Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Efecte adverse Rivotril

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postflorinellll, on 31 mai 2023 - 12:16, said:

Situatia cu job-ul nu este atat de nasoala,cred ca se autosugestioneaza negativ.
Face din tantar armasarPosted Image
Poate fi si nasol, dar nimeni, absolut nimeni nu il poate obliga sa ramana la un asemenea loc de munca.
Si nimeni nu il opreste sa-si faca un profil Linkedin (ca sunt la moda acum prin orasele mari cand iti cauti loc de munca) si sa-si caute alt job. Poate chiar sa-si ia CO cat mai are (chiar si fara plata), iar cand a gasit alt loc de munca revine la lucru, depune preaviz si dupa perioada legala pleaca. Asta daca tin la litera legii cand e in avantajul lor, si nu-l lasa sa plece fara preaviz.

#38
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View PostAlexEn, on 31 mai 2023 - 12:58, said:

Altul...
Presiunea poate crea stres si anxietate. Nu e aici locul de dezbatut asta.


Depinde cum prelucrezi presiunea :).
Dacă toți colegii sunt sunt foarte stresați și nu mai fac față decât cu anxiolitice, da, poate fi o problema cu locul unde ei toți lucrează.

Dacă însă numai el e foarte stresat și nu mai face față fără pastile, e destul de probabil că nu gestionează optim situația.
Posibil sa generalizeze, să catastrofizeze, să ia totul personal etc etc.
Și atunci chiar degeaba ia pastile, până nu își schimba modul de a gândi, nu se rezolvă ceva.

#39
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021

View PostChayah, on 31 mai 2023 - 15:01, said:




Depinde cum prelucrezi presiunea :).
Dacă toți colegii sunt sunt foarte stresați și nu mai fac față decât cu anxiolitice, da, poate fi o problema cu locul unde ei toți lucrează.

Dacă însă numai el e foarte stresat și nu mai face față fără pastile, e destul de probabil că nu gestionează optim situația.
Posibil sa generalizeze, să catastrofizeze, să ia totul personal etc etc.
Și atunci chiar degeaba ia pastile, până nu își schimba modul de a gândi, nu se rezolvă ceva.
in astfel de situații este imposibil să gândești.
Dau un ex
Medic. 3 garzi/săptămână. 5 luni.
A trebuit să-l dupacesc să-și dea demisia.
A depus-o
Au mai angajat la rapid 3 rezidenti mercenari.
Imi explici ce putea gândi ? Nepersonal ?

#40
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Postadnana2121, on 31 mai 2023 - 15:13, said:

in astfel de situații este imposibil să gândești.
Dau un ex
Medic. 3 garzi/săptămână. 5 luni.
A trebuit să-l dupacesc să-și dea demisia.
A depus-o
Au mai angajat la rapid 3 rezidenti mercenari.
Imi explici ce putea gândi ? Nepersonal ?


Păi aici e altceva cred. Probabil epuizare, nu?


Eu spuneam de stres dat de cognitii negative.
M-am gândit la asta, pentru ca uite, el întreabă de ce nu poate lua anxiolotice la liber din farmacie :).

Edited by Chayah, 31 May 2023 - 15:19.


#41
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007

View PostChayah, on 31 mai 2023 - 15:01, said:

Depinde cum prelucrezi presiunea Posted Image.
Dacă toți colegii sunt sunt foarte stresați și nu mai fac față decât cu anxiolitice, da, poate fi o problema cu locul unde ei toți lucrează.

Dacă însă numai el e foarte stresat și nu mai face față fără pastile, e destul de probabil că nu gestionează optim situația.
Posibil sa generalizeze, să catastrofizeze, să ia totul personal etc etc.
Și atunci chiar degeaba ia pastile, până nu își schimba modul de a gândi, nu se rezolvă ceva.

Unii au multe sarcini, unii au mai putine dar prea complexe pentru ei, sarcini cu care cineva mai experimentat s-ar descurca mai bine si pentru care nu ar exista presiune.
Evident ca modul in care se gestioneaa presiunea este strict individual si nu poti face un sablon. De asta si medicamentele de risc, ca cel de fata, se elibereaza doar de catre medic dupa o evaluare individuala, si cu o doza personalizata.

Din nou, aici vorbim despre efectele adverse ale unui medicament, nu despre modul in care gestioneaza stresul un om fata de altul.

#42
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Eu ma întreb dacă omul asta are carnet și conduce așa, îndopat cu benzodiazepine? Dacă e așa, e un pericol public.

#43
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Sfatul meu e sa renunți la neurolog fiindcă stresul nu tine de neurologie ci de psihiatrie . Ar trebui sa-l intrebi de niște metode de dezintoxicare fiindcă e evident ca ai dezvoltat dependentă și e bine sa iei măsuri înainte de a fi prea târziu.

#44
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View PostFreddy12, on 31 mai 2023 - 16:03, said:

Eu ma întreb dacă omul asta are carnet și conduce așa, îndopat cu benzodiazepine? Dacă e așa, e un pericol public.
el zice ca i le-a prescris medicul si n-are epilepsie asa ca poate sa conduca linistit.

https://forum.softpe...8#entry30007119
https://forum.softpe...8#entry30007161

#45
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019
Multumesc pt toate "aprecierile" de aici.Pun o intrebare si mai ca nu am fost jignit.Oameni adevarati pe aici.Ma mir ca nu am fost facut  drogat. Rivotrilul nu il iau doar pt stres , ci si pt tremour esential in combinatie cu propranolol( de asta neurologul). Nu v-as da la nici unul de aici sa aveti tremour din nastere, dar mai bine sa judecam. Sa va ajute Dumnezeu, ce sa zic altceva.

#46
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View PostFane, on 31 mai 2023 - 16:55, said:


el zice ca i le-a prescris medicul si n-are epilepsie asa ca poate sa conduca linistit.

https://forum.softpe...8#entry30007119
https://forum.softpe...8#entry30007161
Nu poate sa conducă sub influența benzodiazepinelor chiar dacă e recomandarea medicului. Dacă face accident e bun de plata. Dacă iei anumite medicamente care influentează capacitatea de a conduce, renunți la șofat.

"Benzodiazepinele medicamente care afectează șofatul

Benzodiazepinele sunt o clasaă de medicamente psihoactive cel mai frecvent utilizate de șoferi.

Benzodiazepinele afectează coordonarea ochilor, mâinilor, atenția distributivă, prelungește timpii de reacție, cauzează confuzie și sedare (afectări măsurabile în funcția cognitivă și motorie).

Riscul de accidente este de două până la cinci ori mai mare decât la șoferii din grupul placebo.

Pacienții care au depășit doza indicată pot experimenta efecte sedative, pierderea coordonării mișcărilor și depresie respiratorie, mai ales dacă iau medicamentele împreună cu alcool.

De asemenea, benzodiazepinele pot produce o scădere a atenției, a concentrării și a funcției motorii, chiar și în doze terapeutice. Aceste reacții adverse afectează grav capacitatea de a conduce."
Am găsit și lista cu medicamentele interzise celor care conduc iar printre ele este și clonazepam ( substanta din rivotril).
https://legislatie.j...Document/105918

Edited by Freddy12, 01 June 2023 - 00:30.


#47
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007

View PostMihalciuc, on 31 mai 2023 - 23:29, said:

Multumesc pt toate "aprecierile" de aici.Pun o intrebare si mai ca nu am fost jignit.Oameni adevarati pe aici.Ma mir ca nu am fost facut  drogat. Rivotrilul nu il iau doar pt stres , ci si pt tremour esential in combinatie cu propranolol( de asta neurologul). Nu v-as da la nici unul de aici sa aveti tremour din nastere, dar mai bine sa judecam. Sa va ajute Dumnezeu, ce sa zic altceva.

Cata vreme dai informatii partiale, asta e concluzia.
Sa iei cea mai buna decizie, succes!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate