Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Cel mai bun complex de vitamine pentru pofta de mancare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007

View PostAlexEn, on 07 iunie 2023 - 08:39, said:

Psihoterapia ar ajuta. Este clar ca e coplesita. Sper sa ii gaseasca schema potrivita de tratament.
O bona isi permit? Macar sa il tina cineva ocupat pe cel mic cata vreme cel mare are treaba si sa poata respira si ei.

A fost la doi psihoterapeuti pana acum. Nu s-a legat nimic. Azi vine acasa altul.
Azi s-a pus mesaj pentru bona pe Olx si s-au primit doua mesaje.

View PostAlexEn, on 07 iunie 2023 - 10:12, said:

Colegule, ai citit toate postarile din topic?
Sper sa nu dai in viata ta cu ochii de vreo depresie, mai ales una profunda, venita la pachet si cu anxietate. Numai de lucrat in gradina nu iti mai arde.

Iadul pe pamant este depresia. Esti un mort viu.

View PostAlexEn, on 07 iunie 2023 - 10:54, said:

Cum este gratis traiul in natura daca stai la bloc, inconjurat de betoane? Sincer acum.

Ce ar putea sa schimbe ea in situatia in care e? Copiii nu vor disparea, ADHD-ul nu se vindeca. Toti patru parintii, ai lui si ai ei, bolnavi. Stresul de a nu iti pierde jobul.
Este normal ca incepi sa iti fac scenarii si sa vezi perspectivele din ce in ce mai sumbre, mai ales pe fondul unei depresii post natale.

Cu ce ar ajuta-o traiul in natura acum? Parintii nu se vor face bine (mai repede), ADHD-ul copilului nu va disparea.

Vedeti prea simplu o situatie complicata.

Cand parintele face chimioterapie si se opereaza nu iti arde de glume sau relaxare. Cand soacra sta la azil cu piciorul rupt in pat si ii trebuie n lucruri sau medicamente nu iti arde de vrajeli.
Cand pentru copil ca sa iei tratament stai la coada lunar la spital apoi umbli prin cinci-sase farmacii sa gasesti medicamentul, trebuie sa stai in fiecare zi sa ai grija sa ia tratamentul, apoi sa faca psihoterapie etc.... asta inseamna un consum imens de timp si financiar cat si psihic. Statul si sistemul de invatamant mai mult te incurca decat sa te ajute.

View PostDodo03, on 07 iunie 2023 - 11:13, said:

Da, poate exagerez Posted Image si sunt de acord cu chimia /profilul hormonal schimbat. De-aia am recomandat miscare /exercitii si sex.

Cand esti cazut fizic si psihic nu iti arde de vrajeli.

#38
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007
Imi pare rau, sper sa reuseasca sa gaseasca terapeutul potrivit si ajutor pentru iesire din kkt-ul asta (imi cer scuze pentru limbaj dar nu am alt cuvant acum).

Pentru medicamente, daca are din timp reteta, cred ca poate face si comanda in cazul in care are vreo farmacie mai aproape.

#39
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007

View PostAlexEn, on 07 iunie 2023 - 12:10, said:

Imi pare rau, sper sa reuseasca sa gaseasca terapeutul potrivit si ajutor pentru iesire din kkt-ul asta (imi cer scuze pentru limbaj dar nu am alt cuvant acum).

Pentru medicamente, daca are din timp reteta, cred ca poate face si comanda in cazul in care are vreo farmacie mai aproape.
Da. Se pare ca nu poti trece decat cu pastile prin catastrofe de genul acesta. Si sa ai noroc de medicul potrivit.
Ma interesa daca se poate face ceva in legatura cu pofta de mancare caci persoana nu are pofta mai deloc.

#40
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007
Poate sa gaseasca ceva ce ii placea sa manance?
Avand in vedere ca lipsa de pofta de mancare este din cauza psihologice nu stiu daca se poate face ceva in afara de psihoterapie :(

Cum ziceau si colegii, vitaminele nu dau pofta de mancare, doar corecteaza niste lipsuri.

#41
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007

View PostAlexEn, on 07 iunie 2023 - 12:26, said:

Cum ziceau si colegii, vitaminele nu dau pofta de mancare, doar corecteaza niste lipsuri.

E bine si asa.
Farmacistii iti promoveza ideea ca vitaminele dau pofta de mancare. De aceea am intrebat.

#42
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007
Scurt pe doi.
S-a rezolvat cu terapia Bowen.
Nici medicamentele, nici psihiatrii, nici psihologii nu au ajutat cu nimic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate