Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Memorie internă și card micro sd

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 21.09.2020
Salutare.
Am o tabletă Samsung Galaxy Tab A (SM-T295) de 8'', model 2019 pe care rulează Android 11.
O folosesc ca și gps, având instalat TomTom Go. Problema este că tableta are doar 32 de GB memorie internă, iar TomTom-ul odată instalat are vreo 28 de GB. Pe măsură ce-și face update-uri, primesc notificări să eliberez spațiu...
Am la dispoziție un card microsdxc, de 128 de GB, doar că nu știu cum să-l formatez ca și memorie internă. Din meniu nu am opțiunea de a selecta acest tip de formatare, pe net ''se zice'' că ar trebui root-ată (în mintea mea bănuiesc că e o formă de ''reinstalare de windows'').
Întrebarea mea este... ce aș putea face?! Există vreo soluție prin care să formatez cardul ca și memorie internă? Să-i fac acea root-are? (e complicată sau cu niște sfaturi precise m-aș descurca și singur?)
Parcă n-aș da alți bani pe altă tabletă, iar asta până acum a mers ceas...

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sa rootezi poate fi complicat, pentru un neavizat, iar rezultatele pot fi dezastruoase, dar cred ca e singura solutie la problemele tale.
Se aseamana mai mult cu Bios update, decat cu reinstalare Windows.

Edited by pasilla, 20 June 2023 - 21:04.


#3
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 02.08.2021
Root-are înseamnă ca să faci sistemul de operare să-ți dea voie să faci ce vrei. Unele lucruri sunt blocate pentru utilizator, de exemplu ștergerea aplicațiilor de sistem, dar o poți face cu root.
Dacă e, bagă cardul întrun laptop(dacă nu are slot sunt niște adaptoare de la MicroSD la USB, costă 30 de lei) și îl formatezi de pe laptop.
Deși nu văd de ce nu ar merge formatată din tabletă.
Utie aici cun ghid care explică tot ce trebuie:
https://www.carlcare...rectly-sd-card/
Vezi în meniul de aplicații din setări dacă ai opțiunea de a seta să muți aplicațiile pe card.
Dacă nu, în articolul ăla scrie și câteceva despre root.Posted Image
Și să faci și ce zice în clipul ăsta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iyhXCJ0oGIo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Valy_User, 20 June 2023 - 21:15.


#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 02.08.2021
În cazul root-ului probabil că ai nevoie de un manager de aplicații third party căruia să-i dai dreptul de root.

Dacă nu merge din setări încearcă mai întâi cu o aplicație de genul: https://play.google....ve.app&hl=en_US

Edited by Valy_User, 20 June 2023 - 21:27.


#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8h01y2KBdQ4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 24.04.2013
Dar acest TomTom GO nu are optiune de a stoca hartile pe cardul microSD? Ca aplicatia in sine nu ar trebui sa puna probleme de spatiu chiar instalata in memoria interna, ci hartile sunt foarte mari.

#7
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 21.09.2020
Se pare că nu, eu unul n-am găsit nici o posibilitate în aplicație.
Și exact asta s-a întâmplat... am instalat TomTom și încă câteva aplicații, le-am mutat pe card și a fost totul în regulă. Apoi am descărcat hărțile... boom, no more space (nici măcar nu s-au descărcat complet.
Am reîncercat cu mutarea, în memoria internă, apoi iar pe card... nimic...

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
In acel tutorial de mai sus, bloggerul a specificat ca orice update la aplicatie inseamna o noua mutare pe sdcard. Deci nu poti sa pui hartile pe card ci doar sa le transferi. Aplicatia si hartile sunt mai mari decat capacitatea de stocare a tabletei si solutia este sa o pui la vanzare si sa cumperi alta mai incapatoare.

Edited by Leo2006, 21 June 2023 - 13:22.


#9
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 21.09.2020
Să înțeleg că o root-are mi-ar permite să folosesc cardul ca și memorie internă? Că dacă e așa, o fac și gata...

#10
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 02.08.2021
Rootarea îți permite sa faci orice vrei, sistemul nu te mai limitează in niciun fel.
Dar trebuie făcută cu atenție.

#11
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 24.04.2013
@cristian_puscasu: Nu te-as sfatui sa faci root-are in idea ca obtii ‘adopt as internal storage’. Aceasta setare nu cred ca e deloc simpla. (Poate totusi ma insel. Si nici nu am urmarit acele video sa vad daca da vreo solutie.)

Din ce stiu treaba cu root-area versus mutat aplicatii pe microSD se face cu symlink-uri in memoria interna astfel incat unele fisiere/directoare, de exemplu ale aplicatiei in cauza, sa para a fi in memoria interna (acolo unde vrea ea sa fie) dar in fapt sa ocupe spatiu pe cardul de memorie.. Nu e simplu, dar parca era pe vremuri o aplicatie ceva gen Link2SD care facea de-astea.

#12
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 02.08.2021

 Valy_User, on 20 iunie 2023 - 21:22, said:

Dacă nu merge din setări încearcă mai întâi cu o aplicație de genul: https://play.google....ve.app&hl=en_US
Ai încercat aplicația asta?

#13
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 21.09.2020
Nu, acea aplicație nu merge pe modelul meu de tabletă. Dar am încercat alta... aceleași ''simptome''.
...
Între timp mă documentez cum e cu rootarea maică-sii... eu zic că o pot face, doar că momentan sunt în faza de adunat de software necesar. TWRP, Magisk, Odin... o întreagă bătaie de cap. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate