Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Predare matematica

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Salut, sunt în anul 4 la ETTI Cluj și din păcate nu am făcut modulul psihopedagogic.In viitor as dori sa pot preda matematica, m-am interesat și am aflat ca trebuie sa plătesc 2500 de lei pentru modul, nu este o problema, am sa plătesc insa întrebarea este dacă voi putea preda matematica la gimnaziu și liceu dacă am terminat Facultatea de electronica telecomunicații și tehnologia informației, specializare: Electronica aplicată?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,605
  • Înscris: 30.07.2003
Nu poti.
Ai documentul cu studiile necesare pentru diferite catedre/posturi: http://titularizare....ntralizator.pdf

#3
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Trebuie văzut in centralizator.


#4
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016
In trecut stiu ca daca aveai o facultate cu profil tehnic pureai preda matematica (gimnaziu), bineinteles daca promovai examenul de titularizare.
Nu stiu cum e in prezent.

Edited by sgn30, 09 May 2023 - 10:52.


#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Te primește necalificat prin vreun sat uitat de lume cu clase simultane daca nu vine nimeni acolo. Atât.
Nu contează că ai avut examen la matematica în facultate. Ai avut și educație fizică și limbă străină. Însă nu ești calificat pe astea.
Crezi că dacă ai avut și chimie și alte examene "complementare" ești calificat pt a preda? Nu.
Doar pe la un liceu tehnologic.
Nus dacă poți preda TIC calificat.

#6
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View PostRazvanEtti, on 09 mai 2023 - 09:15, said:

Salut, sunt în anul 4 la ETTI Cluj și din păcate nu am făcut modulul psihopedagogic.In viitor as dori sa pot preda matematica, m-am interesat și am aflat ca trebuie sa plătesc 2500 de lei pentru modul, nu este o problema, am sa plătesc insa întrebarea este dacă voi putea preda matematica la gimnaziu și liceu dacă am terminat Facultatea de electronica telecomunicații și tehnologia informației, specializare: Electronica aplicată?

daca dupa 4 ani de ETTI aspiri la o cariera didactica, e cam naspa treaba.
si pentru tine, ca ai pierdut 4 ani din viata (timpul e singura resursa limitata) si pentru facultate (care nu se poate lauda ca ii pune pe studenti pe drumul cel bun).
consulta centralizatorul si vezi poate reusesti mai simplu cu un master.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,605
  • Înscris: 30.07.2003

View Poststrongsss, on 09 mai 2023 - 11:16, said:

poate reusesti mai simplu cu un master.
Daca nu e si licenta, degeaba ai masterul unde trebuie.

#8
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Hmm, eu doar ma gândeam pe viitor sa predau matematica sau informatica.  Momentan lucrez ca software developer pe Angular, insa ma gândeam dacă se poate preda matematica sau informatica.

Edited by RazvanEtti, 09 May 2023 - 12:05.


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,605
  • Înscris: 30.07.2003
Te-ai uitat pe documentul cu pricina? Informatica poti.

#10
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Ma scuzati, acum am vazut.Va multumesc mult de tot, am vrut doar sa ma asigur ca pot preda matematica sau informatica.Hmm, chiar daca masterul vreau sa il fac la Universiteatea Babes din Cluj-Napoca pe informatica, pot face intre timp si modulul psihopedagogic, nu ?

#11
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Poststrongsss, on 09 mai 2023 - 11:16, said:

daca dupa 4 ani de ETTI aspiri la o cariera didactica, e cam naspa treaba.


Eu cred ca mai naspa ptr viitorul acestei tari si ptr copii e faptul ca acea cariera in discutie e privita in acest mod...
Deci va sa zica recunoastem ca trebuie sa fii ultimul inapt sa alegi sa predai in loc sa faci altceva (probabil datorita atractivitatii acestui job)  dar in acelasi timp ne miram de rezultatele din invatamant si am vrea ca cei care se mai duc totusi sa predea sa faca din rahat bici, si sa si pocneasca!

Edited by danigoleman, 09 May 2023 - 16:49.


#12
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

Quote

Eu cred ca mai naspa ptr viitorul acestei tari si ptr copii e faptul ca acea cariera in discutie e privita in acest mod...
depinde cum privesti.
initiatorul a studiat 4 ani sa devina inginer si n-a avut nici cel mai mic gand sa devina cadru didactic. n-a facut nici modulul psiho-pupu, nimic.
acum vrea sa schimbe abordarea si sa devina cadru didactic, ceea ce m-a dus ca gandul ca a pierdut cei patru ani!

Quote

Deci va sa zica recunoastem ca trebuie sa fii ultimul inapt sa alegi sa predai in loc sa faci altceva (probabil datorita atractivitatii acestui job)
nu e vorba de ultimul inapt, la 22 de ani, trebuie doar sa stii ce vrei de la tine.

Quote

dar in acelasi timp ne miram de rezultatele din invatamant si am vrea ca cei care se mai duc totusi sa predea sa faca din rahat bici, si sa si pocneasca!
nu ma mir deloc de rezultatele din invatamant. din pacate invatamantul de azi a cam pierdut legatura cu elevii. oamenii vin la serviciu pentru un salariu, iar sistemul contabilizeaza drept perfomanta a unui cadru didactic o gramada de lucruri care n-au legatura cu copii. acum e cu referate si simpozioane, cu doctorate plagaite, cu pile la inspectorat...

personal as vrea ca cei care merg in invatamant sa isi faca treaba (nu rahat, nu bici!), ceea ce nu se prea intampla.
sa ne intelegem, parintii au o vina la fel de mare pentru modul in care cresc generatiile actuale.

per ansmblu insa, tara e pe mana unor fosti elevi.

Edited by strongsss, 09 May 2023 - 19:10.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate