Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Firma asamblare pc

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
Are cineva o sugestie unde gasesc o firma care asambleaza pc-uri in Cluj Napoca?
Pe net pot cauta si eu, vorbesc de experienta personala.

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Haidi bre ca ii ca la lego... if it fits, it sits. Nu prea ai nevoie de instalator :)

#3
-TINO-

-TINO-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,338
  • Înscris: 11.08.2019
Pui poze cu placa de bază și mufele la piese și îți zice lumea care unde intră. E ușor. Posted Image Deși majoritaotea intră doar într-un singur loc.

Edited by -TINO-, 11 April 2023 - 22:24.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce cerinte ai de la acea firma ?
Vrei sa iti ofere si componentele ? Vrei sa iti ofere garantie pentru asamblarea componentelorl tale ?

Edited by pasilla, 11 April 2023 - 22:28.


#5
STEFAN20152019

STEFAN20152019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 15.09.2021

View Postbullterrorist, on 11 aprilie 2023 - 22:02, said:

Are cineva o sugestie unde gasesc o firma care asambleaza pc-uri in Cluj Napoca?

Recomand NELBO, ei se ocupa de vanzare, asamblare, reparatii PC, laptop, tablete.

Contact: https://nelbo.ro/contact

Edited by STEFAN20152019, 12 April 2023 - 00:29.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,386
  • Înscris: 01.12.2001
Ai nevoie pt un singur PC sau pt sute de PC-uri?
Dorești factura?
Daca e pt un singur PC și nu vrei factura, rogi orice vecin (chiar elev de clasa 7) și te poate rezolva.


#7
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Chiar daca e vorba de un singur PC recomand sa se duca la un service ori sa apeleze la un prieten.
Nu merita sa te apuci singur de asa ceva daca e vorba de 50 lei.


#8
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
Multumesc pentru sugestia Nelbo, voi face o vizita.

Pentru hateri:
1. Stiu monta un pc, stiu instala windows, cel pe care scriu acum e facut de mine acu 15 ani.
2. Ce nu stiu face este update de bios, mai ales daca versiunea cu care vine MB nu recunoste procesorul, nu stiu seta frcventa si timming pentru memorie.
3. Nu vreau sa ma apuc de amator stand up hour pe componente care nu mai sunt in garantie (cumparate 2018) mai ales ca pana la w11 ar fi nevoie (din cate am citit) de multe upadte-uri si schimbari de setari.
4. Daca ceva nu merge vreau sa stiu ce ar trebui schimbat, pc-ul este complet asamblat de mine.

#9
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
@bullterrorist exista modele de placi de baza care suport update de bios fara procesor.
La msi am vazut asta si oricum produc cele mai reusite modele de placi de baza.

De ex la intel nu tdebuie sa setezi manual frecventa sau timing pt memorie.
Doar trebuie sa apesi odata pe butonul din stanga mouse la creare profil.

Daca te costa asamblarea 150 lei atunci o poti face si singur.
Te incurajeaza daca intri pe youtube si vezi asamblari facute de pusti de 8-10 ani.

Un motiv de luat in seama ca sa faci tu asamblarea e ca poti nimeri o groapa in asfalt si sa iasa din slot vreo componenta ori daca ai si hdd sa nu ii placa socurile.

Edited by mariusixy, 12 April 2023 - 08:46.


#10
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,406
  • Înscris: 08.02.2011
Si crezi ca aia la service iti seteaza tie frecventa si timing la memorii ? Nici pomeneala, aia dau next si gata, daca merge il iei asa si gata.

#11
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,547
  • Înscris: 28.11.2017
un bax de bere, un pachet de tigari si un anunt pe "perete" facebook.
Sigur gasesti vreun prieten care se pricepe.
Daca nu e custom water cooling cam oricine il asambleaza!

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbullterrorist, on 11 aprilie 2023 - 22:02, said:

Are cineva o sugestie unde gasesc o firma care asambleaza pc-uri in Cluj Napoca?
Pe net pot cauta si eu, vorbesc de experienta personala.

Din ce oras esti? cu siguranta gasesti aici un coleg sa te ajute.

#13
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,386
  • Înscris: 28.10.2018

View PostLex404, on 11 aprilie 2023 - 22:21, said:

Haidi bre ca ii ca la lego... if it fits, it sits. Nu prea ai nevoie de instalator Posted Image


Problema e ca daca asambleaza orice ageamiu, gatuieste sistemul cu cine stie ce componenta low end. Nu e suficient sa conectezi mufe ca sa te numesti asamblator de pc-uri.

Uite pe zona.store cat costa un PC asamblat de ei. Alea sunt sisteme cu componente alese pe spranceana, asabmblate meserias de catre meseriasi. De acolo si preturile destul de maricute pentru Romania.

Edited by abac, 12 April 2023 - 11:16.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postbullterrorist, on 12 aprilie 2023 - 08:18, said:

2. Ce nu stiu face este update de bios, mai ales daca versiunea cu care vine MB nu recunoste procesorul, nu stiu seta frcventa si timming pentru memorie.
In 99,9% din cazuri nu ai nicodoata nevoie de update de BIOS  - poate cu exceptia placilor de la MSI care de obicei sunt lansate cu BIOS-uri beta si pe urma apar lunar versiuni care sa elimine bug-urile.
In 99,9% din cazuri nu trebuie sa setezi frecevnat si timing-ul la memorie - o citeste placa de baza. In cazul in care folosesti memorii de gaming ai profile XMP presetate - le citeste palca si tu dai doar sa preia profilul XMP.

Singurele setar ide facut in BIOS in general e ordinea de boot si daca vrei CMS activat ( mode legacy, nu UEFI ) sau Secure Boot. Cam atat.

#15
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,406
  • Înscris: 08.02.2011
Aia sunt aia de la zona it ?   Ca nu am auzit de ei pana acum.  Deci dupa buhnici s-au gasit si astia sa vanda ceva la suprapret ?

#16
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,386
  • Înscris: 28.10.2018
Nu contest ca sunt o gramada de papagali care fac presupuneri tendentioase fara sa stie despre ce e vorba. Zic doar ca cineva cu un iq chiar mediu se intereseaza, face ceva research despre componente si preturi si vede care e treaba.

Edited by abac, 12 April 2023 - 16:47.


#17
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
In manualul placii de baza sunt trecuti pasii pentru asamblarea componentelor in carcasa. Orice magazin de calculatoare face si asamblarea. Sa fi pregatit cu cateva benzi scai ca sa-ti stranga frumos cablurile. Carcasa sa fie neaparat una aerisita cu loc suficient pentru mascarea cablurilor.

#18
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
Topicul se poate inchide, nu mai este de actualitate.

Multumesc userului care a dorit sa ma ajute.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate