Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Cafeneaua Vodafone

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
208 replies to this topic

#55
RealZOD

RealZOD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 03.12.2013
Am zis să vă spun și vouă, poate v-ați mai întâlnit cu acest lucru.
Pe un număr de Vodafone vechi de 6 ani, voiam să fac o reînnoire de abonament cu achiziție de telefon. Am ales S23+ și cu codul de la Kaufland am scos o rată de 55 de euro cu tot cu abonamentul Red 11 la 10 euro.
Astăzi primesc apel că trebuie să plătesc garanție la ei 800 lei ca să îmi trimită telefonul. Nu este stipulat acest lucru în contract deloc, acolo fiind vorba de o medie a ultimelor 3 facturi care trebuie plătită (eu neavând factură mai mare de 90 lei).

Cred că în curând îmi fac bagajele pentru Orange.

#56
ser23vl

ser23vl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 26.10.2013

View PostRealZOD, on 30 mai 2023 - 14:48, said:

Am zis să vă spun și vouă, poate v-ați mai întâlnit cu acest lucru.
Pe un număr de Vodafone vechi de 6 ani, voiam să fac o reînnoire de abonament cu achiziție de telefon. Am ales S23+ și cu codul de la Kaufland am scos o rată de 55 de euro cu tot cu abonamentul Red 11 la 10 euro.
Astăzi primesc apel că trebuie să plătesc garanție la ei 800 lei ca să îmi trimită telefonul. Nu este stipulat acest lucru în contract deloc, acolo fiind vorba de o medie a ultimelor 3 facturi care trebuie plătită (eu neavând factură mai mare de 90 lei).

Cred că în curând îmi fac bagajele pentru Orange.

fiind o valoare mare a telefonului, nu ma mira sa iti ceara acest avans, doar ca sa fie siguri ca esti un om OK, desi ai mentionat ca esti in retea de 6 ani.
sincer, avansul de 800 lei fata de pretul pe care il are telefonul nu este mare, dar acum, tu sti cel mai bine.

nici la Orange nu e la fel, mai ales ca vei fi Nou in Reteaua lor, mai mult ca sigur iti vor cere aia, ca inecatii

#57
RealZOD

RealZOD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 03.12.2013
Daca ma mut la Orange, o sa aleg sa cumpar un telefon prin alte modalitati.

Mi se pare neprofesionist sa ceri un avans care nu este stipulat nicaieri. Nici pe site, nici in contract.
In conditiile in care acum 3 ani am cumparat un telefon de la ei fara acest „avans” ca sa fie siguri ca e totul ok.

#58
ser23vl

ser23vl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 26.10.2013

View PostRealZOD, on 30 mai 2023 - 15:00, said:

Daca ma mut la Orange, o sa aleg sa cumpar un telefon prin alte modalitati.

Mi se pare neprofesionist sa ceri un avans care nu este stipulat nicaieri. Nici pe site, nici in contract.
In conditiile in care acum 3 ani am cumparat un telefon de la ei fara acest „avans” ca sa fie siguri ca e totul ok.

daca au o oferta mai buna, de ce nu. pana la urma, oferta face diferenta intre Orange si Vodafone, ca si servicii sunt cam aceleasi

#59
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

View PostRealZOD, on 30 mai 2023 - 15:00, said:

Mi se pare neprofesionist sa ceri un avans care nu este stipulat nicaieri. Nici pe site, nici in contract.
Toti operatorii au aia cu avansul undeva ascuns prin paginile cu termenii generali, unde isi rezerva dreptul sa ceara garantie oricarui client ce contracteaza servicii de la ei, mai ales la cei cu achizitie de telefon.
De obicei apeleaza la "dreptul" asta atunci cand e vorba de telefoane scumpe sau beneficiezi de oferta buna.

#60
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.09.2006

View Postser23vl, on 30 mai 2023 - 14:54, said:



fiind o valoare mare a telefonului, nu ma mira sa iti ceara acest avans, doar ca sa fie siguri ca esti un om OK, desi ai mentionat ca esti in retea de 6 ani.
sincer, avansul de 800 lei fata de pretul pe care il are telefonul nu este mare, dar acum, tu sti cel mai bine.

nici la Orange nu e la fel, mai ales ca vei fi Nou in Reteaua lor, mai mult ca sigur iti vor cere aia, ca inecatii

Au ajuns de rasul lumii, incredibil


#61
ser23vl

ser23vl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 26.10.2013
s-a inceput de ceva timp, pentru abonatii care sunt deja in retea si care au primit acel mesaj de informare a maririi pret abonament, sa li se faca oferta de RED 35 la 1 euro, 2 sau 3 sau RED 15 la 2 euro pimele 6 luni si dupa 5 euro fara perioada contractuala. tind sa cred ca vor opta pentru varianta Flex si anume Fara perioada contractuala, oricum sunt constienti de faptul ca oamenii, la acest pret al aboanmentul mic, nu vor mai sta sa se Porteze in alte retele.

#62
ser23vl

ser23vl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 26.10.2013
are cineva idee cand se aplica acea marire de pret abonament se face din valoarea initiala sau cea redusa?
tind sa cred ca se face din cea initiala desi, nu mi se pare normal.

poate e cineva care a trecut prin asa ceva si ne poate spune

#63
ser23vl

ser23vl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 26.10.2013
are cineva idee, daca la consumarea traficlul de net alocat de ex 50 GB, ce se consuma extra este contra cost sau doar scade viteza de download / navigare pe net?

#64
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
ieri trebuia sa mi se emita factura, nici pana acum nu a aparut in aplicatie... la fel si la voi?

Edited by jericho, 07 June 2023 - 11:47.


#65
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
La mine e așa:
Data emiterii 2 a lunii
Data când apare doar suma in app fara sa fie și fișierul pdf: 4 a lunii
Data când vine mailul și apare și pdf-ul 6 a lunii


#66
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

View Postjericho, on 07 iunie 2023 - 11:47, said:

ieri trebuia sa mi se emita factura, nici pana acum nu a aparut in aplicatie... la fel si la voi?
Da, dureaza cam 2 zile sa apara. La mine asa a fost intotdeauna.

View Postser23vl, on 06 iunie 2023 - 07:54, said:

are cineva idee cand se aplica acea marire de pret abonament se face din valoarea initiala sau cea redusa?
tind sa cred ca se face din cea initiala desi, nu mi se pare normal.

poate e cineva care a trecut prin asa ceva si ne poate spune

La mine asa s-a facut. Red 15 redus la 12 eur, la care aveam reducere de 10 eur si ramaneam cu 2 eur pe luna, pret cu TVA. Au facut marirea de 3% la 12 eur si uite asa am ajuns de la 2 eur la 2.35 eur, pret final.
Bineinteles ca am sunat si le-am spus de asta, astept raspuns. Mie trebuie sa imi apara 2.06 eur, nu 2.35.

Edited by Magicwisewolf, 07 June 2023 - 12:21.


#67
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
La mine mărirea de 3% s-a făcut la valoarea inițială. Nu la ce rămâne după reducere. Reducerea e fixa.


#68
ser23vl

ser23vl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 26.10.2013

View PostMagicwisewolf, on 07 iunie 2023 - 12:20, said:

Da, dureaza cam 2 zile sa apara. La mine asa a fost intotdeauna.



La mine asa s-a facut. Red 15 redus la 12 eur, la care aveam reducere de 10 eur si ramaneam cu 2 eur pe luna, pret cu TVA. Au facut marirea de 3% la 12 eur si uite asa am ajuns de la 2 eur la 2.35 eur, pret final.
Bineinteles ca am sunat si le-am spus de asta, astept raspuns. Mie trebuie sa imi apara 2.06 eur, nu 2.35.

deci cei 3% din 12 EURO, am inteles.
inseamna ca si la mine din 9 euro s-ar face marirea, intr-un final din 3,40 euro cat platesc acum, ar fi 3,67 euro!!!
o sa vad acum, de cand vor sa mi-l mareasca, mult nu ar fi DAR, ti-au oferit in schimb GB sau alte beneficii ca sa nu Reziliezi?

View Postdorin_2k, on 07 iunie 2023 - 12:23, said:

La mine mărirea de 3% s-a făcut la valoarea inițială. Nu la ce rămâne după reducere. Reducerea e fixa.

interesant la tine ca sa facut din Valoarea Initiala! din cate observ, cred ca depinde de cum gandesc ei la momentul respectiv :))

#69
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

View Postser23vl, on 06 iunie 2023 - 07:54, said:

are cineva idee cand se aplica acea marire de pret abonament se face din valoarea initiala sau cea redusa? tind sa cred ca se face din cea initiala desi, nu mi se pare normal. poate e cineva care a trecut prin asa ceva si ne poate spune
Aici e tot smenul. Ca marirea de 3% se aplica la "valoarea de catalog", asta inseamna ca in realitate cresterea facturii va fi de ordinul zecilor de procente, nu doar 3%.

View PostMagicwisewolf, on 07 iunie 2023 - 12:20, said:

Au facut marirea de 3% la 12 eur si uite asa am ajuns de la 2 eur la 2.35 eur, pret final.
Adica cresterea reala e de 18%.
Si multi nici nu vor sesiza asta, ca nu vor sta sa calculeze, si cand la casierie le vor cere mai multi bani vor avea falsa impresie ca cresterea e acel mizilic de 3%, ca asa zice in contract.
Aici e toata capcana "ofertelor".

#70
ser23vl

ser23vl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 26.10.2013

View Postasffga, on 07 iunie 2023 - 12:45, said:

Aici e tot smenul. Ca marirea de 3% se aplica la "valoarea de catalog", asta inseamna ca in realitate cresterea facturii va fi de ordinul zecilor de procente, nu doar 3%.

Adica cresterea reala e de 18%.
Si multi nici nu vor sesiza asta, ca nu vor sta sa calculeze, si cand la casierie le vor cere mai multi bani vor avea falsa impresie ca cresterea e acel mizilic de 3%, ca asa zice in contract.
Aici e toata capcana "ofertelor".


normal, ar fi sa se calculeze din Suma Finala pe care o platesti, si iti spun de ce ( astfel, oamenii nu s-ar mai grabi sa Rezilieze ) si astfel Vodafone are avea de castigat.
am prieteni care sunt la Orange si tot acelasi lucru il patesc, altii pe YOXO care desi au platit pentru a se Reactiva Optiunea a trebui sa mai faca inca o plata ( unii au primit banii inapoi, altii se cearta cu ei )

este o problema la nivel general in cadrul Orange si Vodafone, altfel NU se explica prostia asta.

exemplu la mine, daca ar mari cu 3% ar fi ok, acum platesc 3,4 euro dar cand o fi aceasta marire mai cer Beneficii, oricum  Max 8% pot mari abonamentul / an.

o idee ar fi, dar Nu vad ca oamenii sa fie UNITI, sa se stranga online si toti odata sa faca Reclamatii la ANPC despre aceste Nereguli si fiind un Tavalug de Plangeri, atunci SIGUR VODAFONE s-ar potoli

View Postdorin_2k, on 07 iunie 2023 - 11:56, said:

La mine e așa:
Data emiterii 2 a lunii
Data când apare doar suma in app fara sa fie și fișierul pdf: 4 a lunii
Data când vine mailul și apare și pdf-ul 6 a lunii


interesant, chiar o sa urmaresc, in cazul meu factura se emite pe 14 ale fiecarei luni si ce am observat ca factura din aplicatie este Evaziva pe cand cea din Mail, Completa.
cred ca si de aici EROAREA unora de a se plange ca, Nu au fost notificati de acea marire, multi optand pentru factura din Aplicatie.
am fost la Orange si in Aplicatie aveam Factura Completa si acolo am vazut mentionat, cu scris mic, ca Abonamentele se vor mari.

#71
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

View Postser23vl, on 07 iunie 2023 - 12:37, said:


deci cei 3% din 12 EURO, am inteles.
inseamna ca si la mine din 9 euro s-ar face marirea, intr-un final din 3,40 euro cat platesc acum, ar fi 3,67 euro!!!
o sa vad acum, de cand vor sa mi-l mareasca, mult nu ar fi DAR, ti-au oferit in schimb GB sau alte beneficii ca sa nu Reziliezi?



interesant la tine ca sa facut din Valoarea Initiala! din cate observ, cred ca depinde de cum gandesc ei la momentul respectiv Posted Image)

Nu am nevoie de beneficii, este eronata marirea. I-am anuntat, a ramas ca vor verifica. Eu vreau sa se respecte pretul si clauzele din contract, adica sunt de acord sa platesc 2.06 eur in urma maririi de 3%, asa cum e normal.
Nu e normal sa se mareasca cu 3% la valoare de lista, ci la ceea ce platesti la final. Ca asa, pot sa dea ab de 100 eur, pret de lista, la care fac reduceri de 95 eur, si in loc de 3% la 5 eur, adica 0.15 eur, primesti marire de 3 eur, deci, peste 50% fata de pretul platit de client.
Asa ceva nu are cum sa fie valabil.

View Postasffga, on 07 iunie 2023 - 12:45, said:

Aici e tot smenul. Ca marirea de 3% se aplica la "valoarea de catalog", asta inseamna ca in realitate cresterea facturii va fi de ordinul zecilor de procente, nu doar 3%.

Adica cresterea reala e de 18%.
Si multi nici nu vor sesiza asta, ca nu vor sta sa calculeze, si cand la casierie le vor cere mai multi bani vor avea falsa impresie ca cresterea e acel mizilic de 3%, ca asa zice in contract.
Aici e toata capcana "ofertelor".

Probabil. Dar asta nu e legal. Tocmai de aceea am anuntat la ei, sa inteleaga ca nu sunt prost si cu mine nu merge asa. Nu rezolv, direct la ANPC ma adresez. Si asa s-au strans cam multe...

#72
ser23vl

ser23vl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 26.10.2013

View PostMagicwisewolf, on 07 iunie 2023 - 12:59, said:

Nu am nevoie de beneficii, este eronata marirea. I-am anuntat, a ramas ca vor verifica. Eu vreau sa se respecte pretul si clauzele din contract, adica sunt de acord sa platesc 2.06 eur in urma maririi de 3%, asa cum e normal.
Nu e normal sa se mareasca cu 3% la valoare de lista, ci la ceea ce platesti la final. Ca asa, pot sa dea ab de 100 eur, pret de lista, la care fac reduceri de 95 eur, si in loc de 3% la 5 eur, adica 0.15 eur, primesti marire de 3 eur, deci, peste 50% fata de pretul platit de client.
Asa ceva nu are cum sa fie valabil.



Probabil. Dar asta nu e legal. Tocmai de aceea am anuntat la ei, sa inteleaga ca nu sunt prost si cu mine nu merge asa. Nu rezolv, direct la ANPC ma adresez. Si asa s-au strans cam multe...


exact ce zici, gandesc, sa mareasca din valoarea finala pe care o platesti. foarte bine ca le-ai scris si eu, cand o sa primesc acel Mesaj, daca nu va fi din Valoarea Finala o sa le scriu sau de ce nu, ma portez la DIGI, aia e, nu e semnal peste tot dar macar nu-ti mai bati capul cu prostiile astora de la Vodafone si Orange

daca tot cotinua cu aberatiile astea, sigur Portare pe DIGI sau din nou pe PrePay, sa prind o oferta Regionala de la 6 euro la 3 euro si VIS.
pacat ca au scos FLEX-ul

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate