Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Cum e vremea in tara. Site-uri meteo pentru Romania. Cele mai bune prognoze online.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View PostBursul, on 30 mai 2023 - 12:18, said:

Mie imi place https://www.ventusky....22;6&l=rain-3h pentru ca poti sa vezi fronturile atmosferice, cum vin, de unde vin si iti faci o parere proprie cum va fi vremea. Sa nu uitam ca prognozele sunt doar niste simulari, in functie de ce date sunt colectate.

E bun, am facut ceva meteo in facultate, aplicatie vectoriala, vad ca are si efectul Coriolis.matrice barica, pare cel mai complet ...

#20
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Eu Accuweather widget al telefonului si ido.ro dar coroborate cu situatia in timp real de afara, de pe radarul de fulgere si cel de precipitatii. Radar site ANM, blitortung site de fulgere. Avertizari nowcasting ANM. Astea se dau pe urmatoarele 2 ore si pe localitatile vizate.

Sus pe munti vremea e imprevizibila. Alpinistii si hikerii trebuie sa fie echipati cu de toate, nu sa te urci la 2000 m altitudine incaltat(a) in balerini.

#21
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 02.08.2021
Sunt utilizator de Accuweather de peste 10 ani.Posted Image

#22
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.11.2011
Meteorologia nu e o știință exactă. Cele mai corecte prognoze se fac pe cel mult o zi, restul sunt aproximații și predicții ca la 6/49.

#23
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View PostRazvan319, on 30 mai 2023 - 11:49, said:

Deci, care site meteo considerati a fi mai bun ?
Depinde. De regula cele 3 aplicatii mari nu dau gres in orase mari sau zone de relief de gen campii, podisuri mari etc. In zone deluroase sau la munte... nu exista nici macar o aplicatie perfecta. Nu mai cauta ca o faci degeaba. Crede-ma ca le-am incercat pe toate.
Acum folosesc 2, dar strict orientativ si de pierdere a timpului cand ma plictisesc. Weather&Radar si Weather (weather channel) din iOS.

Edited by adip1962, 30 May 2023 - 13:57.


#24
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Aplicațiile de android WOW Weather sau Today Weather au multiple surse din care să alegi. Te uiți care are cea mai bună prognoză pentru zona ta și pe aia o folosești. Dacă o aplicație îmi dă rateuri multiple și la situația meteo curentă deja nu mă mai interesează. Precise acceptabil par a fi AccuWeather, The Weather Channel (weather.com), Foreca și Weather Underground.

#25
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View PostNeaceasca85, on 30 mai 2023 - 13:21, said:

Eu Accuweather widget al telefonului si ido.ro dar coroborate cu situatia in timp real de afara, de pe radarul de fulgere si cel de precipitatii. Radar site ANM, blitortung site de fulgere. Avertizari nowcasting ANM. Astea se dau pe urmatoarele 2 ore si pe localitatile vizate.

Sus pe munti vremea e imprevizibila. Alpinistii si hikerii trebuie sa fie echipati cu de toate, nu sa te urci la 2000 m altitudine incaltat(a) in balerini.

Petarde pentru urși , spray, frontale, bocanci cu vibram etc sunt nelipsite. Dar macar să știm dacă ne prinde ursul pe ploaie ca îi e doar foame atunci, nu și sete...

#26
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostRazvan319, on 30 mai 2023 - 11:49, said:

Salut !

Ma intereseaza daca a urmarit cineva vreun site meteo care s-a dovedit de incredere, sa aiba macar prognoze corecte cu 24-48 h inainte ca sa stim daca ne punem la drum, sau nu - plus sa stim cum facem rezervarile.

De exemplu vrem sa facem cateva trasee la Lacul Rosu - Cheile Bicajelului , din 5 site-uri urmarite ieri, 4 indicau ploaie urmatoarea saptamana, 2, nu, azi dimineata s-au schimbat toate.

Ca si verificare ieri aratau ploaie pe litoral desi nu a plouat.

Deci, care site meteo considerati a fi mai bun ?

Probabil topicul ar fi util si daca il citeste cineva din zona de interes - dupa caz, a fiecaruia - si raspunde versus site-uri (ne) actualizate.

Ms.
Prognozele se fac cu probabilitati, de 20%, 30%, samd. Din ce am urnarit eu, numai de la 80% in sus ploua.

Edited by Cr1spy, 30 May 2023 - 14:51.


#27
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 27.02.2004
Cele mai bune estimari le iau de pe https://www.wxcharts.com/
Nu-ti da chiar mura in gura informatia dar o mai treci si tu prin "filtrul si puțul gândirii"  Posted Image

#28
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
Incercati asta in cmd. Merge si direct link in browser
curl http://wttr.in

Edited by Leo2006, 30 May 2023 - 17:20.


#29
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006
Mai demult ii zicea timpul probabil, pentru ca pana la urma asta este.o probabilitate.
Am fost curios de recomandarea colegului Naijax

View PostNaijax, on 30 mai 2023 - 12:07, said:

Doar Administratia Nationala de Meteorologie este o sursa care se aproprie cat mai mult de realitate
https://www.meteorom...rognoza-3-zile/

care intareste zicala ca timpul e probabil.
Incepand cu orele 13 m-am uitat de vreo cinci ori pe prognoza pentru Transilvania, care invariabil arata partial senin/fulgere/ploi. Apoi m-am uitat pe fereastra si pot sa zic ca anul asta ziua de azi a fost poate prima zi cu soare de dimineata pana dupa-masa tarziu, fara nori, in partea de Transilvanie numita Targu Mures.

View PostRazvan319, on 30 mai 2023 - 11:49, said:


Ma intereseaza daca a urmarit cineva vreun site meteo care s-a dovedit de incredere, sa aiba macar prognoze corecte cu 24-48 h inainte ca sa stim daca ne punem la drum, sau nu - plus sa stim cum facem rezervarile.

Deci, care site meteo considerati a fi mai bun ?

Asa ca totul este o loterie.
Ca fapt divers, eu urmaresc prognoza pe calculator data de windows 10. Mai nou si-a schimbat formatul, avand prognoze pentru un an in avans. printre altele, eu m-am speriat de-a dreptul de  prognoza pentru iunie, iulie si august.

#30
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View PostRazvan319, on 30 mai 2023 - 11:49, said:

...Ma intereseaza daca a urmarit cineva vreun site meteo care s-a dovedit de incredere, sa aiba macar prognoze corecte cu 24-48 h inainte ca sa stim daca ne punem la drum, sau nu - plus sa stim cum facem rezervarile.
...
Nu exista niciun site, nici romanesc, nici strain, care sa-ti mai poata da macar cu o relativa exactitate prognoza pe 24h. De 48 h nici nu are rost sa mai spunem ceva.
Poti sa le multumesti pentru asta celor 1% care detin 99% din bogatiile lumii, si care produc cea mai mare parte din poluare, in timp ce pe noi ne obliga sa umblam pe jos sau cu bicicleta ca sa "salvam mediul".

In cel mai fericit caz poti folosi site-uri gen rainviewer.com sa vezi aproximativ real-time cum se misca norii si precipitatiile.

Edited by Hider141, 31 May 2023 - 09:15.


#31
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
windy.com

#32
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Eu am ajuns la urmatoarele concluzii în ceea ce priveste prognozele meteo:
-3 zile predictivitatea e mare-5 zile medie- 7 zile mică, apo zero;
-temperaturile sunt date destul de exact;
-perioadele ploioase și cu vânt sau frig cu zăpadă sunt date destul de exact, în măsura în care ploile vin într-un front  de precipitații într-o zonă, pe o perioada.
-evenimentele meteo  extreme (furtuni, vijelii, grindină) sunt prezise doar ca fenomen posibil într-o zonă. practic, într-un loc e soare și la 2 km distanță poate avea loc o furtună cu descărcare de peste 40l/mp care produce direct inundatii ( sau indirect prin scurgeri de pe versanți la deal sau munte).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate