Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Djokovici - sportivul care s-a modelat singur

* * - - - 10 votes
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#37
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,372
  • Înscris: 28.07.2008

View Postvio69c, on 12 iunie 2023 - 17:58, said:

Dar ce oare are treaba?

Recomandarea federatiei ? sondajul de opinie ? cat de bine vorbeste la conferinta de presa?
La ce ce marci face reclama?
Io deja ti-am zis cu ce il compar. Si da, e subiectiv.
Cuantificarea pe trofee zice ca cel mai mare om de stiinta e ala cu cele mai multe Nobeluri, sau cel mai mare scriitor e ala cu aceleasi premii, muzicianul cu cele mai multe Grammy, samd?? tu vorbesti serios??

#38
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010

View Postiladi, on 12 iunie 2023 - 15:09, said:

Cel mai bun jucator de tenis din istorie? Conform cifrelor, da. "Personal nu-i apreciez stilul de joc..."

Ai spus si tu adevarul dupa o fraza de hate, daca vorbim de performantele lui sportive, ca aia e el, sportiv, are cifrele cele mai bune, in cifre nu gasim subiectivism.
Daca vorbim de omul Novak, da, putem fi subiectivi ca e firesc.

View PostMondeo, on 12 iunie 2023 - 18:18, said:

E un sportiv bun si atât.
Nu bun, ca bun e si Monfils, e cel mai bun, doar din ignoranta cred ca nu vrei sa recunosti asta.


Cred ca multe i se trag pentru ca mai mereu a scos pe gura ce a gandit, pe cand Federer sau Nadal mereu au fost politically-correct, mereu au bifat toate chestiile de PR ce dau bine la fani, el asa mai balcanic si incurajat si de tacsu nu si-a pus filtru la ce scoate pe gura.
Ca o idee legata si de ce zice uneori ce gandeste:
La conferinta de presa dupa ce s-a accidentat si a pierdut semifinala cu Novak, Carlos este intrebat daca pauza ce si-a luat-o Novak dupa setul 2 i-a cauzat accidentarea. Bineinteles ca a zis ca n-are nici o legatura si ca s-a accidentat din cu totul alte motive. Ba dar la conferinta de presa de dupa finala nu l-a intrebat nimeni pe Novak daca pauza ce si-a luat-o intre seturi Casper l-a scos din forma etc.

#39
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Postmarcel201, on 12 iunie 2023 - 18:42, said:

in cifre nu gasim subiectivism.


Nu stiu cum te uiti tu la un meci de tenis. Personal apreciez mai mult spectacolul in sine, stilul de joc, comportamentul pe teren, decat numarul de asi sau ragetele de bucurie. In final vreau sa vad un spectacol si nu cifre, vreau sa ma bucur de meci si ma intereseaza mai putin cine castiga, chiar daca am un favorit. Acesta este argumentul meu impotriva statisticilor. Subiectiv? Ma doare la baston, nu stau la televizor cu rabojul in mana si ma extaziez la numarul de lovituri direct castigatoare.

Si da, ai dreptate: e un sportiv. Insa n-ar strica sa te gandesti la semnificatia extinsa a cuvantului, daca tot l-ai folosit si sa te gandesti daca idolul tau se incadreaza.

View Postkriiss, on 12 iunie 2023 - 15:43, said:

Statistic e cel mai mare, matematica nu iarta  :


Mai avem un clujean cu cifre in portbagajul Skodei pe Softpedia. Se pare ca e molipsitor :D

#40
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,574
  • Înscris: 10.01.2019
Adevarul e ca e greu sa-i comparam unul cu altul in afara statisticilor, ca fiecare e unic in felul lui si fiecare are cel putin cate un pic de talent, de carisma si multa munca in spatele rezultatelor. Am apreciat ca la final s-a straduit sa le vorbeasca spectatorilor in franceza

#41
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 17.08.2022
De mulți ani exista o dezbatere între fanii tenisului din întreaga lume: cine este cel mai bun jucător al tuturor timpurilor?
Federer, Rafael Nadal sau poate Novak Djokovic. .....
Dupa Roland Garros 2023 insa lucrurile sunt clare.
Asta cu atat mai mult cu cat ambii princoipali rivali ai lui Djokovici sunt inca pe teren.

Dar

Trebuie sa dau dreptate celor ce cred ca, coroana poate fi temporara,
sau ca varianta, poate fi sustinuta cu alte victorii care sa-i consolideze titlul
Sa nu uitam plutonul ce vine din urma....

-Carlos Alcaraz, numai 20 de ani, Daniil Medvedev, 27 de ani, Casper Ruud, 24 de ani,
Stefanos Tzitzipras...tot 24 de ani, sau Holger Rune numai 20 de ani....
Toti vor voi sa zmulga pene din trofeul lui Djokovici....

View PostAlexD2, on 12 iunie 2023 - 19:33, said:

Am apreciat ca la final s-a straduit sa le vorbeasca spectatorilor in franceza

"Mulțumesc întregului public pentru sprijin. Acesta este un moment special în cariera mea, turneul pe care l-am iubit cel mai mult în copilărie. Vreau să mulțumesc organizatorilor pentru una dintre cele mai importante competiții din sport. Vreau să folosesc acest moment pentru a transmite un mesaj copiilor mici. Simt că am avut capacitatea de a-mi construi propriul destin. Crede în tine, dacă vrei un viitor bun."


==============
PS se pare ca e moda.....A ponegrii catigatorii, ba ca aia, ba ca ailalta....
Sa nu uitam cate a inghitit Halep de la "binevoitorii obiectivi si dornici de spectacol"
Iar faptul ca este sarb, nu-l prea ajuta....!!!!

Edited by vio69c, 12 June 2023 - 19:57.


#42
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014

View Postvio69c, on 12 iunie 2023 - 19:45, said:

De mulți ani exista o dezbatere între fanii tenisului din întreaga lume: cine este cel mai bun jucător al tuturor timpurilor?
Federer, Rafael Nadal sau poate Novak Djokovic. .....
Dupa Roland Garros 2023 insa lucrurile sunt clare.
Asta cu atat mai mult cu cat ambii princoipali rivali ai lui Djokovici sunt inca pe teren.


Federer s-a retras oficial anul trecut, la Laver Cup (turnament creat chiar de el).

Nadal e ca și ieșit, a anunțat că pregătește turneul de adio la anul.

Amândoi, ca om, sunt mult peste nivelul lui Djoko.

#43
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 17.08.2022

View PostpexCom, on 12 iunie 2023 - 19:57, said:



Amândoi, ca om, sunt mult peste nivelul lui Djoko.

Multumesc....dar nu am de gand sa-mi petrec restul vietii alaturi de Djoko....
Dar sa ma uit la meciurile lui, DA

#44
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Postvio69c, on 12 iunie 2023 - 19:45, said:

Asta cu atat mai mult cu cat ambii princoipali rivali ai lui Djokovici sunt inca pe teren.


Federer nu a mai jucat din vara 2021 si s-a retras oficial din activitatea competitionala din 2022, in timp ce Nadal nu a mai jucat din ianuarie 2023.

View PostpexCom, on 12 iunie 2023 - 19:57, said:

Amândoi, ca om, sunt mult peste nivelul lui Djoko.

Dincolo de acest aspect incontestabil, ramane aspectul general al jocului din teren, in ciuda disputelor directe si a statisticilor. Ma rog, una e sa te uiti la un meci de tenis si alta e sa intelegi ce se intampla acolo pe teren. De aia tenisul nu e ca fotbalul Posted Image

Edited by althea, 12 June 2023 - 20:50.


#45
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View PostpexCom, on 12 iunie 2023 - 19:57, said:



Federer s-a retras oficial anul trecut, la Laver Cup (turnament creat chiar de el).

Nadal e ca și ieșit, a anunțat că pregătește turneul de adio la anul.

Amândoi, ca om, sunt mult peste nivelul lui Djoko.

Pe Nadal nu il suport, mereu recurge la smecherii pentru a-si scoate din ritm adversarul. Nu prea inteleg cum il pot vedea unii ca model pe unul care recurge la smecherii.
Federer e si el un sportiv de mare clasa, pe acelasi podium cu Djokovic.

Edited by Matrix40, 12 June 2023 - 20:22.


#46
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Păi stilul de joc se mulează pe caracter.
Uite la Alcaraz, până acum recent era regele dropshot-ului.
Personal mi se pare o tehnică așa cam de rahat, dar e folosită de multi jucători. Hai că Alcaraz e tânăr și i se scuză. Dar djoko la vârsta și palmaresul lui să le dea așa una după alta e cam de oaie.

Nadal le dădea foarte rar când chiar era nevoie. Federer nu mai zic, chiar lua jocul în serios.

#47
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010
Lol, a face un dropshot inseamna ca nu iei jocul in serios? da, e clar ca Novak nu ia jocul in serios cand face un dropshot, nici gand sa surprinda adversarul ce e la 4 metri de linia de fund sau sa schimbe ritmul. Cred ca ar trebui sa te caute baietii astia sa le dai niste lectii.

View Postiladi, on 12 iunie 2023 - 19:21, said:

Nu stiu cum te uiti tu la un meci de tenis. Personal apreciez mai mult spectacolul in sine,
Poti sa zici orice despre el dar nu ca meciurile lui nu sunt spectaculoase, in special cele de GS. Sunt nenumarate meciuri epice cu el protagonist, in special cand adversarul este pe masura lui si meciul este echilibrat.

#48
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014

View Postmarcel201, on 12 iunie 2023 - 20:45, said:

Lol, a face un dropshot inseamna ca nu iei jocul in serios? da, e clar ca Novak nu ia jocul in serios cand face un dropshot, nici gand sa surprinda adversarul ce e la 4 metri de linia de fund sau sa schimbe ritmul. Cred ca ar trebui sa te caute baietii astia sa le dai niste lectii.

Când o ții numai în dropshot-uri și nu știi altceva, da.

#49
86C415

86C415

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 22.05.2018

View PostMatrix40, on 12 iunie 2023 - 20:21, said:

Pe Nadal nu il suport, mereu recurge la smecherii pentru a-si scoate din ritm adversarul.

Din partea unui fan Nole, culmea.

#50
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Postmarcel201, on 12 iunie 2023 - 20:45, said:

in special cand adversarul este pe masura lui si meciul este echilibrat.


imi aducu aminte de un banc:

Oamenii de stiintă britanici, în urma cercetărilor privind efectele alcoolului asupra organismului uman, au stabilit următoarele:
Vodka si gheată = afectează rinichii
Rom si gheată = afectează ficatul
Whisky si gheată = afectează inima
Gin si gheată = afectează creierul
Cine ar fi crezut că nenorocita aia de gheată poate afecta în asemenea hal organismul ?!?

#51
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019
Ca o paranteza, de ce credeti ca sint sarbii asa de mult in fata romanilor la sport?

Dupa ce Djokovik a ajuns cel mai bun tenisman din toate timpurile (asta cu toate mizeriile recente care i s-au facut), e posibil ca azi Jocik sa castice cu echipa sa
finala NBA.

Jocik e acum considerat cel mai bun baschetbalist din lume si mai sint in NBA 4 sau 5 sarbi.

La comportament la fel, Jocik si Djokovic sint sportivi model. Ana Ivanovic la fel, era o sportiva foarte placuta pe teren si in afara terenului, in timp ce Halep se droga.

Edited by rigmarole, 13 June 2023 - 00:28.


#52
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
In anii de liceu mai cautam/falsificam motivari ptr absente:
https://www.eurospor...872/story.shtml

#53
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010
@rigmarole
Fac si eu o paranteza, iti place atat de mult litera "k" de o arunci asa...peste tot ? Bine ca n-ai scris Kalep.

Edited by marcel201, 13 June 2023 - 09:17.


#54
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 17.08.2022

View Postrigmarole, on 13 iunie 2023 - 00:25, said:

Ca o paranteza, de ce credeti ca sint sarbii asa de mult in fata romanilor la sport?
La comportament la fel, Jocik si Djokovic sint sportivi model. Ana Ivanovic la fel, era o sportiva foarte placuta pe teren si in afara terenului, in timp ce [....]

Nu este corect sa comparam natiuni dar putem compara  perioade istorice

[Citate din OKMagazine] :


" Copilaria lui Djokovici a fost in perioada cand familia se ascunde in pivnita de bombardamentele ucigatoare ale razboiului.
Acele luni de groaza i-au incrustat puternicele sentimente nationaliste, anuntate si astazi, spre dezaprobarea unora.

In 2008, cand a inceput gloria lui cu primul Marele Slem, cand 150.000 de belgradeni demonstrau
impotriva declaratiei de independenta a provinciei Kosovo, tenismanul le-a trimis o inregistrare video cu urmatorul mesaj:
„Suntem pregatiti sa aparam ceea ce ne apartine de drept. Kosovo e Serbia“.
Asa ca s-a apucat de treaba , iar imnul Serbiei s-a auzit tot mai des.....

Dupa un Federer spilcuit si un Nadal prea cuminte pentru gustul unora, a aparut el.
Un sarb dintr-o bucata, care a imbracat hainele baiatului cel rau, atunci cand tenisul avea nevoie de unul.
Un lider mondial prea vocal si necenzurat, intr-un sport care tine cu dintii de impresia de distinctie si eleganta....

S-a casatorit cu o partenera devotata, sarboaica Jelena Ristic, au 2 copii
"Djokerul" numit cand era baiatul ce imita ticurile marilor sportului alb a devenit matur si hotarat

Attached File  novak-djokovici-si-jelena.jpg   78.16K   13 downloads

In 2011 iar dupa ce i-a furat lui Rafael Nadal coroana de la Wimbledon, l-a deposedat si de cea de numarul 1 mondial.
A fost clipa lui dedicata Serbiei.
Dupa victorie, Djokovic, exaltat a ingenuncheat pe teren si-a mestecat iarba de pe faimoasa arena londoneza.

„Ma simteam ca o fiara.Voiam sa simt gustul ierbii. Are un gust bun! A fost ceva spontan. Nu planuiam sa fac asta.
Nu stiam cum sa-mi exprim mai bine fericirea si entuziasmul“,


--------------------

Da, asta este geniul de regula ...fomat din sclipiri spontane, nu din rutina conventionala

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate