Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Xiaomi 13 Ultra - "camera cu telefon"

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#73
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 21.10.2009

View Postunpuisor, on 22 aprilie 2023 - 19:19, said:

Chiar nu imi place aifon, doar ca prefer ceva mai stabil daca e sa aleg intre Apple, Samsung si vreo Chinezarie cu suport putin, chiar m-am saturat de cautat rom-uri, de incercat, de verificat care versiune de gcam se potriveste. Vreau sa iau ceva bun si gata din prima.
Daca xiaomi 13 ultra nu o sa sa vanda cu suport oficial in europa si chiar si asa daca vand astia doar 10.000 telefoane, pun pariu pe orice ca nu mai pupa un alt android. Cu ala cu care vine moare. Sau e posibil sa aiba soarta lui 12S ultra sa fie doar china si hai noroc.

Chiar asa, vreau si eu un Android care sa mai respecte principiile de baza pe care s-a ghidat inca de la lansarea initiala: bloatware free, rootabil si 100% customizabil.
Devin invidios pe cei care sunt multumiti de iOS, ca pentru ei treaba e simpla(nu faci nimic in afara de ce iti da voie nenea Tim Cook), dar vreau si eu un Android care sa nu vina cu aplicatii preinstalate(in afara de cele google), sa pot sa ii fac root fara sa alertez Knox si apoi sa nu mai functioneze aplicatiile bancare si sa pot sa instalez un call recorder, de ex... Desteptii de la Google de la Android 13 incoace au limitat accesul la microfon pentru aplicatiile terte... deci observ ca android-ul tinde a se transforma intr-un iOS, miscare prost gandita , pentru ca daca vrei limitari si restrictii, gasesti la iOS destule... nu mai e nevoie sa faca si Google asta.

Xiaomi ultra ramane pentru mine tentant, chiar cu micile lui probleme, daca o sa fie usor rootabil (+ ca parca se poate debloca bootloaderul cu o cerere facuta catre Xiaomi, nu?)

Ramane de vazut pretul, 13 Pro este cam scump comparativ cu S23U, poate se va ieftini 13 Pro si Ultra va avea pret similar cu S23U?!

Edited by lex2010, 23 April 2023 - 21:23.


#74
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,079
  • Înscris: 14.08.2007

View Postlex2010, on 23 aprilie 2023 - 21:19, said:

13 Pro este cam scump comparativ cu S23U, poate se va ieftini 13 Pro si Ultra va avea pret similar cu S23U?!
Asta cred si eu ca se va intampla, 13 Pro se va ieftini un pic si va veni 13 Ultra la un pret usor mai mare decat 13 Pro.

Inteleg nevoia unui call recorder, dar pe de alta parte inteleg si de ce nu ai vrea sa permiti implicit un call recorder.

Edited by utopium, 23 April 2023 - 21:27.


#75
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,806
  • Înscris: 09.01.2007
@lex2010 - pixel? :P

Da' la modu' serios intreb acum, pentru ce mai folositi root si custom roms si chestii? Au utilitate in general sau e UN app ceva gen tasker or whatever de care nu te poti desparti?
Eu personal n-am simtit nici macar nevoia de a pune alt launcher in ultimii cativa ani, de chestii mai avansate nu mai zic. Si nici n-am mai auzit prin bula mea sa-si faca cineva root in ultimii ani. Chiar sunt curios la ce mai e util.

#76
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 21.10.2009
Pentru mine a fost foarte util cand am avut pe telefoanele mai vechi un call recorder... de la liste de cumparaturi la programari la frizer/medic samd, ascultam conversatia si aflam ce ma intereseaza fara sa mai sun din nou si sa deranjez persoana respectiva.

O prostie sa restrictionezi call recordingul din Android OS, daca vrei sa-l folosesti in scopuri mai putin legale, nimic nu te impiedica sa inregistrezi conversatia folosind un alt telefon sau un reportofon.

Edited by lex2010, 23 April 2023 - 21:35.


#77
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,079
  • Înscris: 14.08.2007

View Postlex2010, on 23 aprilie 2023 - 21:35, said:

O prostie sa restrictionezi call recordingul din Android OS, daca vrei sa-l folosesti in scopuri mai putin legale, nimic nu te impiedica sa inregistrezi conversatia folosind un alt telefon sau un reportofon.
S-ar putea sa se incadreze la acelasi gen de legi gen GDPR, adica sa nu te lase legislativul sa permiti asa ceva implicit.

#78
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,833
  • Înscris: 30.03.2009
Legi făcute să apere alte interese decât ale omului obișnuit. Pe noi ne înregistrează de n-avem aer

#79
Rickcool

Rickcool

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 20.07.2010

View Postlex2010, on 23 aprilie 2023 - 21:19, said:

Chiar asa, vreau si eu un Android care sa mai respecte principiile de baza pe care s-a ghidat inca de la lansarea initiala: bloatware free, rootabil si 100% customizabil.
un Android care sa nu vina cu aplicatii preinstalate(in afara de cele google), sa pot sa ii fac root fara sa alertez Knox si apoi sa nu mai functioneze aplicatiile bancare si sa pot sa instalez un call recorder,
Pixel 7 sau Pixel 7 pro, depinde de ce diagonala doresti, telefonul zbarnaie la toate...

#80
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,234
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Devin invidios pe cei care sunt multumiti de iOS, ca pentru ei treaba e simpla(nu faci nimic in afara de ce iti da voie nenea Tim Cook), dar vreau si eu un Android care sa nu vina cu aplicatii preinstalate(in afara de cele google), sa pot sa ii fac root fara sa alertez Knox si apoi sa nu mai functioneze aplicatiile bancare si sa pot sa instalez un call recorder, de ex... Desteptii de la Google de la Android 13 incoace au limitat accesul la microfon pentru aplicatiile terte... deci observ ca android-ul tinde a se transforma intr-un iOS, miscare prost gandita , pentru ca daca vrei limitari si restrictii, gasesti la iOS destule... nu mai e nevoie sa faca si Google asta.
din pacate cam asta e trendul, si nu doar la telefoane, la tot
sa iti puna din ce in ce mai multe restrictii sa depinzi de ei. Uite si la masini, vor sa bage abonament sa platesti in plus pt ceva ce ai platit odata. Adica iti cumperi masina dar daca vrei sa iti deblocheze incalzirea in scaune, dai cu subsemnatul la "the master" si mai platesti in continuare. Sunt curios cati or sa puna botul.
La telefoane la fel, din ce in ce mai multe restrictii. Si de spionat te spioneaza oricum. Si aia de sus si astia pe comercial. Vorbesti in casa si tu cu nevasta de ceva, pac iti apar reclame la ce ai vorbit.

#81
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,833
  • Înscris: 30.03.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8FzMd1GeJTg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#82
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,079
  • Înscris: 14.08.2007
Cei de la GSMArena se pare ca sunt foarte multumiti de el pe ansamblu, i-au dat cea mai buna nota dintre flagshipurile anului, 4.8 stele din 5. Au criticat un pic camera de selfie (care nu are AF sau 4K), modul video seara cica e un pic underexposed si la 60 fps e mai soft decat la altii. In rest pare un "very solid performer" pe ansamblu. Calitatea foto in studio e aproape identica cu cea a 12S Ultra, deci in lumina slaba se vede acelasi avantaj fata de 14 Pro Max sau S23 Ultra. Fata de Oppo evident ca nu sunt diferente mari, fiind acelasi senzor, dar imaginea e lasata mai naturala, la Oppo e mai procesata (noise reduction-ul si sharpness-ul sunt date mai tare implicit). Pe ansamblu pare clar ca e ce-mi trebuie :D

https://www.gsmarena...review-2562.php

#83
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,079
  • Înscris: 14.08.2007
Xiaomi 13 Ultra to cost €1,499 in Europe
https://www.gsmarena...-news-58674.php
Versiunea de 512 GB cel putin ...

#84
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 21.10.2009
Eu il astept in continuare si sunt 90% sigur ca va fi noul meu telefon, dar 6000 lei ar fi un pret corect. Ce o fi in mintea celor de la Xiaomi cand vin cu preturi de-astea, nu stiu.
Plus ca exista o alternativa mult mai ieftina : Huawei P60 Pro, e drept ca n-are serviciile Google, dar pentru diferenta de pret merita sa iti bati capul cu cateva workaround-uri.

#85
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,079
  • Înscris: 14.08.2007
Probabil va veni pe la 6.500 de lei la 256 GB si 7.500 la 512 GB, dar va include ceva in pachet, un aspirator robot, un smartwatch, ceva Posted Image De ce nu, kitul ala foto smecher. As fi dat 6.500 de lei pe unul de 256 GB care sa includa si kitul foto, dar s-au miscat prea greu si n-am putut sa refuz P60 Pro la 3.575 de lei (fie el si cu abonament de 9 euro pe 2 ani de care nu am nevoie, dar si cu smartwatch GT3 inclus), poate data viitoare la Xiaomi 14/15 Ultra.

Edited by utopium, 25 May 2023 - 20:49.


#86
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,888
  • Înscris: 03.02.2005
Din cate stiu modelele din gama Ultra sunt destinate pietei din China, de aceea e lipsa benzii B20 in LTE. Astfel ca e putin probabil sa se vanda la noi pe cai oficiale si sa fie vandute cu alte dispozitive impreuna, precum sunt aspiratoarele sau casti.

#87
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,833
  • Înscris: 30.03.2009
13 ultra, la fel ca 11 ultra, este lansat și la nivel global, pe cale oficială. Dacă imporți varianta din China, posibil să nu ai B20, dar fiind varianta globală, va fi acolo.

#88
sebyss

sebyss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 11.11.2004
Xiaomi Mix 4 a fost exclusiv pentru China si are toate benzile (inclusiv B20), poate la astea mai "flagship" nu se complica...

#89
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 22.02.2014
Dar nu are banda 38 de 2600 MHz.https://tradingshenz...-display-camera

#90
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 21.10.2009
Xiaomi 13 Pro, 12GB RAM, 256GB, Ceramic Black - 6500 lei
Samsung Galaxy S23 Ultra, Dual SIM, 512GB, 12GB RAM, 5G, Phantom Black - 6000 lei
Honor Magic 5 Pro, Dual SIM, 12GB RAM, 512GB, 5G, Black 5290 lei

Eu sunt curios cate Xiaomi 13 Pro s-au vandut pana acum in Romania si ce asteptari au cei de la Xiaomi cand vor lansa 13 Ultra la pretul de 1400 euro.
Nu m-as complica sa iau telefoane destinate pietei din China, din mai multe motive: 1- e posibil sa vina cu niste spyware incorporat. 2 - mare problema in cazul in care ajunge dead-on-arrival. 3 - probleme ulterioare cu garantia 4. eventuale probleme cu benzile GSM.

Attached Files


Edited by lex2010, 28 May 2023 - 11:31.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate