Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg
 Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...
 navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 

Cel mai bun complex de vitamine pentru pofta de mancare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007
Buna ziua.

Care credeți ca ar fi cel mai bun complex de vitamine pentru o persoana care nu are pofta de mâncare?
Știu ca multi vitaminele dau pofta de mâncare...
Aș vrea ceva păreri din cele știute de către dumneavoastră, daca te duci la farmacie iți baga pe gat la ce au ei target.
Pana acum Alive! de la Secom s-au dovedit fără randament.

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,722
  • Înscris: 18.12.2007
Doctorul ce a zis?

#3
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007
Depresie.

#4
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
Cel mai bun complex de vitamine și mai sănătos este combinația de fructe crude... consumate între mese...

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,722
  • Înscris: 18.12.2007
Si care a fost tratamentul pentru depresie? De obicei pastilele folosite la tratamentul depresiei dau si pofta de mancare. Acest aspect a fost discutat cu doctorul?
Nu mai luati suplimente dupa ureche, chiar daca nu sunt incadrate in categoria medicamente nu inseamna ca fac bine oricum, in orice situatie.

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,133
  • Înscris: 30.10.2003
Acum e sezonul capsunilor si a cireselor. Faceti-va un smoothie si aveti vitamine si minerale cacalau:

Capsuni/mar verde, seminte chia, iaurt, 2-3 frunze de spanac, o lingurita de miere. Nu mai vrei sa iei boambe dupa aceea.

#7
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,563
  • Înscris: 12.06.2010
Vinul rosu. Lasa farmaciile in pace, mergi la o crama!

#8
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007

 Suno, on 06 iunie 2023 - 13:41, said:

Cel mai bun complex de vitamine și mai sănătos este combinația de fructe crude... consumate între mese...

Pana acolo mai e.

 AlexEn, on 06 iunie 2023 - 13:42, said:

Si care a fost tratamentul pentru depresie? De obicei pastilele folosite la tratamentul depresiei dau si pofta de mancare. Acest aspect a fost discutat cu doctorul?
Nu mai luati suplimente dupa ureche, chiar daca nu sunt incadrate in categoria medicamente nu inseamna ca fac bine oricum, in orice situatie.

Nu a dat nicio pofta de mancare (Cipralex, Spitonin, Doxepin).

 Bursul, on 06 iunie 2023 - 13:53, said:

Acum e sezonul capsunilor si a cireselor. Faceti-va un smoothie si aveti vitamine si minerale cacalau:

Capsuni/mar verde, seminte chia, iaurt, 2-3 frunze de spanac, o lingurita de miere. Nu mai vrei sa iei boambe dupa aceea.

Ce bine ar fi. Dar nu ete atat de simplu.

#9
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 13.03.2007
Cel mai bun complex pentru pofta de mancare este miscarea /sportul/exercitiile fizice . Te ajuta si cu depresia!

#10
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007

 Dodo03, on 06 iunie 2023 - 14:11, said:

Cel mai bun complex pentru pofta de mancare este miscarea /sportul/exercitiile fizice . Te ajuta si cu depresia!
Sunt de acord dar când ai un copil de doi ani nu îți rămâne timp.
Pana va fi timp trebuie ajutat cumva "artificial" organismul.

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,722
  • Înscris: 18.12.2007

 giv, on 06 iunie 2023 - 14:07, said:

Nu a dat nicio pofta de mancare (Cipralex, Spitonin, Doxepin).

Si a discutat cu doctorul despre lipsa poftei de mancare? Niste analize si-a facut? In functie de ce lipsuri rezulta se recomanda si suplimentare.

Ii urez succes in lupta cu nenorcirea asta de depresie.
De asemenea te incurajezi sa raportezi postarile offtopic.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Suplimentele sunt ptr a compensa o dieta nesanatoasa.
Nu ca sa-ti creasca apetitul.

#13
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007

 AlexEn, on 06 iunie 2023 - 14:20, said:

Si a discutat cu doctorul despre lipsa poftei de mancare? Niste analize si-a facut? In functie de ce lipsuri rezulta se recomanda si suplimentare.

Ii urez succes in lupta cu nenorcirea asta de depresie.
De asemenea te incurajezi sa raportezi postarile offtopic.
Da. Din pacate sunt multi care dau raspuns in bataie de jos. Numai cand ai de-a face cu asa ceva iti dai seama de dimensiune si impicatii.
Nu stiu daca a discutat cu doctorul dar stiu ca este un simptom standard. Am inceput sa ii dau Supradyn si sper sa amelioreze situatia. Nu stiu insa care va avea efect, Alive! Women de la Secom au fost apa de ploaie.
Analizele sunt bune, in mare (cu mici fluctuatii normale, as spune).
O sa il sun eu pe doctor sa il intreb despre acest aspect.
De raportat imi vine greu sa raportez unii useri desi unii ar merita.
Sunt persoane care nu realizeaza ce se dicuta, implicatiile sau macar daca nu stiu sa se abtina.
Sportul il faci daca esti in stare dar daca sa te dai jos din pat devine o povara sa faci sport nici atat nu e cazul pe moment.

#14
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 13.03.2007

 giv, on 06 iunie 2023 - 14:13, said:


Sunt de acord dar când ai un copil de doi ani nu îți rămâne timp.
Pana va fi timp trebuie ajutat cumva "artificial" organismul.

Te inteleg, dar 1 minut de ceva e mult mai bine fata de a nu face nimic. Te pui pe jos si faci 10 flotari, daca poti, dureaza 1 minut...iei bidoanele de apa si le ridici de 10 ori...la fel, 1 minut , urci pe scari daca stai la bloc...orice. Te asigur ca iti vei imbunatati semnificativ tonusul , atat mental cat si fizic.

#15
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,890
  • Înscris: 18.09.2008
Pare ciudat, dar să gătești tu mâncarea, îți poate face poftă.

Eu sunt și acum mândru de șnițelele mele făcute acum 10 ani. De atunci nu am mai reușit să le fac așa de bune.

Edited by miki07, 06 June 2023 - 14:33.


#16
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 18.11.2021
lipsa poftei de mancare tine de depresie. suplimentele nu au scopul de a creste pofta de mancare....:/
1.are/ai (n-am inteles partea asta) probleme de greutate ?
2. de cat timp e pe tratament antidepresiv ?
3. are si alte boli ?

Edited by jumperishere, 06 June 2023 - 14:36.


#17
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 giv, on 06 iunie 2023 - 13:33, said:

Buna ziua.

Care credeți ca ar fi cel mai bun complex de vitamine pentru o persoana care nu are pofta de mâncare?
Știu ca multi vitaminele dau pofta de mâncare........

Pofta de mâncare și implicit foamea este o senzație esențială a organismului- adică este esențială pentru supraviețuire.
Dacă nu ar fi existat senzația de foame probabil nu existam nici noi, ca acum 20 - 50.000 de ani când nu exista supermarket și trebuia sa te lupți cu ursul și lupul cu mâinile goale dacă nu ti-ar fi fost foame rămâneai în peșteră in siguranță pana mureai.

Pentru ca mâncarea este esențială pentru supraviețuire corpul este adaptat pentru a manca și a stoca energia sub forma de grăsime - iar asta este evident dacă te uiți pe stradă, deoarece extrem de putini oameni sunt slabi sa li se vadă oasele, majoritatea sunt putin sau mai mult supraponderali.

Am scris toată povestea asta ca să înțelegi că nu există o vitamina pentru pofta de mâncare deoarece mecanismul privind senzația de foame/sațietate este extrem de complex și suntem creați sa ne fie foame.

Pe de alta parte știu ca în general medicamentele pentru depresie interferează cu acest mecanism de foame/sațietate și cu partea de somn dar în sens pozitiv - adică pe tratament în general pacienții mănâncă mai mult și dorm mai mult decât anterior.

Adică pe tratament pacientul revine la o viata oarecum normala, adică are chef sa facă diferite activități și implicit are și pofta de mâncare.

La tine sa înțelegem ca tratamentul este OK adică duci o viata oarecum normala dar nu ai pofta de mâncare- sau tratamentul nu prea merge (caz în care nu prea ai cum sa ai nici pofta de mâncare)



#18
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 18.11.2021
ok, vad ca iti ia o vesnicie sa raspunzi si nu am timp sa iti urmaresc postarile.
pe scurt:
ssri -urile cresc pofta de mancare, iar daca este la inceput de tratament, e nevoie sa treaca o perioada pana ce se vor vedea rezultatele.
intre timp, incercati alimente care au continut ridicat de calorii si putin voluminoase, cum sunt chipsurile, pufuletii, ciocolata...

pe final, incercati miscarea .... e cea mai mare prostie sa ignorati aspectul asta. daca nu are energia pt alergat, e suficient sa mearga pe jos cateva minute. chiar e o greseala sa nu luati asta in calcul. o plimbare prin parc botanic , iesire la soare, stimuleaza neurotransmitatorii placerii si automat pofta de mancare.

persoana trebuie sa aiba activitati care sa-i placa...sa gateasca , sa faca arta, etc .. ce i-o fi placand candva. in felul asta se stimuleaza placerea. stimuland placerea din alte activitati, stimulati placerea si pt mancare....

am experienta cu depresia in mod personal, si deci am o idee cu ce se mananca
succes

Edited by jumperishere, 06 June 2023 - 14:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate