Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

MTB/Hardtail - 10.000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
pantsless

pantsless

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 02.10.2007
Salut!
Intentionez sa cumpar un hardtail.
buget: cca. 2000 eur. (m-as bucura sa pot lua si ceva SH bun, cu o suma mai mica)
inaltime: 180cm
lungime interioara picior: ~88cm
greutate: 70 kg

Am avut un First Bike, care n-a fost asa de distractiv. Deci, m-am hotarat ca vreau o bicla faina, cu care sa merg la munte, prin padure, si ocazional pe asfalt (strict recreere).

Am avut pe mana un Grand Canyon 2015 timp de cateva zile
Mi-a placut:
- furca Fox 32 - foarte comoda si cooperanta (mi s-a parut mai faina decat ce alte Rockshox am testat)
- echiparea slx, deore xt etc.
N-am fost convins de:
- pozitia de pe bicicleta. Era un M (recomandat pentru mine de size chart-ul actual de la Canyon). Am putut merge fara probleme intr-un light offroad, dar tot aveam senzatia ca am scaunul cocotat undeva foarte sus, iar bicicleta era undeva departe de mine. Ghidonul, in special, parea departe de mine, pentru ca era foarte jos. Nu cred ca era neaparat o pozitie gresita, doar ca parca nu m-am simtit "acasa". Nu am avut alte biciclete faine cu care sa compar, nu-s experimentat, dar simt ca se poate mai bine.
- dupa mai mult timp pe bicicleta, aveam tendinta usoara de a aluneca de pe sa inspre in fata (saua era dreapta)
- am avut o usoara durere cervicala dupa cateva ore (desi ar putea fi si o sensibilitate de-a mea)

Am mai testat (10-20 min):
- Cube Elite (carbon) - size L (2016)
- Cube Reaction (carbon) - size L (2018?)
Pe astea zic ca m-am simtit ceva mai natural, dar s-ar putea sa fiu usor subiectiv. In plus, am petrecut putin timp pe ele.
Biclele SH din carbon pe care le-am mai vazut (cateva cube reaction/giant advance) erau efectiv chinuite dpv. estetic: vopseaua sarita de pe cadru, care era atins in multe locuri). Cadrele astea de carbon pareau foarte fragile, imi dadeau impresia de un carton presat. Sunt atat de sensibile sau au fost agresate la maxim de fostii proprietari?
Deci, vazand starea deplorabila a biciletelor SH (care mai sunt si scumpe), mi-am cam pierdut speranta si m-am gandit ca ar fi bine sa vad si ce variante noi as avea.

Ma intereseaza:
- o furca buna (preferabil fox 32?)
- echipare decenta
- sa fie mai usoara: Canyonul (2015) era din aluminiu si avea 12kg (fain!). Tot ce gasesc acum din aluminiu e peste 13-14-15! Prefer in continuare aluminiul, dar toate par grele. Carbonul e o optiune?

Ce parere aveti de Cube Reaction Pro: https://www.bike-dis...flashgrey-n-red
- echiparea pare decenta
- furca ok
- usoara, carbon
- pret oarecum acceptabil
E o varianta buna? Oare car(t)bonul ala o sa arate ca naiba dupa 2 ani, asa cum am vazut la cele SH?
Orice alta varianta e binevenita!

#2
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,273
  • Înscris: 06.02.2008
Contează atât de mult două-trei kilograme la un mtb? Nu se pot da jos de pe burtă și luat o bicicletă mai ieftină, de aluminiu? :D

#3
pantsless

pantsless

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 02.10.2007
am 70kg si 1.80, nu stiu unde iti imaginezi burta.
Eu spun ca conteaza foarte mult 3kg. Diferenta intre 11 si 14 e mare. Chiar si la caratul pe scari.

Edited by pantsless, 29 May 2023 - 02:35.


#4
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
Îți recomand cube carbon. Poți găsi inclusiv sh. Dar nu mai bechi de 2020

#5
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018
Nu merita sa treci direct de la First Bike la cadru de carbon.

Stii ca daca ai cazut pe pietre sau intri intr-un copac, posibil sa te caci pe el de cadru de carbon, da?

#6
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
In suma asta te incadrezi foarte bine la un full-suspension bine echipat. Orice ai face, un hardtail ramane hardtail, dupa ce ai trecut pe full-suspension nu mai vrei inapoi. Sunt biciclete full-suspension care la greutate stau doar cu putin mai rau decat un hardtail insa avantajele nu se compara, pe denivelari serioasa pe full-suspension pedalezi tare fara probleme in timp ce hartdtailul iti rupe noada si te arunca si din spd-uri.

#7
pantsless

pantsless

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 02.10.2007
De Radon JEALOUS AL 10.0 ce parere aveti? https://www.bike-dis...lous-al-10.0-2.
Nu cunosc producatorul, dar e echipata bine. E singura de aluminiu pe care am gasit-o si e usoara.

View Postabac, on 29 mai 2023 - 08:41, said:

Nu merita sa treci direct de la First Bike la cadru de carbon.
Stii ca daca ai cazut pe pietre sau intri intr-un copac, posibil sa te caci pe el de cadru de carbon, da?
Cred ca nu e asa important de la ce trec, e ca si cum as spune ca n-are rost sa-mi iau Megane RS, ca am avut Logan. Aia am avut, atat mi-am permis atunci. Posted Image
Dar de acord cu tine, tare mi-ar placea sa gasesc una de aluminiu cat-de-cat usoara (~12kg). Vad ca in ultimul timp rar gasesc bicle usoare de aluminiu. In schimb astept orice sugestie Posted Image

View Posttomcatsk8, on 29 mai 2023 - 09:12, said:

In suma asta te incadrezi foarte bine la un full-suspension bine echipat.
Da, dar probabil o sa aiba 15kg si nu cred ca am nevoie de full suspension la ce fac eu.

Edited by pantsless, 29 May 2023 - 09:45.


#8
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
povești cu carbon care se sparge.
la 10.000 d elei iei cube reaction c:62 pro și poate la ofertă varianta race.

pe olx cred că găsești aceleași modele model 2022 (ca noi) cu 6000-7000 (nu am căutat propriuzis dar așa presupun)

#9
pantsless

pantsless

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 02.10.2007
Pai asta-i problema, ca am fost si am vazut cube reaction carbon SH si erau toate intr-o stare deplorabila. Si costau multe mii de lei.
Cadrele alea erau julite si cu vopseaua sarita peste tot. Unele reparate cu oja.

Asa se fac toate?

#10
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View Postpantsless, on 29 mai 2023 - 09:40, said:

Da, dar probabil o sa aiba 15kg si nu cred ca am nevoie de full suspension la ce fac eu.
Este perfect normal ca un 29'er sa cantareasca 15 kg, insa ansamblul de suspensie spate nu adauga mai mult de 1,5-2 kg la greutatea unui hardtail.
Chiar si daca mergi pe un drum forestier fara mari denivelari diferenta de confort e uriasa, simti ca plutesti. Singurul lucru mai complicat la un full-suspension este pretul si apoi mentenanta insa nimic nu se compara cu un full suspension.

#11
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007

View Postpantsless, on 29 mai 2023 - 10:54, said:

Pai asta-i problema, ca am fost si am vazut cube reaction carbon SH si erau toate intr-o stare deplorabila. Si costau multe mii de lei.
Cadrele alea erau julite si cu vopseaua sarita peste tot. Unele reparate cu oja.

Asa se fac toate?
nici pe departe. alea sunt furate sau neîngrijite. caută unele care se prezintă ca noi sau o poți lua noua. a mea e din 2020, cam 1000 de km făcuți cu ea , cărată pe mașină și are un singur semn și acela foarte discret.

#12
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 01.12.2005
Cauta pe dirtbike in primul rand, daca vrei sa ai o garantie ca sunt ok - bineinteles, sa fie vanzator ok.

Altfel, la Cube platesti mai mult marca decat la un Canyon, de exemplu - vorbesc de biciclete noi.

Reiterez si eu ideea ca la 10k merita sa iti iei FS, nu HT - confortul va fi mult mai bun

#13
pantsless

pantsless

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 02.10.2007

View PostSwatKat, on 29 mai 2023 - 14:18, said:

Reiterez si eu ideea ca la 10k merita sa iti iei FS, nu HT - confortul va fi mult mai bun
Ca idee, la ce bicla te gandesti? (FS)

Edited by pantsless, 29 May 2023 - 14:55.


#14
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
https://www.dirtbike...spension-492259
https://www.marosbik...ti-29-inch.html

#15
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,933
  • Înscris: 06.09.2008
- Cube reaction Pro: echipare ok, ... scurt ca top tube - gandit pt pipa relativ lunga in zilele noastre.

- Radon Jealous AL 10.0: imi place ca e aluminiu, deci nu ai bataia de cap privind carbonul,.. TT mai lung, marime max anvelopa spate 2.25, dar nu cred ca vrei mai mare.

Ambele sunt bicle XC, personal as fi preferat sa vina cu angrenaj cu brate de 170mm nu 175.

Nu e vorba ca un cadru carbon o sa arate ca naiba... si aluminiul se zgarie, e vorba ca la carbon e faza cu posibilitatea sa crape si atentie sporita la stransul suruburilor, eventual pasta speciala la seat tube sa nu alunece in cadru, de fiecare data cand sare o piatra-n cadru te intrebi daca a fost afectat cadrul... din astea.
Depinde ce gen esti, daca esti mai comod as ramane la aluminiu, daca esti gen super atent si grijuliu merge si carbon.

Edited by sirgoofy, 29 May 2023 - 15:53.


#16
pantsless

pantsless

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 02.10.2007

View Postsirgoofy, on 29 mai 2023 - 15:47, said:

- Cube reaction Pro: echipare ok, ... scurt ca top tube - gandit pt pipa relativ lunga in zilele noastre.
- Radon Jealous AL 10.0: imi place ca e aluminiu, deci nu ai bataia de cap privind carbonul,.. TT mai lung, marime max anvelopa spate 2.25, dar nu cred ca vrei mai mare.
Yup, dar mi-e putin teama cu marimea. Cube L (19") mi-a venit.. ok, cred. Nu era mare de mine, nici vorba.
Radon-ul e fie de 18", fie de 20". Par sa fiu intre. As fi tentat sa iau de 20", cred ca 18" o sa fie mic. Am atasat size chart (cum spuneam, am 180cm si inseam de 88cm).

View Postsirgoofy, on 29 mai 2023 - 15:47, said:

Ambele sunt bicle XC, personal as fi preferat sa vina cu angrenaj cu brate de 170mm nu 175.
Da, dar avand picioarele mai lungi, relativ la inaltime, poate e chiar ok asa. Sau vorbesc prostii si n-are treaba? Posted Image

Nu stiu politica de retur de la bike-discount..

View Postsirgoofy, on 29 mai 2023 - 15:47, said:

Depinde ce gen esti, daca esti mai comod as ramane la aluminiu, daca esti gen super atent si grijuliu merge si carbon.
Am grija de lucrurile mele, dar tocmai asta ar face ingrijirea carbonului stresanta. As prefera sa evit.

Attached Files


Edited by pantsless, 29 May 2023 - 16:05.


#17
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,933
  • Înscris: 06.09.2008
Daca acel grafic e de la Radon, da pare sa te incadrezi (180cm) la cadru 20"... ce inseamna aia.

Privind lungimea bratelor la angrenaj eu la 179 prefer de 170, am 172.5 la cursiera.
Depinde, unii nici nu simt diferenta sau nu-i deranjeaza bratele de 175, si oricum la marimea L majoritatea bicicletelor vin cu angrenaje 175.

#18
pantsless

pantsless

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 02.10.2007

View Postsirgoofy, on 30 mai 2023 - 15:11, said:

Daca acel grafic e de la Radon, da pare sa te incadrezi (180cm) la cadru 20"... ce inseamna aia.
Da, e de la Radon. 20" ar trebui sa fie lungimea de la butucul pedalierului pana la punctul de insertie a tijei de la sa.

PS: Ma sperie ghidurile astea de marimi, ca dupa statisticile gasite pe net am si picioarele si mainile ceva mai lungi decat "standard".

Si desi m-am plans de Canyon-ul din 2015, m-am uitat la poze cu mine si nu doar ca nu stateam intins, dar chiar paream cam mare pentru M-ul ala. Dar pozitia era, totusi, ciudata, nu stiu sa zic de ce anume.
Un Grand Canyon 9 e 1800Eur, chiar mai ieftin decat Radonul(!).. si pare ca nu m-am invatat minte, ca ma bate gandul si la asa ceva Posted Image
Model nou care e si ceva mai greu, chit ca, si asta e drept, vine in plus cu dropper post si greutatea specificata e data pentru "M" si nu "S" (ca in cazul Radonului).

Pacat ca n-am unde proba biclele astea Posted Image

Edited by pantsless, 30 May 2023 - 18:48.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate