Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pistol care sa pulverizeze vopsea...

Cursuri inot apa netratata

Telefoane vechi, fixe si mobile c...

Sa desparțim cuvintele in cuvinte
 Apartament complex rezidential no...

[UNDE] reciclare cd / dvd

Foliere geamuri

Microsoft Defender
 cartela Internet Europa

Sondaj EV

Testerul pe VAG arata devieri la ...

Aparat ieftin pentru sigilat pung...
 Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.

Interpretare XML

PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi
 

Prioritate intoarcere (U-turn) intr-o intersectie

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
115 răspunsuri în acest subiect

#109
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.518
  • Înscris: 29.01.2008
Ar fi călcat frâna examinatorul și mai avea ocazia să mai încerce și altă dată. Mașina roșie sunt sigur că nu a întors ca la drifturi pentru ca șoferul din cea verde să nu aibă timp să observe și să-i dea prioritate. Mai intervine aici și atenția distributivă și unele deprinderi mai puțin bune ale șoferului.

#110
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.846
  • Înscris: 21.02.2009
Si eu inca sunt in dubiu la ce zice intiatorul. Nu se vede nici unghiul bine si nici nu vrea sa dea locatia.
Nu de alta dar am coleg care a scapat in intersectia asta:
https://www.google.c...!7i16384!8i8192
tot asa, doi bizoni nu au avut loc. El iesea de pe straduta aia la dreapta si altul intorcea de unde e imaginea. Practic s-au lovit in dreptul Audi-ului ala parcat (cred ca e audi), a doua masina parcata, dupa bembeul ala gri. La fel scandal si au mers la politie. Politia a considerat ca al meu coleg intrase complet pe drumul cu prioritate si cel care intorcea trebuie sa dea prioritate plus ca nu s-a incadrat corect.

Incerc maine sa ii cer hartia sa ii fac poza pentru dovada forumului.

#111
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.080
  • Înscris: 09.08.2005

View PostDon_Costica, on 20 mai 2023 - 11:54, said:

Zici ca daca apuci sa intri complet pe E70 de pe un drum fara prioritate si te buseste unul care vine cu 100 km/h o sa fie ala vinovat pentru nepastrarea distantei? Eu nu cred.
Zic că discutăm de o intersecție într-un oraș deci nu e cazul de 100 km/h.
În oraș se poate foarte bine să intri regulamentar de pe un drum care are cedează pe cel principal și abia după aia să intre în tine unul care întoarce la 180.
Cît timp inițiatorul nu pune locul să ne uităm de sus la intersecția aia, nu ne putem da seama cine a călcat pe bec.

View Postarg, on 20 mai 2023 - 22:17, said:

daca era loc suficient nu se loveau.
Nu asta era ideea.

#112
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.410
  • Înscris: 19.03.2007

View Postmisusumi, on 19 mai 2023 - 14:09, said:

Posted Image Posted Image Posted Image Poate ca ai vrea tu, dar nu e asa, nu conteaza pozitia dupa ce a intrat in intersectie ci semnul dinainte.
Conteaza ca are semn "cedeaza trecerea" si trebuie sa o cedeze oricui se afla pe drumul cu prioritate.
Deci ala care a iesit de pe straduta, chiar daca a ajuns sa se inscrie pe drumul prioritar si circula pe drumul prioritar deja, va trebui sa le acorde tuturor prioritate, pana ajunge la destinatie, ca avea cedeaza cand a plecat de acasa . :)))

View Postdanbilserial, on 19 mai 2023 - 13:31, said:

Salut!

Eu in masina rosie doresc sa intorc de pe B3 (banda exclusiv pentru viraj la stanga si/sau intoarcere), acord prioritate celor care vin din fata (atat B1 cat si B2) si incep manevra de intoarcere. Deoarece nu reusesc sa ma incadrez pe B2 ajung cu masina jumatate pe B1 unde fac poc cu masina verde.

Masina verde face dreapa pe B1 de pe o strada secundara, avand indicatorul de "cedeaza trecerea".

Conducatorul din masina verde sustine ca el are prioritate in aceasta situatie, iar eu care intorc trebuie sa acord prioritate tuturor, inclusiv lui.

Pareri?
Din poza respectina, datorita unghiului nu se poate vedea unde este coltul strazii raportat la scuarul unde ai intors. Daca ala a apucat sa se inscrie pe b1 si te-a lovit, cam vei fi scos vinovat.

#113
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 55.778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posttitoo, on 08 iulie 2023 - 20:28, said:

cam vei fi scos vinovat.
Cu siguranta, ca politistii sunt tampiti si lipsiti de experienta.

View Postdanbilserial, on 20 mai 2023 - 08:46, said:

Update dupa ce am fost de la rutiera: domnul cu verde este vinovat, trebuia sa-mi cedeze calea inclusiv mie care intorceam legal. Am primit una bucata asigurare Euroins :)


#114
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.410
  • Înscris: 19.03.2007

View Postcrocko.dilul, on 19 mai 2023 - 14:26, said:

Initiatorul nu circula pe drumul prioritar ci urma sa circule pe acesta, la incheierea manevrei
Deci trebuia sa se teleporteze.

View Postpasilla, on 08 iulie 2023 - 20:32, said:

Cu siguranta, ca politistii sunt tampiti si lipsiti de experienta.
Nu scoate din context tot ce am scris. Daca cel cu verde apucase sa se inscrie pe b1, initiatorul era vinovat de drept, pentru ca se considera ca celalalt se deplasa pe drumul prioritar.

#115
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 55.778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu scot din context, dar nici sa facem scenarii aiurea pe o situatie clara, nu e OK.

Fii atent la dinamica accidentului, la modul cum s-au lovit si ai sa intelegi.

Editat de pasilla, 08 iulie 2023 - 20:41.


#116
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.410
  • Înscris: 19.03.2007
Pai ideea e ca tocmai ce am scris mai sus, ca nu-mi pot face o idee clara, pentru ca din imaginea respectiva nu poti trage o concluzie clara. Pentru ca unghiul nu iti permite sa vezi ce distanta este intre capatul scuarului si coltul strazii. Acum ca s-a lamurit problema, discutiile sunt fara rost. Inseamna ca verdele l-a lovit cand inca vira sa iasa de pe strada, caz in care este clar vinovat, pentru neacordare de prioritate ! Asa cum bine a stabilit si politia.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate