Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Proiect aspresoare curtea mea

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Salut!

Am o curticica destul de mica, si m-am saturat sa tot stau cu furtunul in mana sau alte prostii ce mai cumpar de "aspresoare" care se strica de la an la an si nu sunt eficiente deloc, asa ca am zis ca anu asta bun la bataie 3000 de lei maxim, si sa bun niste aspresoare automate, sper sa nu ma ajunga mai mult, eu m-am tot uitat pe tutoriale youtube etc, nu pare greu deloc sa le montezi, ca fapt toata curtea mea mi-am pus drenaj la burlane,legat la apa hidrofor etc, in fine.

As vrea daca doriti sa ma ajutati ce ar trebui sa cumpar pentru o automatizare cu espresoare de udat gradina, nu vreau acuma sa sara pretul in aer dar nici sa fie cele mai proaste, de ce as avea nevoie mai exact, asa o lista mica.

Mai jos aveti detaliile curtii plus un desen, sa va dati seama si voi

Lungime curte 8metrii
Latime curte 9 metrii
14 metrii lateral casa cu 2.2 metrii latime

Eu am dat marimile doar de spatiul verde ce exista.

Attached Files



#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
ce intelegi prin automat ? eu am avut aspersor metalic 10 ani si nu s-a stricat decat furtunul si conectorii de la soare..

la ce ai acolo cu 15m de furtun si 4 aspersoare nu ai ce face...acolo 300 ron

#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Io iti propun sa iei legatura cu cei de la ADP.
Ai vazut "stropitorile" alea montate in pamant, care baleiaza un numar X de grade, stanga-dreapta?
Io zic ca ie cea mai buna solutie.
Aspersor ADP
Traseu ingropat, comanda temporizata cu electrovana.
Un mic camin unde sa montezi un robinet de golire pentru iarna.

#4
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005
Eu pot sa iti spun ce am montat pentru gazon la mine acasa (undeva la 500mp de acoperit): un controller Hunter XC-801 pe 8 zone, un sistem de electrovalve pentru aspersoare, 8 aspersoare rotative la 45 de grade cu ridicare automata si senzor de ploaie, tot Hunter. La astea adaugi desigur tevaraia ingropata pe sub gazon de la cutia cu electrovalve catre fiecare duza aspersor in parte. In total ar trebui sa te incadrezi in 3000 de lei, chiar mai putin pentru ca la tine nu e nevoie de atatea aspersoare si zone de acoperire, fiind suprafata mai mica.

Avantajul e ca in mod normal nici nu vezi instalatia, aspersoarele stau "ingropate" in pamant pana e cazul sa se ridice si sa stropeasca :), controllerul e in beci iar singura chestie mai vizibila e cutia cu electrovalve dar e mica, la nivel cu gazonul si are un capac de vizitare verde, destul de camuflata.

Edited by AWE, 30 April 2023 - 22:02.


#5
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Sau o varianta mai ieftina ca in loc de controller pe zone (mai scump) sa folosesti regulatoare de presiune si programatoare mecanice sau cu baterie ( gen Gardena, Countryside etc).
Cat despre aspersoare si eu folosesc si recomand Hunter.
Cu putin calcul , cu hartia, creionul si compasul poti face un proiect super.
Succes!!

#6
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
Conteaza ce debit de apa ai la hidrofor pt. o solutie automata dar ieftina.
Mai conteaza si daca ai zonele cu umbra si tipul de sol.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate