Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Pași vânzare autovehicul - 2023

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
Deoarece sunt pe cale de a vinde o mașină si nu am găsit nicăieri sistematizat si clar explicați pașii , am zis sa scriu eu un mini-ghid (mai mult pentru mine).
Strict din punct de vedere al vânzătorului.

Quote

Documente necesare:
  • Cartea de identitate a vehiculului = CIV
  • Talonul mașinii (certificatul de înmatriculare al mașinii  = Fișa de înmatriculare a vehiculului)
  • Buletinul / cartea de identitate a vânzătorului (+ a cumpărătorului)
  • Contractul de vânzare-cumpărare (model 2016-ITL-054)
  • Certificatul de atestare fiscală de la vânzător, în cazul în care Contractul de înstrăinare-dobândire (model 2016-ITL-054) nu conține viza organului fiscal de la domiciliul vânzătorului (în caseta B); (vezi pasul 4)



1. se completează 1 exemplar Contractul de înstrăinare-dobândire - model 2016-ITL-054
2. se fac 4 copii
3. se semnează cele 5 exemplare (si se considera exemplare certificate)

Quote

Cele 5 contracte sunt folosite după cum urmează:

2ex. pt. vânzător:
(a) un exemplar certificat rămâne în arhiva organului fiscal local al văzătorului = „Direcția de Taxe si Impozite” = DTIL
(b) un exemplar certificat rămâne la vânzător;

3ex. pt. cumpărător:
( c) exemplarul original rămâne la cumpărător;
(d) un exemplar certificat se depune la organul fiscal local = DTIL al cumpărătorului.
(e) un exemplar certificat, pe care se înscrie și de către DTIL al cumpărătorului numărul de înregistrare din Registrul de evidență a mijloacelor de transport supuse înmatriculării/înregistrării, se depune la Serviciul Public Comunitar Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor;



4. Vânzătorul merge la DTIL (de domiciliu) si cere scoaterea din evidente a mașinii. Din cele 5 exemplare, 1 rămâne la DTIL (a)  , 1 se păstrează de vânzător (b) , 3 se dau cumpărătorului  ( c) (d) (e). DTIL vizează (stampilează) caseta B al contractului.

5. Vânzătorul primește banii , cumpărătorul primește cheile si actele.
5.1. Vânzătorul va completa pe talon numele cumpărătorului, data si va semna. ("Înstrăinat către X, la data de Y")



Întrebări:
- am uitat vreun pas sau document ?
- este obligat vânzătorul sa ofere si RCA ? Mi se pare ca pentru înmatriculare oricum este nevoie de RCA pe numele cumpărătorului.
- ce se întâmplă daca ,cumparatorul se răzgândește imediat după pasul 4 si mașina este scoasa din evidente dar vânzarea se anulează?
- exista vreo șmecherie/ metoda sa îl obligi pe cumpărător sa treacă mașina pe numele sau? (pentru a evita poveștile horror cu amenzi si mașini vândute de 7 ori)

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
RCA nu se da cumparatorului. Se anuleaza/se notifica asiguratorul. El isi poate face online altul.

La DITL se merge cu contractul semnat de ambele parti. Cumparatorul nu se poate razgandi [in mod normal].

Poti sa iti pastrezi numerele si sa le retii fizic (asta dupa ce duci cumparatorul acasa).

Edited by pasilla, 13 June 2023 - 22:24.


#3
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,650
  • Înscris: 28.11.2001
Cu cerere făcută la asigurator poți să primești bani pe lunile rămase din RCA.

#4
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View Postpasilla, on 13 iunie 2023 - 22:19, said:

RCA nu se da cumparatorului. Se anuleaza/se notifica asiguratorul. El isi poate face online altul.

La DITL se merge cu contractul semnat de ambele parti. Cumparatorul nu se poate razgandi [in mod normal].

Poti sa iti pastrezi numerele si sa le retii fizic (asta dupa ce duci cumparatorul acasa).
Cumpărătorul își poate face online alt RCA pe numele lui , presupun.

Da, la punctul 3 am scris ca se semnează ....de către ambii - ma refeream.

Asta cu păstratul numerelor ar fi o metoda buna sa-l faci sa o treacă pe numele lui. Presupun ca nu poate scoate alte plăcuțe chiar daca are actele mașinii.

#5
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,650
  • Înscris: 28.11.2001
Pasul 5 se face înainte de pasul 4. Dacă nu am banii în mână eu nu mă apuc să radiez mașina. În contract scrie că ai primit banii. Deci banii jos, facem contractul și-l semnăm apoi celelalte. Dacă e din apropiere, recomand și eu să-l duci acasă și să iei numerele. Prietenii/pățiții știu de ce. E de studiat asta cu numerele.

Edited by badmania98, 13 June 2023 - 22:46.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postquantico2708, on 13 iunie 2023 - 22:41, said:

Cumpărătorul își poate face online alt RCA pe numele lui , presupun.
Cred ca s-a inteles, desi exprimarea mea a fost putin deficitara. Nu trebuie sa ma certi :lol:

#7
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 02.08.2021

View Postquantico2708, on 13 iunie 2023 - 22:09, said:

- exista vreo șmecherie/ metoda sa îl obligi pe cumpărător sa treacă mașina pe numele sau? (pentru a evita poveștile horror cu amenzi si mașini vândute de 7 ori)
Din păcate NU.
Vânzătorul nu este obligat să îi dea și RCA.
Și, banii se dau în momentul semnării contractului, nu după ce se merge la Primărie, de regulă. Nu prea am văzut ca un vânzător să accepte semnarea unui contract în aceste condiții.

Nu am auzit pe nimeni să rețină numerele la vânzare. Și nici nu prea e bine, pentru că trebuie arătate/predate la transcriere.
Dacă ești la prima tranzacție de genul ăsta poate ar fi mai bine să mergi la un birou de acte auto. După, înveți și nu mai trebuie să le dai bani.

Edited by Valy_User, 13 June 2023 - 22:48.


#8
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 18.03.2014
La ghiseul de inmatriculari se plateste o taxa, era 30 lei, in vederea pastrarii numerelor, asta nu iti da dreptul sa opresti numerele fizic de pe masina, doar poti refolosi combinatia sau repune pe masina dupa ce-ti sunt inapoiate de noul propietat la transcriere vehicol, si asigurarea o poti denunta dupa vanzare cu copie dupa actul de vanzare-cumparare la asigurator. Placutele de inmatriculare nu trebuiesc predate la politie daca este platita taxa de rezervare.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Post96Flo, on 14 iunie 2023 - 05:18, said:

asta nu iti da dreptul sa opresti numerele fizic de pe masina,
Cine/ce te opreste ?

#10
lukyan_yeu

lukyan_yeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 02.01.2010

View Postpasilla, on 14 iunie 2023 - 05:21, said:

Cine/ce te opreste ?
Masina se vinde inmatriculata, asta inseamna ca are numere de inmatriculare.

#11
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005

View Postquantico2708, on 13 iunie 2023 - 22:09, said:

Întrebări:
- exista vreo șmecherie/ metoda sa îl obligi pe cumpărător sa treacă mașina pe numele sau? (pentru a evita poveștile horror cu amenzi si mașini vândute de 7 ori)
ca sa eviti situatia asta poti sa te intelegi cu cumparatorul sa ii lasi masina acasa, dar fara numere si mai ales fara acte. daca pretul masinii e bun, poti sa negociezi sa iti dea jumatate atunci si jumatate cand finalizeaza inmatricularea

te intalnesti cu cumparatorul la serviciul lui de taxe si impozite unde prezinti documentele ptr trecerea masinii masinii la impozit pe numele cumparatorului, apoi le iei inapoi

la fel te intalnesti cu cumparatorul la serviciul lui de inmatriculari ptr inmatricularea masinii masinii pe numele cumparatoruluiunde si in cele din urma o sa predai numerele si actele, iar cumparatorul iti da restul de bani


asta e cea mai sigura varianta daca vrei sa fii sigur ca masina nu ramane pe numele tau si cumparatorul chiar inmatriculeaza masina pe numele lui
daca cumparatorul vrea sa o ia ptr el si pretul masinii e unul bun, e posibil sa fie de acord cu schema asta
daca e samsar si vrea sa o vanda mai departe ptr profit sa fii sigur ca nu o sa fie de acord, dar aproape garantat peste cativa ani o sa te trezesti cu amenzi de rovinieta sau de parcari

#12
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Eu nu inteleg: scrii pe talon ca e instrainata, o scoti de la impozit si tot pe numele meu vin amenzile ??

#13
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
Da, bineinteles
ptr ca masina e transcrisa pe numele altcuiva doar cand e inregistrata la serviciul inmatriculari al cumparatorului

cauta pe forum sa vezi ca sunt destui patiti care s-au chinuit luni de zile sa scoata masina de pe numele lor
ba chiar unii au trebuit sa dea in judecata cumparatorul ca sa il forteze sa o inmatriculeze pe numele cumparatorului

#14
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postrexx, on 14 iunie 2023 - 10:12, said:

Da, bineinteles
ptr ca masina e transcrisa pe numele altcuiva doar cand e inregistrata la serviciul inmatriculari al cumparatorului

cauta pe forum sa vezi ca sunt destui patiti care s-au chinuit luni de zile sa scoata masina de pe numele lor
ba chiar unii au trebuit sa dea in judecata cumparatorul ca sa il forteze sa o inmatriculeze pe numele cumparatorului
GRESIT, poti avea o masina transcrisa pe numele tau, deci proprietar, insa fara a fi inmatriculata.
Esti proprietar pe un autovehicul ce l-ai achizitionat in vederea restaurarii sau orice altceva, dar acesta poate fi inmatriculat doar in anumite conditii.
In urma reconditionarii, daca trece testele RAR si este capabil sa circule pe drum public, are asigurare, atunci este inmatriculabil.

Edited by keta, 14 June 2023 - 10:44.


#15
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
Bun,
chiar vreau sa îmi păstrez numerele pentru ca ma cunoaște lumea in cartier după ele. Ironie dar sunt capabil sa o zic cu o fata serioasa cumpărătorului.

Are cumpărătorul nevoie de plăcuțe ? ce face cu ele ? cui i le arata ?

View Post96Flo, on 14 iunie 2023 - 05:18, said:

doar poti refolosi combinatia sau repune pe masina dupa ce-ti sunt inapoiate de noul propietat la transcriere vehicol,

Placutele de inmatriculare nu trebuiesc predate la politie daca este platita taxa de rezervare.
ok, deci cumparatorul nu trebuie sa predea placutele daca cumparatorul a platit taxa de rezervare. Dar trebuie sa le arate cuiva când transcrie mașina ?

aici zice asa la pași de înmatriculare auto second hand din RO :

Quote

Plăcuţele cu numărul de înmatriculare, dacă fostul proprietar nu a optat pentru păstrarea numărului respectiv.
Citeşte întreaga ştire: Ce acte sunt necesare pentru înmatriculare auto în 2023  >> https://www.libertat...re-auto-2876375

Quote

Plăcuţele cu numărul de înmatriculare (dacă fostul proprietar nu a optat pentru păstrarea numărului respectiv) și dovada de plată a contravalorii celor noi și după caz, a tarifului legal de atribuire a unei combinații preferențiale a numărului de înmatriculare – în cazul solicitării atribuirii unui alt număr de înmatriculare.
https://www.pint.ro/...ata-din-romania

Evident nu este clar pentru ca anumiți oameni se refera la "plăcuțe de înmatriculare" spunând "numere de înmatriculare" .


https://cumsa.ro/aut...zi-dupa-vanzare
https://www.radioimp...asinii-20149892
https://www.promotor...n-2022-19007956
https://www.aflacum....asina-9868.html

#16
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 02.08.2021
La ghișeu la Poliție trebuie să le arăți chiar dacă le păstrezi.
Vedeți, căutați pe youtube Green Auto că ei explică tot ce trebuie.

Cred că singura modalitate ca să te asiguri că va fi trecută mașina pe numele lui este să negociezi cu el să-ți dea procură notarială ca să faci tu personal tot ce trebuie. Dar nu cred că va accepta cineva asta.

Ca să păstrezi numerele, cel mai sigur plătește o taxă de reținere pe ele, și pune pe mașină niște numere la rând. Mergi la un birou de acte auto că te rezolvă ei. După când cuperi o altă mașină vei pune pe ea numerele reținute.

View PostRemicade, on 14 iunie 2023 - 09:59, said:

Eu nu inteleg: scrii pe talon ca e instrainata, o scoti de la impozit si tot pe numele meu vin amenzile ??
În mod normal nu ar trebui. Dar dacă cauți pe aici pe Softpedia vezi tot felul de cazuri.

Edited by Valy_User, 14 June 2023 - 11:54.


#17
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View PostValy_User, on 14 iunie 2023 - 11:51, said:

La ghișeu la Poliție trebuie să le arăți chiar dacă le păstrezi.

Cine trebuie sa le arate ? Cumpărătorul sau vânzătorul ?

#18
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 02.08.2021
Cumpărătorul, că vânzătorul nici nu trece pe la Poliție. După ce a mers la Primărie și a ștampilat contractele și i le-a dat cumpărătorului, vânzătorul și-a terminat treaba în ceea ce privește vânzarea mașinii.

Edited by Valy_User, 14 June 2023 - 12:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate