Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cafeneaua Vodafone

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
208 replies to this topic

#37
ser23vl

ser23vl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 26.10.2013
la vodafone happy am observat ca iti ofereau mai multe Beneficii ( Voce sau Internet ) cand eram pe PrePay decat la Abonament :))
ajunsesem sa am 300GB, optiunea mea fiind de doar 60 GB Posted Image

acum, de cand sunt pe abonament, numai Reduceri la diferite magazine, dar beneficii IOC Posted Image

#38
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005

View Postser23vl, on 26 mai 2023 - 12:14, said:

beneficii IOC
Abonament ai vrut, abonament ai.

Edited by tiff, 26 May 2023 - 17:35.


#39
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

View Postser23vl, on 25 mai 2023 - 12:48, said:

nu am inteles de ce unii zic ca Nu au vazut niciunde in factura mentionat ca se va mari pretul abonamentului Posted Image)))))
Anul trecut eu nu imi aduc aminte sa fi scris ceva in factura de modificare. Si nici SMS n-au trimis cum zice cel de mai sus.
In schimb au trimis la adresa de corespondenta un plic special de instiintare care dintr-un miracol a ajuns.
Ciudata alegerea din moment ce totul era digital in relatia cu ei. Cred ca au ales la fiecare abonat in parte metoda pe care ei au calculat-o ca e cea mai putin probabila de a lua la cunostinta.

View Postunknown_35, on 24 mai 2023 - 21:08, said:

Am si eu o intrebare. Este OK modul in care am fost notificati de introducerea in contract a  alineatului pt marirea de 3%

Recunosc ca nu am cercetat in detaliu notificarea, dar nu am inteles exact ce se notifica: pe 24 august 2022 am primit un sms care imi spunea ca au imbunatatit serviciile si voi avea SMS si internet nelimitate, cu un link pt "detalii". Era chiar in saptamana dinaintea concediului, asa ca nu am facut click pe link, si nu am vazut ca prevedea: schimbarea abonamentului cu un abonamnet cu 3 euro mai scump, si bonus modificarea conditiilor contractuale cu introducerea clauzei de marire cu 3% .

Atasez 2 poze cu SMS-ul si cu documentul din link, care sunt in total dezacord.

Cred ca au fost ceva plangeri, deoarece pt abonamnetul fix am primit un SMS care specifica modificarea clauzelor contractuale.

Dar tot ma deranjeaza: de ce ne infromeaza prin SMS de modificarea clauzelor? De ce nu pe mail, sau chiar si in contul de My vodafone. E clar ca se mizeaza ca toti ingnoram SMS-urile.
Notificarea aia din screenshot mascata ca AD e de-a dreptul penala.
Eu cred ca notificarile le-au facut prin metoda pe care ei au calculat-o ca e cea mai usor de trecut neobservata pentru fiecare in parte.
Eu as fi vrut macar o notificare prin SMS, dar sa nu fie mascata ca AD cum ai primit tu. La mine nu au dat nici o notificare prin SMS si nici prin mail. Au trimis o scrisoare prin posta care din fericire a si ajuns si a si fost citita cu seriozitate.

View Postser23vl, on 26 mai 2023 - 12:14, said:

la vodafone happy am observat ca iti ofereau mai multe Beneficii ( Voce sau Internet ) cand eram pe PrePay decat la Abonament Posted Image)
ajunsesem sa am 300GB, optiunea mea fiind de doar 60 GB
Despre ce beneficii e vorba. Ca de cand exista Vodafone Happy la prepay nu am primit decat niste pseudoreduceri si pseudovouchere la niste magazine despre care de multe nici nu aveam habar ca exista.

View Postser23vl, on 25 mai 2023 - 12:48, said:

apoi, mai este o chestiune pe care, Poate CINEVA o Intelege, eu, Nu am inteles-o ( prin simpla notificare transmisa de catre Vodafone odata cu factura, anterior aplicarii indexarii )
Adica ei se angajeaza sa notifice cu o luna inainte de a aplica indexarea anuala de 3%. Cred ca din cauza ca legea in obliga la notificari cu o luna inainte de aplicarea modificarii.

#40
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005
Nu confunda beneficiile cu reducerile.
Pana mai acum vreo 2-3 ani, cand eram pe cartela, erau tot felul de jocuri in care câștigai de cele mai multe ori gb de net, de la 20gb la 100gb, se câștigau relativ usor, eu mereu primeam. Plus ca la fiecare 2 saptamani primeai inapoi tot netul consumat. Sunt/erau multe beneficii la cartela, intotdeauna au fost mai multe decat la abonament.


In alta ordine de idei, Vodafone nu mai are certificare Apple? Am trecut de pe flex la abonament si a trebuit sa apelez la un telefon cu android ca sa pot schimba centrul de mesaje sms. Alta solutie nu exista.

Edited by jericho, 28 May 2023 - 10:08.


#41
ser23vl

ser23vl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 26.10.2013

View Postasffga, on 26 mai 2023 - 21:09, said:

Anul trecut eu nu imi aduc aminte sa fi scris ceva in factura de modificare. Si nici SMS n-au trimis cum zice cel de mai sus.
In schimb au trimis la adresa de corespondenta un plic special de instiintare care dintr-un miracol a ajuns.
Ciudata alegerea din moment ce totul era digital in relatia cu ei. Cred ca au ales la fiecare abonat in parte metoda pe care ei au calculat-o ca e cea mai putin probabila de a lua la cunostinta.


Notificarea aia din screenshot mascata ca AD e de-a dreptul penala.
Eu cred ca notificarile le-au facut prin metoda pe care ei au calculat-o ca e cea mai usor de trecut neobservata pentru fiecare in parte.
Eu as fi vrut macar o notificare prin SMS, dar sa nu fie mascata ca AD cum ai primit tu. La mine nu au dat nici o notificare prin SMS si nici prin mail. Au trimis o scrisoare prin posta care din fericire a si ajuns si a si fost citita cu seriozitate.


Despre ce beneficii e vorba. Ca de cand exista Vodafone Happy la prepay nu am primit decat niste pseudoreduceri si pseudovouchere la niste magazine despre care de multe nici nu aveam habar ca exista.


Adica ei se angajeaza sa notifice cu o luna inainte de a aplica indexarea anuala de 3%. Cred ca din cauza ca legea in obliga la notificari cu o luna inainte de aplicarea modificarii.


salut

1. poate asa ai Optat ca Corespondenta sa fie primita la adresa ( cutia postala ) nu si ONLINE
2. da, la PrepPay la Happy Hour este o ruleta la care, daca te joci, odata pe saptamana primesti Bonusuri ( minute nationale sau internationale, GB ) dar si ceea ce ai spus, diferite Vouchere
3. eu am prezentat acea Notificare pe care nici eu nu o stiam ( am invatat un lucru ) si mi se pare normal sa impartasesc si cu altii, numai Comunicand unii cu altii vom ajunge sa, Nu mai fim pacaliti ( in general ) de Provideri

un prieten care a avut felx, a primit un email dar si sms prin care a for Informat ca au RED 12 redus la 4 Euro,

#42
ser23vl

ser23vl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 26.10.2013
recent, printr-o postare a unui utilizator care dorea sa-si reditioneze apelurile catre un alt nr de telefon, am aflat ca si la Vodafone se plateste ( conform celor mentionate pe sait-ul lor ). e bine de stiut pentru cei care vor sa Initieze o astfle de operatiune, sa nu se trezeasca cu costuri suplimentare


de asemenea, pentru cei care isi fac abonamente noi, sa nu UITATI sa va dezactivati acel Antivirus care in primele 2 luni este gratuit dupa care se plateste 0,50 euro, pentru a nu va trezi cu cost suplimentar

de asemenea, pentru Adresa Corespodenta optati pentru adresa e-mail, fiind mai scurt ca si timp, eventualele informari despre mariri de preturi sau alte modificari in contract

Attached Files


Edited by ser23vl, 29 May 2023 - 09:42.


#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ti-am raspuns aici, nu ma mai repet. https://forum.softpe.../#entry30002423

Nu se plateste redirectionarea, se consuma din minutele nationale intotdeauna, daca ai nelimitat national nu platesti nimic.

#44
ser23vl

ser23vl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 26.10.2013

View Posttiff, on 26 mai 2023 - 17:35, said:

Abonament ai vrut, abonament ai.

adevarat Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by ser23vl, 29 May 2023 - 14:44.


#45
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,654
  • Înscris: 06.03.2004
Nu înțelege.Le știe pe toate.Si ca au probleme operatorii de la care n-are servicii si că taxează redirecționarea aia care nu o fac.

#46
ser23vl

ser23vl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 26.10.2013

View Postclader, on 29 mai 2023 - 16:44, said:

Nu înțelege.Le știe pe toate.Si ca au probleme operatorii de la care n-are servicii si că taxează redirecționarea aia care nu o fac.

salut

de-a lungul timpului, am fost si la Telekom ( Cosmote ) si DIGI 6 ani, Orange si acum Vodafone.
2 ani de zile an lucrat ca si Agent D&D Telekom dar si Call Center si de aici, mai multe informatii pe care le-am impartasit in mare, cu toti, pentru ca, a fi om si a ajuta si pe altii ( nu este o rusine ).
intr-o alta ordine de ide, chiar nu ma deranjeaza criticile, dimpotriva.



PS. pentru cine este intresat, in cadrul Kaufland Card exista un COD de Reducere de 100 euro pentru Achizitia unui telefon mobil chiar si in cazul Reinoirii Abonamentului sau 10 % reducere la servicii Vodafone ( reinoire abonament, migrare PrePay sau Portare )

#47
ser23vl

ser23vl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 26.10.2013
Atasez cele mentionate anterior cu Reducerile

Attached Files


Edited by ser23vl, 30 May 2023 - 07:21.


#48
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,654
  • Înscris: 06.03.2004
Irelevant daca ai fost la Digi acum câțiva ani.Retele evoluează constant.Digi cel mai mult in momentul de față la noi.Nu contest intențiile tale,dar nu mai insista pe lucuri care nu sunt reale.Dimpotriva, transmiți informații false pentru ca asa crezi.Ex: redirecționarea taxabila la Vodafone.
Doar Orange la abonamntele pretabile pt PF face asta(smat,fun,etc).La abonamente business nu taxează nici Orange.

Edited by clader, 30 May 2023 - 07:41.


#49
ser23vl

ser23vl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 26.10.2013

View Postclader, on 30 mai 2023 - 07:40, said:

Irelevant daca ai fost la Digi acum câțiva ani.Retele evoluează constant.Digi cel mai mult in momentul de față la noi.Nu contest intențiile tale,dar nu mai insista pe lucuri care nu sunt reale.Dimpotriva, transmiți informații false pentru ca asa crezi.Ex: redirecționarea taxabila la Vodafone.
Doar Orange la abonamntele pretabile pt PF face asta(smat,fun,etc).La abonamente business nu taxează nici Orange.

eu am vorbit din punct de vedere Persoana Fizica, nu si Juridica si ar fi normal ca si tu dar si altii sa mentioneze, de pe Abonament Persoana Jurdica sau Fizica, ca oamenii sa nu fie Dezinformati.

#50
petrepescarul

petrepescarul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,017
  • Înscris: 15.02.2012
E grele....

Vin postez niste chestii auzite de la altii

View Postser23vl, on 25 mai 2023 - 13:47, said:

acea referire la DIGI este in contextul Pretului la Servicii si anume, ca Nu au scumpit asa cum au facut Orange si Vodafone, deci ( nu mai scoate din context, doar ca sa arati ca, ce, nu am idee si nici nu e treaba mea ) iar apoi, am prieteni cate au DIGI si eu mi-au spus ( dupa ce le-am zis de Oferta pe care o am la Vodafone ) ca se vor porta si ei odata cu Expirarea Perioadei contractuale, fiind deranjati ca serviciile Digi s-au degradat.

Dar ceri dovezi de la altii...

View Postser23vl, on 29 mai 2023 - 10:21, said:

nu am dezinformat cu nimic, doar am prezentat ceea e este mentionat pe sait, tu, ar trebui sa vi cu Dovada ca ceea ce sustii este real si ca nu implica cost.


#51
ser23vl

ser23vl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 26.10.2013

View Postpetrepescarul, on 30 mai 2023 - 09:39, said:

E grele....

Vin postez niste chestii auzite de la altii


Dar ceri dovezi de la altii...


1. pentru tine, ar trebui sa le zic acelor prieteni sa se inregistreze pe acest forum si sa vina sa-mi sustina ideea Posted Image
2. referirea a fost facuta la Serviciul de Redictionare Apeluri care, conform celor spuse de Vodafone pe pagina lor s-ar taxa, exact cum altcineva a spus ca si la Orange se taxeaza.

acum ca sunt abonamente pe Persoana Juridica sau Fizica, cei care sustin ca Nu se taxeaza ar trebuie sa mentioneze. eu, pe persoana fizica, la Orange am fost Taxat si nu stau sa probez si pe Vodafone daca este sau nu, adevarat.

de aceea am deschis si acest topic unde, fiecare poate veni cu o completare la Taxare sau orice altceva care ar putea Ajuta beneficiarii de servicii vodafone dar si din alte retele, sa cunoasca anumite lucruri pe care, Consultantii de Vanzari OMIT sa le spuna.


nu ma contrazic cu nimeni, dimpotriva apreciez foarte mult atentia acordata pentru diferite Teme / Discutii, in acest fel, invatam mai multe, unii de la altii.

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
VF nu taxeaza nici pe PF nici pe PJ. Mai vrei alte completari?

Edited by MembruAnonim, 30 May 2023 - 12:07.


#53
ser23vl

ser23vl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 26.10.2013

View PostMembruAnonim, on 30 mai 2023 - 12:06, said:

VF nu taxeaza nici pe PF nici pe PJ. Mai vrei alte completari?


super raspuns, felicitari. acum cei interesati de acest lucru si anume Taxare Redictionare Apel vor sti ca Nu vor fi taxati.
iti multumesc pentru toate informatii oferite si nu numai, pentru atentia acordata acestui subiect.
multumesc

#54
Ares14

Ares14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 17.08.2019
Oare m-au scapat cu mesajul referitor la MMS?
Imi pare pe telefon ca mesajele MMS sunt dezactivate, operatorul tau nu permite trimiterea de mesaje MMS.
Le-au scos?
Avem nelimitate si Chat prin RCS e foarte dragut, primesc mesaje si la o saptamana de la expedierePosted Image , plus ca m-am saturat de actualizarile frecvente, una strica maimult decat cealalta.

Edited by Ares14, 30 May 2023 - 14:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate