Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Gard dintre vecini

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
D20082004

D20082004

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.03.2023
Salut!Vecinul a construit un gard din BCA între noi, înalt de peste 2 m și cu 10 cm pe terenul nostru.Nu ma deranjează ca a intrat foarte puțin pe proprietate, dar ma deranjează megalodonul inutil dintre mine si el.Problema este ca acest gard a fost ridicat acum 10 ani și fostul proprietar a fost de acord cu magaoaia asta, din ce știu a și semnat ceva.Pot sa fac ceva in privința lui, ținând cont ca nu este nici măcar tencuit?

#2
un_q_paul

un_q_paul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.08.2021
Il poti tencui, bineinteles pe partea ta

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu prea ai ce face.

Articolul 662
Obligaţia de construire a despărţiturilor comune
(1) Oricare dintre vecini îi poate obliga pe proprietarii fondurilor învecinate să contribuie la construirea unei despărţituri comune.
(2) În lipsa unor dispoziţii legale, a regulilor de urbanism sau a obiceiului locului, înălţimea zidului comun se stabileşte de părţi, dar fără a depăşi 2 metri, socotindu-se şi coama zidului.


#4
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View PostD20082004, on 21 aprilie 2023 - 12:59, said:

Salut!Vecinul a construit un gard din BCA între noi, înalt de peste 2 m și cu 10 cm pe terenul nostru.Nu ma deranjează ca a intrat foarte puțin pe proprietate, dar ma deranjează megalodonul inutil dintre mine si el.Problema este ca acest gard a fost ridicat acum 10 ani și fostul proprietar a fost de acord cu magaoaia asta, din ce știu a și semnat ceva.Pot sa fac ceva in privința lui, ținând cont ca nu este nici măcar tencuit?
Mie mi-ar conveni asta. I-as zice piticului sa joace bambilici la gard toata ziua. Sau alte jocuri de genul :)

#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
daca te mananca prea tare, sa nu se faca ca vecinu nu i-a dat partea si sa te bage pe tine acum la plata..  Posted Image
inainte sa devi proprietar nu ai vazut situatia?

Edited by laffin, 21 April 2023 - 13:29.


#6
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View PostD20082004, on 21 aprilie 2023 - 12:59, said:

Salut!Vecinul a construit un gard din BCA între noi, înalt de peste 2 m și cu 10 cm pe terenul nostru.Nu ma deranjează ca a intrat foarte puțin pe proprietate, dar ma deranjează megalodonul inutil dintre mine si el.Problema este ca acest gard a fost ridicat acum 10 ani și fostul proprietar a fost de acord cu magaoaia asta, din ce știu a și semnat ceva.Pot sa fac ceva in privința lui, ținând cont ca nu este nici măcar tencuit?

Si eu am convenit cu vecinul cand am contruit gardul sa il facem in egala masura si la mine si la el. A fost de acord.

Daca te deranjeaza asa tare, poti sa il tencuiesti frumos si sa il dai cu o decorativa.
Daca dai cu alb, poti sa il folosesti pt videoproiector.

#7
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Il tencuiesti, il zugravesti in ce culori iti place tie si zici mersi.
Da' de ce-i zici "megalodon"? Seamana cu un rechin?

#8
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

View Postlaffin, on 21 aprilie 2023 - 13:28, said:

daca te mananca prea tare, sa nu se faca ca vecinu nu i-a dat partea si sa te bage pe tine acum la plata..  Posted Image
inainte sa devi proprietar nu ai vazut situatia?
Nici o instanta nu il va obliga sa plateasca pentru ce s-a construit inainte de a se muta.

#9
alumoi

alumoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 23.11.2005
Pe bune? Unii se judeca ani de zile pentru ca vecinul nu vrea sa faca gard si tu te plingi?

#10
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

View PostD20082004, on 21 aprilie 2023 - 12:59, said:

cu 10 cm pe terenul nostru.Nu ma deranjează ca a intrat foarte puțin pe proprietate,
Cei 10 cm sunt de o parte si de alta banuiesc. Si noi am facut gardul exact pe linia intre proprietati. Fundatia stalpilor a intrat si in terenul vecinului in aceeasi proportie ca si in terenul meu.

#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007

View PostPaco_ste1, on 21 aprilie 2023 - 13:43, said:

Nici o instanta nu il va obliga sa plateasca pentru ce s-a construit inainte de a se muta.

normal, ziceam doar ca poate face vecinu misto de el. sa-i bage târșa.

#12
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Doar de imaltime te poti "lega" .

Insa e cam tardiva treaba, cred ca vei ramane cu acest gard.

#13
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 22.08.2012
Ok, ai un gard de 2 m intre tine si vecin, care iti asigura proprietatea si intimitatea. Ce e nasol aici? Al meu a facut soclu de beton si panouri de sarma, asa ca eu i-am multumit si am cumparat plasa de-aia verde ca sa il astup si totul a decurs cu pace si prietenie. Plasa mea a costat 1/10 din costul gardului, asa ca am fost fericit ca nu mi-a cerut nimic.

#14
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,537
  • Înscris: 01.08.2006
Probabil i se pare urat, ca altceva nu ar avea cea sa-l deranjeze. Fa-l frumos pe partea ta si asta-i viata.
Dar parca vad ca asta-i problema, ca e urat si se asteapta sa-l faca vecinu' frumos (si) pe partea lui.

Edited by bai3tzash, 21 April 2023 - 15:35.


#15
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 15.08.2005

View Postvictor29cr, on 21 aprilie 2023 - 13:36, said:

Daca te deranjeaza asa tare, poti sa il tencuiesti frumos si sa il dai cu o decorativa.
Daca dai cu alb, poti sa il folosesti pt videoproiector.
iesi seara cand e cald, pui niste scaune si o masa, pui un proiector pe masa si te uiti la filme

#16
D20082004

D20082004

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.03.2023

View Postrexx, on 21 aprilie 2023 - 16:59, said:


iesi seara cand e cald, pui niste scaune si o masa, pui un proiector pe masa si te uiti la filme
Ideea-i bună, dar îmi delimitează grădina și nu prea merge sa pun mese și scaune.

#17
iliutab

iliutab

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.01.2013
Intreaba-l despre Certificatul de urbanism, Autorizatie de construire, Avize, Acorduri etc. Daca au fost emise aceste documente si s-au respectat toate cele specificate....atunci nu mai e nimic de facut.
Insa despe cei 10 cm expansiune... mai abtinPosted Image. Totusi cartea funciara certifica o proprietate, deci trebuie respectata!
Ce nationalitate are vecinul tau?

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postiliutab, on 21 aprilie 2023 - 21:03, said:

Intreaba-l despre Certificatul de urbanism, Autorizatie de construire, Avize, Acorduri etc.
Pai :
Problema este ca acest gard a fost ridicat acum 10 ani

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate