Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Ski tunning

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
salut! cineva prin Ro care face ski tunning? cu reviews daca se poate, ca nu le las cine stie cui :)

#2
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Ce te intereseaza mai exact cand zici tuning?
Daca te referi doar la ceruire/ascutire canturi, gasesti mutle servicii cat-de-cat decente. De exemplu sport guru daca vrei firma/reviewuri online.

Daca te intereseaza chestii mai... de specialitate, adica ceruire pentru conditii specifice, refacut unghiurile bazei/canturilor, planeizat, restructurata talpa, etc. atunci ar trebui sa apelezi la persoane care fac asta "de mana" si de mult timp. Sunt cativa, depinde de orasele in care ajungi mai usor, dar nu stiu cat de usor vei gasi reviewuri si alte alea. Cel mai usor ar fi sa intrebi pe grupuri de facebook de gen Ski Romania, eu stiu pe cineva in Bucuresti dar nu tin neaparat sa-i fac reclama, daca intrebi pe grupuri de genul sigur o sa-l mentioneze cativa, ca nu sunt foarte multi overall.

Dar daca te intereseaza strict ascutit canturi si ceruit talpa, eventual reparatii simple, poti sa cumperi ceva echipament si sa faci singur, daca ai spatiu adecvat. Singura problema e cu dat ceara jos, aia-i treaba cea mai "murdara", dar repet, daca ai unde sa faci asta, tehnica e relativ simpla. Eu imi repar/ceruiesc placile (si ale consoartei) de o gramada de ani si nu s-a plans niciun client. :D

#3
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
Ma intereseaza sa schimb aspectul skiurilor - niste culori mai vii, design deosebit chestii din astea. Stiu ca urmatorul pas este sa iau unele noi dar vreau sa incerc si tuningul.

#4
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Right, colantare adica? Nu vad de ce ar fi mult diferit fata de a colanta orice altceva. Din pacate aici nu ma bag sa recomand ca nu stiu pe nimeni sa fi facut asta.
In general termenul de ski tuning se refera la reparat baza/ceruit si eventual ascutit canturi. :)

#5
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ski tuning nu exista. Ceruirea, ascutirea canturilor se numeste intretinere. Dar daca vreti neaparat sa adaptati termeni din ind. auto, puteti sa le spuneti revizii.
Colantarea skiurilor este o prostie. La prima iesire se vor dezlipi sau vor fi taiate/rupte. Si nu face d.p.d.v. economic. La 4-500 lei iti cumperi skiuri SH acceptabile pentru un sezon (iti scoti banii pe care i-ai fi dat pe inchiriere). Poti avea chiar si mai multe perechi si le poti schimba dupa plac.
Revenind insa, nu mai merita investitia in echipamentul de ski. Zapada este din ce in ce mai putina, partiile sunt foarte aglomerate, iar sportul ca atare devine din ce in ce mai scump.

#6
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Nu exista termenul la noi, dar in afara pentru asta se foloseste.
Vezi de exemplu uneltele toko pentru ascutit canturi, se numesc edge tuner (sau edge tuner pro). Si exemple sunt foarte multe, google is your friend:
https://www.tognar.c...ntenance-guide/
https://www.rei.com/.../tune-skis.html
https://www.ridestor...mag/ski-tuning/

Nu industria auto a inventat termenul de tuning, termenul exista de mult, inainte sa apara automobilul. Ba chiar as zice ca la skiuri e folosit "mai corect" decat in industria auto. :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate