Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Viza Africa de Sud

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#37
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Au cerut adeverinta de la locul de munca?
Ce suma minima vor pe extrasul de cont?

#38
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008
Nu cer nicio adeverinta. Trebuie doar sa completezi numele firmei si adresa.
Ref. la extras nu exista nicio instructiune mai mult decat ‘certified’ si pe ‘ultimile trei luni’. Evident, cu cat mai mult e acolo si cu cat mai multe tranzactii, cu atat mai bine.

#39
baghy

baghy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 21.12.2006
salut, a mai incercat cineva? au introdus evisa fee?
also, poate vreti un cruise spre SA.
https://book.cruised...TA5NTQuNjAuMC4w

#40
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
[ https://contents.odysol.com//content/images/Itineraries/TRS_KAK_HER_RHO_ALY_SAF_AQJ_SLL_MRU_LPSN_DUR.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Oare aia fac si croaziere me mediterana? As fi interesat, in special de porturile Samarqand si Yezd

#41
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Samarqand nu era in Uzbekistan?

Edited by danigoleman, 05 September 2023 - 08:36.


#42
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Ba da, dar ma gandesc ca pe harta lor acopera si atlantida uzbeka :lol:

#43
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

 baghy, on 04 septembrie 2023 - 21:41, said:

salut, a mai incercat cineva?

Am citit pe FB acum vreo saptamana , tot asa cineva se mira ca nu i-a luat taxa si intreba daca i-o va cere cumva acolo dupa sosire.
Dar, stiti cumva, cat de devreme pot aplica ptr viza, cu cat timp inainte?

#44
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Am o alta intrebare ptr Kayman. Banuiesc ca iti cer Port of Entry. Trebuie neaparat sa ajungi pe cale aeriana sau merge si rutier?

#45
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008

View Postdanigoleman, on 07 septembrie 2023 - 17:21, said:

Am o alta intrebare ptr Kayman. Banuiesc ca iti cer Port of Entry. Trebuie neaparat sa ajungi pe cale aeriana sau merge si rutier?

Parca te pun sa scrii in aplicatie unde ajungi, dar… undeva (nu mai stiu unde) scria f. clar ca evisa e pt. intrare doar prin OR Tambo (numele aeroportului intl. din Joburg).

Taxa nu exista deocamdata. Si banyiesc ca poti aplica oricat de devreme vrei tu.

#46
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postkayman, on 23 septembrie 2023 - 16:03, said:

Parca te pun sa scrii in aplicatie unde ajungi, dar… undeva (nu mai stiu unde) scria f. clar ca evisa e pt. intrare doar prin OR Tambo (numele aeroportului intl. din Joburg).


Esti sigur? De ce doar Johannesburg? Cape Town ce ar avea? Eu din ce am vazut la port of entry avea mai multe optiuni : air/land/sea/carrier

Ce e  interesant e cu taxa. Ptr ca am dat recent peste un tip din Lituania care a luat tot e-visa si a plati 40 de dolari, mi-a aratat si print screen-ul, unde la noi e 0 la el ar fi 40...

PS: Asa ti-a aparut si tie la payment?

[ https://scontent.ftce2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.15752-9/380423372_1754480508345200_3109449581865380739_n.png?_nc_cat=100&ccb=1-7&_nc_sid=ae9488&_nc_ohc=eyKVwsdYGDUAX-d9okt&_nc_ht=scontent.ftce2-1.fna&oh=03_AdRqxWFZKEwahWGzmCvsUZ1A04Df1mDyFcnsvqdSMRgCeg&oe=653A69C9 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by danigoleman, 26 September 2023 - 16:20.


#47
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Taxele de viza nu sunt universale. Se aplica in functie de intelegerile dintre state.

#48
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008

View Postdanigoleman, on 26 septembrie 2023 - 16:20, said:

Esti sigur? De ce doar Johannesburg? Cape Town ce ar avea? Eu din ce am vazut la port of entry avea mai multe optiuni : air/land/sea/carrier

Ce e  interesant e cu taxa. Ptr ca am dat recent peste un tip din Lituania care a luat tot e-visa si a plati 40 de dolari, mi-a aratat si print screen-ul, unde la noi e 0 la el ar fi 40...

PS: Asa ti-a aparut si tie la payment?

Nimic nu e sigur cu astia.... dar mai la inceput pe pagina principala DHA era un scrolling banner pe care scria e-visa pt. arrivals la OR Tambo, ceva in genul asta. Apoi o lista de tari pt. care era valabila, printre care NU era si Romania. Evident cand dadeai click aparea si Romania in lista de tari. Poate ramasese asa din faza de pilot.... anyway, chiar nu stiu ce sa zic, poti sa le scrii un email, poate iti raspunde cineva.

Ref. la taxa, da, la fel a aparut si la mine, am ignorat-o si intr-o zi doua s-a schimbat statusul in 'awaiting adjudication'. Dupa alte aprox. 2 zile am primit si viza. Eu cred ca e din cauza ca habar n-au de capul lor, cand aplicam la ambasada plateam 43 de eur de pers., daca te duci la Budapesta nu cred ca e zero.

#49
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postkayman, on 16 iulie 2023 - 22:40, said:

Nu cer nicio adeverinta. Trebuie doar sa completezi numele firmei si adresa.
Ref. la extras nu exista nicio instructiune mai mult decat ‘certified’ si pe ‘ultimile trei luni’.

Am facut si eu cont pe site-ul ptr eVisa si am ajuns la incarcarea documentelor.
Extrasul tu l-ai obtinut direct in engleza?De la care banca? Sau l-ai tradus?

Edited by danigoleman, 28 September 2023 - 14:39.


#50
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008

View Postdanigoleman, on 28 septembrie 2023 - 14:38, said:

Extrasul tu l-ai obtinut direct in engleza?De la care banca? Sau l-ai tradus?

Am cerut de la ING in engleza, cu semnatura si stampila (electronice, evident).

#51
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Cica s-a "imputit" iar treaba Posted Image))
A fost o situatie in august, au ajuns 67 de pakistanezi cu acelasi avion in JNB, habar n-aveau de ei, nu au putut sa raspunda ce cauta acolo, nu aveau rezervari la hotel etc . Toti erau cu Evisa.
Au suspendat imediat intrarea cu Evisa ptr toti pakistanezii dar acum multi din cei care au aplicat dupa 13 august se plang ca dureaza f. mult raspunsul (saptamani, o luna etc), sau nu primesc deloc raspuns.
In plus, un tip din Abu Dhabi a patit o alta chestie:  Etihad nu l-a lasat sa se imbarce pe motiv ca nu functiona qr code-ul de pe foaia tiparita cu viza...

Edited by danigoleman, 04 October 2023 - 22:37.


#52
traditionalro

traditionalro

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.10.2023
Salutare,
Are cineva info din propria-i experiență sau de la cunostinte, despre extrasele de cont in ceea ce priveste viza pentru Africa de Sud?. Am aplicat recent online si dupa cca 30 de zile am primit ,,Rejected’’ din cauza acestor extrase. Tin sa mentionez ca am incarcat un extras( ultimele 3 luni) in limba romana, semnat si stampilat de banca pe fiecare pagina( nu emit in engleza) si un exemplar tradus in engleza cu stampila traducatorului pe ultima pagina. Nu stiu exact ce nu a fost ok. In descrierea lor in ceea ce priveste motivul refuzului, scrie ca nu am incarcat documentul bancar certified.
Ati mai intalnit aceasta problema, cum ati rezolvat?
Multumesc

#53
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Probabil vor semnatura si stampila bancii pe fiecare pagina si in documentul tradus!

Eu m-am cam lamurit cu aceasta Evisa de cand am vazut un caz de pasager care nu a fost imbarcat ptr ca avea Evisa (de catre Etihad). Mi se pare cam riscanta, cred ca mai bine ma duc la Budapesta, unde am inteles ca nici nu fac figuri cu extrasul de cont.

Edited by danigoleman, 17 October 2023 - 13:43.


#54
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
Scuze de offtopic : ce este asa de atrăgător acolo?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate