Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Consistenta Ciorba de Burta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
85 replies to this topic

#1
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Am luat ieri un os de vita de la carmangerie in ideea de a face o ciorba de burta. Nu stiu exact care este reteta ideala, dar din ce stiam, osul de vita este esential. Am gasit un capat de os (epifiza) si am fost bucuros ca l-am gasit deoarece din cate stiu este ce trebuie. Nu a fost os complet. Cateodata se gasesc si oase complete care se pot taia in 2-3 bucati de catre macelaer si se pun la fiert toate segmentele. Eu am gasit de data asta doar epifiza. Cum ar fi in poza de mai jos partea din dreapta a osului. Osul cantarea cam 1,5kg.
   Am ajuns acasa si l-am dat in lucru. Dupa ce a fost lasat in apa sa iasa sangele din os (era proaspat) l-am pus la fiert. Nu retin cat a fiert dar sa fi fost vreo 3-4 ore. Cand am considerat ca e gata ciorba, mi-am pus o portie si am constatat ca semana cu o supa chioara de spital sarac. Nu avea consistenta care ti-o da de obicei colagenul osului de vita.
   Am pus-o in frigider si am vrut sa vad astazi daca se face aspic/gelatina asa cum iesea de obicei dupa ce o lasi la frigider si se pare ca nu s-a inchegat.
   Tremura putin ca o piftie dar timid. Adica e mai mult lichida, fata de alte dati cand puteam sa intorc oala invers fara sa cada continutul din oala.
   Aveti idee oare ce ar fi putut fi in neregula? Clar e de la os dar nu imi dau seama ce anume. Osul nu a fost doar os. Era imbracat cu un invelis ce parea sa fie carne sau grasime din zona respectiva. Adica nu era os chel.
   M-am gandit ca poate nu l-am fiert destul dar nu cred ca este asta motivul. Nu stiu ce face supa sa iasa ca o piftie dupa ce o lasi la frigider si sa-i ofere consistenta aia gustoasa.
   De asta intreb voi ce stiti ca sa vad cum fac data viitoare. Sa stiu la ce sa ma uit cand mai cumpar vreun os. Apropo, ce anume de pe os face supa sa iasa asa cum trebuie? Cartilagiu? Zgarci?


P.S. sa nu imi sugerati sa pun si adidasi de porc. Am mai primit sfatul asta si nu cred ca imi place combinatia.

Attached Files


Edited by mrsme21, 30 April 2023 - 08:42.


#2
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,602
  • Înscris: 21.02.2006
Ai facut ciorba de burta doar dintr-un os ? Posted Image    Fara smantana, morcovi, usturoi, otet si burta?

Edited by pufarin, 30 April 2023 - 08:46.


#3
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

 pufarin, on 30 aprilie 2023 - 08:45, said:

Ai facut ciorba de burta doar dintr-un os ? Posted Image

    Da. In galantar erau cateva oase dar doar acesta, adica capatul de os parea potrivit. Restul nu stiu ce fel de oase erau dar nu pareau sa fie pt ciorba de burta. Erau tot de vita dar alte parti. Nu pareau sa fie parti componente ale osului din care rezulta ce am cumparat eu.
Crezi ca nu a fosr suficient? Am dat 18 Lei pe el si tin minte ca data trecuta cand am luat au fost 13 Lei si a iesit aspic. A iesit Ok. Am zis ca nu are cum sa iasa prost.

P.S. nu imi vine sa cred ca asta ai inteles: ca n-am pus ce ai enumerat acolo

Edited by mrsme21, 30 April 2023 - 08:52.


#4
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,692
  • Înscris: 16.08.2010
Am încercat mai multe rețete de ciorbă de burtă dar nu-mi ieșea pe gustul meu. Apoi am găsit rețeta lui Hădean (de fapt a nevesti-sii) și se pare că e ce trebuie. Bine, și el recomandă să pui un picioruș de porc dar eu nu pun mereu, iese și fără.

Citește partea aia în care zice de 'îngroșală'.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,449
  • Înscris: 01.12.2001

 mrsme21, on 30 aprilie 2023 - 08:40, said:

Am luat ieri un os de vita de la carmangerie in ideea de a face o ciorba de burta.
Pai asta ai scris.
Ai tot povestit de osul tău pt ciorba de burta.
:)
Și acum vrei răcitură din el. ;)

#6
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Ai pus prea multa apa. Poate nu ai pus suficienta smantana si oua. Este esential sa descrii exact ce ai pus in ea si cum ai facut-o.

#7
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

 mrsme21, on 30 aprilie 2023 - 08:40, said:

Am luat ieri un os de vita de la carmangerie in ideea de a face o ciorba de burta.
la mine în rețetar ciorba de burtă se face din burtă. Posted Image
Referitor la oase, eu fierb cantități egale de oase și apă (completez apa dacă scade). Caut oase cu multe cartilagii, gen genunchi sau copită, mai puțin oase drepte, chiar dacă au măduvă.

Probabil ai pus prea multă apă peste osul ăla.

Edited by DaculScoril0, 30 April 2023 - 09:17.


#8
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Poate ca ai pus prea multa apa. Burta in sine mai adauga "gelatina", dar daca ai pus burta prefiarta, gelatina aia s-a mai dus...

#9
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

 DaculScoril0, on 30 aprilie 2023 - 09:10, said:


la mine în rețetar ciorba de burtă se face din burtă. Posted Image
Referitor la oase, eu fierb cantități egale de oase și apă. Caut oase cu multe cartilagii, gen genunchi sau copită, mai puțin oase drepte, chiar dacă au măduvă.

Probabil ai pus prea multă apă peste osul ăla.

   Am facut intr-o oala mai mare. Cea in care faceam de obicei era ocupata. Probabil asta e motivul.

 dorin_2k, on 30 aprilie 2023 - 09:02, said:


Pai asta ai scris.
Ai tot povestit de osul tău pt ciorba de burta.
:)
Și acum vrei răcitură din el. ;)

    M-am concentrat pe os pentru ca stiu ca el ii da consistenta ciorbei. Colagenul sau ce naiba proprietate a lui o face gustoasa.
  Si apropo, eu nu pun ou, otet, usturoi si smantana in oala mare. Isi pune fiecare in farfurie cat vrea cand incalzim.

Edited by mrsme21, 30 April 2023 - 09:18.


#10
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,390
  • Înscris: 29.07.2013
Adidasii de porc sunt imbatabili pentru consistenta.
Nici la cele mai deocheate restaurante nu cred ca se obtine consistenta fierband exclusiv oase de vita.

Recomand de asemenea, iubitorilor de astfel de ciorbe, ciorba de ciocanele ;)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c0KWRavbFik?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,294
  • Înscris: 05.06.2002

 mrsme21, on 30 aprilie 2023 - 09:18, said:



   Am facut intr-o oala mai mare. Cea in care faceam de obicei era ocupata. Probabil asta e motivul.



    M-am concentrat pe os pentru ca stiu ca el ii da consistenta ciorbei. Colagenul sau ce naiba proprietate a lui o face gustoasa.
  Si apropo, eu nu pun ou, otet, usturoi si smantana in oala mare. Isi pune fiecare in farfurie cat vrea cand incalzim.
Deci: ai pus un os sa fiarba intr-o oala mare, cu multa apa, n-ai pus burta, n-ai pus ou, n-ai pus smantana, n-ai pus otet si te asteptai sa-ti iasa ciorba de burta. Interesant!

#12
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

 argonaut, on 30 aprilie 2023 - 10:10, said:

Adidasii de porc sunt imbatabili pentru consistenta.
Nici la cele mai deocheate restaurante nu cred ca se obtine consistenta fierband exclusiv oase de vita.
mie asta mi se pare blasfemie.
Poți obține o consistență bună din exclusiv din oase de vită.
Eu pot.

#13
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,692
  • Înscris: 16.08.2010

 mrsme21, on 30 aprilie 2023 - 09:18, said:

  Si apropo, eu nu pun ou, otet, usturoi si smantana in oala mare. Isi pune fiecare in farfurie cat vrea cand incalzim.

Usturoi, oțet, smântână știu cum se pun în farfurie. Cum pui oul?

#14
IaBaDaBadU

IaBaDaBadU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2022
Multe minuni mai vezi pe net 🤣🤣🤣 pai ciorba de burta se face din burta, nu din os. 😂😅 Din os faci rasol.

#15
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,915
  • Înscris: 17.08.2022
Eu fac de 2-3 ori pe an ciorba de burta.
Afara nu manac niciodata
Dar nu cu os de vita ci cu rasoale de vita.
in primul rand, dupa ce curat bine-bine si
spal burta -nefiarta- de la macelarie,  cu otet
o fierb cu rasoalele si arunc apa
Asa dispare sangele din rasoale si mirosul burtii si impuritatile ce le mai are de la curatat

Attached File  ciorba burta.jpg   64.54K   32 downloads

La a doua fiebere, functie de cum apreciez grosimea burtii si rasoalele,
pun cateva fasii de urechj de porc, care ca si picioarele au gelatina.
Dar nu vreau piftie de burta, vreau ciorba de burta.
Asa ca la fiert pun toate legumele cu rasoalele si burta.
Scot totul intr-o sita si in zewama de la fiert,
fac sosul- cu ou, smantana si otet, preparate separat intr-un bol
Pentru culoare, morcov ras calit cu putin usturoi ras de asemeni.
Tai burta fasii si o pun in zeama cu sau fara carnea din rasol si mai fierb jumatate de ora sa se amestece gusturile.

Edited by vio69c, 30 April 2023 - 10:58.


#16
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

 IaBaDaBadU, on 30 aprilie 2023 - 10:41, said:

Multe minuni mai vezi pe net ������ pai ciorba de burta se face din burta, nu din os. ���� Din os faci rasol.
Oasele dau consistență și gust ciorbei.
Rasolul e o anumită parte din vită, nu se face din os.

#17
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 23.05.2003
Cred că au fost câteva erori în execuție.
Iar adidași de porc în ciorbă de burtă...

Nevasta-mea o drege de la început cu tot ce trebuie. Ce rămâne opțional după gustul fiecăruia e smântâna și oțetul (dacă se simte nevoia la mai mult decât e dreasă).

PS. Oasele de vită după ce fierb sunt plăcerea mea vinovată. Le lustruiesc și le sug măduva mai ceva ca un câine flămând. :D

#18
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,692
  • Înscris: 16.08.2010

 IaBaDaBadU, on 30 aprilie 2023 - 10:41, said:

Multe minuni mai vezi pe net ������ pai ciorba de burta se face din burta, nu din os. ���� Din os faci rasol.

Uite-așa ai aflat și tu că la ciorba de burtă se pun și oase de vită... De regulă, în denumirea unei rețete nu apar toate ingredientele, chiar dacă-i zice ciorbă de burtă, nu înseamnă că nu se mai pune nimic altceva...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate