Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...
 

Pareri legate de un psihoterapeut foarte cunoscut

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
florinelll, mă uit pe ce postezi și majoritatea mesajelor ți-s în stilul ăsta, termină cu ironiile! Ți-am mai zis, îți spun și acum și e ultima dată când o fac fără să mă folosesc de ”îndreptar”. Când te mai găsesc te pun pe conținut moderat.

#20
DianaS21

DianaS21

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.05.2023

 drein, on 22 mai 2023 - 18:22, said:

Posted Image  'constelatii'

Oare nu ar trebui sa-i fie retrasa licenta pentru ca se foloseste de ea in acest mod?

Stii, urmarisem in trecut pe youtube diverse clipuri realizate pe tema fake guru (ma rog, doamna nu e fake, chiar e psihoterapeut atestat), video-uri din SUA, acolo sunt diverse persoane care nu au nicio calificare, dar se folosesc de faptul ca au citit carti, sau reproduc ce au zis alti speakeri motivationali, experienta de viata etc si asa vand cursuri  si discursuri. Cu acelasi tip de marketing, de schimbare totala a vietii, descrieri la superlativ, clientii ridicand in slavi acea persoana. Dar in cazul acesta, nu avem de a face cu oameni care raspund in vreun fel unei institutii cu cerinte de etica, pentru ca nu exista nicio calificare oficiala.
In cazul unui psiholog, acesta e atestat la Colegiul Psihologilor, si exista un Cod Deontologic de urmat. In acest Cod, e public, scrie ca un psiholog nu va exploata clientii, adica nu va profita de necunoasterea lor, de vulnerabiliatea lor psihica. Va evita promovarea unui palmares exagerat si nu va cere un onorariu disproportionat fata de valoarea serviciului.
Parerea mea, strict personala, este ca acest marketing practicat de dumneaei nu corespunde activitatii unui psiholog, nu e etic din punctul meu de vedere. Retragerea licentei? Nu stiu, nu-mi dau cu parerea.

#21
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 DianaS21, on 22 mai 2023 - 14:31, said:

Sa nu te duci cu sacul. Intelepciune din popor, mare dreptate. Multumesc!
Daca metoda utilizata te atrage foarte mult, se pare ca o poti gasi intr-un cadru mai profesionist si la alti psihoterapeuti, trebuie doar sa nu te opresti cu cautarile si analiza tuturor aspectelor implicate:

https://www.reginama...-trup-si-suflet

Sper sa-ti fie util exemplul de mai sus si iti doresc mult succes.

#22
DianaS21

DianaS21

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.05.2023
Multumesc mult pentru sustinere, Cr1spy!

Si ii multumesc si lui MELODY pentru experienta proprie relatata. Ma ajuta foarte mult!

Edited by Dany_Darke, 24 May 2023 - 08:30.


#23
Daniela08

Daniela08

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.08.2023
Buna! Si eu o urmaream acum 2 ani si o vedeam singura care imi poate rezolva problema anxietatii sociale, inrositului in obraji cand ti-e lumea mai draga etc.
Am luat cursul Regeneration, vreo 1200 ron, insa nu am simtit nicio imbunatatire si chiar am urmat cursul cu seriozitate.
Nu zic ca nu e bun ce preda ea, dar nu e pentru toti. Eu am ramas chiar dezamagitata.

#24
Giigel01

Giigel01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 27.03.2021

View PostDaniela08, on 07 august 2023 - 15:46, said:

Buna! Si eu o urmaream acum 2 ani si o vedeam singura care imi poate rezolva problema anxietatii sociale, inrositului in obraji cand ti-e lumea mai draga etc.
Am luat cursul Regeneration, vreo 1200 ron, insa nu am simtit nicio imbunatatire si chiar am urmat cursul cu seriozitate.
Nu zic ca nu e bun ce preda ea, dar nu e pentru toti. Eu am ramas chiar dezamagitata.
Maca maca si atat,vorbea lui Geani orlando.S-a umplut lumea de frecangii cu diplome de tot felul

#25
pelecaci

pelecaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 03.06.2008
hai ca s-a spart buba.
articol in pressone despre caritasul terapeutic.

podcastisti carora nu le dau numele (mi-e prea scarba) sunt partasi la escrocherie

https://pressone.ro/...in-constelatii/

Edited by althea, 18 November 2023 - 16:54.
adăugare link către articol


#26
Maria03031234

Maria03031234

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.12.2023
Mi-am facut cont special pentru aceasta intrebare si ca sa descriu experienta mea cu aceasta "vindecatoare" 😂 un pic de background information: sufeream de anxietate de mult timp, si in timpul covidului lumea mea a devenit din ce in ce mai mica. Ma luptam si cu ganduri intruzive desi faceam terapie pentru ca ceea ce nu imi diagnosticase niciun terapeut in Romania era faptul ca sufeream de ocd. Asa ca in ultimul hal am platit pentru o sesiune de constelatii la aceata doamna. Am ajuns acolo si toata lumea parea ca merge pe un curcubeu. Mi s-a parut desigur, ca vreau si eu acelasi lucru. Doamna Anca sufera de un pic de "God complex" si se vrea a fi o vindecatoare, un guru etc. Ca sa nu o mai lungim, am fost la acea sesiune, oamenii incepeau sa planga, sa aiba niste reactii foarte intense, etc. Cred ca doar 5 participanti au putut sa isi faca constelatia, care deja veneau pentru a 4-a sau a 5-a oara aici. Am plecat de acolo depresiva si suicidala practic si in cateva saptamani starea mea s-a inrautatit considerabil. Aveam atacuri de panica in continuu, eram depresiva si efectiv ma luptam cu mine. I-am dat mesaj doamnei Anca care mi-a zis ca probabil am o reactie mai puternica la constelatii si sa stau linistita. Am fost pusa in legatura cu o domnisoara care incerca sa ma racoleze pentru academie pentru ca anca nu mai face terapie 1:1 ca sa ma ajute sa repar ce s-a stricat in creierasul meu si ce a fost agravat de acele constelatii si de indrumarea dumneaei, si doar in academie pot sa am contact direct cu ea. Pretul era de 3000 de euro plus inca ceva pentru niste cursuri de incepere. Desi aveam banii, ceva mi-a zis sa nu ii dau. Am gasit o alta terapeuta care chiar are interesele oamenilor in minte, care s-a oferit pana sa imi si reduca pretul pentru sesiuni daca nu imi pot permite si m-a diagnosticat cu ocd. Am luat tratament cateva luni, am iesit si de pe el si am lucrat de atunci cu o terapeuta specializata pe ocd. Nu mai am probleme cu depresia sau anxietatea iar incet, incet imi antrenez creierul sa scape de ocd. Promisiunile doamnei Anca nu au nicio legatura cu realitatea. Schimbarea sustenabila in psihologia cuiva ia timp. Mai mult de 6 luni cum promite dumneaei. Si mai ales nu sub indrumarea unor agenti de marketing cu care lucrezi pe constelatii, ci sub indrumarea unui profesionist. Mi se pare strigator la cer ca unii oameni ca Mihai Morar o sustin pe aceasta doamna, a carei metoda nu are niciun fond stiintific, care ia numele lui Dumnezeu practic in deradere pentru credibilitate si pentru ca are de-a face cu un popor religios. Pot spune ca am atins starea la care aspiram sa ajung prin academia regeneration fara sa fiu spalata pe creier si fara sa imi fac un credit la banca prin mindfulness si exercitiu zilnic. Pentru ca, din nou, daca ti-a luat 10 ani sa ajungi intr-o stare proasta, nu o poti reversa in 6 luni.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate