Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...
 

ANAF - spaima prajiturilor si a zarzavatului

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

View Posts2inu, on 11 aprilie 2023 - 13:11, said:

Tare aș fi curios să știu ce naiba o fi vândut de 44 milioane de lei persoana aia fizică prin OLX. Și în cât timp?! Că 44 de milioane de lei nu e o sumă de colea nici pentru o firmă serioasă, fiindcă ai nevoie de logistică și multe altele, indiferent ce vinzi.

View PostAhasverus, on 11 aprilie 2023 - 13:05, said:

...Asadar, pe langa lupta cu batranele cae vand pe trotuar zarzavat, azi ANAF nu mai poate de siguranta alimentara a populatiei, dar doamne fereste sa creeze un cadru legislativ prietenor pentru gospodina care isi vinde produsul muncii pe facebook.
Pe langa cadrul legislativ facut mult mai bine, trebuie si autoritati competente.
Nu lingaii la care mergi si iti cer tot felul de aberatii care nu apar in lege sau normative, sau te trezesti ca mergi la DSP sa obtii un aviz, si aia te intreaba "Dar domnu', avizul ISU il aveti?". Adica ce saracia pestrita, ce legatura are Sula (DSP-ul) cu Prefectura (ISU)?
Asta desigur, atunci cand nu intri in biroul lor tinand in fata un plic alb ce atarna greu, sau nu esti prieten cu vreo persoana in functie superioara. Cand indeplinesti una din cele 2 conditii, toate usile se deschid, si toate avizele se semneaza.

Iar legat de cadrul legislativ, e lasat asa in mod voit, pentru ca unii sa foloseasca portite de scapare, iar pe altii sa-i intoarca de oricate ori e nevoie, pana ori li se face mila de ei, ori renunta, ori decarteaza cu Euro.

Edited by Hider141, 11 April 2023 - 14:39.


#20
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 14.03.2013

View PostAdm, on 11 aprilie 2023 - 13:14, said:

Exista aceasta iluzie a statului protector, cand de fapt statul este adesea tiranul.

Initiativa privata este descurajata prin reglementari exagerate si greoaie, limbaj de lemn si frica.
E la fel si cu Codul Rutier.

Va pot spune cum este reglementata in US partea de prajituri de casa, pentru ca am o prietena care asta face, legal.
- faci un curs de igiena (obligatoriu)
- optional poti face curs de bucatar/cofetar
- asigurarea personala (daune civile) iti acopera eventualele probleme
- declaratie pe proprie raspundere ca respecti normele de igiena si pe perioada fabricarii alimentelor, in bucatarie esti prezent doar tu.

QED

Partea de finante nu o cunosc, dar la ei oricum diferit mult din acest pct de vedere.

@s2inu -  a vandut prajituri, ce altceva?
Asta pentru ca justitia nu functioneaza corect. Si nici legile nu sunt bune.
Eu as fi de acord cu reglementare mai putina dar, daca te prinde in offsaid, pedepsele sa fie suficient de aspre incat sa il doara pe respectivul inca doua generatii dupa. Si sa se aplice rapid, nu sa dureze ani si ani pana cand se decid judecatorii romani sa ia o decizie (daca o iau si nu intervine prescriptia).

#21
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Se mira ce dracu sa mai spuna si aia de la anaf in fiecare an prin perioada asta, la TV.
Ceva trebuie sa zica si ei, altfel de ce ar lua salariul care-l ia.

Luam prajituri de sarbatori de vreo 12 ani de la persoane care fac asta ca si meserie.
Faptul ca lumea da de ei pe facebook e irelevant.

Daca eu am o matusa, si nu am timp sa gatesc, si ma duc si ii zic "Matusica, fa-mi si mie 10 cozonaci anul asta ca nu am timp, imi zici cat costa + timpul tau" si apoi ma duc sa ii dau banii, tot ilegal este?

Daca nu este ilegal, faptul ca face asta pe Facebook o transforma in ilegalitate?

Ii bagati prea mult in seama pe acesti purtatori de cuvant.
Sunt in stare sa fac pariu pe 0.5RON ca a dat si el o comanda mica de cateva bunatati. Daca nu pt paste macar de craciun.

Ei spun ce spun prin media ca nu au incotro, trebuie sa latre ceva.
De vina suntem noi ca ii bagam in seama, si mai si repostam ce declara. Ca si cum cuiva ii pasa de ce crede el.

Voi credeti ca exista un singur roman care, acasa stand, planuia sa ia si el 3 cozonaci de la tanti lenutza de pe IG, dar acum ca a citit acel articol, s-a razgandit si mereu in auchan sa ia porcarii umplute cu lubrifiant agricol?
Nu ii mai bagati in seama, nu mai repostati tot ce latra.

Mai era un topit care se declara doctor pe la TV ieri parca, spunand ca mai nou, carnea de miel poate sa te si omoare daca te chinui un pic Posted Image

Edited by victor29cr, 11 April 2023 - 14:46.


#22
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
E clar ca cine are cunoscuti care le fac cozonaci, nu ii intereseaza ce spune ANAF-ul. Ideea e ca sunt destui care apar ca ciupercile dupa ploaie, mari bucatari cica, care profita de perioada asta si dau tepe. Ori mancarea nu e ceea ce te astepti ori nu vezi deloc mancarea. Sunt destule cazuri cu anunturi pe facebook, preiau comenzi, preiau avansuri, dar nu fac si mancarea. Si apuca-te si cauta-l sa-ti primesti banii inapoi Posted Image)
Si firmele pot da tepe, dar macar stii de unde sa-l apuci. E inregistrata de un asociat, cu nume si prenume, o adresa, stii macar de unde sa incepi sa cauti daca apar probleme.

Edited by bai3tzash, 11 April 2023 - 14:49.


#23
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021

View PostAdm, on 11 aprilie 2023 - 13:14, said:


@s2inu -  a vandut prajituri, ce altceva?

Hai măi oameni buni, încetați cu goangele astea. Am printre clienți una dintre cele mai mari cofetării din București. În cofetărie e mereu coadă - când sunt sărbători coada e până în stradă - și situl are 30-35.000 de vizitatori unici pe lună. Cifra lor de afaceri abia trece de 20 de milioane pe an. Cum să vândă un neica nimeni pe OLX prăjituri de 44 de milioane?!!! Astea sunt aiureli, ăla vorbește tâmpenii. Poate că vindea mașini și era samsar auto... deși și așa mi se pare imens 44 de milioane, sunt reprezentanțe auto în România care nu fac atâta.

#24
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,179
  • Înscris: 30.11.2021
Cred ca este ceva urma de adevar dar este si propaganda media care inghite orice stire.

Ma uitam si eu anul trecut, cate "gospodine" sunt care vand tortururi si mancaruri pe market place si alte grupuri.
Este o intreaga industrie si este amuzant si aberant cat de multe persoane sunt care cumpara mancare facuta de niste persoane de pe facebook.

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,598
  • Înscris: 15.06.2004

View Postvictor29cr, on 11 aprilie 2023 - 14:44, said:

Daca nu este ilegal, faptul ca face asta pe Facebook o transforma in ilegalitate?
Se considera ca face comert si isi face reclama pe Facebook.
Probabil uremaza sa vina si ANAF-ul la usa in curand, nu doar DSP-ul.

Au mai fost vreo 2 topice in ultimul an pe tema asta dar nu le gasesc, nu mai stiu cum se numeau.

Unul era legat de o tipa care punea muraturi si avea canal pe Youtube - si de-acolo au venit cereri sa cumpere muraturi de la ea.

Edited by eiffel, 11 April 2023 - 15:09.


#26
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,676
  • Înscris: 05.02.2012

View Postbenis, on 11 aprilie 2023 - 14:18, said:

Dacă statul ar face TVA 5% pentru întreprinderi de genul și ar simplifica procedurile, probabil mulți s-ar înregistra ca PFA.
Și ar ieși mai ieftin decât să plătească șomaj.

Si nu doar asta ...
La SRL , daca scoti dividende mai mare de 24 salarii minime, platesti CASS pentru acele 24 de salarii minime Posted Image . Eu practic imi platesc sanatatea de 3 ori pe an . Odata din salariu si de 2 ori din dividente , timp in care eu merg la privat .
Multa carne celor care se numesc politicieni dar nu au lucrat in viata lor la privat si au stat ca niste paraziti cu mana intinsa si au pretentii la pensii speciale Posted Image

Edited by Andreysc7, 11 April 2023 - 15:10.


#27
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,245
  • Înscris: 22.04.2005

View PostMindArchitect, on 11 aprilie 2023 - 15:01, said:

este amuzant si aberant cat de multe persoane sunt care cumpara mancare facuta de niste persoane de pe facebook.
Asta pentru ca nu gasesti sa cumperi un cozonac asa cum il facea bunica in urma cu 30 de ani sau nu gasesti baclavale de cumparat asa cum face tanti Yilmaz de la parter. Nu exista asemenea localuri care sa iti vanda calitate indiferent de pretul platit. Asta este motivul pentru care oamenii cumpara de pe Facebook.
Eu nu ii inteleg pe aia care dau banii inainte sau care cumpara de la persoane fara recenzii (recomandari). Eu o singura data am cumparat de pe Facebook si doamna respectiva avea peste 300 de likeri si comentarii la fiecare postare. Prajiturile respective au fost delicioase dar m-am gandit de 3-4 ori inainte sa le mananc.

#28
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 06.10.2003
și în acest timp, s-a furat un seif cu 500 de mii de euro... banal, oricine are în casă așa ceva și nu-i treaba ANAF să se sesizeze...

#29
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,245
  • Înscris: 22.04.2005
L.E. : Ati vazut vreodata cum este adusa painea proaspata la alimentara? Va spun eu:
Un nene cu o duba, coboara de la volan si descarca 3-4 lazi cu paine. Le pune pe marginea trotuarului, vreo 3-4 paini cad pe jos pentru ca el descarca singur si lazile sunt destul de mari. Le aduna si le pune frumos in ladita apoi noi o cumparam. El nu poarta manusi, painea nu este transportata in conditii igienice, etc...si asta se intampla peste tot la toate alimentarile de cartier.

Edited by Y0samiteSam, 11 April 2023 - 15:18.


#30
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,766
  • Înscris: 13.03.2005
Ati uitat de cazul cu salteaua plina de bani, descoperita dupa ce a a murit batrana proprietara, intr-o mizerie crunta?

#31
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 06.10.2003
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MEbaZFG1ntk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,567
  • Înscris: 02.09.2006

View Postsmoke, on 11 aprilie 2023 - 14:16, said:

ce sa spun, ne-am dat naibii cu igiena asta, problemele grave nu sunt cauzate de toate rahaturile bagate in alimente, nu nu, cauza e ca nu are tanti coca  camera vidata pentru facut cozonac. mah da cand bunicii nostri aveau bucataria de vara afara si in jurul lor traiau toate animalele casei, gaini, purcei, pisici, caini..sa de-a naiba daca am auzit pe vreunu ca se imbolnavea de "bacterii". asa o sa murim noi, cu masca pe fata si curatand cu clor tot ce atingem ca e "periculos". una e igiena corecta si alta e sa o luam razna si sa o dam in extreme. ca si imunitatea aia naturala e buna si nu se creeaza cu clor...
Corect! iar de trait, traiau mult, unii ajungeau si la 50 de ani!

acuma cel mai mult se cauta cozonacii! iar la temperartura de coacere a acestora, moare si mama salmonellei!

#33
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,761
  • Înscris: 08.10.2004
statistic se pare ca e in jur de 73 de ani deci esti mult pe langa.

#34
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 14.03.2013

View Posttytysor, on 11 aprilie 2023 - 15:35, said:

Corect! iar de trait, traiau mult, unii ajungeau si la 50 de ani!

acuma cel mai mult se cauta cozonacii! iar la temperartura de coacere a acestora, moare si mama salmonellei!
Atunci erau muuuult mai responsabili. Si le pasa muuult mai mult de ceilalti din jur. Nu este cazul in ziua de azi.

#35
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,766
  • Înscris: 13.03.2005

View Postsmoke, on 11 aprilie 2023 - 15:43, said:

statistic se pare ca e in jur de 73 de ani deci esti mult pe langa.

Se pare ca ti-a scapat /nu ai inteles ironia din mesajul lui @tytysor

#36
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,070
  • Înscris: 24.02.2006

View PostY0samiteSam, on 11 aprilie 2023 - 13:51, said:

De cate ori ati auzit la stiri ca au fost retrase din diverse lanturi de supermarket-uri, produse alimentare neconforme? Raspuns: in fiecare luna sau chiar si de doua ori pe luna (napolitate, chipsuri, inghetata, etc...)
Gospodina prezinta produsul, nu te obliga, nu iti da cu forta; cine vrea, cumpara de la ea, ceilalti sunt liberi sa mearga la supermarket.
dar ce, la supermarket iti da cu forta?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate