Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Metropola lui Pandele se orientea...

oprirea taximetristilor pe singur...

Curatat viniluri. Cand? Cum? Cu ce?

Ajutor informații Bucure5...
 Poor Things - 2023

Delphin Palace vs Sunis Elita

Apartament 3 camere, proprietari ...

An constructie bloc din Bucuresti
 Masina de spalat rufe Slim Beko W...

Sfat achizitie telefon dimensiuni...

Setare limba tastatura laptop.

Lenovo Ideapad 3-15ALC6 LCFC HS46...
 filtru de particule benzina GPF

Rascumparare titluri de stat TEZA...

Chirie la Administratia Fondului ...

Fisuri anvelope?

Viza Africa de Sud

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

danigoleman

danigoleman

Senior Member

• Grup: Senior Members
Depinde.
Eu ma duc ptr zona Cape Town (oras+imprejurimi).

Edited by danigoleman, 17 October 2023 - 16:23.

traditionalro

traditionalro

New Member

• Grup: Candidate Members

View Postdanigoleman, on 17 octombrie 2023 - 13:38, said:

Probabil vor semnatura si stampila bancii pe fiecare pagina si in documentul tradus!

Eu m-am cam lamurit cu aceasta Evisa de cand am vazut un caz de pasager care nu a fost imbarcat ptr ca avea Evisa (de catre Etihad). Mi se pare cam riscanta, cred ca mai bine ma duc la Budapesta, unde am inteles ca nici nu fac figuri cu extrasul de cont.

Multumesc🙋

kayman

kayman

Active Member

• Grup: Members

View Posttraditionalro, on 17 octombrie 2023 - 05:38, said:

Salutare,
Are cineva info din propria-i experiență sau de la cunostinte, despre extrasele de cont in ceea ce priveste viza pentru Africa de Sud?.

Cel cu care am primit eu viza era pe 3 luni, cont in eur, in engleza, semnat si stampilat (electronic) pe fiecare pagina.

View Postdanigoleman, on 17 octombrie 2023 - 16:21, said:

Depinde.
Eu ma duc ptr zona Cape Town (oras+imprejurimi).

Bati drumul pana acolo si nu te duci in safari?

danigoleman

danigoleman

Senior Member

View Postkayman, on 18 octombrie 2023 - 09:35, said:

Bati drumul pana acolo si nu te duci in safari?

M-oi duce, dar Kruger este cam "peste mana".
Pana una alta oamenii astia sunt culmea. Acuma cica dureaza minim 30 de zile raspunsul la Evisa (conform raportarilor unora care au aplicat) si acum cica vor si "proof of accomodation", desi nu mentioneaza nicaieri explicit asta.

kayman

kayman

Active Member

Exista safari mai aproape de Cape Town decat Kruger. Addo daca vrei sa conduci tu, dar si cateva parcuri private (Amakhala, Shamwari etc.). Ori conduci pana acolo, ori iei un zbor scurt pana in Port Elizabeth.

Apropo de viza, la ambasada mereu au cerut rezervari pt. toata perioada. La evisa cand am aplicat eu la șto in vara a mers fara. Oricum, poti face ceva de forma pana obtii viza si pe urma anulezi.

Edited by kayman, 19 October 2023 - 08:58.

danigoleman

danigoleman

Senior Member

Tembelii astia mai nou resping toate cererile de eVISA, pare ca nici nu se mai obosesc sa le citeasca, dau si motive la misto. De ex unei persoane i-au respins ca nu are pasaportul valabil mai mult de 30 de zile de la data in care va parasi tara, cand ea are pasaport abia schimbat, deci cu aproape 10 ani valabilitate.
Dar, vestea buna: Lufthansa mi-a modificat orele de zbor si pot sa cer refund complet.
Astia isi bat joc, merita boicotati.

Edited by danigoleman, 07 November 2023 - 15:03.

kayman

kayman

Active Member

danigoleman, on 07 noiembrie 2023 - 14:56, said:

Lufthansa mi-a modificat orele de zbor si pot sa cer refund complet.

N-ar strica, asta daca nu ti-era dor si de o vacanta la budapesta.
In plus, parca nu trece saptamana sa nu mai auzi de un turist talharit / împușcat etc. Eu m-aș gandi bine de tot daca sa ma mai duc acolo. Ma bucur ca am apucat vremuri mai bune dar acum parca e mai rau ca niciodata.

danigoleman

danigoleman

Senior Member

Oare la extrasul de cont ptr Evisa o fi preferand cate un extras separat pe fiecare luna sau unul cu toate cele 3 luni?
Ca la ING sunt ambele variante si difera putin formatul.
O fi vrand luni complete sau e ok de exemplu 15 septembrie-15 decembrie?

kayman

kayman

Active Member

Vizualizare mesajdanigoleman, pe 05 decembrie 2023 - 23:04, a scris:

Oare la extrasul de cont ptr Evisa o fi preferand cate un extras separat pe fiecare luna sau unul cu toate cele 3 luni?

Din tot ce scriu oamenii, n-ai inteles ca e loterie? Posted image
(eu cand am aplicat am cerut pe 3 luni in urma de la data cererii si in engleza, stampilat si semnat, cont in eur)

Edited by kayman, 06 December 2023 - 14:25.

danigoleman

danigoleman

Senior Member

View Postkayman, on 06 decembrie 2023 - 14:24, said:

Din tot ce scriu oamenii, n-ai inteles ca e loterie? Posted Image

Am aplicat si eu pe 15 decembrie ptr Evisa...inca astept, sunt "doar" 7 saptamani.
Astia nu-s sanatosi. Mai ales ca nu se stie nici in ce ordine le proceseaza, prob abil cum se scoala dimineata.
Stiu 2 persoane care au aplicat in aceeasi zi, pe 1 decmebrie. Una  a primit-o pe 10 ianuarie, alta asteapta si acum...

Lex404

Lex404

Guru Member

• Grup: Moderators
No, cum ii. O primit careva viza minune? :lol:

danigoleman

danigoleman

Senior Member

Haha  Mi-au dat reject dupa 10 saptamani. Nu le place extrasul de cont cica " couldn't be verified". Era fix de la Ing, in engleza, ca al lui kayman.
I-am intrebat care e treaba, si sa vezi prostie. Cica ei ar fi contactat banca si nu au primit raspuns, astfel considerand ca extrasul nu e valid. Cat de batuti in cap sunt? Astua nu au auzit de gdpr? De fapt nicio banca niciodata nu da detalii despre conturile unui client unei alte enitati.
Mna, ma aleg cu un city break la Budapesta.
Altceva " misto": conversand cu ei pe tema chestiei absurde cu contactarea bancii, imi scrie " but nobody forces you to come to South Africa".
Altceva si mai misto: ma enervez si fac cerere de chargeback la Wise  . Le dau un pdf de 45 de pagini cu toate mizeriile astora. Rezultat: se aproba, am primit banii inapoi ptr taxa de viza. Probabil i-au reclamat multi si se cunoaste situatia?!

Edited by danigoleman, 24 February 2024 - 00:41.

kayman

kayman

Active Member

Incredibil ce bataie de joc! Deci intre timp au bagat si taxa?
De ce tii tu neaparat sa te duci? Sunt atatea tari pe acolo unde nu ai nevoie de viza. Mai bine pastrezi banii de Budapesta pt vacanta.

danigoleman

danigoleman

Senior Member

Da, au pus taxa, e cam 110 lei.
Am bilete luate ca am prins o oferta f buna la Lufthansa. Dar vad ca as putea sa le modific sa fac doar un tranzit de 24 ore la ei, care din cate am vazut nu necesita viza.

Edited by danigoleman, 24 February 2024 - 11:55.

Lex404

Lex404

Guru Member

• Grup: Moderators
Bai ce nașpeți :lol:

Bagă asigurarea pentru despăgubire pe bilet. Nu te complica cu tranzit.

danigoleman

danigoleman

Senior Member

Nu "prea" am asigurare...avusesem o modificare de orar dar astia de la Lufthansa sunt smecheri, am avut termen vreo luna, daca nu dadeam accept imi anulau biletul. Nu puteam sa-l tin prea mult in "aer".
Asta e , m-am repezit sa cumpar ptr ca intr-adevar il prinsesem destul de ieftin, 400 si ceva de euro pana in sudul Africii si inapoi cred ca e un pret bun la ora asta.
Dar, m-oi descurca eu, pana la urma pot sa ma duc si la Budapesta, si asa nu am mai fost, zic ca fac un city break. Partea buna e ca mai am peste 4 luni pana la plecare.
Deocamdata ii tot bombardez cu plangeri, am scris si la ambasada Romaniei. Scrie acolo ca am dreptul la apel, eu vreau sa le fac apel la decizie, nu ma las. Posted Image

Am auzit si cazuri mai grave,  o persoana care are si agentie de turism si a calatorit in 100 de tari a vrut sa se duca cu toata familia. Bilete luate anul trecut in mai cand s-a anuntat ca se poate lua Evisa
Zborul a fost acum 2 zile, au pierdut peste 2000 de euro pe bilete+cazari. Lor cumva le-au spus in mailuri ca pot aplica doar cu cel mult 30 de zile inainte. Au aplicat, au asteptat...cu o sapt inainte i-au contactat pe dementii astia, care le-au zis ca e totul ok, sa stea fara grija, vizele vin...si au tot asteptat, a trecut ziua cu zborul, a doua zi primesc reject, fix pe motiv ca "a trecut data zborului". Daca puteti crede cat de nemernici pot fi.
Ba i-au pus sa plateasca si cazarile, le-au pierdut si pe alea...
Si acum, le trimit raspunsuri (cu intarziere) la mailurile de saptamanile trecute(au scris la multe adrese) , in care repeta aceeasi placa "va rugam sa reaplicati"...

Edited by danigoleman, 24 February 2024 - 23:47.

kayman

kayman

Active Member

Vizualizare mesajdanigoleman, pe 24 februarie 2024 - 23:46, a scris:

am scris si la ambasada Romaniei

Scrie-i si lu' Zaharescu, consul pǎ Chep Taun, el stie cu șpagile cu asta, poate are o portita prin dos hahahaha

Edited by kayman, 26 February 2024 - 17:37.

danigoleman

danigoleman

Senior Member

Hahaha...ambasada a raspuns ca "le pare rau" si mi-au dat un link catre DHA Leadership.
E o treaba cu spagile, sunt niste firme de "agenti de imigrari" care ite asigura ca daca aplici prin ei iei EVisa la sigur. Taxa e cam 300 euro de persoana Posted Image)
Unul de la alta firma mi-a zis asa "orice documente vei depune, decizia tot aia va fi, aplica prin noi si iti garantam ca o ai in cateva zile, noi stim ce trebuie facut".
Cred si eu, iti ia tie 300 euro, da 100 la aia de la DHA si gata, aia dau aprobare. Sunt "mana in mana".

Iti dai seama ca nu dau un leu la din astia...

Edited by danigoleman, 26 February 2024 - 19:43.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate