Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

REGLARE FAR MAZDA 6

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007
Salut, am o Mazda 6, model 2017, 2,2 d, 150 cp. Va rog sa ma ajutati cu un tutorial sau cu un sfat cum pot sa reglez farurile pe inaltime, nu de la bord ci din far direct. Bat prea aproape. Eu nu am gasit asa ceva pe Youtube. Multumesc pt sfat.

#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 02.09.2005
poate ca asa trebuie sa bata, ridicarea lor poate orbi ceilalti participanti la trafic.
du-te la un service

#3
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007
Sigur nu asa. Si daca pot, cu ajutorul colegilor, sa reglez eu, nu vad care e problema. La BMW e usor. Reglat si verificat la ITP. Nu orbesc pe nimeni cum sigur sunt multi in trafic pe care nu-i intereseaza acest aspect.

#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
ai faruri xenon? daca da, parca retin ca sistemul de auto levelling are o protectie in sensul in care daca e defect, duce farurile implicit la maxim in jos. eu zic sa intrebi la un service, aia pot verifica daca chiar bat prea jos sau doar ti se pare.

#5
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007
Da, Xenon. Reglarea din butonul din bord merge. Dar la inaltimea maxima bate la cam 4 - 6 m. La minim zici ca intra sub masina Posted Image. De aceea insist, si va rog, pt un tutorial sau sfat strict pe reglare. Daca era ceva ma duceam singur la service si nu mai intrebam aici.

#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
daca e stricat motorasul lui de balast, ce sa mai reglezi la el? sa-l legi cu sarma sa bata mai sus? ala se repara sau inlocuieste, nu e alt reglaj.

#7
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Te ajuta? https://www.mazda6cl...dlights.381186/

#8
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007
Daca e .... sau daca e ... vad atunci si tot atunci mers la service.
Pana atunci...... totusi sa presupunem, in acest caz, ca totul e ok. Acum puteti sa dati un sfat sau tutorial??? Atat cer. Am incercat sa dibui unde sunt suruburile de reglaj. La Ford stiu, la BMW stiu, la Logan .....
Chiar va rog sa intelegeti aceasta dilema.
@Bogdan multumesc! Postul tau a aparut in timp ce editam.

Edited by marian.bazavan, 16 June 2023 - 10:34.


#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Cauta anunturi de vanzare pentru far modelul tau si o sa vezi in poze unde-i reglajul, probabil. Apoi e simplu de gasit pe masina.
De reglat e simplu, mai toate au cadere 1%, sau altceva, dar e sigur scris sau turnat pe ele.
Duci masina la un perete, marchezi inaltimea punctului luminos si masori distanta fata de perete de la botul masinii. Muti masina inapoi o distanta cat mai mare si apoi masori din nou distanta. Reglezi farul pana punctul luminos a coborat cu aia 1% din diferenta distantelor si esti ok.

#10
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007
Incerc si varianta asta: poze de la vanzari.

Edited by marian.bazavan, 16 June 2023 - 11:36.


#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
Pana la urma ca sa gasesti surubul cu cap inecat de tip imbus la un far, nu e o munca de detectiv. Pentru o reglare relativ corecta, masori inaltimea pana la luneta si reglezi ca fascicolul sa bata sub aceasta inaltime de la o distanta de 20m. Apoi faci teste la drum seara si verifici ca farurile sa nu bata in luneta masinii din fata. Eu am facut asa si la itp farurile au iesit ca reglate din fabrica. Chestie de noroc.

#12
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 04.12.2003
Art. 82. -
Autovehiculele vor fi prevăzute în faţă cu:
a) cel puţin două faruri cu lumini albe sau galbene selective cu două faze: faza lungă (lumina de drum), care să poată lumina în mod eficace drumul noaptea, pe timp senin, pe o distanţă minimă de 100 m şi faza scurtă (lumina de întâlnire), care să poată lumina drumul, în aceleaşi condiţii, pe o distanţă minimă de 30 m, fără să împiedice vederea celorlalte persoane care folosesc drumul;

sursa:https://lege5.ro/Gratuit/g43dqnzy/sistemul-de-lumini-regulament?dp=ha2dsnjygqza

#13
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007
@Geos ... da, normal ca am doua faruri care lumineaza, bine, dar aproape (10-15 m). Vreu sa vad ceva mai departe, dar tin cont, sigur, si de cei care vin din sens opus. Nu vreau sa primesc carne gratis si nici amenda de la Tarom.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate