Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Cate Tesla se vand in Romania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#37
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Apropo de service Tesla:
https://m.arenaev.co...e-news-1814.php
Nu știu dacă și la noi la service partener cum e DAB aplică buletinele Tesla dar e interesant de văzut.

#38
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
Ce tare, un post despre un articol (Arenaev) care refera o alta sursa (noteboocheck) ce refera alte doua surse (postari pe forum teslamotorsclub) care se refera la un articol https://driveteslaca...service-visits/
Articolul initial a fost editat (in sensul ca este doar dezactivare de senzor, nu scoatere efectiva) si e vorba doar de Model S Plaid referind alt thread de pe teslamotorsclub.
Iar asta e un caz aproape fericit in care articolele au ca sursa (desi continutul nu e neaparat actualizat).
Concluzia e ca postarile utilizatorilor (cu bune si rele) sunt cele mai relevante surse, indiferent de brand.

#39
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Din câte văd sursa inițială e Autoevolution...

#40
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

View Poststrongsss, on 15 mai 2023 - 13:24, said:

In alte tari exista Tesla Center.
daca te duci pana la Tesla Stores Romania (sau te uiti cu google maps) vei vedea ca acolo e DAB AUTO, pe cladire scrie Suzuki, iar intrarea pentru clientii TESLA se face pe la DAB AUTO RULATE, un samsar ca oricare altul de pe calea VITAN.
nu seamana deloc cu Tesla Center Praga, Tesla Center Budapesta, nici macar cu TESLA ISLANDA.
Cand Romania o sa fie un jucator important pe aceasta piata, o sa se deschida si in Romania un TESLA CENTER. p
Daca vorbesti cu oamenii de acolo, te vei lamuri ce, care si cum... e relatia lor cu TESLA.
Au steag cu Tesla afara in stanga cladirii cum te uiti la ea. Macar atat

#41
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postraven75, on 16 mai 2023 - 14:32, said:

Nu exista o reclama video nicaieri, nu tu un afis/panou publicitar...nimic.
Apropos de asta, tocmai ma uitam la un interviu cu Musk, de ieri, de pe 16 mai si mentioneaza ca shareholders au cerut ceva reclame pentru a educa publicul in legatura cu Tesla. Prin urmare o sa testeze piata cu ceva reclame la un moment dat sa vada cum merge asta.

View PostKokoshmare, on 17 mai 2023 - 11:21, said:

Au steag cu Tesla afara in stanga cladirii cum te uiti la ea. Macar atat
De existat exista. Masina mea e la un asemenea centru chiar acum ... dar asta nu inseamna ca daca mergi cu masina la un partener oficial nu o sa ai aceleasi capabilitati de reparatie. Pana si aici, la centrul Tesla unde am lasat masina, nu se face caroserie de exemplu. Partea de "body" este data catre service-uri cu traditie si experienta.

Edited by ro_explorer, 17 May 2023 - 13:18.


#42
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007

View Postgarett, on 17 mai 2023 - 11:14, said:

Din câte văd sursa inițială e Autoevolution...
In ,,sursa" Autoevolution la inceput scrie
Several Tesla Model S owners complained on Tesla Motors Club forums
Apoi e si un link la forumul respectiv.

#43
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 03.10.2010

View Postro_explorer, on 17 mai 2023 - 13:12, said:

Apropos de asta, tocmai ma uitam la un interviu cu Musk, de ieri, de pe 16 mai si mentioneaza ca shareholders au cerut ceva reclame pentru a educa publicul in legatura cu Tesla. Prin urmare o sa testeze piata cu ceva reclame la un moment dat sa vada cum merge asta.

Pe Twitter?

La ce foloseste reclama? In cele mai multe situatii se face reclama pentru brand awareness. La Tesla nu cred ca e nevoie.
Pe de alta parte lansarea in spatiu a unui Model S acum 5 ani ce scop a avut? https://www.whereisroadster.com/
Asta cu nu face reclama e un fel de a spune. Nu face reclama clasica in audiovizual si stradal. Pe retelele de socializare e alta poveste.

#44
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007

View Postro_explorer, on 17 mai 2023 - 13:12, said:

Apropos de asta, tocmai ma uitam la un interviu cu Musk, de ieri, de pe 16 mai si mentioneaza ca shareholders au cerut ceva reclame pentru a educa publicul in legatura cu Tesla. Prin urmare o sa testeze piata cu ceva reclame la un moment dat sa vada cum merge asta.
Marketing au, sa nu se inteleaga ca lipseste sau nu are buget, doar ca nu vor sa investeasca in publicitatea clasica.
Am vazut si eu intrebarile, si Kevin a intrebat asta in relatia ca sa se cunoasca mai bine facilitati/functionalitati, etc. Sincer, nu vad ce ar fi mai bun decat clipurile dedicate pe Youtube, la Superbowl sau articole in media clasica n-am idee daca ar fi mai bune, eu privind din punctul meu de vedere care le ignor cu totul.

#45
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostHansolo, on 17 mai 2023 - 14:39, said:

eu privind din punctul meu de vedere care le ignor cu totul.
Dar lumea nu e facuta doar din mone si din tine. Dupa cum a zis si muskul ... lumea asociaza teslele cu masini scumpe de pe vremea cand aveau doar modele sport exclusiviste. Intre timp au scazut ca pret sub media masinilor din clasa lor dar lumea nu are perceptia asta.
Degeaba stiu cei din bula Tesla despre ce si cum daca cei din afara bulei inca au impresia ca le trebuie zile ca sa faca 1000Km.

Tesla vrea sa vanda clientilor noi, nu numai celor existenti.

#46
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 17.06.2010
Daca le face reclama se subtieaza castigul..asa ca nu prea sunt curiosi sa bage o caruta de bani in publicitate.La ce profit au pe masina nu prea sunt curiosi de reclame, plus ca au redus o gramada de chelutieli cu reprezentante inchise din alte tari.

#47
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Da, dar tocmai a zis seful lor ca o sa se uite si in publicitate caci asta vor investitorii ...
A spus de asemenea ca o reclama informativa si placuta poate avea succes. Eu ma astept la ceva reclame discrete in viitorul apropiat.

#48
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

View PostRaySefo, on 17 mai 2023 - 15:25, said:

Daca le face reclama se subtieaza castigul..asa ca nu prea sunt curiosi sa bage o caruta de bani in publicitate.La ce profit au pe masina nu prea sunt curiosi de reclame, plus ca au redus o gramada de chelutieli cu reprezentante inchise din alte tari.
Reclama fac deja, dar nu cea clasica, exact cum am spus si mai sus, afacerea e conceputa dupa businessplanul luxury, iar asta presupune in mare parte evitarea de reclama clasica pentru ca reclama clasica este vazuta ca fiind daunatoare brandului.
In plus au si parte de multa reclama gratuita, ca orice companie bazata pe businessplanul luxury. Dar de unde sa stie plebea strategii de genul asta, ei cand aud de businessplan luxury inteleg doar ca trebuie ca produsul sa coste mult, nu inteleg si mecanismul de propaganda necesar pentru a ajunge ca acel produs sa poata fi vandut cu un pret mare. Musk ala poate parea excentric si e din ce in ce mai atacat si jignit pentru ca incepe sa vorbeasca liber, dar pe partea de business nu pare prost deloc, urmeaza pas cu pas businessplanul care si-a dovedit eficienta in istorie.
La asta mai adaugi si taticul numit STAT care face reclama masiva la Tesla.
Daca te uiti pe graficul ala, Tesla "vinde" bine doar unde statul aplica masuri coercitive pentru a forta "cumpararea" de Tesla si pretul e platit direct sau indirect in mare parte de guvern, adica in SUA si China, tari unde Tesla e legata ombilical de bugetul de stat. La asta mai adaugi si asa numitele certificate verzi unde Tesla are monopol si de unde scoate banul cel mai gros.
Am pus "vinde" pentru ca nu e chiar vanzare, nefiind o piata libera bazata pe cerere si oferta, n-ai cum sa iti faci o idee cat de populare sunt cu adevarat, adica cati oameni ar fi ales Tesla daca n-ar fi fost "fortati" si n-ar fi fost subventionati masiv de catre stat.
Daca se schimba [lasati...] si se taie cordonul ombilical dintre Tesla si bugetul de stat, [lasati 2...] va trebui sa faca o schimbare de directie pe care nu pare deloc pregatit sa o faca. SUA are o istorie cu producatorii auto si prabusirea acestora [lasati 3]. Mereu industria auto a depins de niste baieti conectati politic care favorizau un producator auto care era legat ombilical la bugetul de stat atata timp cat baietii erau la butoanele politice.

Edited by RealThing, 17 May 2023 - 17:06.
la urmatoarea remarca cu securisti & shit o sa primesti ceva puncte


#49
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Lăsați...

#50
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

View Postro_explorer, on 17 mai 2023 - 15:11, said:

Dar lumea nu e facuta doar din mone si din tine. Dupa cum a zis si muskul ... lumea asociaza teslele cu masini scumpe de pe vremea cand aveau doar modele sport exclusiviste. Intre timp au scazut ca pret sub media masinilor din clasa lor dar lumea nu are perceptia asta.
Nu cred ca le asociaza ca fiind masini scumpe, ci masini scumpe de intretinut.
Cine e in clasa de mijloc si are 40.000 euro sa dea pe o masina nu cred ca va avea ca alegere Tesla pe primul loc.
Chiar daca e fiert din cine stie ce motiv sa cumpere electric ca asta are mari avantaje la taxe si impozite, in sensul ca sunt 0, va merge pe brandurile care sunt pe piata de zeci de ani si au reprezentante si serviceuri langa ei.
Eu cunosc pe cineva care a avut un Tesla pe vremea cand era maxima fita sa ai Tesla ca erau ceva rar in Romania, si care a renuntat la ea in favoarea unui Mercedes electric si mai nou a luat si un BMW electric, adica a revenit tot la brandurile cu care era obisnuit. Copilul dorea Mustang electric, care inteleg ca e noua fita printre tineri.

#51
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,250
  • Înscris: 02.12.2007

View Postasffga, on 17 mai 2023 - 18:36, said:


Chiar daca e fiert din cine stie ce motiv sa cumpere electric ca asta are mari avantaje la taxe si impozite, in sensul ca sunt 0, va merge pe brandurile care sunt pe piata de zeci de ani si au reprezentante si serviceuri langa ei.

Mai aruncă cate un luxury ochi pe vânzări și ai să vezi că după spring, model y este următorul. Multe pleacă în provincie unde nu avem service, oare de ce ? Că suntem fitosi, asa-i?

Attached Files


Edited by Co5min, 17 May 2023 - 19:10.


#52
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023
Ca in ochii tinerilor se vede mai cool un Tesla decat un Mercedes sau BMW care e clar mai luxury si mai scump, dar tinerii percep brandul ca fiind "de batrani" necool?
La mine pe strada a primit un pustan cadou o casa de la familie si are Model Y, e un pustan beizadeaua ce se trage dintr-o familie de "lasati", adica om de afaceri cu vechime, controversat si conectat politic, cu ochi albastri si cu aparitii la CNSAS, ca aparent e interzis sa folosesti cuvantul cu S.
Aparent facea senzatie printre pustanii cu care se intalneste in parcarea din zona la miez de noapte. Era perceptia ca Tesla electrica e cea mai cool, dar pare ca a inceput sa dispara trendul asta, acum e suparat ca i-a luat fata unul cu Mustang electric... acesta e noul favorit al pustanilor ce isi fac si tiktokuri pe langa masini, ca multi sunt minori, iar restul au niste masini vechi de tip BMW de la inceputul anilor 2000 care se duc prin parcare sa se bage in seama cu cei ce provin din familii bogate si sa vada masini scumpe.
Daca urmaresti trendurile printre tineret o sa observi ca Tesla a decazut in ochii lor, a disparut acel hype printre tineri si in mod ciudat a crescut printre aia de varsta mijlocie, probabil din cauza ca cei de varsta mijlocie intotdeauna raman in urma la categoria cool, cand incep si ei sa inteleaga de la tineri ca ceva e perceput ca fiind cool deja trendul a trecut la urmatorul.
Cine e de o anumita varsta si are copil, stie despre ce vorbesc.

View PostCo5min, on 17 mai 2023 - 19:00, said:

Multe pleacă în provincie unde nu avem service, oare de ce ? Că suntem fitosi, asa-i?
Daca zici ca ai unul, de ce nu ne zici tu de ce ai mers spre tesla si de ce model y?

Pentru mine singurul motiv pentru care as merge spre Tesla e acel mod sentinela, ca presupun ca restul nu au asa ceva, sau daca au nu e mediatizata pe social media de detinatori. Asta pentru ca nu stiu exact cum functioneaza (ce sensibilitate are) dar presupun ca ar prinde toti acei nenorociti care iti ating masina lasand urme pe ea si apoi pleaca nevazuti, ca doar nu or fi prosti sa foloseasca asigurarea, ei isi fac asigurarea doar ca sa nu primeasca amenda la un control, nici nu concep ideea de a folosi asigurarea atunci cand provoaca daune.

#53
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postasffga, on 17 mai 2023 - 18:36, said:

Nu cred ca le asociaza ca fiind masini scumpe, ci masini scumpe de intretinut.
Cat trolling ai in tine. Ce scump de intretinut visezi? E cea mai ieftina masina de intretinut pe care am.avut-o in viata mea. E chiar mai ieftin de intretinut decat Dacia Supernova pe care am.avut-onca prima masina.

#54
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007

View Postro_explorer, on 17 mai 2023 - 15:11, said:

Dar lumea nu e facuta doar din mone si din tine. Dupa cum a zis si muskul ... lumea asociaza teslele cu masini scumpe de pe vremea cand aveau doar modele sport exclusiviste. Intre timp au scazut ca pret sub media masinilor din clasa lor dar lumea nu are perceptia asta.
Degeaba stiu cei din bula Tesla despre ce si cum daca cei din afara bulei inca au impresia ca le trebuie zile ca sa faca 1000Km.

Tesla vrea sa vanda clientilor noi, nu numai celor existenti.
Pai eu nu sunt client Tesla. Nu e vorba de asta, eu orice produs nu-l cumpar dupa reclame ci fac o analiza de specificatii, opinii useri, comparatii independente. Inteleg ca sunt o minoritate dar incerc sa inteleg daca ar avea efect pozitiv o publicitate generalista traditionala, inclin sa cred ca nu, nici chiar pentru produse mai degraba spre retail. Mai degraba as vedea campanii online de promovare.
Dar na, sunt naiv, baga o reclama cu un car-wash cu o domnita 90-60-90 si apoi cu un demaraj in tromba si probabil au gasit mii de noi clienti.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate