Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Probleme email

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
Unele mailuri pe care le primit nu ajung la destinatie, altele ajung dupa vreo 20 de ore.
Probabil e o problema a serverului (ceva de la Orange), dar ar putea fi si o problema locala? Folosesc T-bird si Kasperski a-virus.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Banuiesc ca ai vrut sa scrii "trimit"...

Depinde de furnizorul serviciilor de mail. Am intalnit si eu probleme cu mailurile de google si yahoo.
De multe ori daca trimit un mail al o adresa din ele 2 ajunge cu intarziere sau deloc.

Nu e locala probleam - ori nu se inteleg serverele intre ele, ori sunt blocate de vreun filtru pe traseu... greu de zis.

#3
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Daca iti apare in folderul Sent din thunderbird, in teorie programul si-a facut treaba, el a trimis mesajul spre server. De acolo e problema de server.
Daca ramane in Outbox cu orele, atunci thunderbird se chinuie sa trimita mesajul, dar nu pleaca sau pleaca greu. Ori nu-l trimite thunderbird ca are ceva eroare de soft, ori se conecteaza greu la server/nu comunica cu serverul si nu poate trimite emailul.
Oricum ar fi, e mai degraba problema de server.

Edited by bai3tzash, 05 May 2023 - 13:55.


#4
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Cere header-ele complete ale unui mail ajuns dupã 20 de ore și posteazã aici acel log (+report la acea postare pentru a-l curãța de date personale, dacã va fi cazul).

Nu ține de Networking, se mutã pe Software cum momentan este vorba de Thunderbird (deși probabil nu este de la el).

#5
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
Le-am cerut, nu cred ca le voi primi. Dar am cerut sa-mi trimita si mie un mail sa vad header-ul, pare ok.

Spoiler

Edited by Ravy, 05 May 2023 - 14:17.
spoiler + clean-up


#6
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Doar headerele pot zice de ce ajung cu delay de 20 de ore - fara ele ne dam doar cu presupusul
Ca idee: tu trimiti din gmail catre acel domeniu din Romania si persoana de la "ei" il primeste doar peste 20 de ore? Daca da, atunci eu totusi zic ca nu este de la tine ci de la "ei".
De la tine ar putea fi daca nu ai conexiune la net, dar oricum ti se salveaza si in gmail cand s-a trimis si astfel poti verifica direct in gmail ora cand serverul gmail l-a primit de la calculatorul tau si l-a trimis mai departe. Poti verifica eventual sa nu fi primit niste notificari automate "delayed" ce le mai trimite google cand ceva se intampla cu emailurile ce nu se pot trimite.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Deci... gmail...
Cum am zis mai sus, nu se impaca bine cu unele servere de mail. De ce ? N-a stiut nimeni sa-mi spuna.

Tot ce stiu e ca problema e mai putin prezenta acum decat acum vreo 10 ani.
In sensul ca acum ajung totusi majoritate mailurilor, chiar daca uneori mai intarzie.

Acum vreo 10 ani daca trimeteam un mail de la servici pe o adresa de gmail nu ajungea in veci.

#8
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
In general ajung repede in gmail - daca ai trimis ceva si a ajuns cu intarziere in gmail tot headerele zic ce s-a intamplat pe "drum". Am vazut loguri clare in care alte servere au primit mail la ora x si l-au trimis mai departe la ora x+y (y variabil, in general minute si mai rar ore). Din gmail insa sa ajunga in softul folosit de tine pentru a citi emailurile (gmail/etc) poate dura - dar nu tine de gmail. In interfata web gmail apar instant.
Cu yahoo este alta poveste - ajung pe serverul yahoo dar in interfata yahoo se pot afisa cu intarziere de minute/ore. Sau nu ajung pe yahoo - au o politica de refuz destul de agresiva.

Edited by Ravy, 05 May 2023 - 14:41.


#9
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 26.06.2008

View Postadiharan, on 05 mai 2023 - 14:12, said:

Le-am cerut, nu cred ca le voi primi. Dar am cerut sa-mi trimita si mie un mail sa vad header-ul, pare ok.

Spoiler

Din ce ai postat inteleg ca serverul tau de de mail este  gazduit de Orange . Tu trimiti mail de pe @domeniultau.ro catre o adresa @gmail.com , mail-ul trimis ajunge cu intarziere . Asa este ?

#10
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Din ce zice este invers - ei au trimis inapoi un email...

View Postadiharan, on 05 mai 2023 - 14:12, said:

Dar am cerut sa-mi trimita si mie un mail sa vad header-ul, pare ok.


#11
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
Nu, nu e vorba de gmail.
E o firma din Romania care trimite mail-uri in Norvegia. Chestii de incarcat camioane, deci treburi cam urgente. Domeniul si mail-ul sint gazduite de Orange. Unele nu ajung, altele ajung cu intirziere. Am cerut si eu un email de la firma romana ca sa vad scorul de spam. Dar e ok, nu aia e problema. (eu am pe gmail).
Inca o chestie. Site-ul firmei e gamavest.ro. E doar o chestie in constructie, dar cind accesez saitul imi spune ca certificatul gazduitorului (Orange) e expirat de vreo luna. Ar putea avea vreo legatura?

"This server could not prove that it is growth.orange.ro; its security certificate expired 31 days ago. This may be caused by a misconfiguration or an attacker intercepting your connection. Your computer's clock is currently set to Friday, May 5, 2023. Does that look right? If not, you should correct your system's clock and then refresh this page."

Apoi, m-am gindit ca ar putea fi o problema locala pentru ca aparent numai un utilizator pateste asta, restul se pare ca nu. Dar asta mai trebuie verificat, ca imi vine cam greu sa cred.

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Serverele SMTP Orange probabil au prea multe mesaje de trimis si o fac treptat.
Recomand sa iei ceva de la gmail, cu plata.

#13
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 26.06.2008
Problema poate sa fie si la server-ul de mail al destinatarului . Ca sa stii precis ai nevoie de log-urile de pe server-ul de mail orange . Probabil  ca nu au acces la server asa ca vor trebui sa apeleze la suportul Orange .

#14
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010

View Postadiharan, on 05 mai 2023 - 13:21, said:

Unele mailuri pe care le primit nu ajung la destinatie, altele ajung dupa vreo 20 de ore.
Probabil e o problema a serverului (ceva de la Orange), dar ar putea fi si o problema locala? Folosesc T-bird si Kasperski a-virus.
Eu zic sa nu te mai chinui cautand explicatii. Cel mai probabil e o problema locala. Cineva trebuie sa aprobe ce se trimite si evident ca nu este tot timpul la calculator. Din cauza asta intarzie mesajele sau pur si simplu nu ajung la destinatie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate