Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...
 BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...
 Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 

Totul despre Dan Air

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#55
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 03.05.2020
Functioneaza cuiva motorul de cautare de pe https://danair.world...__from_store=en

Pot alege destinatiile insa nu pot selecta nicio data.

#56
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,643
  • Înscris: 12.12.2006
Mie imi merge. Am selectat Bucuresti - Barcelona in octombrie.

#57
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 03.05.2020
interesant. imi merge si mie acea ruta.

incercam o varianta din Brasov sau Bucuresti catre Malaga. nu reusesc nicicum.

#58
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,643
  • Înscris: 12.12.2006
Pare ca s-a suspendat cursa:
https://boardingpass...e-la-bucuresti/

#59
dargonar

dargonar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.09.2006
Are cineva un nr. de telefon de la ei? Au schimbat de 2 ori programul de zbor, si am pierdut de 2 ori banii pe zborurile de conexiune platite (la preturi de August) numai ca sa se potriveasca cu invartelile facute de ei.

#60
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,533
  • Înscris: 19.04.2009
Ei nu sunt responsabili pentru nicio conexiune in afara biletului ( PNR-ului). Ei te duc din A in B, nu au treaba cu restul planurilor tale (valabil la absolut toate companiile aeriene)

Și dacă te-au anunțat de schimbări cu minim 2 săptămâni înainte de zbor, nici alte compensații pentru deranj nu vezi.

#61
dargonar

dargonar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.09.2006
@Lex404 Reglementarile le stiu si eu. Totusi, ce companie aeriana ai intalnit tu pana acum sa-ti vanda bilete in baza unor promisiuni si apoi sa-si schimbe orarul de zbor de 2 ori in 4 zile? Poate ca ar trebui sa existe o raspundere pentru consecintele actiunilor lor.

Edited by dargonar, 08 July 2023 - 11:02.


#62
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postandreic, on 16 iunie 2023 - 16:23, said:

Se zvoneste ca la mansa avionului a fost Dumitru Prunariu, cosmonautul.
Nu era el ci nevasta-sa. Si nu era la mansa ci in turnul de control. A zis la Radio Erevan.

#63
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 07.04.2005
Nu ma surprinde ca au suspendat temporar rutele din Bucuresti. Nu stiu cu alte ocazii ce load factor au, dar joi de pe 4 rute comasate (Bucuresti/Brasov spre Nuremberg/Stuttgart) erau ~130pax (~90 au urcat in Brasov). LF=80% (nici un pasager la business).

Aparent de sapt viitoare au redus cursele spre Nuremberg doar la 1 cursa pe sapt.

#64
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,533
  • Înscris: 19.04.2009

View Postdargonar, on 08 iulie 2023 - 10:57, said:

@Lex404 Reglementarile le stiu si eu. Totusi, ce companie aeriana ai intalnit tu pana acum sa-ti vanda bilete in baza unor promisiuni si apoi sa-si schimbe orarul de zbor de 2 ori in 4 zile? Poate ca ar trebui sa existe o raspundere pentru consecintele actiunilor lor.

Se întâmpla și la case mai mari :lol: (TAP ultima, mi-a schimbat orarul de 4 ori in 5 luni)

#65
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 07.04.2005
Operatorul mai adaugă alte trei rute spre Franța, Emiratele Arabe Unite (UAE) și Norvegia din luna noiembrie a acestui an. Nu sunt singurele vești bune, pentru că reprezentanții companiei aeriene au în plan aducerea unei unei a doua aeronave pentru deservirea operațiunilor din Brașov.

Dan Air anunță lansarea a trei noi zboruri directe din Brașov

#66
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,010
  • Înscris: 03.12.2005
Probabil or sa ia URS din wet lease-uri, pe unde o mai fi (luna trecuta a zburat pentru Air Serbia), si il baga in serviciul lor.

#67
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 07.04.2005
@sebulbus:
Ar mai fi si RAM-ul care someaza de ceva vreme pe BBU (daca nu e mutat prin alta parte).


S-ar parea ca 23august a fost iar o zi cu ghinion pt pasagerii Dan Air (link1, link2)


Dan Air: bază operațională la Brașov și cinci rute noi din octombrie 2023


Zboruri din București spre Tel Aviv și Dublin din noiembrie 2023 cu Dan Air


Sibienii de la Fly Lili vor face concurență companiei Dan Air pe Aeroportul Brașov. Curse spre Stutgart și München

Edited by ghitapg2, 03 September 2023 - 18:34.


#68
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,010
  • Înscris: 03.12.2005
Si URS e tot la Air Serbia. Mi-a trecut recent pe sub nas.

#69
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 07.04.2005
Au rezolvat check-in-ul online. Era si cazul.


Acesta poate fi efectuat în intervalul cuprins între 72 de ore şi 3 ore înainte de decolare.

Edited by ghitapg2, 13 September 2023 - 19:10.


#70
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 07.04.2005
Aparent 13septembrie, chiar a fost zi cu ghinion pt pasagerii Brusells -> Munich -> Brasov


Bună seara stimați pasageri,

Situație prezentă:

Aeronava AIRBUS A319 - YR-URS se pregătește de decolare și va sosi la Bruxelles de la Belgrad la ora 03:00, urmând să preia pasagerii și să decoleze spre Brașov în jurul orelor 03:40.

Istoric:

Ca urmare a unei defecțiuni tehnice, aeronava care trebuia să opereze zborul DN321 BRU/MUC-GHV din 13.09.2023, are momentan întârziere întrucât echipa de întreținere nu reușeste să remedieze defectul.

Pentru acest motiv, DAN AIR va trimite o altă aeronavă pentru a transporta pasagerii de la Bruxelles la Brașov.

Ora estimată de decolare din Bruxelles este 03:30 cu sosire la Brașov la ora 07:00.

Motivul pentru care am planificat ca reîntoarcerea să fie tot la Brașov în loc de București este pentru a evita transportul cu autocarul pe Valea Prahovei, un drum destul de anevoios care ar prelungi călătoria și mai mult.

Pasageriilor le-au fost oferit la fiecare 2 ore un voucher, la 5 ore mâncare.

Urmează să luăm și alte masuri pentru a reduce disconfortul resimțit.

În cazul în care aveți alte cereri ne puteți scrie pe chat-ul nostru iar colegii noștri vă vor răspunde.

Zborul NU va fi anulat!

Ne cerem scuze pentru inconveniente și ne pare rău că nu putem face mai mult la acest moment.

Cu stimă,
Echipa DAN AIR

Later edit:
Referitor la defectul aeronavei:

Aeroportul Bruxelles nu are capabilități de întreținere de bază.

După defectul semnalat de către computerul care controlează trenul de aterizare se impune un test de escsmorare a trenului care poate fi efectuat numai într-un hangar, fără acest test nu putem permite pasagerilor să urce la bord.

Aeronava va fi transportată ferry (fără pasageri) la baza noastră de întreținere unde se vor efectua testele necesare pentru a fi repus în serviciu.

Cel mai probabil sistemul funcționează fiind vorba de o eroare de senzor însă nu putem asuma acest risc cu pasageri la bord.

Mulțumim pentru înțelegere și avem speranța că toți dintre noi împărtășim cultura siguranței și că nimic nu este mai important decât viața.

#71
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,010
  • Înscris: 03.12.2005
Nici Bruxelles-ul nu e suficient de bun pentru Air Danila.

#72
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 07.04.2005
S-ar parea ca au reusit intr-un final sa repare aeronava. A decolat YR-DSE din Brusseles spre Otopeni (ETA 23:11).


Bună ziua stimați pasageri,

Din păcate, aeronava care operează în serviciul regulat este încă defectă la Bruxelles.
Am reușit să facem un pas înainte pentru a rezolva situația în sensul că am obtinuț șpațiu în hangarul celor de la Brussels Airlines după o lungă așteptare și se lucrează în continuare la remedierea defectului.
Din păcate la momentul de față nu există opțiuni, celelalte aeronave ale noastre operează deja alte curse iar ceilalți operatori care ne-ar putea ajuta nu au disponibilitate din păcate.
Pentru a minimiza disconfortul prelungirii așteptate, vom reprogramam zborurile de azi (Londra și Roma) pentru data de mâine, 16.09.2023.

Așadar, zborurile vor fi operate după cum urmează:
DN324: Brașov 08:25 - Londra 09:35
DN325: Londra 10:50 - Brașov 15:40
DN326: Brașov 16:30 - Roma 17:40


Ne pare rău pentru inconveniente.
Echipa DAN AIR

Attached Files


Edited by ghitapg2, 15 September 2023 - 20:25.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate