Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Pensie privata pilonul 3-ce alegem

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
chiradr

chiradr

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.02.2022

View PostJohnnyRambo, on 12 iunie 2023 - 07:44, said:

Zici ca mai atractiv e sa pui banii in depozite bancare si te legi de dobanda de azi, uiti ca in urma cu cativa ani dobanzile la depozite erau sub 1%.

Slabe sanse ca pe urmatorii 30 de ani sa fie dobanzile la depozite tot de 6-9% ca in prezent Posted Image
Ideea e sa bagi acum bani cand sunt % mari la depozite.Daca peste 3-4-5 ani sunt procente prea mici - nu te opreste nimeni sa te duci cu toti bani de i-ai adunat pe un 5% pe pensie privata.

Parerea mea este ca sunt relativ proaste aceste siteme P3. Comisioanele sunt maricele iar scopul lor este sa mentii valoarea banilor nu sa ii inmultesti. Daca te intreseaza mentinerea valorii sunt fonduri de investiti care ofera 2-4% pe an - an de an - de mai bine de 40 de ani. Au niste strategii de investitie foarte intresante. Practic ei reduc maximul castigului platind pentru minimizarea riscului de scadere. Astfel daca bursa creste cu 20% anul asta - tu pierzi 16-18%, dar daca ea scade cu 30% - de principiu tu nu ai o scadere in portofoliu mai mare de 1-2%.

#38
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
Pai asta e cea mai simpla matematica, trimite-mi 100.000 Euro si iti vand pontul.
Uite, azi sunt darnic si explic gratis: iei banii, bagi 10% la bursa si atunci variatiile tale vor fi doar 10% din variatiile bursei.
Restul de 90% in bagi in titluri de stat cu x% si dobanda astfel obtinuta o bagi in cheltuieli de intretinere fond de pensii (aka salarii si bonusuri/prime).
Prost sa fie ala care alege fondurile de pensii private, cea mai mare teapa existenta - ok, la egalitate cu asigurarile de viata... cumva e vorba de aceleasi companii? Hmmm....

#39
Liviu95d

Liviu95d

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 24.07.2020

 chiradr, on 12 iunie 2023 - 19:20, said:


Ideea e sa bagi acum bani cand sunt % mari la depozite.Daca peste 3-4-5 ani sunt procente prea mici - nu te opreste nimeni sa te duci cu toti bani de i-ai adunat pe un 5% pe pensie privata.

Parerea mea este ca sunt relativ proaste aceste siteme P3. Comisioanele sunt maricele iar scopul lor este sa mentii valoarea banilor nu sa ii inmultesti. Daca te intreseaza mentinerea valorii sunt fonduri de investiti care ofera 2-4% pe an - an de an - de mai bine de 40 de ani. Au niste strategii de investitie foarte intresante. Practic ei reduc maximul castigului platind pentru minimizarea riscului de scadere. Astfel daca bursa creste cu 20% anul asta - tu pierzi 16-18%, dar daca ea scade cu 30% - de principiu tu nu ai o scadere in portofoliu mai mare de 1-2%.

Atunci, din ce am înțeles eu, dacă pun banii in fondurile acestea de pensii private aka pilonul 3, până la vârsta pensionării teoretic nu ies nici pe plus, nici pe minus. Practic îmi dau înapoi banii investiți de mine la inflația de atunci. Și așa, pt un randament bun ar fi indicat bursa.

Personal, voiam să investesc in jur de 100-200 lei pt inceput la P3 și vreo 300 lei pe bursă, pt inceput. Iar pe viitor sa diversific și mai mult, pe principiul nu îți tine ouale in același cuib.

Ar fi ok sa investesc 500 lei, pe viitor mai mult doar pe bursă și doar pe indicele SP 500?
Eu unul nu vreau să ajung milionar in euro la 60 de ani, vreau sa am un venit în plus.

Gândirea mea era de felul următor: o mica pensie să zicem că îmi dă și statul, măcar 600-700 lei la valoarea actuală, poate nu se sting de pilonul 2 și mai iau și de acolo tot cam așa, plus ce se mai aduna in p3, încă vreo 500 să zicem, iar la bătrânețe sa am o pensie....normala, oarecum. Nu zic fix suma pe care am pus o aici. Și pe langa asta, să mai vin și cu randamentul din bursa, crypto sau de unde o sa mai investesc eu.

Dar din ce ați spus aici îmi cam dați de gândit să renunț la p3, să rămân doar cu bursa momentan.

#40
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Cred ca ar trebui sa subliniem faptul ca nimeni nu detine adevarul absolut.Nici macar eu.  Nimeni nu poate spune ce evolutie va avea o companie sau bursele, indiferent ca ne referim la bursa din Romania, Germania, Japonia sau SUA. Totul se bazeaza pe probabilitati si pe multi alti factori, inclusiv,  cum mai susțin unii, pe manipulare.
Asa cum se specifica peste tot, performantele anterioare nu reprezintă garantii ale performantelor viitoare.
Cum spuneam intr-un post anterior, oamenii sunt diferiiti, avem toleranta la risc diferita, capital diferit, experienta diferita, nevoi cotidiene diferite. Nu toti au experienta, cunostiintele si mai ales curajul de a investi in asset-uri  high-risk (indici bursieri, actiuni sau ETF-uri).
Ideal ar fi să te documentezi  singur si pe baza cunoștințelor acumulate sa poti lua singur decizia cea mai potrivită pentru tine.
Imi permit să-ți recomand câteva lucruri pe care ai putea să le aprofundezi :
- notiuni basic de trading (spot, ordin market/ stop/limit )
- DCA (Dollar Cost Averaging sau investitie recurentă. (avantaje si dezavantaje)
- cosul de valute si ce reprezinta el,
corelatia dintre burse si cursul USD-EUR si de ce bursele cresc când dolarul e slab/ de ce scad când dolarul se intăreste.
- ciclurile economice, inflatia
- ce este bearmarket, ce este bullmarket-ul si cum poti profita in fiecare ciclu
- teoria Wyckoff si cum se aplica pe burse (Acumulare/Manipulare/ Expansiune/Distributie)
- ce condiții trebuie sa îndeplinească o companie pentru a fi listata pe BVB  ; ce companii de pe BVB acorda dividende, ce companii din UE sunt considerate aristocrate si de ce.
- vezi in ce companii investesc marile fonduri din SUA (Vanguard, Blackrock etc) si ce pondere detin la companiile respective.
- corelația risc vs randament

Poate o parte din aceste lucruri le cunosti deja,  poate de altele ai aflat acum si m-aș bucura sa stiu că iti vor fi utile. Tie si altora de pe acest topic.
Ar mai fi câteva subiecte de studiat, dar consider ca odata ce ai trecut prin cele mentionate mai sus si in  baza cunoștințelor acumulate o sa poti lua singur decizia cea mai potrivită pentru tine.

Toate cele de mai sus nu te fac trader, te ajuta doar să intelegi cum funcționează bursele.

Edited by primuministru, 23 June 2023 - 14:03.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate