Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...
 Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 

Prioritate intoarcere (U-turn) intr-o intersectie

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#73
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 misusumi, on 19 mai 2023 - 15:44, said:

indiferent de cine dirijeaza intersectia (politist, semafor, indicatoare)
Politistul poate acorda prioritate cui doreste el.

#74
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
Evident, dar citeste postarea mea initiala.
Am spus aproximativ asa:
- un politist dirijeaza intersectie si opreste vehiculele de pe directia masinii verzi
- un semafor dirijeaza intersectia si vehiculul verde are culoare rosie la semafor.
In cazul de fata indicatoarele fac acelasi lucru: dau prioritate vehiculului rosu fata de cel verde.
Diferenta este ca politistii si semafoarele schimba prioritatea intermitent, pe cand indicatoarele sunt mereu aceleasi.

Edited by misusumi, 19 May 2023 - 15:57.


#75
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 02.09.2005

 danbilserial, on 19 mai 2023 - 15:05, said:


Bara fata lovita la ambele masini, la mine partea stanga, la el dreapta. Posibil si aripa la el.


deci tu ai intrat in el, din cate inteleg... asta poate insemna ca el era deja incadrat pe drumul cu prioritate...

#76
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

 jericho, on 19 mai 2023 - 16:33, said:

asta poate insemna ca el era deja incadrat pe drumul cu prioritate...
Nu conteaza, prioritatea in intersectie e data de indicatoarele dinainte. Nu se schimba prioritatea in mijlocul intersectiei.

#77
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Fiind caz de neacordare de prioritate care se regleaza la militie, unul dintre impricinati va merge 90 de zile cu bicicleta sau tramvaiul. Eu pariez ca ala de-a ignorat triunghiul magic cu varful in jos.

#78
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 02.09.2005

 Don_Costica, on 19 mai 2023 - 16:41, said:

Fiind caz de neacordare de prioritate care se regleaza la militie, unul dintre impricinati va merge 90 de zile cu bicicleta sau tramvaiul. Eu pariez ca ala de-a ignorat triunghiul magic cu varful in jos.
ala poate zice foarte usor ca celalalt conducator auto nu a semnalizat intentia de a intoarce si s-a trezit cu el in  masina lui... ce face politistul atunci?

#79
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Zice "nu te creeed".

#80
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 02.09.2005

 Don_Costica, on 19 mai 2023 - 16:46, said:

Zice "nu te creeed".
iti zic eu, ii baga la culpa comuna

#81
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Militianul nu are asa vocabular elevat.

#82
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

 jericho, on 19 mai 2023 - 16:33, said:



deci tu ai intrat in el, din cate inteleg... asta poate insemna ca el era deja incadrat pe drumul cu prioritate...
Nu prietene, inițiatorul a deschis topicul ăsta iar noi trebuie să-l credem pe cuvânt.
Nu ne poate pune o poză cu intersecția respectivă, nici măcar o adresă google maps.
Oare ce a zis polițistul constatator?

#83
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,635
  • Înscris: 01.08.2006
Ori au făcut amiabilă și inițiatorul caută să vadă dacă are dreptate, ori polițaiul i-a dat dreptate la celălalt.
Dacă ar fi avut el câștig de cauza, nu ar mai fi deschis topicul.

#84
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023
Eu de asta insist cu dash-cam.
Bine, ea nu te scutește de cazuri penale, dar ne scutește pe noi de topicuri deschise aiurea.

#85
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

 bai3tzash, on 19 mai 2023 - 17:07, said:

Ori au făcut amiabilă și inițiatorul caută să vadă dacă are dreptate, ori polițaiul i-a dat dreptate la celălalt.
Dacă ar fi avut el câștig de cauza, nu ar mai fi deschis topicul.
Ori nu s-au inteles sa faca amiabila si acum au 24 de ore sa raporteze. Acum asteptam topicul celuilalt.

#86
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 05.12.2002

 FlapJack7, on 19 mai 2023 - 17:16, said:

Eu de asta insist cu dash-cam.
Bine, ea nu te scutește de cazuri penale, dar ne scutește pe noi de topicuri deschise aiurea.
Ce bine ar fi daca ar exista ceva care sa ne scuteasca de raspunsuri aiurea...
De exemplu:

 FlapJack7, on 19 mai 2023 - 16:50, said:

Nu ne poate pune o poză cu intersecția respectivă, nici măcar o adresă google maps.
E in primul post poza.

 bai3tzash, on 19 mai 2023 - 17:07, said:

Ori au făcut amiabilă și inițiatorul caută să vadă dacă are dreptate, ori polițaiul i-a dat dreptate la celălalt.
Dacă ar fi avut el câștig de cauza, nu ar mai fi deschis topicul.

 danbilserial, on 19 mai 2023 - 15:05, said:

Nu stiu ce-a zis ca inca n-am ajuns, ma duc dupa ce ies de la lucru.


#87
GunDALF

GunDALF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 19.02.2023

 mariustpz, on 19 mai 2023 - 13:33, said:

Conducatorul masinii verzi sa mai treaca pe la scoala de soferi.
Cedeaza trecerea inseamna ca trebuie sa lase pe toti cei care circula pe drumul prioritar, tu in masina erai pe drumul prioritar, prioritatea nu se pierde daca intorci.
Ghiolbani dinastia gasesti si in intersectiile cu verde intermitent, care cred ca ei pe intermitent au prioritate fata de tine care intorci pe VERDE.
Ai gresit ghiolbanul. E arhetipul celor care iti taie calea, ca, deh, el e zeu... Adica, el se afla in masina rosie. ;)

#88
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 30.03.2019

 GunDALF, on 19 mai 2023 - 17:54, said:


Ai gresit ghiolbanul. E arhetipul celor care iti taie calea, ca, deh, el e zeu... Adica, el se afla in masina rosie. ;)
Cine cui taie fața?
Strict pe subiect, la verde intermitent, cedează, stop, acorzi prioritate tuturor vehiculelor ce circula pe drumul cu prioritate. Indiferent dacă ăla întoarce sau nu. E simplu.

#89
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,635
  • Înscris: 29.01.2008
În regulament scrie:

Quote

§ 5. REGULI referitoare la manevre
Articolul 125
Pentru a putea întoarce vehiculul de pe un sens de mers pe celălalt prin manevrare înainte și înapoi sau prin viraj, conducătorul acestuia este obligat să semnalizeze și să se asigure că din față, din spate sau din lateral nu circulă în acel moment niciun vehicul.
Deci conform regulii impuse de articolul 125 din regulament, mașina roșie trebuia să dea prioritate tuturor vehiculelor care vin din față, spate sau lateral, deci și mașinii verzi.
Conform indicatorului „cedează trecerea”, mașina verde trebuia să acorde prioritate tuturor mașinilor care circulă pe drumul cu prioritate, deci și mașinii roșii.
Întrucât nu pot ceda amândouă prioritatea (că una trebuie să treacă prima, nu se pot opri acolo să joace barbut), căutăm alt articol de lege care să ne lămurească. Am găsit în codul rutier:

Quote

Articolul 31
Participanții la trafic trebuie să respecte regulile de circulație, semnalele, indicațiile și dispozițiile polițistului rutier, precum și semnificația diferitelor tipuri de mijloace de semnalizare rutieră, în următoarea ordine de prioritate:
a) semnalele, indicațiile și dispozițiile polițistului rutier;
b) semnalele speciale de avertizare, luminoase sau sonore ale autovehiculelor, prevăzute la art. 32 alin. (2) lit. a) și b);
c) semnalizarea temporară care modifică regimul normal de desfășurare a circulației;
d) semnalele luminoase sau sonore;
e) indicatoarele;
f) marcajele;
g) regulile de circulație.
Cu alte cuvinte, când avem mai multe semnalizări rutiere contradictorii, ordinea în care se respectă acestea este cea din articolul 31, adică se respectă întâi semnificația indicatoarelor, abia apoi cea a regulilor de circulație. Deci prioritate va trebui să acorde mașina verde, deoarece ea trebuie să respecte indicatorul „cedează trecerea”. Asta înseamnă că inițiatorul avea prioritate.

#90
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 24.07.2022
verdele avea prioritate. intersectia lui e inaintea intoarcerii, deci el era deja pe drumul cu prioritate. plus ca rosul a trecut de pe banda 2 pe banda 1 fara sa se asigure ca e libera.
nu cred ca acel cedeaza trecerea e si pt intoarcerile de dupa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate