Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Range extender sau antena?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
fantastykmen

fantastykmen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 23.10.2007
Salutare. In rulota am un router huawei B535 la care am legate diverse,tv,camere,leduri,etc. In camping am wifi free dar sunt la distanta de aprox 300m de routerul lor. Ce pot folosi sa beneficiez de wifi-ul campingului in rulota? Ma tot uit la antene externe,la tplink cpe,la range extendere dar nu stiu ce ar fi mai recomandat. Pot pune o antena unidirectionala deasupra afara ca nu-i bai dar nu stiu de care. Va multumesc!

#2
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
O antena directionala cu un castig cat mai mare ar fi cea mai buna alegere.
Ca si reguli de baza atunci cand montezi antena :
- o montezi cat mai degajat de obiecte metalice
- cablu de calitate cat mai scurt intre antena si router
-evita sa ai obstacole gen copaci, cladiri, ziduri , etc in general orice poate obtura semnalul , intre antena ta si antena providerului
indicat ar fi ca inainte sa montezi antena sa faci o verificare a nivelului de semnal in zona respectiva ca sa vezi daca merita sau nu . Asta se rezolva simplu cu telefonul mobil pe care instalezi o aplicatie pentru nivel semnal wifi .

Edited by ndor, 07 June 2023 - 19:55.


#3
fantastykmen

fantastykmen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 23.10.2007
Asta este ideea ca semnal nu mai am pe la 200m de routerul lor iar eu mai am inca 100m pana la routerul meu.

#4
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.01.2020
100m de cablu + un access point de exterior pe care il legi direct la routerul camping-ului
In zona nu este semnal 4G de la nici un operator?
Cate zile pe an stai in camping-uri izolate? In functie de asta poti lua in considerare un Starlink

#5
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,115
  • Înscris: 29.06.2005
Fa-ti o antena biquad directionala pentru frecventa de 2.4 Ghz si conecteaz-o la router.
Iti trebuie o bucata de sarma si o cutie de tabla (de la bomboane, fursecuri...etc)

Cauta pe youtube canalul lui andrewmcneil si gasesti acolo o gramada de informatii.

#6
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 06.08.2015
antena sau hotspot de la telefon

#7
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,558
  • Înscris: 16.12.2011
Asta e destul de ieftin, zic eu.
Cu peste 10 ani in urma ma conectam la vreun km cu astfel de antena la laptop. Nu avea viteza foarte mare dar mergea bine.

Incearca un mail aicisi explica probleme ta . Sigur vor veni cu  o solutie buna.

#8
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View Postflorinel, on 07 iunie 2023 - 20:39, said:

Fa-ti o antena biquad directionala pentru frecventa de 2.4 Ghz si conecteaz-o la router.
Iti trebuie o bucata de sarma si o cutie de tabla (de la bomboane, fursecuri...etc)

Cauta pe youtube canalul lui andrewmcneil si gasesti acolo o gramada de informatii.

Probabil ca daca face biquadul o sa-i  produca si semnal !!!
Voi nu  cititi ce spune omul acolo ?
Peste 200 m nu exista semnal !!! Daca nu exista ....de unde sa-i dea antena aia semnal ?!!
Antena e doar un amplificator , trebuie sa capteze ceva ca sa aiba ce sa amplifice . Nimic nu intra....nimic nu iese !

Ca sa nu mai zic de idei precum sa insiri sute de m de UTP prin camping !!
Mai mult ca sigur ca acolo exista un router amarat care sta pe masa in biroul administratorului si care nu e pus sa deserveasca tot campingul ca ar crapa .
Solutii ieftine pentru asa ceva nu prea sunt . O idee ar fi sa vorbesti cu administratorul parcului sa scoata routerul ala afara , sa-l monteze pe cladire .
Uita de chestiile alea pe USB pentru ca nu o sa poti sa imparti banda cu ele .Aia in cel mai un caz e valabil pentru un singur laptop nu pentru toata rulota .

Edited by ndor, 08 June 2023 - 08:22.


#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,832
  • Înscris: 30.08.2006
Astea cu antene unidirectionale merg doar daca si emiterea semnalului se face unidirectional. Ca sa prinzi un semnal atat de slab incat nu e detectabil cu telefonul, iti trebuie o antena parabolica, nu un tub si nu o sarma.
Semnalul este detectabil pana la 100m. La 200m e de 4 ori mai slab si nu mai e detectabil. La 300m e de aproape 6 ori mai slab sau de 6 ori mai nedetectabil.
[ https://devodep.ro/458970-large_default/antena-mikrotik-rblhg-2nd-xl.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 08 June 2023 - 09:02.


#10
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,547
  • Înscris: 28.11.2017
Iti trebuie 2 AP-uri directionale de exterior.
Unul la routerul lor intreptat spre tine si unul la tine care il bagi in WAN pe routerul tau.
Exemplu .
https://www.spy-shop...GG7GYQ4&2pdlst=

#11
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Daca ai vreo priza undeva pe la jumatatea distante si eventual vizibilitate directa n-ai decat sa folosesti cel mai ieftin range extender, vor fi multumiti si ei din jur si administratorii campingului, poate le vine chiar lor ideea de a face asta.

#12
bansh3

bansh3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 24.08.2007
@Leo2006 te rog sa te potolesti cu aproximarile alea din taste ca habar nu ai cum functioneaza propagarea radion din cum te exprimi.

Antena aia Babuyaga e destul de buna, dar pana nu stii ce fel de router ai si daca e amplasat optim nu poti decat sa mergi pe incercari, iar la pretul ala poti sa faci o incercare, iar daca nu merge o dai retur. Nu de alta dar o am si merge si la +200m intre 2 blocuri cu vedere directa, eu locuind la et10 nu mi-am batut capul sa o scot in exterior de pe balcon.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate