Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 

Review invertor EaSun model SMW 11KW TWIN

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
SnowLight

SnowLight

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 23.11.2021
Review final pentru invertor EaSun model SMW 11KW TWIN:
In 20 Aprilie primeam după o așteptare de 10 zile de la data comenzii din Germania cel mai nou model de invertor de la Easun!
In 24 Aprilie puneam pentru prima dată în funcțiune un invertor EaSun SMW 11 KW TWIN, neștiind la ceea ce va urma să mă aștept după montaj 😂 in primele zile de test am rămas extrem de dezamăgit de alegerea făcută văzând că versiunea de firmware cu care vine este una din cele multe alte versiuni de firmware cu problema blocajului de 90V la răsăritul soarelui care ține de obicei intre 2 și 3 ore până când Mppt-ul pleacă normal la 340V-380V...asta nu ar fi fost o problemă așa mare dar acest blocaj se manifesta și ziua dacă plafonul de nori era gros atunci rămânea blocat în 90V chiar și toată ziua, practic iarna trebuia să te rogi să fie un pic de luminozitate ca să lucreze Invertorul, colac peste pupăză am descoperit și faptul că noaptea deși este alimentat din bancul de baterii, dacă Invertorul este legat la rețeaua națională atunci algoritmii săi aleg ca sigură rețeaua națională în detrimentul bancului de baterii și astfel invertorul se va alimenta din rețeaua națională, vara nu este o problemă sunt undeva la 30 KWh consumați lunar, dar iarna va fi o problemă din cauza nopților lungi iar atunci consumul  din rețea se va duce lejer la 90 KWh lunar, asta doar daca il tineti alimentat la reteaua nationala, un alt lucru bun este faptul că cele 2 mppt-uri gestionează independent consumatorii casei , nu lucrează amundouă împărțind jumătate jumătate sarcina cum ar crede unii ci, în funcție de consum preia un MppT consumul casei iar celălalt consumul invertorului, dacă consumul casei necesită o putere mai mare abia atunci cele 2 Mppt se sincronizează și lucrează împreună împărțind sarcina, un alt plus este faptul că are 2 ieșiri pe AC una din ele fiind programabilă, spre exemplu poți programa un boiler când să lucreze și când să se oprească, sau un aer condiționat, sau orice altceva doresti etc.
într-un final am reușit să pun un patch care modifica firmware-ul original si care a eliminat problema celor 90V, și acum lucrează impecabil de la răsărit la apusul soarelui, in poză aveți un print făcut seara la ora 19/34 care arată că Invertorul asigură fără probleme consumatorii casnici deși soarele apune iar luminozitatea este mică, in concluzie, se merită din plin acest Invertor EaSun SMW 11 KW TWIN să vi-l cumpărați, practic este o bijuterie la casa omului cu condiția să nimeriți unul care să nu fie cu acel firmware de rahat care crează problema blocajului Mppt la 90V, sau să găsiți pe cineva care să vă poată pune un patch care să elimine acest bug pe care vânzătorii și producătorii îl consideră o protecție a invertorului și nu o problemă, așa că alegerea vă aparține!
In acest ultim video facut va arat ca intradevar nu mai intra in acel blocaj de 90V chiar daca afara luminozitatea este scazuta si sunt nori si ploua!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KiO8JaGW2qQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Din pacate nu a luat si fotgrafia despre care vorbeam in postarea initiala asa ca o pun in comentarii!

[ https://i.postimg.cc/TPHzvFTX/345446119-914756909802455-7280458469148318026-n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
SnowLight

SnowLight

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 23.11.2021
In acest moment am atasat la invertor 400A stocare litiu Lifepo4 din care utilizabil 360A mai mult decat suficient ca sa fiu independent energetic inclusiv iarna!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NpitvoFsKRc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by SnowLight, 26 July 2023 - 10:48.


#3
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 SnowLight, on 26 iulie 2023 - 10:48, said:

stocare ... ca sa fiu independent energetic inclusiv iarna!
Iarna degeaba ai stocare daca n-ai destule panouri.
Iarna limitarea principala este de la productie, nu de la stocare.

Si degeaba spui ca esti "independent energetic" daca iti alimentezi masina cu combustibili fosili si iti incalzesti casa cu gaz sau lemne cumparate si nu culese de la tine din gradina.

#4
SnowLight

SnowLight

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 23.11.2021

 kolfleading, on 26 iulie 2023 - 10:53, said:

Iarna degeaba ai stocare daca n-ai destule panouri.
Iarna limitarea principala este de la productie, nu de la stocare.

Si degeaba spui ca esti "independent energetic" daca iti alimentezi masina cu combustibili fosili si iti incalzesti casa cu gaz sau lemne cumparate si nu culese de la tine din gradina.

Am 8KW din fotovoltaic, suficient sa imi incarce bancul de baterii chiar si pe timp prost, iar aici vorbesc din experienta anilor trecuti, nu este nici prima iarna si nici ultima cu fotovoltaic, cat despre "independenta energetica" ma refer la faptul ca nu am treaba cu reteaua nationala, dar ma rog, unora trebuie sa le desenezi ca sa priceapa...!

#5
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Tu ai 8 kW fotovoltaic si "400A" stocare.

Eu am 7.5 kW fotovoltaic spre Sud si 1.8 kW fotovoltaic spre Est si 460 Ah stocare litiu Lifepo4 asa ca stiu foarte bine ce inseamna "independenta energetica" iarna.

#6
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,347
  • Înscris: 29.05.2004
marea majoritate cand spun "energie" inteleg GRESIT ca este vorba doar de energia electrica, din pacate.

#7
SnowLight

SnowLight

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 23.11.2021

 kolfleading, on 26 iulie 2023 - 11:28, said:

Tu ai 8 kW fotovoltaic si "400A" stocare.

Eu am 7.5 kW fotovoltaic spre Sud si 1.8 kW fotovoltaic spre Est si 460 Ah stocare litiu Lifepo4 asa ca stiu foarte bine ce inseamna "independenta energetica" iarna.

Adica cum este mai prost, cei 1,8KW de la rasarit sunt mai mult de "prezentare" practic tu pe vremea asta la orele 18 deja incepi sa tragi din baterii, pe cand in cazul meu 4KW sud si 4KW west am energie de la rasarit la apus , de la prima raza de "lumina" si pana la ultima scanteie din zi, bateriile intra in actiune dupa ora 20....cat despre impartirea stringurilor...mai prost de atat nici ca se putea est cu sud in cazul tau...ca, idee, stringurile OBLIGATORIU trebuie sa fie egale, nu zic eu scrie in manualul invertoarelor indiferent ca sunt stringuri in paralel sau puse separat pe cate un mppt atunci cand invertorul are 2 mppt-uri!...

 pexic, on 26 iulie 2023 - 11:43, said:

marea majoritate cand spun "energie" inteleg GRESIT ca este vorba doar de energia electrica, din pacate.

Energie este una, independenta energetica este alta, si una si cealalta au semnificatii diferite in functie de contextul in care sunt folosite!

Edited by SnowLight, 26 July 2023 - 12:02.


#8
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 SnowLight, on 26 iulie 2023 - 12:02, said:

Adica cum este mai prost, cei 1,8KW de la rasarit sunt mai mult de "prezentare" practic
In total produce cam 1500 kWh pe an, iar eu imi compensez facturile din perioada de iarna din surplusul injectat vara, asa ca nu este "de prezentare" ci are o contributie cam de 1000 lei pe an la reducerea facturii.

Intr-adevar nu este ideal, dar sunt limitat de spatiul disponibil in curte si pe acoperisuri. Asta este o conditie pe care n-o pot schimba. N-am de ales.

 SnowLight, on 26 iulie 2023 - 12:02, said:

tu pe vremea asta la orele 18 deja incepi sa tragi din baterii ... bateriile intra in actiune dupa ora 20.
Aici sunt doua probleme.
  • Problema 1: Ora 18:00 este gresit. Eu pe vremea asta incep sa trag din baterie cam pe la 19:00 - 19:15, deci nu cu mult mai devreme deca tine.
  • Problema 2: Dimineata la ora 06:00 cand panourile incep sa produca, bateria a scazut doar pana la 80%, deci n-am pierdut absolut nimic prin faptul ca incep sa consum din baterie de la ora 19:00 vs. 20:00 la tine. As fi pierdut doar daca trageam din retea.


 SnowLight, on 26 iulie 2023 - 12:02, said:

mai prost de atat nici ca se putea est cu sud in cazul tau...
Ba da, se putea, asa ca in cazul tau.

In Noiembrie + Decembrie + Ianuarie, 4 kWp Sud + 4 kWp Vest produce doar vreo 85% din cat produce 7.5 kWp Sud.

Combinat cu faptul ca nu-ti compensezi factura din surplusul de vara, la tine iese semnificativ mai prost.


 SnowLight, on 26 iulie 2023 - 12:02, said:

cat despre impartirea stringurilor...ca, idee, stringurile OBLIGATORIU trebuie sa fie egale, nu zic eu scrie in manualul invertoarelor indiferent ca sunt stringuri in paralel sau puse separat pe cate un mppt atunci cand invertorul are 2 mppt-uri!...
Aici sunt doua probleme:
  • Problema 1: in cazul meu particular, stringul de pe Sud este pe invertor on-grid Fronius iar stringul de pe Est este DC-Coupled cu un MPPT direct pe baterie.
  • Problema 2: stringurile NU trebuie sa fie egale daca sunt stringuri puse separat pe cate un mppt atunci cand invertorul are 2 mppt-uri


 SnowLight, on 26 iulie 2023 - 12:02, said:

Energie este una, independenta energetica este alta, si una si cealalta au semnificatii diferite in functie de contextul in care sunt folosite!
Cand vorbim de independenta energetica vorbim de toate sursele de energie.
Si gazul si benzina si motorina si lemnul cumparat de la altcineva din padure...toate astea sunt surse de energie.

 SnowLight, on 26 iulie 2023 - 10:48, said:

independent energetic inclusiv iarna!
Eu am asa:
  • zero gaz (incalzire cu pompa de caldura)
  • zero benzina (autoturism electric)
  • 4000 kWh pe an injectati in retea folositi pt compensare consum de iarna
  • 2500 kWh pe an consumati din retea (90% fiind consum in Noiembrie-Decembrie-Ianuarie)
  • factura la energie electrica la final cam pe zero
Cred ca sunt mult mai aproape decat tine de independenta energetica.

Edited by kolfleading, 26 July 2023 - 13:18.


#9
SnowLight

SnowLight

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 23.11.2021

 kolfleading, on 26 iulie 2023 - 13:15, said:

Cred ca sunt mult mai aproape decat tine de independenta energetica.

Posted Image Posted Image Posted Image

Esti total outsider....iti ofer un punct de sprijin...factura pe decembrie-martie a fost de doar 1,45 ron....asa ca....fa-ti calcule pentru ceea ce ai TU in casa si nu socoti ceea ce are ALTUL in casa, ca, nu ai de unde sti ce consumatori am, ce putere totala necesita ei si cum sunt impartiti, dar asa sunteti unii dintre voi, va place sa scrieti sa va aratati "importanti" cand in realitate este fix altfel,mai ai mult pana departe baietica, hai pa!

#10
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 SnowLight, on 26 iulie 2023 - 14:58, said:

baietica, hai pa!
Cu 4 kWp Sud + 4 kWp Vest nu poti fi independent energetic iarna nici macar cu 1000 Ah stocare, decat daca trisezi folosind energie din alte surse. Posted Image

#11
SnowLight

SnowLight

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 23.11.2021

 kolfleading, on 26 iulie 2023 - 15:10, said:

Cu 4 kWp Sud + 4 kWp Vest nu poti fi independent energetic iarna nici macar cu 1000 Ah stocare, decat daca trisezi folosind energie din alte surse. Posted Image

Cand eu iti spun  sa nu mai faci calculul la altul ca vei cadea in cap, tu insisti precum batman...Posted Image  asa ca idee, doar am mai spus ca platesc niste facturi...dar maruntisuri, iar energia o am la discretie, inca o data iti repet..."fa-ti calcule pentru ceea ce ai TU in casa si nu socoti ceea ce are ALTUL in casa, ca, nu ai de unde sti ce consumatori am, ce putere totala necesita ei si cum sunt impartiti" iar daca nici acum nu intelegi...inseamna ca ai o problema si trebuie sa ti-o tratezi, uite o factura februarie-martie 1,34 ron si aici incheiem!

[ https://i.postimg.cc/wxVwyzF1/2023-07-26.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 20.06.2006

 SnowLight, on 26 iulie 2023 - 12:02, said:


Energie este una, independenta energetica este alta, si una si cealalta au semnificatii diferite in functie de contextul in care sunt folosite!

daca doar factura la curent conteaza si/sau fiecare da ce semnificatie vrea independentei energetice, vreau sa zic ca am si eu un apartament independent energetic de cativa ani..

on topic: multumesc pt review la invertor si informatii

Edited by at_b, 02 August 2023 - 21:23.


#13
rtripon

rtripon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 30.11.2021

View PostSnowLight, on 26 iulie 2023 - 15:26, said:

Cand eu iti spun  sa nu mai faci calculul la altul ca vei cadea in cap, tu insisti precum batman...Posted Image  asa ca idee, doar am mai spus ca platesc niste facturi...dar maruntisuri, iar energia o am la discretie, inca o data iti repet..."fa-ti calcule pentru ceea ce ai TU in casa si nu socoti ceea ce are ALTUL in casa, ca, nu ai de unde sti ce consumatori am, ce putere totala necesita ei si cum sunt impartiti" iar daca nici acum nu intelegi...inseamna ca ai o problema si trebuie sa ti-o tratezi, uite o factura februarie-martie 1,34 ron si aici incheiem!

[ https://i.postimg.cc/wxVwyzF1/2023-07-26.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

N-am eu nicio treaba cu nimeni, dar credeam ca ai venit aici sa faci review la invertor nu sa te certi cu kolfleading sau alti membrii ai forumului. Ca sa nu mai zic ca nici nu-ti trebe multe scoli(sau posturi) ca sa-ti dai seama ca omul chiar stie ce vorbeste.

#14
SnowLight

SnowLight

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 23.11.2021

View Postrtripon, on 03 august 2023 - 05:38, said:


N-am eu nicio treaba cu nimeni, dar credeam ca ai venit aici sa faci review la invertor nu sa te certi cu kolfleading sau alti membrii ai forumului. Ca sa nu mai zic ca nici nu-ti trebe multe scoli(sau posturi) ca sa-ti dai seama ca omul chiar stie ce vorbeste.

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Serios? eu nu imi aduc aminte sa fi facut un gratar si sa il fi invitat la mine acasa sa vada care sunt consumatorii si sa faca un calcul real....mai sunteti ba frate multi de genul asta? incredibil....

#15
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,178
  • Înscris: 05.09.2007
factura de 1 leu e irelevanta , poate ai doar un tv + un frigider.
asta iarna, in afara de panouri, am mai consumat din retea in jur de 1000 kWh( masina electrica  2500 km lunar , incalzire cu PDC la 180 mp, ACM, etc).
PV-ul (9,76 kWp) a produs doar 1200 kWh pe dec-ian-feb. ca sa obtin independenta energetica ar trebui sa consum 300 kWh lunar sau sa mai pun panouri. din aprilie is prosumator si am pana azi 3000 kWh injectati, o sa mai reduc din facturi la iarna !

Edited by csi1, 03 August 2023 - 07:18.


#16
SnowLight

SnowLight

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 23.11.2021

View Postcsi1, on 03 august 2023 - 07:17, said:

factura de 1 leu e irelevanta , poate ai doar un tv + un frigider.
asta iarna, in afara de panouri, am mai consumat din retea in jur de 1000 kWh( masina electrica  2500 km lunar , incalzire cu PDC la 180 mp, ACM, etc).
PV-ul (9,76 kWp) a produs doar 1200 kWh pe dec-ian-feb. ca sa obtin independenta energetica ar trebui sa consum 300 kWh lunar sau sa mai pun panouri. din aprilie is prosumator si am pana azi 3000 kWh injectati, o sa mai reduc din facturi la iarna !

Posted Image Posted Image Posted Image
Sincer sa fiu ma intreb de unde apareti atat de multi....
1 este sistem OFF-GRID pana si un chior ar vedea asta daca nu ar cunoaste tipul de invertor si ar cauta specificatiile tehnice....
2 Inseamna ca nu gandesti logic daca mintea ta gandeste sa pui sistem fotovoltaic de 11 KW cu 8 KW din panouri pentru 1 tv si un frigider...
3 Daca iti enumar toti consumatorii inclusiv AC, hidrofor si boiler ca sa ofer doar 3 consumatori mari ai sa vezi cat de relevanta este acea factura de doar 1,34 ron...cat despre a fi prosumer...voi sunteti la mila retelei, pica reteaua stati in bezna si fluierati a paguba ca va intra invertorul in avarie, exceptie fac cei ce au inteles cum sta treaba si au ales sistem hybrid cu stocare in baterii, dar tot la mana sistemului sunt si aia...!

#17
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,178
  • Înscris: 05.09.2007
Is la mila retelei din cauza consumului lunar de 1500 kWh ( iarna). Nu am cunostintele tale astfel incat sa platesc 1 leu factura  :)

Am si un hibrid de 5 kW cu 10 kWh Lifepo4 dar il tin doar pentru BO.

#18
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 20.06.2006
As presupune ca de aci venim, din experienta unei ierni, doua macar.
Puteam sa am si mama bateriilor si nu as fi trecut luna decembrie fara "mila" retelei. adevarat ca nu am pozitia si unghiul perfecte pe care le mentionezi tu si mai pierd pe ici pe colo, dar sunt 15.6kWp

Attached Files


Edited by at_b, 03 August 2023 - 15:08.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate