Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Centre de reciclare electronice Bucuresti

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Ionutzz2013

Ionutzz2013

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.10.2022
Stie cineva vreun centru in Bucuresti unde primesc electronice vechi pentru reciclare la un pret bun? ( telefoane, tablete, laptop-uri uzate) in total 22 kg.

#2
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,826
  • Înscris: 28.11.2006
Intreaba-l pe djl. Daca nu-ti spune unde sa le duci, poate le cumpara el.

#3
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 02.08.2021
Îmi vine greu să cred că cineva ar plăti pentru electronice uzate, dar poate este posibil, cine știe.

#4
Ionutzz2013

Ionutzz2013

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.10.2022
Pai cum il gasesc? Nu prea am mai intrat pe forum de ceva timp nu mai stiu ce si cum..

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu ai ce pret bun sa obtii de la un centru de colectare deseuri.

Edited by pasilla, 04 June 2023 - 21:49.


#6
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 17.04.2006
La un pret bun? Centrele de reciclare te scapa de ele, nu ti le cumpara.

#7
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
https://www.rorec.ro...a-de-colectare/

Și cauți acolo un centru cât mai apropiat de tine. În general, nu prea le cumpără, iar tu ai cantitate mică, dar întreabă.

#8
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 02.08.2021

 SmurfK, on 04 iunie 2023 - 21:58, said:

https://www.rorec.ro...a-de-colectare/

Și cauți acolo un centru cât mai apropiat de tine. În general, nu prea le cumpără, iar tu ai cantitate mică, dar întreabă.
Acum vreo 6 ani mergeau cei de la RoRec prin sate și dădeau bonuri de masă în schimbul electrocasnicelor. Acum nu cred că mai face cineva asta.

Totuși, cea mai bună valorificare cred că ar fi ceva programe rabla sau de buy-back.
Sau dezmembrate și vândute ceva piese din ele dacă mai e ceva bun și de actualitate printre ele.

Edited by Valy_User, 04 June 2023 - 22:05.


#9
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,632
  • Înscris: 23.10.2006
De la excelent in sus.
Attached File  Screenshot_20230605-052337.png   474.34K   42 downloads

#10
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013

 pufonel, on 04 iunie 2023 - 21:38, said:

Intreaba-l pe djl. Daca nu-ti spune unde sa le duci, poate le cumpara el.

Colegul djl (Stefan) poate este interesat de vechituri: https://forum.softpe...user/18263-djl/

Edited by xmanyacs77, 05 June 2023 - 05:46.


#11
Ionutzz2013

Ionutzz2013

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.10.2022
Unele functioneaza altele nu ideea e ca vreau sa le vand sa scap de ele. Daca le dadeam pe bani le aruncam la tomberon sau le puneam in fata blocului. Practic le vand la kg tot ce am aici. Daca stie cineva vreun loc unde sa ledau aau e cineva interesat. Le dau pe toate gramada. Nu la bucata.

Attached Files



#12
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 02.08.2021
Mergi la RoRec că ți le ia pe gratis.
Și dacă ai mai mult de 80 de kg vin si le ridica de acasa gratuit.

Unele chestii foarte vechi, gen placă video cu AGP se vând bine pe olx. Nu știu de ce.

Edited by Valy_User, 05 June 2023 - 06:47.


#13
Ionutzz2013

Ionutzz2013

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.10.2022
Gratis nu merita efortu. Imi rup spatele, consum motorina si sa nu iau nimic?

#14
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 02.08.2021
Când vom înțelege că procesarea deșeurilor costă, iar colectarea și reciclarea lor înseamnă responsabilitate socială vom ajunge departe.
La electrocasnice este altă treabă, de acolo se pot recupera metale. Același lucru valabil și pentru baterii(cu excepția celor pe litiu).
Mereu îi aud pe mulți. Păi și ce îmi dă dacă reciclez electronice? Dar la electronice, ce să recuperezi ca să fie rentabil? De regulă ajung în tocător și se face o tocătură care uneori este procesată. La laptop-urile, telefoanele actuale cât te costă numai să le desfaci și să le dai afară acumulatorul? Pentru ca nu îl poți băga direct în tocător.

Edited by Valy_User, 05 June 2023 - 07:40.


#15
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,644
  • Înscris: 30.11.2021
In mod trist nu cred ca o sa ai vreun castig financiar.
In mod interesant, o sa faci un bine, ca puteai foarte usor sa arunci astea la gunoi si ajungeau prin vreo piramida/groapa de gunoi.

Daca ai timp si chef, pozezi toate astea si pui anunt pe OLX.
Inainte mergea sa faci calculatoare pentru vreun copil sarac, acum s-a scumpit asa de mult curentul si un telefon mobil este mai destept ca un pc de acum 10 ani.

Mi-ai adus aminte cand am donat o masina de spalat functionala la o firma de reciclare.
Nici la 50 de lei nu o vindeam pe OLX, nici la cei care cumpara masini de spalat.
Asa ca am donat masina la o firma de reciclare.

#16
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,532
  • Înscris: 31.05.2006
Sunt multe centre de reciclare DEEE, deseuri de echipamente electrice si electronice.
PF pot sa predea contra cost, se ofera in jur de 0,8 - 1,2 lei kilogram,  operatorul economic va opri si varsa la bugetul statului chiar si un impozit de 2%.
Altii "operatori" achizitioneaza DEEE-uri la"negru".
Unii accepta DEEE-uri in prealabil un partial sortate, altii nu.
Ca exemplu un aparat de aer conditionat, contine aproximativ 1 kg teava de cupru, 2 kilograme radiator aluminiu..................... si mult plastic.
Un banal frigider fara compresor si grila radiator nu va fi acceptat de cea mai mare parte a centrelor de reciclare cu plata directa sau indirecta gen program rabla-voucher.
PJ pot sa predea pe "gratis" cele tehnica casata si amortizata contabil, se scapa de ele fizic si in mod special din registrele contabile.
Sunt si multi altii care cred ca pot incasa  din 10,20  procesoare sau cateva memorii RAM sume relativ mari, respectivele deseuri contin metale rare si scumpe dar realitatea e mult diferita, continutul de metale valoroase este in cantitati foarte mici plus costuri mari de reciclare.
Reciclatorii specializati pe metale rare cer cantitati minime de componente strict sortate la o simpla achizitie dar oferta financiara este departe de pretentiile financiare ale multora.

Edited by danutzu22, 05 June 2023 - 09:56.


#17
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 02.08.2021
Oricum, când cumperi aparatură electonică/electrocasnică plătești taxa aia de reciclare de 0,5-10lei/aparat. Nu știu exact ce se întâmplă cu banii respectivi.
Iar la bateriile auto ți se va reține o taxă de 10% din valoarea bateriei dacă nu aduci una veche la schimb.

#18
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 09.09.2005
nu-ti da nimeni bani pe deseuri electronice. daca sunt deseuri cu metale primesti ceva...

valy: taxa aia e pt colectarea si reciclarea aparatele vandute de ei. sunt obligati sa le primeasca la finalul utilizarii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate