Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Bicaz- Poiana Largului.

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
50teo59

50teo59

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 13.08.2013
Salutare, Aș dori informatii despre porțiunea de drum, Bicaz-Poiana Largului, (calitate asfalt, trafic aglomerat, etc.) traseu cu destinație finală stațiunea Durău. Mulțumesc ptr. ajutor.

#2
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 02.02.2005
calitate https://proinfrastru...1/46.999/25.989
https://forum.peunde...php?topic=199.0

#3
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
Trec eu des pe acea portiune, calitatea drumului e foarte buna. Aglomeratia e mica, iar TIR-urile nu circula pe acolo, cu exceptia riveranilor.
Exista un drum axial, Bicaz->Durau, ca sa nu inconjori lacul, drumul e bun si pe acolo dar peisajele sint mai frumoase pe partea cu lacul.

#4
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 18.03.2014
Bicaz-Durau pe ,,axial, via Izvorul Muntelui am trecut astazi, foarte bun drumul, neaglomerat, nu am avit curaj sa merg Bicaz- Poiana Largului dupa ce am tras anii trecuti cand era deosebit de rau cu lucrari partial facute,

#5
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Mergi pe DJ155F, drumul axial dintre Bicaz, stanga prin Izvorul Muntelui si apoi Durau, salvezi timp si combustibil.

#6
50teo59

50teo59

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 13.08.2013
OK, m-am edificat. Aștept să treacă frontul ploios, după care...START. Vă mulțumesc ptr.promtitudine.

#7
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

View Post50teo59, on 11 iunie 2023 - 17:49, said:

Salutare, Aș dori informatii despre porțiunea de drum, Bicaz-Poiana Largului, (calitate asfalt, trafic aglomerat, etc.) traseu cu destinație finală stațiunea Durău. Mulțumesc ptr. ajutor.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B-eyagyVAdY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Filmat zilele astea,de un localnic.

#8
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022
Ambele variante sunt bune. Mai scurta si mai frumoasa e pe Izvorul Muntelui-Durau. Aici ai si un limitator de inaltime desi nu cred ca e cazul.

#9
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,305
  • Înscris: 02.02.2006
Poate am standarde diferite față de colegii care spun că drumul pe lângă lac e ”bun”, chiar ”foarte bun”. Am fost anul trecut pe-acolo, am jurat că nu mă mai duc. După câțiva ani în care a fost închis complet pentru refacere, rezultatul e dezastruos. Fiecare pod/podeț are diferență de nivel la asfalt la ambele capete, există porțiuni de asfalt de 10-20 de metri lăsate efectiv d-ampulea nefăcute (și proaste, și cu diferențe de nivel), am impresia că erau și porțiuni mai lungi nefăcute. Per total, o experiență jenantă pentru un drum abia refăcut. Toate astea se pot vedea și pe filmarea postată mai sus, dacă ai răbdare să o urmărești atent măcar 10 minute, se vede cum mașina țopăie la fiecare pod și se văd și porțiunile scurte proaste lăsate aiurea (doar un exemplu la minutul 7:34). Dacă vorbesc de marcaje incomplete (lateralele lipsă), deja fac mofturi.

Și vorbesc în calitate de posesor de mașină chiar confortabilă care nu se ferește de mers pe drumuri proaste, peticite, chiar neasfaltate. Dar drumul ăla, mi-a scos toți nervii.

De peisaje și parcări cu priveliște nici nu vorbim, că nu există. Scurt. Ori sunt doar copaci, ori sunt garduri înalte.

Mergi liniștit pe drumul axial prin Ceahlău. E mult mai frumos, mult mai bun (impecabil chiar), și ai câteva locuri cu priveliște asupra lacului și muntelui care chiar merită. DNul e doar pentru tranzit local.

#10
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022

View Postalexcrist, on 12 iunie 2023 - 10:06, said:

Poate am standarde diferite față de colegii care spun că drumul pe lângă lac e ”bun”, chiar ”foarte bun”. Am fost anul trecut pe-acolo, am jurat că nu mă mai duc.
Nu e vorba de standarde ci doar de faptul ca s-au schimbat multe de anul trecut si pana azi. Toate portiunile despre care spui au fost asfaltate si drumul este perfect. Ultima data am fost acum 2 saptamani si stiu ce spun.

#11
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,305
  • Înscris: 02.02.2006
Păi filmarea pusă mai sus e de acum 4 zile. Și conține tot ce spun. Poate l-au stricat iar în ultimele 2 săptămâni sau poate vorbim de drumuri diferite, ori poate filmarea e mai veche de fapt.

Edited by alexcrist, 12 June 2023 - 17:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate