Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Pret manopera la rosu 2023

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Ce preț aproximativ estimați că ar avea construcția unei case parter plus pod cu o suprafață construită de 144 mp, inclusiv o terasă deschisă sub acoperiș în 4 ape și o suprafață ocupată de 189 mp, în zona Balotești, doar pentru manoperă și la roșu? Suprafața utilă a casei este de 96 mp.

#2
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009
Intre 10.000 si 30.000 euro

#3
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007
vreo 20 de mii daca gasesti o echipa decenta si care nu da buleli.

#4
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Pretul poate diferi foarte mult ! Si cand spun foarte mult,inseamna o diferenta si de 200% !
Poate veni o echipa de 4,5,6 "drojdieri"...aaaaa,meseriasi, care sa iti ia 10.000e si sa o termine in 5 luni (la rosu ma refer), ca o zi vin si doua nu, fara factura sau altele.
Saaauuuu......poate veni o firma de constructii care are toate utilajele, iti da factura si garantie la lucrare (cu toate ca asta e discutabila), ti-o termina in maxim 2 luni si te taxeaza 30.000e.
Trebuie cantarit foarte bine! Eu unul as merge pe firma, dupa o negociere ca la carte si daca pretul cerut nu e de doua-trei ori cat cer meseriasii, asta pentru ca firma vine cu tot ce trebuie.
Inca o data, e foarte mult de discutat!
Uite un exemplu: la meseriasi trebuie sa le dai o masa pe zi, plus daca vrei o bere, un pachet de tigari...etc. Cam 100 de lei pe zii ii cheltui cu ei. Inmulteste cu 30 de zile, ori 4-5 luni si o sa vezi ca mai dai cel putin 2000e pe un lucru banal.La firma nu ai treaba asta! Si iti mai pot da alte exemple din astea marunte, dar care adunate dau o suma deloc de neglijat.
Orice ai lua in ambele cazuri o sa ai nevoie de un om care sa stea tot timpul cu ei.Dar iti trebuie unul care sa se priceapa si sa ii urmareasca, pentru ca ori nu respecta cotele, ori iti iese un perete stramb...etc.

#5
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 17.10.2003
90 mp amprenta cu 65 mp utili și un beci de 3x4 am plătit anul trecut în toamna 39000 euro din care 13000 manopera. Meseriași din sat care au făcut bine si repede ce știau dar de care am tras cu chestii mai "moderne" gen polistiren sub placa, la partea de lemnarie acoperis au cam bulit-o (nu mi-au făcut chertari), etc...pe motivul "nu face nimeni dom'le asa ceva".
Firma mi-a cerut 56000 în nov 2021 cu materialele lor, probabil în toamna 2022 as fi ieșit mult mai mult ca multe aproape s-au dublat între timp iar ei sigur n-ar fi pus Ytong Forte ori Bilka Grande Mat.

#6
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Recomand sa lucrezi cu firma decat daca timpul iti permite sa fi mereu pe santier si asta pentru ca pe factura iti baga niste produse scumpe dar pe teren lucreaza cu cele mai ieftine de pe piata. Am patit eu cu vata: pe factura aparea Knauf la interior si Rockwool la exterior dar la santier au aparut doar cu un singur tip de la URSA. La fel si cu adezivul: pe factura Ceresit CM25 si la santier CM12.
Sau lucrezi cu firma daca iti permiti sa platesti un diriginte de santier in care sa ai incredere si care sa fie zilnic prezent pentru verificari. O sa iti ceara in jur de 200 lei/zi si ai o oarecare siguranta ca cineva ii verifica pe cei de la firma. Tot dirigintele se ocupa si de dusul probelor la laborator (beton, fier)
Pe structurist si pe proiectant il chemi doar la etapele importantante.
Succes!

#7
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

 george_eu25, on 16 mai 2023 - 08:30, said:

Pretul poate diferi foarte mult ! Si cand spun foarte mult,inseamna o diferenta si de 200% !
Poate veni o echipa de 4,5,6 "drojdieri"...aaaaa,meseriasi, care sa iti ia 10.000e si sa o termine in 5 luni (la rosu ma refer), ca o zi vin si doua nu, fara factura sau altele.
Saaauuuu......poate veni o firma de constructii care are toate utilajele, iti da factura si garantie la lucrare (cu toate ca asta e discutabila), ti-o termina in maxim 2 luni si te taxeaza 30.000e.
Trebuie cantarit foarte bine! Eu unul as merge pe firma, dupa o negociere ca la carte si daca pretul cerut nu e de doua-trei ori cat cer meseriasii, asta pentru ca firma vine cu tot ce trebuie.
Inca o data, e foarte mult de discutat!
Uite un exemplu: la meseriasi trebuie sa le dai o masa pe zi, plus daca vrei o bere, un pachet de tigari...etc. Cam 100 de lei pe zii ii cheltui cu ei. Inmulteste cu 30 de zile, ori 4-5 luni si o sa vezi ca mai dai cel putin 2000e pe un lucru banal.La firma nu ai treaba asta! Si iti mai pot da alte exemple din astea marunte, dar care adunate dau o suma deloc de neglijat.
Orice ai lua in ambele cazuri o sa ai nevoie de un om care sa stea tot timpul cu ei.Dar iti trebuie unul care sa se priceapa si sa ii urmareasca, pentru ca ori nu respecta cotele, ori iti iese un perete stramb...etc.
Cred ca nu ai retinut zona,nu ai ce sa negociezi,nu gasesti mai deloc,Bucuresti ,Ilfov este "'teroare""
In ce an costa 100lei pe zi?Posted Image

Edited by florinellll, 16 May 2023 - 11:26.


#8
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
E o perioada in care pretul la manopera a crescut mult.
Din discutiile cu un constructor am retinut ca ia  intre 20 000- 20 500 euro pentru o casa la rosu.
Abia am scos un 20 euro/mp pentru exterior la gata. Probabil ca gasesti mai ieftin daca nu e firma.

#9
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Tragi linia dupa ce vezi placa turnata peste fundatie - fundatia poata manca 20-50% din pretul "la inceputul targului"
Conteaza panza freatica, adancime fundatie .
Foarte important, aici da cu virgula de cele mai multe ori iar betonul si in general tot ce tine de materiale de constructii a explodat .

#10
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,187
  • Înscris: 06.10.2019

 florinellll, on 16 mai 2023 - 11:25, said:

Cred ca nu ai retinut zona,nu ai ce sa negociezi,nu gasesti mai deloc,Bucuresti ,Ilfov este "'teroare""

O sa treaca si "teroarea" asta in curand. Toate sunt ciclice. Deja se simte un vanticel. Posted Image

 greenlife, on 16 mai 2023 - 11:45, said:

E o perioada in care pretul la manopera a crescut mult.

Parerea mea este ca in curand incepe sa scada.

Piata imobiliarelor este putin blocata, si asta isi va pune amprenta pe tot ceea ce inseamna pretul constructiilor . Raportul cerere-oferta s-a cam schimbat, si ca sa ai continuitate, mai ajustezi din preturi. Posted Image

#11
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

 florinellll, on 16 mai 2023 - 11:25, said:

Cred ca nu ai retinut zona,nu ai ce sa negociezi,nu gasesti mai deloc,Bucuresti ,Ilfov este "'teroare""
In ce an costa 100lei pe zi?Posted Image
Acum 2 ani cand am construit eu...

#12
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,187
  • Înscris: 06.10.2019

 akeem, on 16 mai 2023 - 08:46, said:

90 mp amprenta cu 65 mp utili și un beci de 3x4 am plătit anul trecut în toamna 39000 euro din care 13000 manopera.

Te rog frumos, poti sa detaliezi putin costurile ( ce materiale ai folosit, in ce stadiu era constructia cand spuneai de cei 39.000 euro, cam cat estimezi ca a costat beciul, etc. ) ?

In ce zona este constructia ? Ma intereseaza strict din punct de vedere al preturilor manoperei.

Multumesc.

#13
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
460 mp, P+2e + pod, 151.000e manopera + materiale, la rosu, firma, bucuresti anul asta.

si am stat linistiti. a durat 5 luni.

#14
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,187
  • Înscris: 06.10.2019

 niggaru, on 28 mai 2023 - 21:00, said:

460 mp, P+2e + pod, 151.000e manopera + materiale, la rosu, firma, bucuresti anul asta.

si am stat linistiti. a durat 5 luni.

Din cei 151.000 euro, cat a reprezentat manopera ?

Ce au inclus cei 151.000 euro ? Da-ne putin mai multe detalii despre constructie ( ex. au facut impamantare ?, ai fosa ?, s-a termoizolat fundatia ?, ce amprenta la sol are constructia ?, ce invelitoare ti-au instalat ? ).

#15
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021

Salutare tuturor,

Vă rog să-mi oferiți o părere cu privire la situația mea. Am primit mai multe oferte pentru construcția casei mele și aș dori să aud opiniile voastre.

Suprafața totală a casei este de 189 mp, cu o suprafață construită de 122 mp, o terasă și un podest de 22 mp. Suprafața utilă este de 96 mp.

Până în prezent, am primit oferte de la diverse echipe de construcții. Prețurile estimate pentru manoperă la rosu au variat între 50..60..75 euro pe metru pătrat. Am primit și o ofertă de la o firmă care a estimat un cost total de 24.000 euro pentru manoperă, 1.700 euro pentru responsabilul tehnic cu execuția și 7.000 euro pentru cofraje, schele și popi.( aici mi s a părut enorm)

Aș aprecia cu adevărat orice părere, sfat sau opinie pe care ați putea să mi-l oferiți cu privire la aceste oferte.

Sunt în căutarea unui diriginte de șantier și aș dori să vă întreb dacă aveți recomandări sau cunoașteți pe cineva potrivit pentru această poziție. Momentan nu am stabilit încă o colaborare cu nicio echipă sau firmă, dar sunt în continuare în căutare.

Dacă aveți vreo sugestie sau informație utilă, vă rog să mă anunțați.



Vă mulțumesc sincer,


#16
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
In ce zona a țării?

#17
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Ilfov , Balotesti.

#18
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,187
  • Înscris: 06.10.2019

View PostLivia2021, on 07 iunie 2023 - 16:05, said:

Ilfov , Balotesti.

Posted Image

De aia ai primit tu ofertele alea asa mari la manopera, te-au mirosit ca ai bani. ! Posted Image

Daca o mai fi si intr-o zona buna, gen Dumbrava Vlasiei, normal ca si-au incercat norocul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate