Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 

Cont economii si ce banca recomandati?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,883
  • Înscris: 13.07.2011
Dragi colegi,

am o suma de bani pe care vreau sa o investesc pe o durata de cam 12-24 luni si am nevoie de ajutorul vostru.

1) Care este cea mai buna investitie?

Sa optez pentru un depozit la termen in RON (banii momentan sunt in EUR) pe 12-24 luni, deoarece observ ca dobanda actuala este foarte atractiva? Singurul risc ar fi sa pierd la curs in 12-24 luni cand vreau sa schimb RON in EUR din nou sau titluri de stat?

Nu cunosc taxele in Romania foarte bine, dar parca la titluri de stat taxele pe profit sunt 0% sau foarte scazute? Ce titluri de stat merita la 12-24 luni si ce dobanda ofera.

2) Care este cea mai buna banca, atat timp cat sunt cetatean roman cu sedere in strainatate? Cineva mi-a recomandat BT.

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,117
  • Înscris: 09.01.2007
Fara suparare, le-ai amestecat pe toate, curs valutar, forecast de piata, titluri, rating de banca, impozite.

Cu privire la impozite, ceea ce nu stie sau nu vrea sa stie 99.99999% din populatie: din 2023 dobanzile nete DUPA ce se retine impozitul la sursa de catre banci poate fi impozitat cu CASS, in declaratia anuala de venit, daca depasesti niste plafoane la veniturile alea globale.

#3
MitzioKurai

MitzioKurai

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 31.01.2021
Pct 1: Recomand sa pui banii in depozite EUR ( 10% impozit) sau titluri de stat in EUR ( 0% impozit)
Ofertele la titluri de stat le gasesti live la BVB sub forma de obligatiuni
Pct 2: Pentru punctul 1 recomand Libra Bank

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,623
  • Înscris: 30.08.2017
Depozitul la termen e o idee bună, ai în jur de 8% la câteva bănci (Intesa, Unicredit, probabil mai sunt și altele).
Mai ai titlurile Fidelis în euro, la 5.8% însă maturitate 5 ani (le poți vinde mai devreme însă).

Titluri stat 0% taxe, depozite 10% la care se adaugă CASS dacă treci niște praguri.

Cea mai bună bancă e cea care iti da cele mai bune condiții (comisioane, dobânzi) , iar aici trebuie să le iei la mână, pentru că nu are nimeni un top. Și dacă ar avea, se schimbă constant. In general aici fiecare îți recomandă banca la care își tine banii.

Si în România, ca si la tine în Austria, depozitele sunt garantate până la 100k euro. Băncile din top 10 sunt extrem de bine capitalizate și supravegheate (sunt considerate bănci sistemice) deci dacă ai o temere în acest sens, top 10 poate fi un criteriu.

Edited by george_alexandru, 08 May 2023 - 13:34.


#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,883
  • Înscris: 13.07.2011
Va multumesc pentru informatii.

La brokerul meu din Austria pot cumpara titluri de stat Romania (ISIN: XS2571924070). Banuiesc ca aici impozitul nu mai este 0%, ci doar la cele prin TEZAUR?

#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,384
  • Înscris: 11.08.2003
Am avut niste bani care adunau praf asa ca i-am pus intr-un depozit la 3 luni la BCR. Partea care mi-a placut a fost ca, la sfarsit, s-a oprit si impozitul asa ca, mai putine griji pentru mine.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,530
  • Înscris: 05.06.2009
La toate băncile se calculează și se retine impozitul pe venitul din dobânda (în cazul depozitelor) . Acest lucru e în sarcina băncii, nu a clientului.
Și eu as recomanda titlurile de stat în euro. Chiar dacă randamentul acestora nu este egal cu dobânda la depozitele în euro, nu se plătește impozit pe venitul din dobânda în cazul titlurilor de stat.

https://www.bursa.ro...ulatie-48853947

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,883
  • Înscris: 13.07.2011
La Intensa am 8,25% pa la RON si suna foarte atractiv (depozit la termen). In EUR dobanda este mult prea mica, adica o scot din dividende la actiuni deja, dar vreau ceva mai ridicat ca sa nu am pierdere asa mare cu inflatia.

#9
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
Ocolește băncile ce au falimentat la fosta criză
Vor falimenta iar.

#10
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,675
  • Înscris: 26.11.2001
Mai multe depoiite mici pe 3 ani la CEC -  8.7%

E cea mai lichida varianta, dobanda buna, mai ales ca e de dorit ca in 3 ani sa scada dobanzile.


https://www.cec.ro/p...zi-depozite-lei

#11
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,885
  • Înscris: 16.04.2007
La cei 8,7% trebuie sa aplici si impozitul de 10%.
Adica, dobanda reala este de 7,83%.

#12
silvyu_1987

silvyu_1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.05.2010
Intrebare cumva on topic, daca depozitul e pe 3 ani vei primi acea dobanda in fiecare an?

#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,623
  • Înscris: 30.08.2017
Depinde de banca si de produs.

BT iti da dobanda dupa fiecare an, BCR nu, insa daca lichidezi inainte de 24 luni (asta e perioada maxima la ei) iti calculeaza o dobanda in functie de cat ai tinut depozitul. La depozitele pe maxim 12 luni insa, BCR nu mai procedeaza asa, ci iti da dobanda la vedere....adica nu mare lucru.

Trebuie citite conditiile la aceste depozite.

Edited by george_alexandru, 08 May 2023 - 17:04.


#14
petrepavlov

petrepavlov

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 15.01.2021
Titlurile Fidelis in EUR sau RON iti asigura dobanzi mai mari decat depozitele bancare.

Ca si siguranta: sunt garantate de statul roman! Daca da statul faliment, probabil banii se pierd.

Probabilitatea sa dea statul faliment? Ceva mai mica decat o banca as zice. Ca in general statele salveaza bancile de la faliment, nu invers. :-P

#15
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,176
  • Înscris: 05.09.2007
titluri de stat, 5 % la euro/usd , 0% impozit. am cumparat in noiembrie anul trecut cu termen ianuarie 2024. am primit deja 50 % din dobanda in ianuarie, mai primesc diferenta in august.

am pierdut cel putin o masina noua medie in ultimii 10 ani pentru ca am fost ignorant. am tinut bani degeaba la banca cu toate ca am fost invitat de zeci de ori(consilier personal la bcr).

#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,175
  • Înscris: 22.05.2003

View Postcristiany, on 08 mai 2023 - 16:45, said:

La cei 8,7% trebuie sa aplici si impozitul de 10%.
Adica, dobanda reala este de 7,83%.

Cost of doing bussines; diferenta vs alte instrumeste este lichiditatea.
Daca investesti in titluri si ei nevoie de bani, pierzi enorm vanzand inainte de maturitate, asa faci X depozite mici si le spargi in fct de nevoi.

#17
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,750
  • Înscris: 13.03.2005

View Postsilvyu_1987, on 08 mai 2023 - 16:45, said:

Intrebare cumva on topic, daca depozitul e pe 3 ani vei primi acea dobanda in fiecare an?
Da.

#18
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,883
  • Înscris: 13.07.2011

View Postcsi1, on 08 mai 2023 - 19:55, said:

titluri de stat, 5 % la euro/usd , 0% impozit. am cumparat in noiembrie anul trecut cu termen ianuarie 2024. am primit deja 50 % din dobanda in ianuarie, mai primesc diferenta in august.

am pierdut cel putin o masina noua medie in ultimii 10 ani pentru ca am fost ignorant. am tinut bani degeaba la banca cu toate ca am fost invitat de zeci de ori(consilier personal la bcr).

care este ISINul?

View PostAdm, on 08 mai 2023 - 21:26, said:

Cost of doing bussines; diferenta vs alte instrumeste este lichiditatea.
Daca investesti in titluri si ei nevoie de bani, pierzi enorm vanzand inainte de maturitate, asa faci X depozite mici si le spargi in fct de nevoi.

Exact asta este idea. Eu vreau termin de 12-24 maxim ca sa fiu flexibil. Daca am alta oportunitate, trebuie sa bag banii repede in alta parte. La titluri de stat cu maturitate lunga, am problema 1) ca daca vand inainte lichidarea ma costa, 2) ca pot sa vand in pierdere.



Si o alta intrebare, daca eu cumpar spre exemplu un titlu de stat romanesc printr-un broker austriac, taxele pe profit sunt cele din Austria sau din Romania (0%)?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate