Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Firea da bani pentru natalitate?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,805
  • Înscris: 13.08.2008
Nu da banii Firea, ci contribuabilii.
Se apropie alegerile.

Edited by vacantamijlocie, 21 May 2023 - 10:40.


#20
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
Mai bine ar da bani pentru biciclete clasice si electrice. Bucurestiul are nevoie de aer mai curat. Sunt convins ca banii pot veni si din PNRR nu doar din buzunarele noastre.

#21
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
am inteles, ai probabil unu si ti se pare greu. eu am trei si regret ca nu mai pot face. nu te ascunde dupa degete, iti pui toate oualele intr-un cos si vei suferi pe parcurs. probabil ca esti si tu copil unic.

#22
seryux

seryux

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.04.2023
Greșești.
Am mai mulți copii, nu doar unul.
Si chiar intenționez sa mai facem unul.
Nu te apuca sa etichetezi oamenii fără sa ii cunoști.
Societatea asta se degenerează din toate punctele de vedere.


#23
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 06.09.2008

View Postkopac, on 21 mai 2023 - 09:41, said:

si cum crezi ca se poate rezolva problema natalitatii, fara niciun fel de ajutor, eventual si cu impozite pentru cei care au copii?

...problema populatiei imbatranite ne afecteaza pe toti.
Ce magii nepopuliste ai pentru asta?
Nu exista, se duce draq sandramaua,  .... se va ajunge la o tara de colorati.

De ce nu se face ceva de genul:
2 parinti, casatoriti, lucreaza amandoi, sa primeasca 25-50% discount la locuinta noua.
Adica sa se dea facilitati celor care muncesc, ... sigur NU se va-ntampla vreodata.

In vremuri apuse asa era, vorbesc din auzite, lucrai primeai locuinta, acum cine mai face copil cand n-ai ce manca dupa ce platesti chirie si facturi.

Edited by sirgoofy, 21 May 2023 - 14:30.


#24
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postkopac, on 21 mai 2023 - 09:41, said:

si cum crezi ca se poate rezolva problema natalitatii, fara niciun fel de ajutor, eventual si cu impozite pentru cei care au copii?
Nu iti place PSD-ul, ok, e bine si asa, dar problema populatiei imbatranite ne afecteaza pe toti. Ce magii nepopuliste ai pentru asta?
1. calmează-te.
2. În loc de pomeni aruncate cu nesimțire pentru a cumpăra voturi, poate că onor politicienii pun osul la muncă și găsesc metode de a face economia să funcționeze. O economie prosperă ține oamenii în țară și îi și încurajează să aibă copii dat fiind că știu că au cu ce-i crește.

#25
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
A, btw, firea nu a dat niciodată nimic, doar știe sa lase impresia ca a dat. Ea e experta in a lua,   nu a da.
Sper si la alegeri sa își ia ce ii dau eu!

#26
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017

View Postradunic, on 21 mai 2023 - 14:27, said:

. O economie prosperă ține oamenii în țară și îi și încurajează să aibă copii dat fiind că știu că au cu ce-i crește.

Stiu aia prin tarile occidentale care isi risipesc resursele prin excursii si crescut animale de companie cu toata bunastarea lor aproape evidenta. In anii comunismului, doar prospera nu era Romania si era plina de copii. Trebuie o schimbare masiva de paradigma in tara asta sa nu disparem ca societate.

#27
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

View Postkopac, on 21 mai 2023 - 09:29, said:

O sarcina dureaza 40 de saptamani.

Stai jos! Am nascut de 3 ori, daca nasti inainte de 38 de saptamani este o problema. Nu te mai da destept cand habar nu ai.
Ne-am contrat ”la cuțite” de atâtea ori și n-am avut habar că mă contrez cu o doamnă!
Sărut-mâna și mii de scuze!

on. Firea nu dă nimic, nu a ”impus” nici o lege, nici nu ar avea cum să o facă.
Titlu mincinos, click bait, Firea.

#28
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
ehh. sarcina este un proces comun! lasati ironiile.

#29
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,711
  • Înscris: 09.05.2008
Mdap, ea spala vasele si eu le las sa se usuce.

#30
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Postkopac, on 21 mai 2023 - 11:54, said:

am inteles, ai probabil unu si ti se pare greu. eu am trei si regret ca nu mai pot face. nu te ascunde dupa degete, iti pui toate oualele intr-un cos si vei suferi pe parcurs. probabil ca esti si tu copil unic.


Cum adică îți pui toate ouăle într-un coș?
Vezi copiii ca pe niște investiții? :huh:

#31
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023
Sa dea, dar sa dea doar la cei ce nu beneficiaza de asistanta sociala.
Adica sa se excluda din start familiile a caror existenta se bazeaza deja de 2 generatii doar pe baza ajutoarelor sociale primite in mare parte sub pretextul ca au copiii de crescut.
Sa se dea la cei ce muncesc, sau la cei care nu muncesc dar nici nu sunt abonati la ajutoare sociale.

Cumulul ajutoarelor sociale trebuie sa inceteze, e mai nociva aceasta treaba pentru societate. Prefer sa se dubleze pensiile (chiar si cele speciale) dar sa se inceteze acest cumul de ajutoare sociale. Oricum impactul dublarii pensiilor (chiar si a celor speciale) e un nimic pe langa impactul ce il are acest cumul de ajutoare sociale. Macar pensionarii au muncit in viata lor, au avut si grija de copiii lor, pe vremea cand chiar se muncea si s-a construit tara, acum nici macar intretinerea infrastructurii construita de actualii pensionari nu e capabila noua generatie. Si pe vremea aia nici nu visa cineva sa primeasca concediu de la munca si sa fie si platit 3 ani doar pentru ca face copil. Dupa 3 luni trebuia sa faci prezenta la munca.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate