Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...
 

Cum pot sa aduc marfuri din strainatate, ce pasi trebuie sa urmez?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 29.04.2007
salutare, daca as vrea sa aduc niste produse ca sa le pun la vanzare din strainatate, asa, vreo 50 de kg minim pe luna (nu mult, sunt la inceput de drum), ce pasi trebuie sa urmez?

Adica, nu pot sa merg cu avionul mereu si sa umplu geamantanul cu produse, fiindca oricum ar bate la ochi daca as face asta prea des. S-ar numi trafic de produse, ceva de genul. Deci, cum pot sa aduc legal niste produse din alta tara, ca sa le vand in Romania? Ce trebuie sa stiu, mai amanuntit despre treaba asta?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,725
  • Înscris: 07.02.2003
Te faci importator.

#3
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 29.04.2007

View Postandreic, on 08 aprilie 2023 - 20:36, said:

Te faci importator.

mai exact, ce inseamna sa ma fac importator? Ce presupune acest lucru?

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In principiu conteaza valoarea lor, nu greutatea. Mai conteaza daca acele marfurii provin din SEE, sau din alta parte a lumii.
Iti faci pravalie, cu codul CAEN de importator. Iti iei cod EORI si contabil.

Edited by pasilla, 08 April 2023 - 20:40.


#5
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Nu există "importator", ca entitate, fizică sau juridică și nici ca cod CAEN.

Ai nevoie de un SRL. Vorbești cu un contabil, să-ți dea restul detaliilor. Când imporți bunurile, va trebuie să plătești TVA și taxe vamale. Odată plătite alea, le poți vinde pe teritoriul țării.

Codul CAEN va trebui ales în funcție de ce comercializezi. Dacă comercializezi haine, de exemplu, trebuie să ai codul 4616.

Edited by SmurfK, 08 April 2023 - 20:42.


#6
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 29.04.2007

View PostSmurfK, on 08 aprilie 2023 - 20:40, said:

Nu există "importator", ca entitate, fizică sau juridică.

Ai nevoie de un SRL. Vorbești cu un contabil, să-ți dea restul detaliilor. Când imporți bunurile, va trebuie să plătești TVA și taxe vamale. Odată plătite alea, le poți vinde pe teritoriul țării.

Si marfurile cum le aduc? Trebuie sa inchiriez un tir? Le iau cu vaporul? Cum gasesc mijlocul de a le aduce?

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Prin companii de transport/curieri.

#8
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postme_suzy, on 08 aprilie 2023 - 20:42, said:

Si marfurile cum le aduc? Trebuie sa inchiriez un tir? Le iau cu vaporul? Cum gasesc mijlocul de a le aduce?

Există firme de transport, servicii poștale, asta diferă în funcție de situație și de cât costă fiecare soluție. Că una e să aduci o mașină, și alta e să aduci 200 de tricouri.

#9
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,560
  • Înscris: 30.07.2007
Mai depinde si ce-or fi alea 50 de kilograme pe luna. Ca-s unele marfuri nasol de transportat.
Strainatatea aia cam pe unde o fi? Vaporul sau TIR-ul...Sau stomacul :P
Am impresia ca faci misto pe-aici.

#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,192
  • Înscris: 15.05.2008
Postul trebuia sa inceapa cu am sau nu firma, apoi din ce tara cumperi.

#11
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 29.04.2007

View Postceanu1980, on 08 aprilie 2023 - 21:12, said:

Postul trebuia sa inceapa cu am sau nu firma, apoi din ce tara cumperi.

da, as vrea sa aduc in tara produse din Dubai, niste pahare super furmoase. Am vandut pe OLX 2 seturi pe care le-am cumparat pentru mine, le-am vandut in cateva zile. As vrea sa mai aduc, plus alte obiecte de bucatarie.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,725
  • Înscris: 07.02.2003

View Postme_suzy, on 08 aprilie 2023 - 20:37, said:

mai exact, ce inseamna sa ma fac importator? Ce presupune acest lucru?
Firma, persoana juridica, coduri vamale, smecherii...

Edited by andreic, 08 April 2023 - 21:25.


#13
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postme_suzy, on 08 aprilie 2023 - 20:31, said:

salutare, daca as vrea sa aduc niste produse ca sa le pun la vanzare din strainatate, asa, vreo 50 de kg minim pe luna (nu mult, sunt la inceput de drum), ce pasi trebuie sa urmez?

Adica, nu pot sa merg cu avionul mereu si sa umplu geamantanul cu produse, fiindca oricum ar bate la ochi daca as face asta prea des. S-ar numi trafic de produse, ceva de genul. Deci, cum pot sa aduc legal niste produse din alta tara, ca sa le vand in Romania? Ce trebuie sa stiu, mai amanuntit despre treaba asta?

In mare, ca sa te indrept in directia potrivita.

Firma, transportul DE OBICEI este oferit de vanzator. La 50kg se practica cu curier. Contracost (sau nu, depinde de ce cumperi/valoare).

La tone, se practica cu tir. In cazul tirului, vanzatorul isi asuma (sau nu, depinde de ei) raspunderea ca trece vama (sunt cazuri unde poate nu trece).

Tu platesti taxe vamele si( dupa caz) tva.

O speta cunoscuta este importul de haine din turcia.
Intr-un tir intra bumbac de aprox 5tone. Se achita la kg in turcia.

Tirul ajunge in vama in Ro, esti notificat, achiti taxele aferente, iti iei marfa si ti-o vinzi.

Nu ti-as recomanda sa iti faci firma din prima.
Cumpara 10-20kg de ce vrei tu sa comercializezi. Vezi daca se vinde, preocupa-te de taxe si legalitati dupa, cand stii ca merge.

Sunt multe detalii de spus, ia-le pe rand, nu te gandii la entitati juridice momentan.
Arunca 10 produse pe olx, vezi cam in cat timp se dau, cu cat se dau, si abia apoi te gandesti la cantitati.

#14
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,766
  • Înscris: 13.03.2005
Pentru început poți să le vinzi și pe persoană fizică și să declar venitul realizat la ANAF, în anul următor, dacă vrei să fii în regulă cu impozitele..

#15
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Ca Societate Comerciala poti vinde doar produse conforme CE, cu certificate si declaratii de conformitate, chestii rare la produse care sunt din afara EU.Apoi trebuie sa respecti toate reglementarile comerciale legate de importul, stocarea, vanzarea, garantia, etc.
Dupa cum intrebi iti trebuie cel putin un jurist daca nu avocat sa te informeze in legatura cu legislatia, reglementarile din domeniu comercial, fie si pentru infiintarea unui SRL ai nevoie de suport pentru a obtine toate autorizarile de functionare, pana sa ajungi la partea efectiva de import.

#16
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,567
  • Înscris: 02.09.2006

View Postwertyck, on 08 aprilie 2023 - 22:00, said:

Pentru început poți să le vinzi și pe persoană fizică și să declar venitul realizat la ANAF, în anul următor, dacă vrei să fii în regulă cu impozitele..
Nu exista asa ceva! altfel, toate firmele de comert ar vinde ''pe persoana fizica''!

#17
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,766
  • Înscris: 13.03.2005
Vrei să spui că nu sunt persoane care vând diverse lucruri, și apoi ca să fie în regulă cu ANAFul, declară acele venituri la ANAF și plătesc impozitul de 10%?

Bine, sunt mult mai multe persoane care fac acelasi lucru și nu declară nimic la ANAF...

#18
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 02.09.2009

View Postme_suzy, on 08 aprilie 2023 - 21:21, said:


da, as vrea sa aduc in tara produse din Dubai, niste pahare super furmoase. Am vandut pe OLX 2 seturi pe care le-am cumparat pentru mine, le-am vandut in cateva zile. As vrea sa mai aduc, plus alte obiecte de bucatarie.
Am inteles,ai fost in Dubai sau la DubaiPosted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate