Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Viza Africa de Sud

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#19
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View PostLex404, on 29 aprilie 2023 - 20:50, said:

Aparent ar fi valabila eVisa aia si pentru pasaportul romanesc

Suntem într-o companie..."respectabilă". :facepalm:

#20
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,004
  • Înscris: 22.01.2008

View Postdanigoleman, on 29 aprilie 2023 - 22:46, said:

Oricum daca ma duc, va fi peste 1-2 ani cel putin.


Cel mai intelept. Pe langa mizeria cu luat viza, in prezent au mari probleme cu curentul, inclusiv se asteapta la un posibil colaps total al retelei.

#21
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 13.09.2022
E oficial:
https://www.digi24.r...-de-sud-2354711

Quote

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) a salutat vineri faptul că autorităţile din Africa de Sud au decis includerea României, alături de alte state din UE, pe lista ţărilor ai căror cetăţeni pot solicita şi obţine online viza de intrare în acest stat. Măsura este deja aplicabilă cetăţenilor români, mai precizează MAE. „Decizia autorităţilor de la Pretoria este rezultatul demersurilor MAE, inclusiv prin Ambasada României la Pretoria, prin care s-a urmărit facilitarea procesului de obţinere a vizelor pentru cetăţenii români care călătoresc în scop de afaceri sau turism în această ţară. Pentru obţinerea vizei electronice, cetăţenii români trebuie să acceseze pagina web https://ehome.dha.gov.za/ePermit/home - unde, după crearea unui cont de utilizator, pot transmite solicitarea pentru obţinerea vizei online. După validarea cererii, solicitanţii primesc pe email viza electronică, care trebuie tipărită şi prezentată, împreună cu paşaportul, Poliţiei de frontieră la intrarea în Africa de Sud”, se arată într-un comunicat de presă al MAE, preluat de news.ro.

Edited by danigoleman, 19 May 2023 - 19:48.


#22
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,004
  • Înscris: 22.01.2008

 danigoleman, on 19 mai 2023 - 19:47, said:

E oficial:

Gargara ieftina, demersurile MAE pe dracu, au bagat la gramada toate tarile parlite din Europa care inca nu sunt exempt. Nu ca sistemul ar functiona, asa ca deocamdata tot excursia la Budapesta ramane solutia (onearoasa). Asta daca vrei viza cat de cat la timp si fara riscul de a pierde bani pe rezervari de zboruri si cazari.

#23
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 13.09.2022
De ce n-ar functiona?
Acum na, stiu ca poate fi problematic, la fel face si Australia, le trimiti documentele cerute si pe unii ii tin cu lunile, fara raspuns si nu poti contacta pe nimeni sa intrebi ce si cum, ti se spune doar sa astepti.

Edited by danigoleman, 21 May 2023 - 19:40.


#24
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Sistemele astea de vize online sunt de obicei facute cu picioarele. La AUS problema e ca nu voiau sa bage Romania in sistem, dar au pus-o la presiune, si nu e automatizat ci fac verificarile manual. Toata europa primeste rezultatul instant, numai Romania (si cred ca BG), nu.

Tin minte cand au pus Iran si Azerbaijan eVisa, efectiv nu functionau :lol: tot la consulat am ajuns..

Asa ca nu am mari sperante de la RSA

#25
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,004
  • Înscris: 22.01.2008
Am mai zis, eu unul astept primii cobai sa vina sa povesteasca aici despre experienta lor cu evisa. Intre timp:

https://www.tripadvi...uth_Africa.html

#26
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 13.09.2022
E unul la postarea 63, zice ca a primit.
In rest, sunt "calit" in asa ceva , cand am aplicat la Australia anul trecut, sa stii ca sunt forumuri intregi cu mult mai multi oameni plangandu-se, aici e nimica toata la SA.
Eu pana la urma am scris la vreo 10 parlamentari australieni cat si la primul ministru cel nou Posted Image) nu stiu daca a ajutat sau nu. Plus doua saptamani la rand complaint zilnic deschis. Sunt forumuri pline cu oameni care au pierdut banii pe biletele de avion cu viza online de AUS. Asa ca, da, mai degraba fac un city break la Budapesta decat sa astept dupa astia. Oricum mai astept vreun an poate se dau pe brazda.
Stie cineva, e obligatoriu sa ai bilete cumparate ptr viza online de SA? Ca la Australia nu era necesar...
Ca asa, ma pot risca, atfel nu as face-o. Ptr viza la ambasada cer clar biletele dar nu stiu daca si ptr asta online.

Edited by danigoleman, 22 May 2023 - 18:50.


#27
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,004
  • Înscris: 22.01.2008

 danigoleman, on 22 mai 2023 - 18:50, said:

Stie cineva, e obligatoriu sa ai bilete cumparate ptr viza online de SA?

Cineva zicea (nu mai stiu unde) ca a aplicat fara, doar cu un simplu itinerar. As zice sa ai macar niste cazari confirmate pt perioada pt care aplici (din alea cu free cancelation pana in ultima zi, de pe booking).

Go for it si spune-ne si noua cum a fost. :)

#28
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,004
  • Înscris: 22.01.2008
A mai postat cineva ca a primit viza, chiar repede, dar aparent a avut bilet de avion cumparat (nu si cazari).

#29
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,004
  • Înscris: 22.01.2008
Cica se duce joiannis in vacanta (pardon, 'vizita oficiala') in Africa de Sud, sa vedem daca intre safari si golf are timp si de o discutie despre vize.

#30
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 13.09.2022
Mda, alti 500.000 de euro pe apa sambetei...
Il doare pe el undeva de vize.

#31
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,004
  • Înscris: 22.01.2008
M-am apucat sa fac o 'simulare' pe site-ul e-visa. Mi-am facut cont, am completat cererea, am incarcat documentele, am ajuns la plata si am primit si decizia. Cateva observatii:
- formularul e diferit de cel completat fizic la ambasada, iti cer si pe mama si pe tata (literalmente, vor detalii despre parinti, sotie, prarintii sotiei etc.)
- principala diferenta e ca intreaba (cu detalii exacte) despre toate vizele pe care le-ai primit, valabile sau expirate, din ultimii ani
- dupa completarea formularului, urmeaza partea de incarcare documente - asta a fost cea mai naspa, in sensul ca site-ul nu a mers neam indiferent ce am facut - am incercat de pe tot felul de device-uri, cu tot felul de browsere, diverse formate etc. Nimic. Dupa nu stiu cate zile de incercari esuate, intr-o buna zi pur si simplu a mers.
- lista de documente obligatorii solicitate:
Flight Itinerary Or Booking - aici am dat copy paste la o combinatie oarecare de zboruri de pe google flights
Foreign Visas - am pus poze cu toate vizele din ultimii x ani, inclusiv una de-a lor - aparent nu au fost impresionati, vedeti mai jos
Proof of Marriage or Spousal Relationship
Purpose and duration of visit - aici n-am pus nimic, probabil niste rezervari, chiar si fake ar ajuta
Three Months Certified Bank Statement - aici am incarcat un extras de la un depozit, destul de consistent, dar nu in formatul cerut de ei
Valid Passport
- dupa incarcarea documentelor, am ajuns la plata taxei care, surpriza, cel putin deocamdata este zero! Pt. cererile la ambasada era 43 eur de pers.!
- dupa cateva zile de asteptare, am primit si decizia: Rejected! Motivul, scrisoarea de la banca invalida. Deci nu prea a contat in cate tari am fost (inclusiv a lor) si de la cate am avut / am viza, au vrut sa vada mai mult decat orice banii.

Cam asta e. Succes la aplicat!

#32
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
:lol: Fereasca-i holera... nici americanii nu m-au intrebat de contul bancar. :lol:

Dar stiu ca, cel putin pentru viza de la consulatul fizic ZA, extrasul bancar trebuia sa fie stampilat si semnat cu manuta (si eventual tradus).

Niste nemernici.

#33
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,004
  • Înscris: 22.01.2008
Semnat, stampilat, in original si evident in engleza. Macar la ambasada de aia 43 eur o fata acra frunzarea hartiile si iti spunea daca nu-i convine ceva, online incarci si speri sa fie ce trebuie.

#34
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,004
  • Înscris: 22.01.2008
Ca sa duc testarea pana la capat, m-am apucat si am completat o noua cerere de viza, cu ceva mai multa seriozitate de data asta, adica am incarcat inclusiv un extras detaliat de cont pe ultimile 3 luni, asa cum se cere. In 2 zile mi-au raspuns ca mi-au dat viza, fix pt. perioada pt. care am cerut, nicio zi in plus sau minus.

Spor la aplicat!

#35
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 13.09.2022
Deci functioneaza treaba...

#36
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,004
  • Înscris: 22.01.2008

View Postdanigoleman, on 14 iulie 2023 - 12:35, said:

Deci functioneaza treaba...

Cu poticneli, dar ceva mai bine decat acum o luna - doua. Cand completezi formularul, inca te delogheaza aiurea cand si cand si pierzi ce ai facut, tre s-o iei de la capat cu ultima sectiune. Pe de alta parte, incarcarea documentelor a mers instant din prima, nu dupa o saptamana de incercari si erori repetate. Au scos pana si certificatul de yellow fever care era in documentele obligatorii si n-avea ce cauta acolo (sunt multe altele optionale care pot fi incarcate dupa caz). Raspunsul a venit in fix 2 zile dupa ce am dat submit, deci f. repede (la ambasada termenul era de 2 saptamani). Si, bineinteles, fata de aplicatia la ambasada sau alte sisteme de e-visa, deocamdata costa nimic. Sa vedem cat tine asa, probabil pana implementeaza modulul de plati online.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate