Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Ce pot receptiona din nordul Bucurestiului (Ilfov) in afara de TVR?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
ITChristian

ITChristian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 31.12.2022
Hristos a Inviat!

De curand am achizitiinat un receptor DVB-T2 si prind canalele romanesti fara probleme, cu o mica antena improvizata. As dori sa receptionez mai multe canale, bineinteles straine.

La momentul de fata, incerc sa confectionez o antena exterioara Yagi, pentru canalele bulgaresti, incercand sa o indrept spre Ruse.

Pe langa posturile romanesti si cele bulgaresti pe care sper sa le receptionez, ce altceva as mai putea incerca? Din ceea ce vad pe forumuri, unii au prins sarbi, turci, moldoveni etc. Pot spera la asa ceva? As putea amplasa antenele la peste 8m altitudine fara vreun obstacol in jur.

Este vorba despre nordul Bucurestiului, in Ilfov, fara blocuri.

Ce imi recomandati?
Multumesc mult!!!

#2
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Întâi trebuie sa afli pe ce canal transmite acel transmitator, ca sa stii cum faci antena Yagi (care are banda îngusta, mai bine ceva de banda larga, logaritmica); si tot nu e sigur ca vei vedea ceva, transmisia digitala e delicata (pe analogic mai vedeai cu "pureci", contururi multiple, etc)

#3
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Posibil sa reusesti sa prinzi bulgarii. Dar nu cred ca merita efortul. Gasesti pe internet, sute de programe tv.

#4
ITChristian

ITChristian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 31.12.2022

View Postbaribalu, on 15 mai 2023 - 06:44, said:

Posibil sa reusesti sa prinzi bulgarii. Dar nu cred ca merita efortul. Gasesti pe internet, sute de programe tv.

Mulțumesc! Am încercat on-line, însă deseori internetul merge încet și se întrerupe totul, iar alteori serverele merg prost. Iar dacă alegeam să îmi fac abonament la IP TV, puteam să îmi pun cablu. Chiar nu îmi doresc asta. Încerc să mă folosesc de satelit și de recepția terestră.

View PostVictor5, on 15 mai 2023 - 00:02, said:

Întâi trebuie sa afli pe ce canal transmite acel transmitator, ca sa stii cum faci antena Yagi (care are banda îngusta, mai bine ceva de banda larga, logaritmica); si tot nu e sigur ca vei vedea ceva, transmisia digitala e delicata (pe analogic mai vedeai cu "pureci", contururi multiple, etc)

Mulțumesc! Pentru bulgari am văzut că este 26. La sârbi nu găsesc nimic, momentan.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View PostITChristian, on 14 mai 2023 - 20:56, said:

Din ceea ce vad pe forumuri, unii au prins sarbi, turci, moldoveni etc. Pot spera la asa ceva? As putea amplasa antenele la peste 8m altitudine fara vreun obstacol in jur.

Turci sau moldoveni in niciun caz din zona Ilfov.
Sarbi... am prins o singura data, pe analog, imagine foarte proasta si doar vreo 15 minute - cat timp au fost conditiile meteo ideale ptr ei.
E distanta prea mare si pe digital sunt zero sanse sa prinzi.

Doar bulgarii si posibil si acolo sa fie probleme.
Plus ca nu cred ca merita.

Mai repede vezi tot ce vrei pe internet, fara batai de cap, sau, daca vrei neaparat cu echipamente de receptie si batai de cap - pe satelit.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostITChristian, on 14 mai 2023 - 20:56, said:

De curand am achizitiinat un receptor DVB-T2 si prind canalele romanesti fara probleme, cu o mica antena improvizata. As dori sa receptionez mai multe canale, bineinteles straine.
Nu ai de unde, atata e disponibil, mux TVR. Pentru straine, DVBC + cablu. Sau DVBS2 / satelit.

Edited by andreic, 15 May 2023 - 08:58.


#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Emisia analogica a fost oprita din ce stiu.

Emite cineva pe DVB-T2 in Romania?

#8
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 30.03.2019
Da, TVR.

#9
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,194
  • Înscris: 18.04.2008
Eu în sud (Rahova) am reușit doar TVR să prind pe T2.
Ce-i drept, nu am încercat cu antene exterioare.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Practic a fost un pachet de posturi romanesti - vreo 6 sau 8 care emiteau prin SNR.
Dar asta ep timpul incare a fost experimental, ulterior alea private s-au scos si a ramas doar TVR ca privatii ar trebui sa plateasca.

Mai emiteau cei de la ProTV pe alt canal cu emitatorul lor, nu stiu daca o mai fac. Oricum trebuie alta antena ptr ei daca nu stai undeva sa le vezi pe-amandoua in linie.

DIn Rahova ar fi trebuit sa se prinda si Pro-Tv-ul cu aceeasi antena - e diferenta mia de unghi. Mai prideau niste colegi prin Bragadiru.

#11
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
Mi-am luat și eu o antenă de camera de curiozitate mai mult și unde stau eu la 7km de emițător se vad TVR-uri foarte bine. E pusă la cutie, să fie acolo...În rest există soluții pentru net și pe vârful Omu și sub lovituri de artilerie grea, în Ucraina.

#12
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,519
  • Înscris: 02.09.2006

View PostVictor5, on 15 mai 2023 - 00:02, said:

Întâi trebuie sa afli pe ce canal transmite acel transmitator, ca sa stii cum faci antena Yagi (care are banda îngusta, mai bine ceva de banda larga, logaritmica); si tot nu e sigur ca vei vedea ceva, transmisia digitala e delicata (pe analogic mai vedeai cu "pureci", contururi multiple, etc)
receptia digitala asigura o imagine buna pentru un nivel mai mic cu 20 dB decit cea analogica!

#13
superrazvan

superrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005

View Posttytysor, on 16 mai 2023 - 00:46, said:


receptia digitala asigura o imagine buna pentru un nivel mai mic cu 20 dB decit cea analogica!
teorii. simplu spus, e in functie de modulatie, error correction, guard interval, etc. majoritatea vor sa inghesuie multe programe  pe mux, nu sa transmita 1-2 programe cu modulatie simpla, robusta si error correction generos, cand poate s-ar aplica cei 20 dB. in plus nici la receptoare nu se mai chinuie nimeni sa la faca mai sensibile decat se poate ieftin (-80 dBm.. in anumite conditii)

adio DX, sarbi, propagare, purici, umbre sporadice etc. in digital, receptorul trebuie sa faca mai intai channel lock, in cazul unui semnal variabil sporadic de cateva secunde, probabil ca nu face lock.

Bulgarii au DVB-T2 cu polarizare verticala - deci atentie si la polarizare si  mai ales la directivitate / orientare cu yagi si reflector in V mai ales ca iti va trebui o antena destul de lunga, deci cu directivitate ingusta.

Edited by superrazvan, 08 June 2023 - 21:57.


#14
ITChristian

ITChristian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 31.12.2022
Va multumesc mult pentru sfaturi si indrumari! Am zis sa incerc pentru inceput cu canalele bulgaresti.

Am o antena Yagi strict pentru canal 26, cu care prind acum posturile bulgaresti la 90% calitate. Surprinzator, antena este foarte mica, fara amplificator, cu doar 3 elemente. Am pus-o undeva la 7-8m de la sol, adica scoasa pe geam de la etaj. Nu are obstacole prea mari in cale. Ar fi un nuc, la vreo 10m, mai inalt decat ea, dar nu o afecteaza. Polarizarea este verticala, intr-adevar. Cateodata, la cateva zile, la 5:00AM cand rasare soarele mai scade calitatea, dar nu e o problema incat sa fie nevoie sa iau una cu elemente mai multe.

Prindeam si de mai jos, doar ca putin cam instabil (calitatea oscila 40-80%) din cauza casei vecinului de vis-a-vis si cel mai probabil a celor 2 copaci care se miscau in bataia vantului.

Am prins curaj. As incerca sa fac rost si de o antena pentru sarbi, dar mai intai sa vad pentru ce canal.

Multumesc din nou!

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Frecventa e destul de inalta si nu trebuie antene prea mari, doar decent construite. Cat despre semnal in general dimineata propagararea la distanta e ceva mai slaba, ca si la radio fm. Cel mai bine merge dupa-amiaza si seara.

Edited by andreic, 19 June 2023 - 07:37.


#16
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

 andreic, on 19 iunie 2023 - 07:36, said:

Cel mai bine merge dupa-amiaza si seara.
Nu prea inteleg ce-ai vrut sa spui ...
Cel mai slab semnal este intre orele 12,00 si 17,00 -cu unele aproximari Posted Image

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Seara dupa 19:00 prinzi mai bine in fm, pana undeva in cursul noptii, spre dimineata scade. Scuze de intarziere dar n-am mai urmarit demult topicul.

Edited by andreic, 03 April 2024 - 22:35.


#18
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,863
  • Înscris: 11.01.2006
Pai este un topic dedicat pentru receptia terestra in SERBIA,poti vedea acolo pe ce frecvente transmit sarbii in DVB-T2.
Dar pot sa-ti spun faptul ca programele tv de stat sarbesti nu mai sunt asa de bune ca in anii 80s -90s ,sunt mult politizate.
Poate daca sunt la liber si canalele private PINK TV ,B92 sau PARVA TV sa merite vizionate!Sarbii au multe canale de filme cu sonorul in original ,acelea merita urmarite,dar mai mult ca sigur ca sunt codate!
In prezent tv de stat bulgara mi se pare mai buna decat cea din SERBIA ,mai multe programe de divertisment,razboiul a afectat-o considerabil pe cea din urma,tv privata fiind mult mai atractiva si mai dezvoltata in fosta republica iugoslava.

Edited by CABLE MAN, 05 April 2024 - 20:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate