Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Prioritate intoarcere (U-turn) intr-o intersectie

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#91
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,514
  • Înscris: 24.07.2022
daca e intersectie atunci trebuia sa se duca pana pe centru, nu?

#92
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,230
  • Înscris: 19.09.2005

View Postbai3tzash, on 19 mai 2023 - 14:48, said:


Aici se opreste discutia. Pai tu trebuia sa intri pe o banda si ai intrat si pe cealalta.
in mod surprinzator la intoarcere trebuie sa intre pe b1 si nu pe banda cu numarul cel mai mare.

View Postdanbilserial, on 19 mai 2023 - 13:31, said:

...
Pareri?
da, inainte sa treaca 24 ore sa te duci sa declari accidentul la politie. in felul asta iti repari masina pe banii aluia.
daca faci amiabila ai 99.99% sa fie culpa comuna si-ti repari masina pe banii tai.
restul e gargara.

#93
danbilserial

danbilserial

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.10.2020
Update dupa ce am fost de la rutiera: domnul cu verde este vinovat, trebuia sa-mi cedeze calea inclusiv mie care intorceam legal. Am primit una bucata asigurare Euroins :)

Nu ma simt comfortabil sa dau exact locatia in google maps... am considerat ca poza din primul post este suficienta pentru context, alte indicatoare decat cele prezente in poza nu exista.

Topicul l-am deschis tocmai pentru ca eram nesigur, daca legea era mai clara (eventual cu o serie de exemple / "spete") imi era mult mai usor sa gasesc exact ce si cum... initial eram sigur ca eu am prioritate, insa domnul cu masina verde a tot insistat cu prioritate de dreapta, etc, si m-a pus pe ganduri.

Multumesc tutror pentru pareri!

#94
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

View PostAlice, on 19 mai 2023 - 17:23, said:

Ce bine ar fi daca ar exista ceva care sa ne scuteasca de raspunsuri aiurea...
De exemplu:


E in primul post poza.
My bad, Mea Culpa!
Corecția e întotdeauna binevenită.

Mulțumesc!

#95
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

View PostPunter, on 20 mai 2023 - 02:30, said:

daca e intersectie atunci trebuia sa se duca pana pe centru, nu?
Nu. La abecedar scrie ca virajul la stanga se face fara ocolirea centrului intersectiei. Ca uneori e imposibil... aia e alta poveste. Intoarcerea e un viraj la stanga dublu.

#96
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 30.03.2019

View Postdanbilserial, on 20 mai 2023 - 08:46, said:

Update dupa ce am fost de la rutiera: domnul cu verde este vinovat, trebuia sa-mi cedeze calea inclusiv mie care intorceam legal. Am primit una bucata asigurare Euroins Posted Image

Nu ma simt comfortabil sa dau exact locatia in google maps... am considerat ca poza din primul post este suficienta pentru context, alte indicatoare decat cele prezente in poza nu exista.

Topicul l-am deschis tocmai pentru ca eram nesigur, daca legea era mai clara (eventual cu o serie de exemple / "spete") imi era mult mai usor sa gasesc exact ce si cum... initial eram sigur ca eu am prioritate, insa domnul cu masina verde a tot insistat cu prioritate de dreapta, etc, si m-a pus pe ganduri.

Multumesc tutror pentru pareri!
Era de asteptat, e cat se poate de clara vina.
Dar vin acum baietii cu decretele din 66 abrogate sa spuna cum politistul nu stie legea si ca stiu ei mai bine ca esti tu vinovat. :)))

#97
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,130
  • Înscris: 09.08.2005
Așa la ochi, din imagine mie îmi pare că e loc suficient ca verdele să fi intrat complet pe drumul cu prioritate. Dacă e așa, inițiatorul e vinovat.
Dacă nu, și s-au lovit înainte ca verdele să intre complet în drumul cu prioritate, atunci verdele e de vină.
@inițiator - care din situații s-a petrecut?

#98
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Zici ca daca apuci sa intri complet pe E70 de pe un drum fara prioritate si te buseste unul care vine cu 100 km/h o sa fie ala vinovat pentru nepastrarea distantei? Eu nu cred.

#99
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,230
  • Înscris: 19.09.2005

View PostDon_Costica, on 20 mai 2023 - 11:54, said:

Zici ca daca apuci sa intri complet pe E70 de pe un drum fara prioritate si te buseste unul care vine cu 100 km/h o sa fie ala vinovat pentru nepastrarea distantei? Eu nu cred.
daca te loveste la 100m de intersectie e vina lui, daca te loveste la 5m e vina ta.

View Postradunic, on 20 mai 2023 - 11:38, said:

Așa la ochi, din imagine mie îmi pare că e loc suficient ca verdele să fi intrat complet pe drumul cu prioritate. Dacă e așa, inițiatorul e vinovat.
Dacă nu, și s-au lovit înainte ca verdele să intre complet în drumul cu prioritate, atunci verdele e de vină.
@inițiator - care din situații s-a petrecut?
daca era loc suficient nu se loveau.

View PostDon_Costica, on 20 mai 2023 - 11:31, said:


Nu. La abecedar scrie ca virajul la stanga se face fara ocolirea centrului intersectiei. Ca uneori e imposibil... aia e alta poveste. Intoarcerea e un viraj la stanga dublu.
lasa abecedarul si citeste oug 195 + regulamentul de aplicare.

#100
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,167
  • Înscris: 05.12.2002

View Postdanbilserial, on 20 mai 2023 - 08:46, said:

[...] Am primit una bucata asigurare Euroins Posted Image
[...] insa domnul cu masina verde a tot insistat cu prioritate de dreapta, etc, si m-a pus pe ganduri.
Pentru asta exista decontarea directa. Eu intotdeauna am ales sa-mi fac RCA-ul la un asigurator bun, chiar daca platesc mai mult. Daca-i pricinuiesc cuiva un necaz, macar sa-si repare masina usor. Decontarea directa este un plus binevenit.
Daca nu ai asa ceva sau CASCO, cred ca mai bine o repari pe banii tai (sau o lasi asa), iti faci tu calculele daca merita sa te lupti cu FGA sau nu.

Prioritatea de dreapta se aplica doar daca nu sunt semne de circulatie/semafoare sau daca ambii conducatori au acelasi semn, nu este cazul aici.
I-a luat carnetul?

#101
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023
Eu sunt curios de ce s-au acroșat?
De ce nu au putut să-și mențină benzile?
Doar nu au fost două camioane, sau?
Care dintre ei și-a depășit banda?

#102
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
A scris undeva:
"Nu e cazul, amandoi am intrat simultan destul de tare pentru ca veneau masini si sa nu incurcam."

Adica erau cat pe ce sa nu acorde prioritate altora Posted Image

Cand intorci de langa axul drumului, nu ai cum sa ajungi tot langa axul drumului, ca nu pivotezi masina. Cand am luat eu carnetul, intoarcerea era interzisa in intersectii si se facea cu oprire prealabila pe dreapta. Se facea din trei miscari. Acum intoarcerea e permisa in intersectii (daca nu ai interzis la stanga) si se face de pe banda de langa ax, la fel ca virajul la stanga. Si, daca esti pe drumul cu prioritate, iti pastrezi prioritatea fata de aia cu Cedeaza.

Edited by Don_Costica, 21 May 2023 - 07:59.


#103
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,624
  • Înscris: 29.01.2008

View Postdanbilserial, on 20 mai 2023 - 08:46, said:

Update dupa ce am fost de la rutiera: domnul cu verde este vinovat, trebuia sa-mi cedeze calea inclusiv mie care intorceam legal. Am primit una bucata asigurare Euroins :)

Nu ma simt comfortabil sa dau exact locatia in google maps... am considerat ca poza din primul post este suficienta pentru context, alte indicatoare decat cele prezente in poza nu exista.

Topicul l-am deschis tocmai pentru ca eram nesigur, daca legea era mai clara (eventual cu o serie de exemple / "spete") imi era mult mai usor sa gasesc exact ce si cum... initial eram sigur ca eu am prioritate, insa domnul cu masina verde a tot insistat cu prioritate de dreapta, etc, si m-a pus pe ganduri.

Multumesc tutror pentru pareri!
Prioritatea de dreapta este o REGULĂ de circulație, deci conform articolului 31 din codul rutier se aplică doar atunci când nu avem altă semnalizare rutieră care să reglementeze prioritatea de trecere: în intersecții nedirijate sau între vehicule care intră într-o intersecție dirijată de pe drumuri cu același grad de prioritate.

Din moment ce s-a ajuns la poliție, vinovatul s-a ales automat și cu 60 de zile suspendare pentru neacordarea de prioritate.

#104
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
90, ca e cu accident.
Perioadele de suspendare s-au schimbat prin februarie 2022.

#105
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,624
  • Înscris: 29.01.2008
Mulțumesc. Nu am mai avut tangențe cu această problemă de acum 9 ani, când cineva a plecat de pe loc fără să se asigure și a lovit mașina condusă de soție. Oricum, va avea timp să reflecteze la prioritatea în intersecție.

#106
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Daca esti vitezoman, sa stii ca a aparut suspendarea de 120 de zile (70 km/h peste limita). Daca nu, poti sa ignori mesajul.

#107
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,265
  • Înscris: 15.01.2014
Eu nu știu de unde tot scot unii reguli de circulație din burtă, în astea 6 pagini (până acum).

Ăla cu verde are cedează trecerea, punct.
Că nu se aștepta la U-turn din partea inițiatorului, e. altceva. Intră treaba aia cu conducerea preventivă.

Daca ăla cu verde are fi fost în momentul respectiv un elev care dă examenul pentru condus, care ar fi fost situația?

#108
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Aceeasi, doar ca instructorul tragea ponoasele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate