Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

De unde luati nisip pt pisici (magazine online) ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
bc74abs

bc74abs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 08.01.2011
Pentru cine vrea calitate https://www.zooplus....ial_care/707698
Il folosesc de vreo 4 ani pentru 3 cotoi, la bloc. Scump, dar de calitate.

#20
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View PostCeapaIndustries, on 07 aprilie 2023 - 16:36, said:

voi de unde mai luati acum nisip fara miros la un pret decent ? Vreau sa dau comanda de cateva pungi pentru soramea ca are doua pisici si vreau sa-i fac un stoc acolo.

Eu iau din Kaufland sac 10kg 11-13lei in functie de zi, mai ieftin de atat n-am gasit.

#21
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
https://www.emag.ro/...8/pd/DG0VCMMBM/

Face bulgari care se dezlipesc si se arunca usor in toaleta, unde se dizolva.

#22
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 27.04.2008
Daca motanul meu (cel gri din poza) ar accepta alt tip de asternut in afara de nisip silicat, ce bine ar fi. Si am incercat diferite tipuri, dar face figuri. Si la silicat, cand este timpul sa il schimb si uit asta, vine la mine si ma "cearta" sa ii schimb nisipul. Macar il accepta cu parfumuri.

Vanez tot felul de oferte la silicat, dar in ultima vreme s-au scumpit.

In ultima vreme am comandat https://www.zooplus..../silicat/950179, 3 saci de 5 litri fiecare, dar l-au scumpit.
Acum am comandat 3 saci de https://www.emag.ro/...6/pd/DBBSB8BBM/ la 109 lei fiecare.

15 litri de silicat imi ajung cam 1 luna pentru 2 pisici si nu umplu litiera pana la refuz (pun 2-3 cm ca adancime) ca se contamineaza tot silicatul cu cel care a absorbit urina iar pisicile il amesteca cand scormone in el si nu mai am cum sa il separ.

Inca un lucru pentru care prefer silicat. Eu tin litiera in cada (ocupa mai putin spatiu, am copil de 3 ani mai special care mai umbla in baie si sa nu doreasca sa se joace in nisip) iar altceva, in afara de silicat, nu este ok in contact direct cu apa (bentonita si tofu lasa pete, peletii se umfla cu apa si poate infunda canalizarea). Macar silicatul se dizolva cand ajunge in scurgere.

Litiera folosesc pe aceasta dar fara usita si tot sare destul de mult nisip.

Edited by crazyalex86, 07 April 2023 - 21:07.


#23
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010
Am intrat cu mare viteza sa aflu secretul, de unde cumparati voi nisip ieftin, dar dezamagire mare...
Eu cumpar silicat Tigerino de la zooplus, dar s-a scumpit foarte mult.
Am incercat un nisip de la auchan, dar il cara prin casa pe picioare. Silicatul macar absoarbe cu miros cu tot si il matur.
Am 2 pisicici, si imi ajunge un sac la 2 saptamani. Pun cate jumatate de sac, si il schimb la 6-7 zile, in functie de cat s-a murdarit.
Credeam ca ati gasit voi vreo comoara ��

#24
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008

View PostAWE, on 07 aprilie 2023 - 17:58, said:


PS: Ala din Lidl e o mizerie sinistra.

Probabil e sub alte nisipuri scumpe. Dar face bulgări, nu pute și e ieftin. Silicatul mi se pare mie o invenție sinistră, îmi uscase blana motanului când a avut probleme urinare și intra des la litieră de am zis că l-am nenorocit. Probabil are același efect și asupra mucoaselor și plămânilor dacă mai face și ceva praf.

View PostKarhu, on 07 aprilie 2023 - 18:34, said:

Silicatul e cel mai bun, absoarbe și nu produce praf.

Iaca. Două mărci am folosit, în jur de 60 de lei punga de 8 litri. Ambele făceau praf. Când l-am dus la veterinar și i-a agitat puțin blana ziceai că a stat în colbul drumului. Probabil sunt și alte mărci scumpe care nu fac, vorbesc totuși de preț rezonabil, nu fițe.

Edited by caiuscorneliu, 07 April 2023 - 23:20.


#25
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,939
  • Înscris: 25.06.2007

caiuscorneliu said:

1680902324[/url]' post='29886736'] Două mărci am folosit, în jur de 60 de lei punga de 8 litri. Ambele făceau praf. Când l-am dus la veterinar și i-a agitat puțin blana ziceai că a stat în colbul drumului. Probabil sunt și alte mărci scumpe care nu fac, vorbesc totuși de preț rezonabil, nu fițe.
Da’ de unde, din ăla ieftin de la Lidl cumpăr, vreo 10 euro punga de 5 litri

Din ăsta:

Attached Files



#26
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Silicatul e bun la inceput insa daca intarzii sa-l schimbi nu mai absoarbe si se face sub el un amestec de pipi care te face sa lesini. Nu-mi place faptul ca trebuie sa schimbi toata cantitatea deodata si sa cari pungile de gunoi pline cu silicat plus pipi. La tofu doar strangi bulgarii si completezi, nu infunda nimic in toaleta.

#27
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008

View PostKarhu, on 08 aprilie 2023 - 09:02, said:


Da’ de unde, din ăla ieftin de la Lidl cumpăr, vreo 10 euro punga de 5 litri

Din ăsta:

Tu stai într-o țară unde 10 euro silicatul de 5 litri e ieftin :D
Dacă ăla nu face praf o fi bun de ceva.

View Posttomcatsk8, on 08 aprilie 2023 - 09:20, said:

Silicatul e bun la inceput insa daca intarzii sa-l schimbi nu mai absoarbe si se face sub el un amestec de pipi care te face sa lesini.

Exact. Când se aduna mâzga aia de pișat era jale. Nici igienic nu cred că este ca urina aia să stea cu zilele acolo, chiar și absorbită parțial/total de silicat. Silicatul mi se pare că a fost făcut pentru puturoșenia și comoditatea stăpânului, nu pentru pisică :D
Eu îi curăț litiera de două ori pe zi și n-am probleme, îmi ia două minute. Important e să facă bulgări, să-i pot extrage compact cu lopățica aia.

Edited by caiuscorneliu, 08 April 2023 - 10:31.


#28
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,939
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcaiuscorneliu, on 08 aprilie 2023 - 10:27, said:

Tu stai într-o țară unde 10 euro silicatul de 5 litri e ieftin Posted Image
E ieftin față de alte magazine, dar cam scump totusi, că acum un an era 6 euro.
La Lidl in Ro cat costă? Că marfa generică e cam aceeași in toate Lidl-urile din Europa…

#29
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Habar n-am, nici nu știam că au la noi la Lidl. Eu fugeam direct la paletul cu nisip. Chiar o să mă uit, deși nu-mi amintesc să fi văzut. Eu luasem de pe Emag și câte-o dată din Profi și Selgros silicat. M-am lecuit.

Edited by caiuscorneliu, 08 April 2023 - 10:41.


#30
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007

View Postblogeranonim, on 07 aprilie 2023 - 22:50, said:

Am intrat cu mare viteza sa aflu secretul, de unde cumparati voi nisip ieftin, dar dezamagire mare...
Eu cumpar silicat Tigerino de la zooplus, dar s-a scumpit foarte mult.
Am incercat un nisip de la auchan, dar il cara prin casa pe picioare. Silicatul macar absoarbe cu miros cu tot si il matur.
Am 2 pisicici, si imi ajunge un sac la 2 saptamani. Pun cate jumatate de sac, si il schimb la 6-7 zile, in functie de cat s-a murdarit.
Credeam ca ati gasit voi vreo comoara ��
Tot la zooplus trebuie sa cauți.
Mai au reduceri, acum vreo săptămână am dat 28 lei sacul de 5 litri.

#31
takecare

takecare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2007
am impresia ca toate toate s -au scumpit.
un prieten lua mancare pt caine din Auchan, sac de 8kg la 70si lei. 1 luna mai tarziu, acelasi sac 100 de lei

#32
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
Da, tot ce tine de animale de casa e la dublu.
Cand am terminat whiskas, decât sa dau 2.5 lei plicul in market, am preferat sa le iau piept de pui, e 25 de lei la un magazin lângă mine. Acum am luat de la emag cu 1.5 lei plicul, dar tot parca e scump 15 lei per kilogram.

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postslai, on 08 aprilie 2023 - 11:54, said:

Acum am luat de la emag cu 1.5 lei plicul, dar tot parca e scump 15 lei per kilogram.


Pune un link. Eu nu prea am mai vazut pliculet mai jos de 2 lei.

View Postslai, on 08 aprilie 2023 - 11:54, said:

am preferat sa le iau piept de pui, e 25 de lei la un magazin lângă mine.

Este chiar foare bine ce ai facut. Si te costa si mai putin. I plciulet nu ai 100% carne, in plus ai o gramada de zeama. Deci din cele 100g ale pliculetului, probabil 40% este zeama.

Edited by MembruAnonim, 08 April 2023 - 12:00.


#34
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
80% din mâncarea umedă e apă.

#35
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
Ce link? Acum sunt iar scumpe, vad ca cer cu tupeu și 4 lei plicul.

Attached File  Screenshot_20230408-130702_eMAG.jpg   98.16K   11 downloads

O mâncare care iar o prefera a mele, e smilla, uscata, la zooplus poți ieși sub 10 lei kg dacă prinzi preț bun, vreun cod de reducere. Dacă le pun whiskas uscata și din asta, de whiskas nu se ating.



Attached File  16809486550703707601460104218923.jpg   260.42K   11 downloads

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Piept de pui mai cumpar si eu, 20-25lei kg. Si pisica primeste 100% piept pui, nu zeama.

Edited by MembruAnonim, 08 April 2023 - 12:19.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate