Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Declaratia Unica Dividende RO 2023

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
AIVV

AIVV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 13.02.2011
E prima data cand sunt nevoit sa completez declaratia unica, sunt putin confuz si ma gandeam sa intreb aici.

Situatia e in felul urmator, am un SRL unde sunt asociat unic, in decembrie am facut decizia aceea de repartizare a dividendelor si am ridicat o suma destul de mare (transferul bancar l-am facut in ianuarie)

Acum de cateva zile ma chinui putin cu declaratia unica pt. CASS, pentru ca am depasit plafonul acela de 12 salarii minime, chiar si 24. Atat pe internet cat si in acele instructiuni puse la dispozitie de anaf nu am gasit decat cum se completeaza DU pentru dividendele incasate din strainatate, pentru dividendele incasate de la firme din Romania nu am prea gasit nimic.

Stie cineva ce puncte/cum trebuie trecute pentru cazul acesta?

Multumesc anticipat!

#2
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 25.10.2007
Urmareste acest video, practic pt 2022 e la fel (doar ca nu mai sunt bonificatii):

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IwmXYEhLWOk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Argv, 18 May 2023 - 14:11.


#3
georgica

georgica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 30.01.2003
Mă bag și eu aici, poate mă lămurește cineva.
Dacă eu iau dividendele când am ceva bani în cont, pe ce perioadă se consideră venituri pentru a fi declarate cu scopul plății CASS? Perioada în care firma a realizat veniturile? Data când am transferat efectiv dividendele din firmă?
Dacă am activitate în 2021 și am transferat ca dividende o sumă în noiembrie 2021, după am mai transferat o suma în aprilie 2022 (care ar cuprinde venituri realizate în firmă și în 2021 și în 2022), ce suma consider că am realizat în 2022? În ianuarie anul acesta am scos iar niște bani, intră tot la veniturile realizate în 2022 sau 2023?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate