Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Cu sot sau fara

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
349 replies to this topic

#55
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,006
  • Înscris: 16.09.2014

View PostTsunamii, on 11 aprilie 2023 - 22:30, said:

Ar fi, "okay, hai sa facem socotelile si la revedere!"

Pai poate asta vrea ea sa faca acum. Vezi ca a scris un mesaj mai sus.

#56
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostAlbastruIndigo, on 11 aprilie 2023 - 22:28, said:


Da, acum are 40 de ani. Posted Image
Dubioasa treaba. E valabila si la barbati.

#57
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,994
  • Înscris: 20.10.2015

View PostYanna24, on 11 aprilie 2023 - 22:27, said:

Suntem căsătoriți legal, avem o casă a noastră luată cu credit in urmă cu zece ani.Luata pe numele meu, doar eu aveam atunci serviciul stabili,al lui era perioada determinata pe 1 an acum 10 ani.Iar creditul l- am făcut pe numele meu.
Tot timpul mi s- a părut că nu e normal,nu doar acum după 9 ani
Dar am răbdat comparandu- mă cu acele femei abuzate și considerând că fiecare are o cruce de dus,ca nicio căsnicie nu e perfecta, că e o luptă ,că trebuie să lăsăm unul de la altul,că mai bine așa decât singura și tot felul de motive.
Eu nu am pe nimeni altcineva,am fost 100% fidelă.
De el nu cred sa aibă pe cineva,nu iese nu pleacă în delegații.
E un adult zgârcit,iubitor de bani,care consideră că ce e al lui,e al lui.E bunul lui muncit și asta e.
Așa văd eu lucrurile.Nu împarte venitul,nu da familiei din veniturile lui.Ca doar el a muncit pt banii ăia.
Doar că au m- am saturat.
Îmi ajung bani mei ,sunt independentă financiar,doar că eu consider că nu e corect,nu e fair play.
Și poate la început te complaci , dar după un timp îți ajunge.

Casa se va vinde si se va imparti la 2.

Dar de ce nu simt in textul tau ca ai dori repararea relatiei?
N-am zis ca nu ai fi fidela, am zis ca poate ai pe cineva la care te gandesti, de ce o iei ca o jignire.
Se poate intampla.

Eu tot cred ca tu nu spui tot.
Mi se pare ciudat ca nu platesti nimic un an, dupa care va separati de socrii si dintr-o data puneti banii in conturi separate
Mi se pare ciudat, ce vrei?

Poate esti genul cheltuitor, la fel, de unde sa stiu?
Mi se pare ciudat ca el sa-ti ceara bani de benzina

Ma rog eu nu inteleg relatia in care banii stau separat. Pentru mine oamenii aia sunt fara creier.

Daca vrei sa continui cu el, stai jos si reluati casnicia LA COMUN.
Daca nu se poate, vindeti casa si masina si 50-50 si iei tu copilul si el iti plateste pensie sau invers, ia el copilul si platesti tu pensie

Eu asa vad situatia d-afara

#58
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 05.07.2007
habar nu aveam ca sunt fericit! serios vorbesc. sotia castiga mai mult, doi copii, economii nu reusim sa facem, rate la banca,greutati, etc,  dar tragem amandoi pentru casa si copii. nu inteleg treaba asta cu buget separat nici sa ma bati. inteleg sa ai bani deoparte pentru urgente, cadouri, mofturi, etc dar atat ... sa revenim la chestiune. e fix problema ta ca ai acceptat asa ceva. ok, ce a fost, a fost, dar a venit momentul sa rupi pisica...... e bolnav copilul? nici o problema, costurile cu medicii, medicamentele pe din doua..... ai facut curatenie ordine prin casa? cere bani...ai facut mancare pentru toti? cere bani (si pentru copil) pai daca se joaca golaneste sa fim golani pana la capat. ce ai de pierdut? ce ai de castigat? tu stii cu adevarat. din punctul meu de vedere trebuie sa pui piciorul in prag!

#59
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,994
  • Înscris: 20.10.2015

View Postpasilla, on 11 aprilie 2023 - 22:31, said:

Dubioasa treaba. E valabila si la barbati.

Eu la 40 de ani mi-am luat o motocicleta noua...

"Nesimtitule! Din ce bani ai luat-o???"
"Din banii mei, dar ai contribuit si tu jumatate!"
:lol:

"Care e adresa de pe s/pedia ca vreau sa ne despartim?"
:lol:

#60
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,015
  • Înscris: 26.01.2010

View Postpasilla, on 11 aprilie 2023 - 22:06, said:

Asta e propaganda. Salariile sunt in functie de competente, nu de ce ai intre picioare.
Confirm !

View PostYanna24, on 11 aprilie 2023 - 22:08, said:

El câștigă 60 milioane,eu 40 milioane lei vechi.Eu plătesc o rată de 12 milioane lei vechi+ cam 20 milioane mi se duc pe mâncare
. Mâncare din care consuma și el,Îmi rămân să zic undeva la 8.-10 milioane sa mi- i pun deoparte,in caz de ceva,un concediu,bla,bla.El cheltuie aproximativ 10-15 milioane pe utilități.

Tu pui 3200 iar el 1500 de unde rezulta ca el tre sa iti dea 850 ca sa fie fair play cum doriti amandoi.
Daca tot faceti 50/50 faceti-o cum trebuie nu doar cum are el chef

View PostTsunamii, on 11 aprilie 2023 - 22:36, said:



Poate esti genul cheltuitor, la fel, de unde sa stiu?
Mi se pare ciudat ca el sa-ti ceara bani de benzina


Pai nu conteaza daca e genu cheltuitor sau nu
Daca tot platesc jumate jumate sa ia facturile de pe luna si sa imparta la doi ca altfel chiar nu e corect fata de ea.

#61
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010

View PostNoua_pe_site, on 11 aprilie 2023 - 22:41, said:

Confirm !



Tu pui 3200 iar el 1500 de unde rezulta ca el tre sa iti dea 850 ca sa fie fair play cum doriti amandoi.
Daca tot faceti 50/50 faceti-o cum trebuie nu doar cum are el chef
Vezi că ea nu calculează și impozite/asigurări/taxe/reparații/etc la el. Zice că el plătește doar o sumă modică rezultând utilitățile.

#62
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,994
  • Înscris: 20.10.2015

View PostNoua_pe_site, on 11 aprilie 2023 - 22:44, said:

Pai nu conteaza daca e genu cheltuitor sau nu
Daca tot platesc jumate jumate sa ia facturile de pe luna si sa imparta la doi ca altfel chiar nu e corect fata de ea.

Nu stiu de ce am impresia ca ea a fost cea cu ideea de conturi separate.
Ma rog nu e important. Ce e clar este ca nu poate exista o casnicie adevarata cu conturi separate. E o tampenie

#63
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,015
  • Înscris: 26.01.2010

View Postlool21135, on 11 aprilie 2023 - 22:44, said:

Vezi că ea nu calculează și impozite/asigurări/taxe/reparații/etc la el. Zice că el plătește doar o sumă modică rezultând utilitățile.

Nu conteaza , in afara de impozitul la apartament + asigurare daca au , altceva nu ar trebui sa o intereseze.
Ce-i pasa ei ca plateste el reparatia la masina pentru care oricum plateste benzina atunci cand o foloseste impreuna cu el? :D

Se face calcul la cheltuielile familiale , mancare , intretinere , pampers , medicamente pentru copil si se imparte la doi. Impozitul la casa da , platesc impreuna , taxele la masina nu e cazul ca ea plateste benzina deja

#64
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostNoua_pe_site, on 11 aprilie 2023 - 22:48, said:

Se face calcul la cheltuielile familiale , mancare , intretinere , pampers , medicamente pentru copil si se imparte la doi.
Nu se face nici un calcul si in nici un caz nu se imparte la doi.
In cazul unei familii se aplica regula comunismului: de la fiecare dupa posibilitati, fiecaruia dupa nevoi, altfel nu mai e familie.
Tu ai nevoie de o poseta noua, eu de ultimul model de telefon. Se negociaza, dar banii nu stau separati.

Edited by pasilla, 11 April 2023 - 22:54.


#65
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,015
  • Înscris: 26.01.2010

View PostTsunamii, on 11 aprilie 2023 - 22:46, said:


Nu stiu de ce am impresia ca ea a fost cea cu ideea de conturi separate.
Ma rog nu e important. Ce e clar este ca nu poate exista o casnicie adevarata cu conturi separate. E o tampenie

Nu e important cine a venit cu ideea dar pare ca a venit de la el.
Importanta e imparteala si da cu minus mult bazat pe informatiile aduse de ea.

Nu-i tampenie daca stii cum sa calculezi si sa fie totul fair play dar nu are rost sa intram iar in discutia asta ca deja ne-am certat pe tema asta odata :lol:

View Postpasilla, on 11 aprilie 2023 - 22:52, said:

Nu se face nici un calcul si in nici un caz nu se imparte la doi.
In cazul unei familii se aplica regula comunismului: de la fiecare dupa posibilitati, fiecaruia dupa nevoi, altfel nu mai e familie.

Pai in cazul de fata , el , desi face mai mult decat ea cheltuie mai putin. Asta ce regula mai e ca a comunismului clar nu e.

#66
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 23.12.2015
Greseala a fost ca ai lasat lucrurile asa atata timp. Daca mergeti inainte cu bugete separate, ar trebui sa ai o discutie cu el si sa impartiti TOATE cheltuielile comune, inclusiv cu copilul ca e si al lui, proportional cu venitul fiecaruia dintre voi.

PS: Am spus cheltuieli comune deoarece la doamne unele cheltuieli personale sunt mai mari (de ex coafura, creme, etc), dar si asta e discutabil ca daca vrei o sotie frumoasa asta costa.

#67
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 24.07.2022
a zis ca a cheltuit 100 de lei cu raceala copilului. pe de alta parte ca a avut curajul sa-i spuna de asigurarea la masina. deci cand observam la virgula, cand nu ne intereseaza sume importante.

intr-adevar, se duce ca boss-ul cu masina la serviciu, in loc de trotineta etc..dar nici nu se duce la coafor, creme, hainute noi des..nu?

#68
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostNoua_pe_site, on 11 aprilie 2023 - 22:57, said:

Pai in cazul de fata , el , desi face mai mult decat ea cheltuie mai putin. Asta ce regula mai e ca a comunismului clar nu e.
Se pare ca nu ai inteles regula.

#69
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 24.07.2022

View Postvladut01, on 11 aprilie 2023 - 22:59, said:

daca vrei o sotie frumoasa asta costa.
dar ce, te avanseaza seful daca e mai "aranjata" sotia? primesti benzina gratis la peco? si e discutabil, multe "look-uri"mi se par ca uratesc..deci? sa arunce bani pt uratire/bizarerii? ti se umple casa si chiar si tu/copilul de chimicale..

Edited by Punter, 11 April 2023 - 23:08.


#70
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,303
  • Înscris: 05.06.2002
pai daca divortezi macar n-ai sa mai stai sa te ataci in fiecare zi de cum se comporta el in raport cu tine, n-ai sa mai fi nevoita sa suporti cheltuieli pt chestii de care beneficiaza si el, ai sa primesti si pensie alimentara pt copil. singura n-ai sa fi, ai copilul. oricum el numai te enerveaza si odata cu batranetea tarele lui se vor accentua, nu se vor atenua. eu nu as mai sta pe ganduri.

Edited by Fane, 11 April 2023 - 23:08.


#71
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006
lasati-i dracu de bani. banii sunt doar refularea unei lipse totale de interes veridic de la.unul catre celalalt sau intre ambii.
cand iti pasa de celalalt, nu in bani te blochezi.

@initiatoare... ca pleci sau stai, rezultatul operatinuii nu-ti garanteaza nimic. lume multa, oameni putini.

#72
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostPunter, on 11 aprilie 2023 - 23:06, said:

dar ce, te avanseaza seful daca e mai "aranjata" sotia?
Nu incerca sa intelegi femeile. Reciproca e valabila.

Edited by pasilla, 11 April 2023 - 23:10.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate