Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Gard dintre vecini

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
O idee genitală am văzut mai nou...
Dacă e la soare....acoperit cu panouri fotovoltaice.
Arată bestial! Ușor de curățat....

#20
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postiliutab, on 21 aprilie 2023 - 21:03, said:

Intreaba-l despre Certificatul de urbanism, Autorizatie de construire, Avize, Acorduri etc. Daca au fost emise aceste documente si s-au respectat toate cele specificate....atunci nu mai e nimic de facut.
Insa despe cei 10 cm expansiune... mai abtinPosted Image. Totusi cartea funciara certifica o proprietate, deci trebuie respectata!
Ce nationalitate are vecinul tau?

Ai cont de 10 ani si acesta e primul tau post? Posted Image

#21
D20082004

D20082004

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.03.2023

View Postbai3tzash, on 21 aprilie 2023 - 15:34, said:

Probabil i se pare urat, ca altceva nu ar avea cea sa-l deranjeze. Fa-l frumos pe partea ta si asta-i viata.
Dar parca vad ca asta-i problema, ca e urat si se asteapta sa-l faca vecinu' frumos (si) pe partea lui.
Stai liniștit, nu aștept sa-mi faca nimic vecinul pe partea mea.

View Postcristobob, on 21 aprilie 2023 - 15:02, said:

Doar de imaltime te poti "lega" .

Insa e cam tardiva treaba, cred ca vei ramane cu acest gard.
Ăsta e amănuntul care mă frustrează cel mai tare și din ce am văzut ar exista ceva pe seama înălțimii, dar bănuiesc că dpdv legal ar trebui să aștept cu lunile.

Edited by Dany_Darke, 22 April 2023 - 23:19.


#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai chef sa platesti expertize, ca acel gard depaseste 2 m ? Dar de unde ? Mai de jos, mai de sus, e terenul in panta, nu e in panta.... ?

Edited by pasilla, 22 April 2023 - 23:25.


#23
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Fun fact cu acea limita de 2m.

Am fost primul care a ridicat gard de boltari acum 9 ani. L-am ridicat la 2.4m mergand pe ideea ca raman cu 2.2 dupa ce se asfalteaza.
Toti din linie s-au legat de mine si acum 8 case au aceeasi inaltime.

Cei de peste drum au facut si ei la fel.
19 case cu gard de aceeasi inaltime.

Ce o sa faca legea in cazul asta? Ne darama pe toti? :lol:

#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postvictor29cr, on 22 aprilie 2023 - 23:25, said:

Ce o sa faca legea in cazul asta?
Se aplica obiceiul locului. :)

#25
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View PostOlteanul_sfios, on 21 aprilie 2023 - 15:06, said:

Ok, ai un gard de 2 m intre tine si vecin, care iti asigura proprietatea si intimitatea. Ce e nasol aici? Al meu a facut soclu de beton si panouri de sarma, asa ca eu i-am multumit si am cumparat plasa de-aia verde ca sa il astup si totul a decurs cu pace si prietenie. Plasa mea a costat 1/10 din costul gardului, asa ca am fost fericit ca nu mi-a cerut nimic.

Banuiesc ca nici tu nu te ai oferit sa achiti partea ta ? ... analizeaza te rog ce inseamna "parazit" ... banuiesc ca o sa te regaseste in ceva %.

#26
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004

View PostD20082004, on 21 aprilie 2023 - 12:59, said:

Problema este ca acest gard a fost ridicat acum 10 ani și fostul proprietar a fost de acord cu magaoaia asta, din ce știu a și semnat ceva.
Ce-a fost mai intai, tu sau gardul? Intelegem ca gardul, atunci de ce ai mai cumparat acolo daca te deranjeaza asa tare? Ai zis ca nu-i bai, il dai jos? Daca fostul proprietar chiar a semnat un acord, nu cred ca ai sanse.

View PostD20082004, on 21 aprilie 2023 - 18:59, said:

Ideea-i bună, dar îmi delimitează grădina și nu prea merge sa pun mese și scaune.
Pai nu tocmai asta-i scopul lui?! Voiai sa pui mese si scaune pe terenul vecinului?

Scuza-ma pentru tonul usor mai acid, dar nu cred ca ai cumparat fara sa vezi terenul inainte. Si ca nou venit sa incepi sa impui vecinilor care stau de zeci de ani acolo sa-si darame gardurile... cred ca e cel mai ingenios mod de a-ti construi viitoarea relatie cu noii vecini.
Ca exercitiu de imaginatie, eu presupun ca terenul e destul de ingust si inchis pe o latura de zidul vecinului. Probabil cand iesi din (viitoarea) casa vrei o priveliste mai larga iar nu sa ti se opreasca privirea brusc intr-un zid netencuit.

Posibile solutii: in primul rand, tencuit. Apoi, ori alb pentru videoproiector, ori gasesti un artist care sa-ti faca o pictura pe el a.i. sa dai pe spate pe oricine te-ar vizita. Ceva bine ales poate chiar crea ideea de spatiu. Dar cel mai bine e ca intai sa-l tencuiesti si sa-l faci alb, vei vedea ca se schimba total.

PS: De fapt nu ne-ai spus, ce ai dori tu de fapt? Vrei sa-l dai jos, pe cheltuiala ta, si sa construiesti alt gard, tot pe cheltuiala ta? Sunt convins ca nu ti-a trecut prin cap ca vecinul de peste gard ar putea participa financiar la operatiunea asta. Si ce fel de gard ai vrea, cat de inalt, sa-ti ofere vedere in curtea vecinului? Daca te legi de inaltimea zidului, el va da jos ultimul rand de boltari a.i. sa aiba un pic sub 2m si a rezolvat problema. Deci, repet intrebarea, ce vezi tu in locul acelui zid, tinand bineinteles cont de faptul ca vecinul s-ar putea sa-si doreasca intimitate la el in curte?

Edited by aladdin2k, 24 April 2023 - 12:04.


#27
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012

View PostTarzy, on 23 aprilie 2023 - 06:13, said:

Banuiesc ca nici tu nu te ai oferit sa achiti partea ta ? ... analizeaza te rog ce inseamna "parazit" ... banuiesc ca o sa te regaseste in ceva %.

Din categoria "nu stiu despre ce e vorba, dar sa imi dau cu parerea si sa ii zic olteanului "parazit", poate imi creste stima de sine, ca am mici probleme si le repar acum". Posted Image

Raspuns corect: gardul inlocuit (pe portiunea de curte, gradina e separata) era construit de mine exclusiv, fiindca asa e obiceiul locului: o data il face unul, data viitoare il face celalalt, prin urmare nu mi-a cerut bani si suntem buni vecini si prieteni in continuare.

Si ca sa te linistesti, tot ce a acceptat a fost ca eu sa ii hranesc si hidratez pe baietii cu lucrul.

Si inca ceva, ca sa dormi si bine: gardul comun al gradinii, facut din teava metalica si plasa de sarma (care are 94 m - ce sa facem, suntem bogati rau Posted Image) a fost construit de mine si nu m-am gandit niciodata sa-i cer bani, fiindca era randul meu. Ai priceput sau iti fac un desen?

#28
D20082004

D20082004

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.03.2023

View Postlaffin, on 21 aprilie 2023 - 13:28, said:

daca te mananca prea tare, sa nu se faca ca vecinu nu i-a dat partea si sa te bage pe tine acum la plata..  Posted Image
inainte sa devi proprietar nu ai vazut situatia?
Proprietari suntem de decenii, doar ca eu acum ajuns putin mai mare vad o idiotenie zidul asta.

View PostDon_Costica, on 21 aprilie 2023 - 13:38, said:

Il tencuiesti, il zugravesti in ce culori iti place tie si zici mersi.
Da' de ce-i zici "megalodon"? Seamana cu un rechin?
Pai ridica-ti un zid de 2.50m pe 2 laturi ale proprietatii tale si zi-mi daca iti convine.Pe langa asta imi tine umezeala in camere.

View Postalumoi, on 21 aprilie 2023 - 13:50, said:

Pe bune? Unii se judeca ani de zile pentru ca vecinul nu vrea sa faca gard si tu te plingi?
Daca aveam macar vreun avantaj din treaba asta nu ma plangeam.

View PostOlteanul_sfios, on 21 aprilie 2023 - 15:06, said:

Ok, ai un gard de 2 m intre tine si vecin, care iti asigura proprietatea si intimitatea. Ce e nasol aici? Al meu a facut soclu de beton si panouri de sarma, asa ca eu i-am multumit si am cumparat plasa de-aia verde ca sa il astup si totul a decurs cu pace si prietenie. Plasa mea a costat 1/10 din costul gardului, asa ca am fost fericit ca nu mi-a cerut nimic.
Ma deranjeaza faptul ca este un gard din bca si de o inaltime foarte mare, care inconjoara 2 laturi, iar vara esti ca intr-o cutie.Pe o parte din proprietate avem un gard din plasa cu un vecin la o inaltime mica si nu deranjeaza pe niciunul dintre noi, personal mi se pare cea mai simpla si eficienta varianta.

View Postaladdin2k, on 24 aprilie 2023 - 12:01, said:

Ce-a fost mai intai, tu sau gardul? Intelegem ca gardul, atunci de ce ai mai cumparat acolo daca te deranjeaza asa tare? Ai zis ca nu-i bai, il dai jos? Daca fostul proprietar chiar a semnat un acord, nu cred ca ai sanse.


Pai nu tocmai asta-i scopul lui?! Voiai sa pui mese si scaune pe terenul vecinului?

Scuza-ma pentru tonul usor mai acid, dar nu cred ca ai cumparat fara sa vezi terenul inainte. Si ca nou venit sa incepi sa impui vecinilor care stau de zeci de ani acolo sa-si darame gardurile... cred ca e cel mai ingenios mod de a-ti construi viitoarea relatie cu noii vecini.
Ca exercitiu de imaginatie, eu presupun ca terenul e destul de ingust si inchis pe o latura de zidul vecinului. Probabil cand iesi din (viitoarea) casa vrei o priveliste mai larga iar nu sa ti se opreasca privirea brusc intr-un zid netencuit.

Posibile solutii: in primul rand, tencuit. Apoi, ori alb pentru videoproiector, ori gasesti un artist care sa-ti faca o pictura pe el a.i. sa dai pe spate pe oricine te-ar vizita. Ceva bine ales poate chiar crea ideea de spatiu. Dar cel mai bine e ca intai sa-l tencuiesti si sa-l faci alb, vei vedea ca se schimba total.

PS: De fapt nu ne-ai spus, ce ai dori tu de fapt? Vrei sa-l dai jos, pe cheltuiala ta, si sa construiesti alt gard, tot pe cheltuiala ta? Sunt convins ca nu ti-a trecut prin cap ca vecinul de peste gard ar putea participa financiar la operatiunea asta. Si ce fel de gard ai vrea, cat de inalt, sa-ti ofere vedere in curtea vecinului? Daca te legi de inaltimea zidului, el va da jos ultimul rand de boltari a.i. sa aiba un pic sub 2m si a rezolvat problema. Deci, repet intrebarea, ce vezi tu in locul acelui zid, tinand bineinteles cont de faptul ca vecinul s-ar putea sa-si doreasca intimitate la el in curte?
Pai vecinul care a ridicat zidul in cauza are vreo 10 ani de cand "s-a mutat" aici, dar nu locuieste absolut nimeni, e mai mult o casa de vacanta in care stau cateva zile din cand in cand.Din ce stiu posibil sa-si fi dat bunicul acordul pentru zidul asta, doar ca nu sunt sigur, eram mititel atunciPosted Image .Ma deranjeaza faptul ca este foarte inalt construit si fiind din bca nu prea este locul aerisit, imi tine umezeala intr-una din camere si destul de multa umbra pe care nu mi-o doresc.Ma gandesc ca cel mai posibil ar fi sa il coboare la o inaltime normala si vreau sa ajung la lucrul asta prin vorba buna, dar cu o baza juridica in spate, sa stiu sigur despre ce vorbesc.Chiar vecinul are o astfel de atitudine, ne cerea sa acoperim niste ferestre care bateau spre curtea lui.Posted Image Posted Image Posted Image

#29
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Daca ferestrele sunt la mai putin de 2 metri de hotar, cam are dreptate conform Codului Civil. Si conditia nu e dependenta de inaltimea gardului ;) Dar poti sa pui geamuri mate si deschidere doar oscilobatanta. Nu mai sunt ferestre de vedere, dar nici nu pierzi lumina.
Cu inaltimea gardului e mai complicat decat crezi, cauta PUZ-ul aplicabil si citeste acolo. La mine e trecuta inaltimea maxima de 2.5 metri intre proprietati, asa ca gardul meu catre un vecin nesuferit are 2.45 metri si era (foarte) viu colorat pe partea lui cand l-am facut. Toate resturile de vopseluri s-au pus pe ulucile alea Posted Image . Probabil s-a mai estompat sau l-a revopsit, nu ma intereseaza. Daca n-a vrut sa-l facem impreuna, l-am facut eu singur, cum am vrut. Mi-a trimis politia pe cap, i-am aratat politaiului PUZ-ul, i-am facut o cafea si ne-am luat la revedere. Daca mai ai prin zona si alte garduri de-astea de cetate, n-ai nici o sansa. Se va chema "obiceiul locului" si vecinul iti va rade in nas ;)


PS. Megalodon e un rechin preistoric. Pentru un zid, puteai sa zici Aiud sau Alcatraz. Mergea si Sing Sing.

#30
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View PostOlteanul_sfios, on 24 aprilie 2023 - 12:25, said:


Din categoria "nu stiu despre ce e vorba, dar sa imi dau cu parerea si sa ii zic olteanului "parazit", poate imi creste stima de sine, ca am mici probleme si le repar acum". Posted Image

Raspuns corect: gardul inlocuit (pe portiunea de curte, gradina e separata) era construit de mine exclusiv, fiindca asa e obiceiul locului: o data il face unul, data viitoare il face celalalt, prin urmare nu mi-a cerut bani si suntem buni vecini si prieteni in continuare.

Si ca sa te linistesti, tot ce a acceptat a fost ca eu sa ii hranesc si hidratez pe baietii cu lucrul.

Si inca ceva, ca sa dormi si bine: gardul comun al gradinii, facut din teava metalica si plasa de sarma (care are 94 m - ce sa facem, suntem bogati rau Posted Image) a fost construit de mine si nu m-am gandit niciodata sa-i cer bani, fiindca era randul meu. Ai priceput sau iti fac un desen?


ce spui tu acum nu prea bate cu ce ai afirmat ceva mai devreme

asa ca am fost fericit ca nu mi-a cerut nimic

oricum tu stii cel mai bine ce si cum a fost :)

o zi frumoasa

#31
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 12.11.2008

View Postun_q_paul, on 21 aprilie 2023 - 13:23, said:

Il poti tencui, bineinteles pe partea ta

Fiica mea construieste o casa. A demolat una veche care era chiar pe granita cu vecinul
Acuma trebuia sa faca acolo un gard. Primaria i-a cerut sa ia acordul vecinului ca ii permite
sa intre prin curtea lui sa-l finiseze.

#32
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Iar vecinul trebuie sa priceapa ca daca refuza accesul, ramane cu gardul nefinisat pe partea lui. Da' poate ca-i place asa...

#33
DaCosta

DaCosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 25.06.2007

View Postaladdin2k, on 24 aprilie 2023 - 12:01, said:

Ce-a fost mai intai, tu sau gardul? Intelegem ca gardul, atunci de ce ai mai cumparat acolo daca te deranjeaza asa tare? Ai zis ca nu-i bai, il dai jos? Daca fostul proprietar chiar a semnat un acord, nu cred ca ai sanse.
Irelevant ce a fost mai întâi. Se scoate un PUZ și se face o expertiză extrajudiciară cadastrală. Dacă gardul depășește înălțimea specificată în PUZ, precum și distanțele de la gard la construcție, e nasol într-un proces. Dacă fostul proprietar (vânzător) a semnat că vinde suprafața de X mp iar în urma expertizei se constată că, din cauza gardului respectiv, suprafața este în realitate X-y mp, respectivul intră la înșelăciune pe NCPP, iar bulangiul trebuie să-și mute gardul la marmacie, cu costurile suportate de ambele părți. Există o excepție - dacă minunatul proprietar al gardului, după cei 10 ani, dovedind cu acte considerate viabile de o instanță, a solicitat uzucapiune, fapt care s-ar fi regăsit în sarcinile parcelei la cumpărare. Pe scurt, gărdulescu o ia în bot cu stropi în păr și costurile aferente dacă se ajunge în instanță. V-o spune unul care a retras gardurile unor "așa mi-a vândut dezvoltatorul" pe aproape 500m de stradă. Citiți legile, luați recomandări de avocați competenți de la cunoscuți, nu de pe internet.

PS: "nu te pune rău cu vecinii" e o mizerie de mit urban, dacă nu-ți porți creierașul în buzunar la deplasări.

Edited by DaCosta, 19 May 2023 - 22:45.


#34
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004

View PostDaCosta, on 19 mai 2023 - 22:41, said:

Dacă fostul proprietar (vânzător) a semnat că vinde suprafața de X mp iar în urma expertizei se constată că, din cauza gardului respectiv, suprafața este în realitate X-y mp, respectivul intră la înșelăciune pe NCPP, iar bulangiul trebuie să-și mute gardul la marmacie, cu costurile suportate de ambele părți.
Din ce stiu, in ziua de azi vanzarea se face doar prin notar iar imobilul e musai sa fie intabulat. Ceea ce inseamna ca exista si un plan cadastral al imobilului care este foarte precis. Vanzatorul nu semneaza ca vinde X mp ci exact ce scrie in extrasul de carte funciara. Poate chema un expert care sa-i faca intarusarea pe baza planului cadastral si vazut daca hotarul 'pica' dincolo de gard iar daca da, atunci poate solicita vecinului sa-si dea gardul mai incolo.
Raman totusi la parerea ca daca vezi de la inceput ceva ce nu-ti place/convine, mai bine cauti altceva. Dar daca ai chef de un dusman peste gard si de procese (pe care nu e garantat ca le vei si castiga sau daca da, peste cati ani), atunci asta-i calea de urmat.

PS: Desi recitind ce declara autorul se pare ca el nu a cumparat de la straini ci i-ar fi ramas casa bunicilor. Ceea ce inseamna ca e posibil ca inca sa nu existe un contract de vanzare si poate nici certificat de mostenitor. Aproape sigur deci nici plan cadastral/intabulare, ceea ce e cam nasol, la prima intabulare se cam merge pe delimitarile curente. Ar putea verifica pe geoportal ancpi sa vada daca vecinul are cadastru facut si doar daca da, chemat un cadastrist care sa verifice daca gardurile sunt pe terenul vecinului sau al sau.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate