asemanator... si acolo teparul trimite un CEC (cica pentru achizitia unor echipamente) dar apoi te ademeneste cu un job bine platit ''la Zoom'' insa pentru asta trebuie sa participi tu financiar la cumpararea altor materiale/mobilier pentru asa zisa ''Camera Zoom''
Teapa ai luat doar daca accepti ''jobul lor'' si le trimiti bani (evident ca mai multi decat valoarea CEC-ului)
Bine, asta este la americani... la noi vad ca au venit cu nu stiu ce despagubire in urma unui proces

https://blog.zoom.us/zoom-job-scams/
„Apoi, au vrut să-mi trimită un cec pe care să-l depun în contul meu bancar pentru a cumpăra echipamentul de birou de care aveam nevoie.”

Edited by rz, 23 June 2023 - 13:07.


#11
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,344
  • Înscris: 14.06.2006

 cuculea, on 23 iunie 2023 - 10:39, said:

Putin probabil ca americanii sa faca plati prin paypal, mai ales o companie destul de mare ca Zoom, sa faca plati oficiale prin paypal….in America inca acest cult al cec-urilor e destul,de bine impamantenit.
Si eu lucrez cu o companie americana si imi fac platile tot prin paypal. 300... 400... depinde de ce fac pentru ei. Si-mi dau banii mereu doar prin PP.

Edited by December, 23 June 2023 - 12:45.


#12
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 25.12.2005
este vreun topic cu pay pal...ma intereseaza

#13
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,492
  • Înscris: 27.10.2007

 cuculea, on 23 iunie 2023 - 09:08, said:

Sunt curios , oare ce o fi fost in termenii simconditiile alea pe care fi-tu le- a agreat<iniante sa i se trimita banii. Oare o fi fost ceva si ca are peste 18 ani? Intreb doar. Ma cam indoiesc ca o companie ca zoom sa nu imtrebe de varsta si sa il fii pus sa semneze niste termeni.
Zoom nu e o aplicatie de dating sau fuck ing, asa ca varsta este irelevanta.
De fapt, tocmai pentru ca aplicatia era destinata copiilor,  colectarea abuziva a datelor trebuie strict controlata.
Initiator, in articolul asta zice cum poti lua legatura cu ei.
Pe siteul asta zice insa ca nu esti eligibil daca nu esti din USA

Edited by strongsss, 23 June 2023 - 16:03.


#14
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 06.01.2005

 rz, on 23 iunie 2023 - 12:10, said:

https://blog.zoom.us/zoom-job-scams/
„Apoi, au vrut să-mi trimită un cec pe care să-l depun în contul meu bancar pentru a cumpăra echipamentul de birou de care aveam nevoie.”

Am spus clar ca a primit un cec care trebuie incasat. Nimic altceva!
Trebuie procesat de o banca, daca o fi vreuna in Ro care sa faca asa ceva - dupa cum spun si colegii si cum am gasit si pe net singura ar fi Transilvania, dar cu ceva rezerve.
Daca e ceva tzeapa nu are cum sa treaca de operatorul bancii, procesarea cec ului nu ai cum sa o faci tu personal.
Si nu cred ca e tzeapa, am pus un link in primul post.

Confirmarea ca e o chestie reala, cel putin pe SUA.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5bbSbzagV7I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dar iarasi imi pun intrebarea, daca nu era geografic  eligibil cum au trimis aia scrisoarea (nu email!) cu cecul in Ro?!

Edited by gelublabla, 23 June 2023 - 16:35.


#15
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,961
  • Înscris: 13.03.2005
Probabil au plătit sa nu se ajungă la proces cu clienții din Uniunea Europeană,  unde gdpr-ul e strict reglementat, și UE i-ar fi curentat cu amenzi enorme.

Edited by wertyck, 23 June 2023 - 16:57.


#16
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,357
  • Înscris: 24.05.2010
eu stau si ma intreb ce treaba are classroom-ul cu zoom-ul? (produsul classrooom nu e eforit de zoom ci de google). Apoi daca a participat la ore pentru scoala, de ce exista relatie juridica zoom - elev? Ca pentru servicii de ore online scoala contracteaza serviciile nu elevul. NU? Cel putin la Google asa era.

La cat de firava e speta eu companie, chiar si de dimensiunea lui Zoom, m-as fi dus in proces fiindca l-as demonta banal pentru simplu fapt ca Zoom mai mult ca sigur nu a oferit servicii de classroom catre elev.

Gandeste-te ca sunt potential zeci de milioane de clienti in situatia asta. Asta inseamna minim 300 de milioane de dolari. Crezi ca asa usor se elibereaza atatia bani? In conditiile in care orice refuza acel cec va avea drept de a intra in instanta daca e pe bune? Si practic compania ar plati suma asta de bani fara sa se asigure ca nu risca sa pateasca si altceva.

Da un email la Zoom si intreaba daca e pe bune CEC-ul

Edited by MooF2010, 23 June 2023 - 17:05.


#17
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,179
  • Înscris: 05.05.2003
@gelublaba,
Poate fi teapa daca scammeri se folosesc de numele acelei organizatii care a castigat procesul impotriva Zoom... da, am citit si eu si cazul este real (procesul) insa Zoom nu a dorit o mediatizare practic a dorit sa se termine totul cat mai repede si mai ales in liniste pe partea de media.
Pe comunitatea Zoom majoritatea cred ca e scam desi unii (doar americani) spun ca au primit sume sub 90$ atat in PayPal cat si in Venmo (o aplicatie populara in state, tot de la PayPal)... altii spun ca apare trimis/procesat de la astia dar in conturile lor nu a intrat nici macar un $!. Cativa au primit GiftCard Amazon in valoare de 32$
Singurul post oficial de pe comunitatea Zoom a fost din partea unui moderator Zoom care a confirmat site-ului acelei organizatii care a dat Zoom in judecata... si acest moderator a fost foarte ''subtire'' in explicatii!.

https://community.zo...p/121331/page/2

iar acesta site-ul catre care a facut trimitere moderatorul de la Zoom https://www.zoommeet...lassaction.com/

Normal ca nu ai nimic de pierdut daca reusesti cu CEC-ul ala (ca primesti bani, nu trimiti) dar atentie sa nu fie si altceva dupa ce primesti banii... si da, este si chestia cu eligibilitatea doar a americanilor de a da claim deci nu prea inteleg cum de au gresit in asa hal incat sa trimita si in afara SUA (este totusi vorba despre sume mari, daca ne raportam la numarul de utilizatori Zoom)

Edited by rz, 23 June 2023 - 17:35.


#18
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 06.01.2005
Poate trebuia sa atasez de la inceput scrisoarea, poate ati mai vazut si se confirma ca e teapa/reala

Attached File  20230623_182253.jpg   237.47K   46 downloads

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate