Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Problema router

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Ieri telefonul lui tata avea probleme cu cartela si am zis sa il conectez la wi fi la router. Nu stiam parola asa ca m-am uitat pe router sa vad parola. De la router am scos cablul ca sa vad mai bine. Bag cablul la loc si nu mergea internetul pe pc. Routerul are porturi lan cu ethernet la care sunt conectate pc-ul si un tv.  La router ambele leduri de lan sunt verzi. Routerul are net de la un ont ca avem fiber to the building sau cum ii zice. Dau azi telefon la digi imi zice ca nu se ocupa de routere personale dar sa bag cablul de net de la ont in pc sa vedem o fi ceva de la ei. Bag cablul de net la pc si nu merge. Imi zice sa creez o noua conexiune pppoe dial up si imi da mesaj cu credentialele ca nu le stiam. Bag credentialele dau refresh la pagina de net , dau connect la conexiunea dial up si merge. Inchid pc-ul plecam de acasa ca am plecat in alta localitate. La intoarcere bag cablul in wan-ul routerului dau connect si nu merge. Bag la loc cablul in pc si nici aici nu merge. De ce? Credentialele le-am bagat bine de doua ori am bagat. Cablul de la router de curent l-am scos si bagat iar dupa 10 secunde. De ce nu merge?

#2
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 25.10.2007
Ai actualizat credentialele si in router? Initial probabil nu ai bagat tu cablul unde trebuie. O poza face cat 1000 de cuvinte.

#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
In router nu am pus. La portul ethernet de pe pc cand bag cablul nu se face portul verde cum e de obicei cand bagi cablu. E oprit

Poze

Attached Files



#4
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 24.11.2002
Dispozitivul care se conecteaza la ONT trebuie sa se autentifice cu user si parola PPOE. Daca e routerul si e conectat prin portul WAN trebuie sa le aiba setate, daca e pc, trebuie conexiunea pppoe. Daca ledurile de la placa de retea nu se aprind inseamna ca ai problema cu mufele sau cablu de retea.

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Cum se baga credentialele ? La router zic de bagat

Poate fi si de la portul de ethernet al pc-ului? Pot verifica sa nu fie vreo ruptura ?

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postkarax, on 09 mai 2023 - 13:07, said:

Cum se baga credentialele ? La router zic de bagat
Intri in interfata de management web a routerului si setezi de-acolo. Locatia exacta din meniu nu o stiu, fiindca difera de la producator la producator.

#7
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 24.11.2002
Pe dl router, pe eticheta lui, ai o adresa 192.168   un user si o parola. De pe pc-ul conectat la router pe portul de LAN accesezi pagina respectiva, intrii cu user si parola si apoi in pagina de WAN la tipul de conexiune PPPOE pui noul user si parola setate de cei de la Rds.

#8
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,547
  • Înscris: 30.07.2007
Mie nu prea imi place cum e sertizat cablul ala de la ONT la router...

#9
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Mufa aia de la portul WAN e oribila, fa sesizare la RDS sa iti vina echipa acasa sa o schimbe.
Nu prea inteleg ce faci tu mai exact, cu mutatul cablului ba in router, ba in PC.
Trebuie sa ai asa: ONT - Router - PC
Iesirea GE din ONT sa iti intre in WAN la Router, iar catre PC cablu din LAN router in placa lui de retea.
PPPoE pe router, PC in mod auto, nu mai faci conexiunea si pe PC, ca deja se ocupa routerul de ea.
Mufa aia iti face probleme mai mult ca sigur.

Edited by Rares95, 09 May 2023 - 14:16.


#10
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Routerul lui, cablul lui - nu prea cred ca vine RDS (gratis) sa-i schimbe o mufa pe cablul intre ont si router. Mai bine cumpara un cablu de retea si-l inlocuieste pe cel vechi. Sau roaga pe cineva sa-l refaca...

#11
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
La digi mi-au zis ca vor trimite o echipa azi sa se ocupe de mufa ca le-am zis de portul pc-ului ca nu se aprinde. O sa vina echipa azi

#12
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,357
  • Înscris: 16.04.2014
Salut, @karax,

Daca mai ai nevoie de ajutor sau de verificari suplimentare, poti sa-mi trimiti un mesaj privat cu datele de identificare si incerc sa te ajut.

#13
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
Cumperi un patchord si rezolvi problema cu cablul de retea. Nu-ti merge ca ai folosit acelasi cablu incorect sertizat si in pc si in router si merge doar la noroc.

#14
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
au venit de la digi au scris adresa routerului si in router au setat din nou, au bagat vechile credentiale si a mers

i-au dat routerului un hard reset si i-au bagat parola noua ca uitasem parola la router, ei au zis ca nu e de la cablu

Edited by karax, 09 May 2023 - 18:17.


#15
scheffe

scheffe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.07.2013
salut.

am un router huawei 310 la care se baga sim-card. pe sim-cardu respectiv am net nelimitat si codu pin desfiintat. routeru a mers bine pana recent. de la o vreme nu mai merge routeru. routeru e depistabil de pe telefon si laptop si reusesc sa ma conectez pe el. dar din pacate nu merge netu.

ce defect are si cum se poate remedia?

ms anticipat.

#16
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 24.11.2002
Ai accesat pagina web a lui, raporteaza ca e conectat la reteaua operatorului de telefonie mobila si pe partea de date?
Daca scoti SIM-ul si il bagi intr-un telefon ai internet pe acel telefon?
Presupun ca esti in aceeasi zona, nu ai schimbat adresa de unde iti mergea inainte.

#17
scheffe

scheffe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.07.2013
da. am testat sa bag simu de la router in telefon si a mers foarte bine.

am testat sa intru pe 192.168.1.1 (pagina routerului) si mi-a dat numai optiunea de a schimba parola routerului.

am mai googlat si cica trebuie sa conectez laptopu si routeru cu un cablu lan. bine inteles nu gasesc cablu lan acuma prin casa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate