Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Router + access points pentru casa

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Salutare!

Va rog mult sa ma ajutati cu o recomandare pentru echipamentele din subiect.
Datele sunt: casa in constructie, demisol partial plus parter, aprox 19x16m. O sa am ceva relee smart shelly (undeva la vreo 40), in rest nimic SF. Eu ma gandeam la:
1. Ubiquiti Edge router X-SPF (sa pot duce poe la access points) cu 4 iesiri pentru:
- 2 X Ubiquiti U6 LR puse pe cablu relativ in colturile casei
- 1 pentru un mini PC cu Home Assistant
- 1 pentru sistemul de supraveghere (ajunge 1 ieșire?)

Daca aveti alte idei, va rog sa imi spuneti.

Multumesc mult!

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Pune AP-urile în centru mai mult, nu în colțuri.
Și dacă tot tragi pentru sistemul de supraveghere, poate ar fi bine să le faci o rețea separată(și să tragi la fiecare cameră în parte) de ethernet cu NVR și Poe.
Și mai trage și la televizoare. O să ai nevoie.

Edited by Valy_User, 15 June 2023 - 12:41.


#3
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
erx poe e 24v passive iar u6-lr e 802.3at - deci ori iei injectoare separat pt ap-uri (cea mai buna varianta) ori iei un switch poe ce stie atat at cat si af daca mai ai si alti clienti.
ca si sfat, nu lua echipamente poe ce nu sunt conform standard: 802.3at/af/bt.
ca si recomandare, daca vrei hardware-ul mentionat ar trebui sa adaugi un switch si 2 injectoare pt ap-uri:
router->switch --> ap-uri cu injectoare si restul de clienti (conectati in switch cablu sau via wifi la ap-uri).

#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Nu e musai să ai AP cu Poe. Ca și AP poți folosi un TP-link de 200 de lei.
Nu știu de ce ai da atâtia bani pe un POE. Mai bine în loc niște routere Asus de stă mâța în coadă.

Edited by Valy_User, 15 June 2023 - 12:39.


#5
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Nu sunt fixat pe acest hardware, dar din cate informații am reusit sa culeg, este o varianta buna. Daca aveti altceva, sunt deschis.

View Postogo, on 15 iunie 2023 - 12:36, said:

erx poe e 24v passive iar u6-lr e 802.3at - deci ori iei injectoare separat pt ap-uri (cea mai buna varianta) ori iei un switch poe ce stie atat at cat si af daca mai ai si alti clienti.
ca si sfat, nu lua echipamente poe ce nu sunt conform standard: 802.3at/af/bt.
ca si recomandare, daca vrei hardware-ul mentionat ar trebui sa adaugi un switch si 2 injectoare pt ap-uri:
router->switch --> ap-uri cu injectoare si restul de clienti (conectati in switch cablu sau via wifi la ap-uri).

Adica la fiecare AP trebuie sa am si priza de curent sa bag injectoarele?

Edited by horatziu, 15 June 2023 - 12:44.


#6
cralin

cralin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.09.2020
Daca tot esti cu casa in constructie, trage tuburi si fire de retea acolo unde iti trebuie si pune pe cablu toate echipamentele care nu trebuie sa se miste prin casa de la un etaj la altul.

View PostValy_User, on 15 iunie 2023 - 12:39, said:

Nu e musai să ai AP cu Poe. Ca și AP poți folosi un TP-link de 200 de lei.

Si cum ii dai corent la TP-Link-ul ala daca este pus pe tavan sau sus pe perete ?
Mai tragi la el inca un set de fire pe linga ala de retea ?

#7
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Probabil că vrei să-l pui în tavan ca să nu te deranjeze prea mult.

View Postcralin, on 15 iunie 2023 - 12:41, said:

Si cum ii dai corent la TP-Link-ul ala daca este pus pe tavan sau sus pe perete ?
Pe perete nu e așa greu. O priză lângă și ai rezolvat problema. Dar rămâne variabila aspect.

Oricum dacă ai de gând să le pui pe perete mai trage și o priză lângă că nu știi ce o să vrei să pui acolo în viitor.

Edited by Valy_User, 15 June 2023 - 12:45.


#8
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006

View PostValy_User, on 15 iunie 2023 - 12:43, said:

Probabil că vrei să-l pui în tavan ca să nu te deranjeze prea mult.


Pe perete nu e așa greu. O priză lângă și ai rezolvat problema. Dar rămâne variabila aspect.

Oricum dacă ai de gând să le pui pe perete mai trage și o priză lângă că nu știi ce o să vrei să pui acolo în viitor.

Ma gandeam sa il pun pe tavan deoarece oricum am tavan fals pentru instalația de ventilatie plus aer conditionat și avand in vedere ca in living de ex am gândite 3 guri de ventilatie, daca pun un access point langa nici măcar nu se observa.

Edited by horatziu, 15 June 2023 - 12:48.


#9
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
No, fă așa dacă îți convine. Dar undeva prin casă tot aș băga o bestie de aia de router Asus dacă tot demarezi o investiție așa mare. Gen astea: https://www.emag.ro/.../pd/D1XVNCMBM/?

Edited by Valy_User, 15 June 2023 - 12:50.


#10
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006

View PostValy_User, on 15 iunie 2023 - 12:49, said:

No, fă așa dacă îți convine. Dar undeva prin casă tot aș băga o bestie de aia de router Asus dacă tot demarezi o investiție așa mare. Gen astea: https://www.emag.ro/.../pd/D1XVNCMBM/?

Routerul ala este cat am zis eu, care sunt 3 echipamente. Dar la ce m-ar ajuta mai exact?
Repet, nu sunt fixat pe varianta mea. De asemenea, daca pot sa obțin stabilitate și viteza la o suma mai mica, sunt și mai deschis la alte idei.

Edited by horatziu, 15 June 2023 - 12:56.


#11
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Clar că te ajută mai mult să ai AP mai multe. Sunt și Asus-uri mai ieftine din seria ROG, ăla este cel mai tare, preț pe măsură. Nu cred neapărat că îți amortizezi investiția în el.

#12
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002
Mergi pe Unifi lasa păianjenii cu beculetele de la Asus.
Daca am inteles eu bine ai peste 300mp. Nu stiu ce pereti faci/ai facut la casa si ce bagi/ai bagat in ei si mai ales ce pretentii de viteza ai in diferite camere dar eu as zice sa ai in vedere mai mult de 2 AP daca vrei si viteza, adica sa ai macar cablu pentru AP in toate camerele daca te hotarasti acum sau peste un an sau peste 5 ca ai nevoie de semnal bun in camera respectiva.

Edited by MD, 15 June 2023 - 13:06.


#13
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021

View Postogo, on 15 iunie 2023 - 12:36, said:

erx poe e 24v passive iar u6-lr e 802.3at - deci ori iei injectoare separat pt ap-uri (cea mai buna varianta) ori iei un switch poe ce stie atat at cat si af daca mai ai si alti clienti.
ca si sfat, nu lua echipamente poe ce nu sunt conform standard: 802.3at/af/bt.
ca si recomandare, daca vrei hardware-ul mentionat ar trebui sa adaugi un switch si 2 injectoare pt ap-uri:
router->switch --> ap-uri cu injectoare si restul de clienti (conectati in switch cablu sau via wifi la ap-uri).
Trebuie să știe terminalele Poe standarde de Wi-Fi?
Eu credeam că sunt pur și simplu niște switch-uri/routere Gigabit sau 10GB.

Edited by Valy_User, 15 June 2023 - 13:08.


#14
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Priza langa switch pt injectoare.
Router-ul si switch-ul in aceeasi locatie si de acolo cablezi dupa nevoi.
Poti duce via injectoare POE 50 m fara probleme - ideea e sa folosesti cabluri de calitate - daca tot esti la rosu, nu te zgarcii si alege un CAT6a de calitate.


View PostValy_User, on 15 iunie 2023 - 13:03, said:


Trebuie să știe terminalele Poe standarde de Wi-Fi?
Eu credeam că sunt pur și simplu niște switch-uri/routere Gigabit sau 10GB.
Unde am zis eu asta??
802.3af/at/bt sunt standarde POE.


#15
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Asta e planul casei. Demisolul e sub partea din stanga a casei. Unde sa pun AP-urile?
Ma gandeam routerul de la Digi sa fie ONT la intrare in garaj, unde am și tabloul de curent, iar acolo sa leg routerul ERX și sa merg cu cabluri CAT6 spre terminale. In loc de ErX Spf sa pun un switch?

Attached Files


Edited by horatziu, 15 June 2023 - 13:14.


#16
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Standardele wifi sunt 802.11 - cred ca faci o mare confuzie…sa-i zic asa…

#17
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Împarte desenul ăla în două pe mijloc pe verticală și trasează diagonalele în fiecare împărțeală. Cam acolo ar fi bine să le pui.

Edited by Valy_User, 15 June 2023 - 13:17.


#18
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002
Tragi cabluri in toate camerele si pe urma de joci cu AP-urile in diverse camere si vezi cum acoperi casa si curtea. terese ce mai vrei sa acoperi, asa de dat cu pararea pe net pe o schita e simplu dar la fata locului s-ar putea sa ai surprize.
Acum ar trebui doar sa hotarasti undeva va fi rack-ul (ONT, router, switch, Pi-ul, NVR, NAS si ce mai pui in el) unde vor merge toate cablurile si sigur sa tragi cabluri suficiente in toate camerele. Amplasarea AP-urilor si numarul lor as lasa-o mai pe finalul lucrarii (daca ai pretentii) si atunci testezi si vezi ce si cum.

Edited by MD, 15 June 2023 - 13:31.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate