Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Noul Renault Rafale

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
m4gicm

m4gicm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 30.10.2010
Era o vreme cand Renault era Créateur d’Automobiles... faceau masini frumoase. Nu neaparat fiabile, dar erau frumoase. Stiu, sunt subiectiv, dar astea sunt gusturile, nu ai ce face. Si mai erau si originale, chiar daca nu de fecare data le-a iesit. Dar erau ei.
Acum s-au aliniat la tendintele actuale... nu prea mai conteaza ce marca de masina iti cumperi, e aceeasi Marie cu alta palarie (in gama de pret respectiva). Bordul nu mi se pare urat deloc, ba chiar e unul din cele mai mderne. In schimb exteriorul nu e original deloc. Nu atrage cu nimic...
Referitor la preturi, da, asta e lumea in care traim azi: cu 40k abia iti iei o masina configurata decent spre binisor. Daca vrei ceva mai maricel, te duci spre 50k. Si nu vorbesc de clasa premium, ci de cea din gama Renault/Peugeot/...

Urate timpuri sa-ti cumperi masina :-(

Edited by m4gicm, 22 June 2023 - 15:45.


#20
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Mie mi se pare oribil ! Dar vreau sa ''felicit'' producatorii de masini ! Sa vinzi ''aer'' pe multe zeci de mii de euro...aia da profitabilitate !
Reteta e simpla .
Iei un model de hatchback...ii bagi o grila de camion in fata . Apoi  ''umfli'' tabla aia sau plasticulPosted Image ala cat poti din design sa para cat mai mare .
La sfarsit o inalti din roti cat poti , sa para cat mai mare posibil , asa vinzi si aerul de subPosted Image si zici ca e SUV .

#21
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Postutopium, on 22 iunie 2023 - 12:19, said:

Masini scumpe stie sa faca toata lumea ... masini ieftine si bune nu prea mai stiu sa faca prea multi producatori, inclusiv Renault care cere pe un mini ZOE de oras 37.000 de euro.

exista si Maxi Zoe ?Posted Image)
pai are 400 km autonomie, nu i bun? springul este 25k+

de fapt vorbim de preturile realae, 25k si 12k ( +- ceva )

Edited by foxbat, 22 June 2023 - 16:39.


#22
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,909
  • Înscris: 14.08.2007

View Poststalker2142, on 22 iunie 2023 - 13:24, said:

Nu chiar, la clasamentul general pana la luna 5 2023 sunt pe locul 2 dupa Dacia (care e tot renault) ..cu Megane si clio
La electrice megane e pe locul 3 dupa spring si model Y, deci a surclasat si model 3 de pe urmatorul loc
Megane E-tech din ce vad iese la pret de ZOE cu Rabla Plus (23k euro) si vorbim de o masina mai mare, cu portbagaj cu 25% mai mare, mai sprintena/puternica (130CP vs 108CP), dintr-o clasa mai populara (crossover vs supermini), care are fast-charge chiar si in versiunea de baza, vine cu jante de 18" vs 15" la Zoe, cu o v max care o face cu adevarat utilizabila si pe autostrada (150 km/h vs 135 km/h) ... Zoe are o oferta pe care eu unul nu o inteleg.

#23
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,909
  • Înscris: 14.08.2007

View Postfoxbat, on 22 iunie 2023 - 16:38, said:

de fapt vorbim de preturile realae, 25k si 12k ( +- ceva )
Costa 15.000 de euro in plus ZOE fara sa ofere tare multe in plus, e tot un supermini ceva mai mare, cu autonomie mai buna si mai puternic decat Spring. Nu e justificata diferenta de 15.000 de euro intre ele, poate un 10.000 maxim ar fi justificat. Iar Springul are incarcare DC in pretul ala, pe cand la Zoe mai dai 800 de euro extra. Zoe e cu vreo 5k mai scump decat ar trebui sa fie ca sa fie o oferta buna. Chiar si comparata cu alte Renault-uri electrice. Megane-ul E-tech da, merita cei 15.000 de euro in plus fata de Spring, e semnificativ mai mare, semnificativ mai puternic si chiar aduce a masina pe care sa o folosesti si in afara orasului, si pe autostrada.

View Postfoxbat, on 22 iunie 2023 - 16:38, said:

exista si Maxi Zoe ?Posted Image)
Am vrut sa zici supermini Zoe Posted Image

View PostBursul, on 22 iunie 2023 - 12:28, said:

Eeeh, stie, dar e profitul mic, nu mai merita efortul. Exact ca zilierul roman Posted Image
Sigur ca merita, daca se ingramadesc toti sa vanda masini de 45.000+ euro vor lua teapa o buna parte dintre ei.

Ca idee, chinezii fac masini care la 22.000 de euro (pret in China) arata asa si sunt full electric:
[ https://st.arenaev.com/news/23/06/byd-song-plus-launches-in-china-at-lower-price-than-expected/inline/-1200/arenaev_002.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Are aceeasi lungime ca si Rafale si autonomie de 500 de km in versiunea ieftina (BYD Song Plus). Ce s-ar intampla daca ar veni masina asta la pret de lista de 32.000 de euro in Romania (deci cu 10.000 mai scumpa decat in China)? Ar fi bataie pe ea (la vreo 20k cu Rabla Plus).

O sa-i linisteasca chinezii pe toti producatorii europeni de volum doritori de a vinde masini la preturi mari.

Edited by utopium, 22 June 2023 - 17:41.


#24
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,702
  • Înscris: 29.10.2017
Pe site unde au modele preconfigurate pentru comanda au ZOE R135 intre 23.7 si 29k  si Megane e-tech EV60 cu 220 cai intre 29.5 si 39k preturile cu rabla
zoe e intradevar o masina obsolete si scumpa pentru ce ofera, a luat si 1 stea sau 0 stele la ncap,,probabil o mai produc pentru firmele de rent a car in oras.

Cat despre rafale ca design, masina asta o sa atraga multe priviri cand va aparea pe strazi...dar va fi mai rara fata de austral spre exemplu

#25
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006

View Postutopium, on 22 iunie 2023 - 17:34, said:

Costa 15.000 de euro in plus....

O sa-i linisteasca chinezii pe toti producatorii europeni de volum doritori de a vinde masini la preturi mari.

In 5 ani de zile o sa-i linisteasca chinezii pe toate clasele si toate continentele
Nicio marca nu o sa poata oferi masini in gama 25k-35k ce o sa ofere chinezii
Se schimba masinile cu combustie pe cele eletrice, si aici chinezii sunt zei
Mai ramane sa vina americanii sa faca ce au facut si cu huawei sa nu moara magnatii petrolieri de foame

#26
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Poststalker2142, on 22 iunie 2023 - 17:52, said:

Pe site unde au modele preconfigurate pentru comanda au ZOE R135 intre 23.7 si 29k  si Megane e-tech EV60 cu 220 cai intre 29.5 si 39k preturile cu rabla
zoe e intradevar o masina obsolete si scumpa pentru ce ofera, a luat si 1 stea sau 0 stele la ncap,,probabil o mai produc pentru firmele de rent a car in oras.

Cat despre rafale ca design, masina asta o sa atraga multe priviri cand va aparea pe strazi...dar va fi mai rara fata de austral spre exemplu

repet. google inainte de a repeta "zvonuri".
Zoe este ok ( in afara de spring este cea mai ieftina (pret/perfomante(.
poezia cu stele este de la schimbarea metodologiei (este la acelasi nivel cu "vechiul zoe" care avea 3 sau 4 (din amintiri).daca nu si ceva mia sus nitel ca are si ceva electronica imbunatita.
rafalele...hm..sper sa "mearga", strategia Renault s-a modificat din"mult si ieftin" in " mai putine si mai scumpe"

View Postutopium, on 22 iunie 2023 - 17:34, said:

Costa 15.000 de euro in plus Zoe fara sa ofere tare multe in plus, e tot un supermini ceva mai mare, cu autonomie mai buna si mai puternic decat Spring. Nu e justificata diferenta de 15.000 de euro intre ele, poate un 10.000 maxim ar fi justificat. Iar Springul are incarcare DC in pretul ala, pe cand la Zoe mai dai 800 de euro extra. Zoe e cu vreo 5k mai scump decat ar trebui sa fie ca sa fie o oferta buna. Chiar si comparata cu alte Renault-uri electrice. Megane-ul E-tech da, merita cei 15.000 de euro in plus fata de Spring, e semnificativ mai mare, semnificativ mai puternic si chiar aduce a masina pe care sa o folosesti si in afara orasului, si pe autostrada.


Am vrut sa zici supermini Zoe Posted Image


Sigur ca merita, daca se ingramadesc toti sa vanda masini de 45.000+ euro vor lua teapa o buna parte dintre ei.

Ca idee, chinezii fac masini care la 22.000 de euro (pret in China) arata asa si sunt full electric:
[ https://st.arenaev.com/news/23/06/byd-song-plus-launches-in-china-at-lower-price-than-expected/inline/-1200/arenaev_002.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Are aceeasi lungime ca si Rafale si autonomie de 500 de km in versiunea ieftina (BYD Song Plus). Ce s-ar intampla daca ar veni masina asta la pret de lista de 32.000 de euro in Romania (deci cu 10.000 mai scumpa decat in China)? Ar fi bataie pe ea (la vreo 20k cu Rabla Plus).

O sa-i linisteasca chinezii pe toti producatorii europeni de volum doritori de a vinde masini la preturi mari.

clar ai ceva cu Zoe:))
ce masina are bat de 52 si autonimic spre 400 la pretul asta?
nu te lasa pacalit de oferta Megane (era s-o musc si eu ). la pretul ala care pare aproape de zoe ai o masina cheala (bat mica, fara pompa de caldura &shit)
pe partea de incarcare, esti sigur ca Megane are 22 pe type 2?
zoe da, stoc.
nu e nevoie de 800 de eur pentru max 20 kw in plus- am analizat si asta.

View Postutopium, on 22 iunie 2023 - 17:09, said:

Megane E-tech din ce vad iese la pret de Zoe cu Rabla Plus (23k euro) si vorbim de o masina mai mare, cu portbagaj cu 25% mai mare, mai sprintena/puternica (130CP vs 108CP), dintr-o clasa mai populara (crossover vs supermini), care are fast-charge chiar si in versiunea de baza, vine cu jante de 18" vs 15" la Zoe, cu o v max care o face cu adevarat utilizabila si pe autostrada (150 km/h vs 135 km/h) ... Zoe are o oferta pe care eu unul nu o inteleg.

am raspuns.
acum sa revenim la oferte - meganul nu este concurent pt zoe.
ce masina mica (nu intram in zone de "tesle" si altele ci in zona de "fasnete si mici" ( Fiat 500, open, citroen) poti sa recomani care sa aiba ce are zoe? (am mai intrebat si pana in acest moment nu exista(asteptam china).

View Postm4gicm, on 22 iunie 2023 - 15:45, said:

Era o vreme cand Renault era Créateur d’Automobiles... faceau masini frumoase. Nu neaparat fiabile, dar erau frumoase. Stiu, sunt subiectiv, dar astea sunt gusturile, nu ai ce face. Si mai erau si originale, chiar daca nu de fecare data le-a iesit. Dar erau ei.
Acum s-au aliniat la tendintele actuale... nu prea mai conteaza ce marca de masina iti cumperi, e aceeasi Marie cu alta palarie (in gama de pret respectiva). Bordul nu mi se pare urat deloc, ba chiar e unul din cele mai mderne. In schimb exteriorul nu e original deloc. Nu atrage cu nimic...
Referitor la preturi, da, asta e lumea in care traim azi: cu 40k abia iti iei o masina configurata decent spre binisor. Daca vrei ceva mai maricel, te duci spre 50k. Si nu vorbesc de clasa premium, ci de cea din gama Renault/Peugeot/...

Urate timpuri sa-ti cumperi masina :-(

depinde ce intelegi prin "dotari" . eu si la Duster am prea multe "briz briz"uri (am explicat de cateva ori).
daca vrei masina de fitza nu incape discutie de pret. daca vrei masina " de treaba" - e plina piata (de noi zic). in zona 22-28 k

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate