Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

MTB/Hardtail - 10.000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,059
  • Înscris: 06.09.2008
Grand canyon 9 are aproape 14kg, MULT prea greu pt pretul cerut dpmdv.

#20
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,489
  • Înscris: 18.06.2007
Canyon nu mai sunt ce erau acum 7-8 ani. În curând o sa ajungă brand supraevaluat.

Pt mine best buy e cube iar pofta inimii e ghost.

Și mai e un brand pe care îl ador dar nu ma lasă soția (e psihiatru): psyho patch

#21
pantsless

pantsless

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 02.10.2007

View Postsirgoofy, on 30 mai 2023 - 22:25, said:

Grand canyon 9 are aproape 14kg, MULT prea greu pt pretul cerut dpmdv.
Mda... Adevarul e ca la 9000 lei te astepti la ceva mai mult. Sau, mai bine zis, la ceva mai putin..
E adevarat ca are si dropper post, iar greutatea e masurata pentru marimea M (nu S sau XS), dar chiar si asa.

Pare ca au transformat-o din XC in ceva XC-Trail-downhillish-something. Dropper, furca de 120mm, grea etc.

Edited by pantsless, 30 May 2023 - 23:49.


#22
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 27.08.2013

View Postcaiuscorneliu, on 29 mai 2023 - 02:11, said:

Contează atât de mult două-trei kilograme la un mtb? Nu se pot da jos de pe burtă și luat o bicicletă mai ieftină, de aluminiu? Posted Image
Contează și un kilogram: Două-trei kilograme contează atât de mult în sensul că se simte o mare diferență într-atât de mult încât e ridicol să crezi contrariul.

Inițiator, nu te gândi că ceva de carbon este extraordinar de mult mai ușoară cu mult. Mai bine iei ceva de aluminiu bun cu transmisie și schimbătoare bune, astfel încât la revânzare să știi că o dai fără (micro)fisuri cuiva ca tine cu dubii până la urmă justificate. Plus că mergi mai sigur pe tine, ai altă încredere să te dai mai agresiv. Și cele de aluminiu au avansat mult.
Mie mi se par prea scumpe cele de carbon pentru ce greutate au și ce diferențe oferă.

#23
pantsless

pantsless

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 02.10.2007

View Postonisifor12, on 03 iunie 2023 - 16:27, said:

Contează și un kilogram: Două-trei kilograme contează atât de mult în sensul că se simte o mare diferență într-atât de mult încât e ridicol să crezi contrariul.
Banuiesc c-ai fost ironic.

View Postonisifor12, on 03 iunie 2023 - 16:27, said:

Inițiator, nu te gândi că ceva de carbon este extraordinar de mult mai ușoară cu mult. Mai bine iei ceva de aluminiu bun cu transmisie și schimbătoare bune, astfel încât la revânzare să știi că o dai fără (micro)fisuri cuiva ca tine cu dubii până la urmă justificate. Plus că mergi mai sigur pe tine, ai altă încredere să te dai mai agresiv. Și cele de aluminiu au avansat mult.
Mie mi se par prea scumpe cele de carbon pentru ce greutate au și ce diferențe oferă.
Sunt de acord cu tine ca intr-o lume ideala, biclele de aluminiu > carbon. Pentru ca  un cadru de aluminiu poate fi la o diferenta de cateva sute de grame fata de unul de carbon, iar daca nu mergi la competitii asta nu e o problema.

Problema e alta. Industria promoveaza carbonul, si refuza sa mai dea atentie aluminiului. Asta inseamna ca fie nici nu se straduesc sa faca cadre usoare de aluminiu sau nu se straduiesc sa echipeze biclele de aluminiu cu piese usoare, de top.

Rezultatul e ceea ce vezi la Canyon 9: bicla de aproape 10000 lei, de 14 kg. Acum, nu stiu tu ce parere ai, dar sa dai 10.000 lei si sa iti iei o bicla de 14kg, nu pare ca faci o afacere buna. Mai mult, sa stii ca de aproximativ aceeasi suma iti iei una de carbon cu o echipare similara care are 10 kg (30% mai putin!), te face sa te indoiesti si mai mult.
Acum, na, poate s-au s-au indreptat inspre segmentul Trail. Poate e gandita mai mult pentru coborari. De-asta are si anvelope de 2.4" (care nu stiu cum se simt pe asfalt, apropo).

Totusi, nu cred ca cele de aluminiu au avansat in ultimul timp, ba din contra. Pentru ca daca in 2015, Canyon avea bicla de aluminiu de 11.5kg, iar acum ofera una de 14kg, nu stiu ce sa spun. Da, e drept, i-au pus si un dropper post.

Revin, am gasit doar Radon-ul ala care e usurel si e echipat fain (la cat ma pricep eu). Dar probabil nu e cine stie ce brand si nici nu ma pricep daca geometria ei e suficient de buna, sau exista alternative la marile companii (specialized, trek, etc.) care au cadre mai moderne etc. Inca nu mi-am cumparat si inca ma documentez. Da, si eu sper sa iau ceva din aluminiu in final.

Edited by pantsless, 04 June 2023 - 10:54.


#24
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,059
  • Înscris: 06.09.2008
Am incredere in Radon ca brand,imo e tot aia cu Cube, Canyon ... insa e mai smecher (imo) fiind mai rar pe la noi, Cube au toti cocalarii  Posted Image

Geometria arata ok, e bicla XC cum ziceam.

Edited by sirgoofy, 04 June 2023 - 12:23.


#25
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 27.08.2013

View Postpantsless, on 04 iunie 2023 - 10:44, said:

Banuiesc c-ai fost ironic.
De ce?

#26
pantsless

pantsless

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 02.10.2007

View Postonisifor12, on 04 iunie 2023 - 12:22, said:

De ce?
Imi pare rau daca am interpretat gresit atunci Posted Image

#27
pantsless

pantsless

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 02.10.2007

View Postsirgoofy, on 04 iunie 2023 - 12:19, said:

Am incredere in Radon ca brand [...]
Geometria arata ok, e bicla XC cum ziceam.
Ok, ramane ca varianta principala momentan.

Multi spun, inclusiv pe DirtBike, ca biclele de trail sunt o alternativa chiar mai buna decat XC. Sau macar XC-urile cu o geometrie agresiva, ori ceva intre cele doua.
Un head angle mai mic, o furca de 120-140mm ar fi doar o chestie de nisa?
Asta in conditiile in care folosesc bicla strict ca recreere, cu un teren mixt: cateodata si putin asfalt, poteci prin padure in jurul Iasi-ului, cate un drum la munte o data la doua saptamani, unde mai gasim ceva trasee.

M-ar atrage si asta, intrebarea e daca biclele astea s-ar simti ca naiba pe cate o bucata de asfalt de exemplu, sau pe urcari etc.
Ma uitam la:
- Nukeproof scout 290 - unde as face un build personalizat (se gaeste cadru), full XT - oarecum in buget (+200 eur fata de Radon daca am calculat corect)
- Specialized Chisel/Fuse (desi nu-mi plac deloc echiparile standard, iar cadrele-s mai greu de gasit la pret acceptabil)
- Ceva Trek-uri? Rosco 9 mi se pare cool, dar rotile alea de 2.6" par overkill si poate e prea hardcore...
- Altceva?

Fac tot posibilul sa ma urc pe niste bicle de genul asta, dar e dificil in Iasi. Incerc sa vad daca pot inchiria macar ceva similar, sa fac un traseu oras-padure (sunt si cateva zone cu ceva mici coborarii).

Edited by pantsless, 06 June 2023 - 02:06.


#28
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,059
  • Înscris: 06.09.2008
Te intinzi prea departe, merg pe bicla XC (Trek X-caliber) si geometria actuala de XC e destul pt ce vrei tu.

Daca nu faci jump-uri ramai la XC.
E moda acum ca toti sa ia trail sau chiar enduro, stiu unu la ~50 de ani pe FS enduro electric si el merge light XC .... Posted Image

Btw, Chisel e bicla XC din aluminiu pt concurs =  cadrul f subtire.

Edited by sirgoofy, 06 June 2023 - 09:19.


#29
pantsless

pantsless

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 02.10.2007
Am inteles. Culmea ca citind tot internetul, multi spun ca XC e mai hardcore decat trail, de fapt, si ca trail e mai de zi cu zi.
Nukeproof Scout e trail nu? Cu echipare custom XT, furca Fox 36 si aceleasi anvelope ar trebui sa aiba cu cca. 1.2kg in plus.

Dezavantajele care ar fi? Ma gandesc la greutatea cu 1-1.5kg mai mare. Mai sunt si altele?

Edited by pantsless, 06 June 2023 - 10:04.


#30
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,059
  • Înscris: 06.09.2008
- greutate mai mare,
- unghiul slack frontal face manevrarea mai inceata.. oarecum rezolvata cu pipa (f) scurta, dar tot nu e ca la XC.
- frecare mai mare la anvelopele trail,deci pierzi Wati
- la unele se mai pierde un pic din eficienta la pedalare, depinde de geometrie.

Cum ziceam nu vad sensul la utilizarea ta.

Se zice, ... se zic multe ca sa vanda inca 1 categorie de biciclete... tot apar ca ciupercile noi categorii.
Trail e mai potrivita daca intradevar mergi mai hardcore decat XC, altfel nu e.

#31
pantsless

pantsless

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 02.10.2007
Am inteles..

Am mai gasit ceva interesant:
- Scott Scale 950 2023 (~2200 Eur.): https://www.scott-sp...ticle=290182006

Inteleg ca are o geometrie ceva mai moderna/agresiva, dar tot XC-like.
- Furca e fox 32 Rythm in loc de Performance, nu stiu daca o sa sesizez eu diferente neaparat
- e putin mai grea, dar e cantarita cu tot cu camere
- are roti de 2.4". Ideal as pune 2.3". La Radon 2.25" max.

Tot Radonul sau e interesant Scott-ul? Posted Image

Edited by pantsless, 07 June 2023 - 08:03.


#32
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,059
  • Înscris: 06.09.2008
Scott e mai spre extrem XC, cum sa zic, faci coborari dificile , sarituri ?

Sau doar iti place ca idee ... si-n realitate tot forestiere bagi ?
Daca e varianta 2 stii parerea mea - Radon.

Edited by sirgoofy, 07 June 2023 - 08:34.


#33
pantsless

pantsless

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 02.10.2007
Mai bine as veni cu un clip decat sa explic in cuvinte.
La nivelul asta macar as merge. Vezi si partea de sfarsit. Motiv pentru care vreau sa am si frane bune.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/s8htXaNScf4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by pantsless, 07 June 2023 - 13:46.


#34
pantsless

pantsless

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 02.10.2007
https://vitusbikes.c...ntain-bike-2022
De asta ce parere aveti? De Vitus stiti ceva?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate