Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Scena romaneasca

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
mai exista teatru in Ro?
piese puse in scena de fiul lui... sau fiica lui..., actori fara dictie, fara prezenta scenica - practic adulti cu joc de gradinita, regie execrabila, costume si butaforie absente - tinuta de casa/strada si scena cu panze si mobila jupuita, sali de spectacol in paragina cu plasatoare din alta epoca, pubilc needucat care se hlizeste la orice tampenie sau comenteaza tare replicile si care se ridica invariabil in picioare la final sa aplaude si sa tipe "bravo" (indiferent de piesa, pare sa fie o cutuma sa te ridici in picioare cand aplauzi la final).
ce se intampla cu teatrul romanesc? cate un actor cunoscut pe afis, prabusit de ani si care apare doar cu 2-3 replici intr-un spectacol de 2 ore - in rest niste (niste este folosit intentionat!) tineri care nu au nici in clin nici in maneca cu meseria asta. ma intreb ce profesori pot exista la facultatea de teatru daca genul asta de rebuturi ajung pe scena.
cate o pipitza care a prins vreun rol doua pe afara si acum se vrea diva a scenei, cativa dinozauri care abia mai misca si o mare imensa de nulitati.
ma insel? am asteptari prea mari? sunt absurd?
multumesc.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu cred ca e vorba despre cerere si oferta.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,037
  • Înscris: 07.11.2006
O singura observatie doar legat de ridicatul in picioare si aplaudatul protagonistilor. Poate ca acest obicei, cutuma cum ii zici, este din alta epoca, dar este vorba de respect, care la randul lui este si e tot din alta epoca.
In epoca moderna, cu drepturi, respectul a devenit ceva perimat, pe cale de disparitie, degradant chiar, avand prioritate vulgul, galagia, fluieraturile, protestele,etc.
Ca doar nu degeaba am devenit in sfarsit europeni, cu drepturi, ce naiba.

#4
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
respectul acordat fara discernamant isi pierde valoarea. cum faci diferenta dintre o piesa buna si una mai putin buna, daca te ridici sa aplauzi la fiecare final? eu cred mai degraba ca este o lipsa de educatie a publicului, posibil un reflex din comunism, cand te ridicai sa clapai minute in sir dupa discursul tovarasului secretar general.

Edited by obosit, 23 April 2023 - 23:22.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postobosit, on 23 aprilie 2023 - 23:16, said:

daca te ridici in picioare la fiecare final?
La final te ridici in picioare....ca trebuie sa pleci acasa :lol:

#6
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006
Eu cred ca tu ai vazut un spectacol dupa care ai tras concluzia ca "toti e la fel".
Fiecare teatru e diferit, fiecare spectacol e diferit, fiecare actor e diferit si chiar si fiecare public e diferit.

Mai apoi mai e chestia cu talentul, care nu se invata, actorul il are sau nu, asta e.
Si daca intr-o generatie sau doua nu sunt suficienti actori talentati ce-ai vrea, sa se inchida teatrele?

Dar eu cred ca e totusi destul de multa oferta teatrala, si cineva cat de cat avizat sau interesat are de unde alege.

#7
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
Indraznesc sa spun ca am vazut mai mult decat un spectacol inainte sa trag concluziile de mai sus.
Chiar sunt curios daca cineva imi poate recomanda o piesa buna, care sa ma faca sa spun - m-am inselat, uite o piesa buna.

#8
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,960
  • Înscris: 15.04.2019
N-am mai fost intr-o sala de spectacole de multi ani. Avand in vedere cum arata filmele si majoritatea spectacolelor de standup (Netflix, YT) romanesti actuale, cred ca n-am pierdut mare lucru.

#9
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Cu o floare nu se face primavara dar Piersic jr este peste tacsu.

#10
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Sunt epoci diferite.
Atunci fiecare tara avea cate unul sau mai multi sex-symbol si aspectul l-a propulsat pe Piersic senior. Ca nu poti spune ca a fost vreun actor mare, Mai la batranete a crescut.
Juniorul insa a fost bun de la inceput.

#11
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,932
  • Înscris: 12.03.2010
Ai gasit sa te plingi de exact ce nu trebuie (sau nu era cazul). Aplauzele alea (de complezenta sau nu, meritate sau nu) sint singura satisfactie morala pentru care mai exista teatru in tara asta, care e, asa, doar ca sa spunem ca mai avem cultura in tara asta (pe linga orchestre si galerii).

#12
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
mda... am explicat deja problema aplauzelor.

am auzit multe despre acest junior. in afara de spectacolul de la TNB, unde el scrie, el joaca, el regizeaza, mai joaca undeva acest mic geniu?

#13
choratiu

choratiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 21.02.2006
Ai văzut vreuna din piesele regizate de Radu Afrim? În București, la TNB, poți vedea 3 dintre ele: Repetiție pentru o lume mai bună, Pădurea spânzuraților, Trei surori.

Altă piesă care mi-a plăcut mult e "Fete și băieți", un "one woman show" Raluca Aprodu la teatrul Act.

Edited by choratiu, 24 April 2023 - 13:31.


#14
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,932
  • Înscris: 12.03.2010

View Postobosit, on 24 aprilie 2023 - 12:14, said:

mda... am explicat deja problema aplauzelor.
Bre, știi tu vorba aia: "atît se poate"? In tara asta, înainte de război singurii intelectuali care nu erau atirnatori la stat erau artiștii angajați la teatrele deținute de evrei, pentru ca nuci unui roman nu-i dădea prin cap si prin buzunare sa investească in ramura asta a culturii.

Astăzi, daca nu ar fi teatre de stat nu am avea teatre deloc, așa ca poți aplauda fie si numai ca ai asistat la un spectacol live pe scena. Iarăși, la fel ca la Opera, sau orchestrele simfonice. Singurele "întreprinderi" de cultura din tara asta care se autosustin sint cintaretii si galeriile de arta (-casele de licitații) pentru ca fac speculații și trafic cu arta.

#15
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
Din ce am citit, Radu Afrim e are piese "moderne", ceea ce nu prea ma incanta. Am fost acum multi ani la un spectacol de genul asta montat de Andrei Serban (culmea chiar Shakespeare) - am jurat sa nu mai intru la asa ceva.

#16
choratiu

choratiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 21.02.2006

View Postobosit, on 24 aprilie 2023 - 21:55, said:

Din ce am citit, Radu Afrim e are piese "moderne", ceea ce nu prea ma incanta. Am fost acum multi ani la un spectacol de genul asta montat de Andrei Serban (culmea chiar Shakespeare) - am jurat sa nu mai intru la asa ceva.
Într-adevăr piesele regizate de Radu Afrim nu-s pe stilul tragediilor antice sau al pieselor lui Shakespeare de la BBC, dar nici nu aș zice că sunt moderne de dragul de a fi moderne sau pentru a șoca. Îți recomand să mergi la Pădurea spânzuraților și dacă îți place, poți continua și cu celelalte.

Îmi poți da exemple de piese de teatru care ți-au plăcut?

#17
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
Piese care mi-au placut: Puricele (teatrul de comedie cu Banica in distributie), Revizorul (cu Malaele cand inca nu se credea vedeta si Teodosiu), Fierarii (desi Maia Morgenstern nu e preferata mea), Dineu cu prosti (Caramitru + Malaele a fost reusit) ar mai fi cateva dar astea mi-au venit in minte. Din pacate actorii consacrati nu prea mai joaca (consacrati si nu mari, adica iti face placere sa il vezi chiar daca nu este de talia lui Rebengiuc sau Dinica).

#18
choratiu

choratiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 21.02.2006
Din ce ai scris cred că ți-ar plăcea comedia "Artă" la Bulandra.

Edited by choratiu, 25 April 2023 - 21:04.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate